آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۱۲۰

 • هشدار مکتوب ایران به آژانس

  دنیای‌اقتصاد: در آستانه برگزاری نشست شورای حکام آژانس، رئیس سازمان انرژی اتمی هشدار داد در صورتی که در شورای حکام آژانس، قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود «واکنش مناسبی» نشان خواهیم داد. همزمان نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز طی پیامی توییتری بر تاثیر این جلسه در تعیین چشم‌اندازهای «احیای کامل توافق هسته‌ای ایران» تاکید کرد. این در حالی است که هفته گذشته آمریکا از کشورهای دیگر عضو این شورا درخواست کرد که در برابر افزایش دامنه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، واشنگتن را برای صدور قطعنامه توبیخی علیه ایران همراهی کنند.
 • شرایط سفرهای نوروزی اعلام می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: برنامه‌ریزی در مورد سفرهای نوروزی از سوی ستاد مقابله با کرونا به دو هفته آینده موکول شد. به گفته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با توجه به خیزش کرونا در هفته‌های اخیر تصمیم‌گیری درباره سفرهای نوروزی، بستگی به دو هفته آینده دارد چون قابل‌پیش‌بینی نیست.
 • استقبال ایران از توافق هند و پاکستان برای حفظ آتش‌بس

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران از توافق هند و پاکستان برای حفظ دقیق آتش‌بس در خط کنترل استقبال کرد و آن را گامی مهم در جهت صلح و ثبات بیشتر در آسیای جنوبی برشمرد. سعید خطیب‌زاده روز یکشنبه از بیانیه مشترک بین هند و پاکستان مبنی بر توافق دو کشور برای حفظ دقیق آتش‌بس در خط کنترل استقبال کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت امورخارجه بیانیه مشترک هند و پاکستان را گامی مهم در جهت صلح و ثبات بیشتر در آسیای جنوبی برشمرد و ابراز امیدواری کرد دو کشور با برداشتن گام‌های بیشتر در جهت صلح، ثبات و رفاه منطقه گام بردارند.
 • ادعای جدید تل‌آویو علیه ایران

  تسنیم: وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بدون ارائه هیچ‌گونه شواهدی و تنها به بهانه نزدیک بودن محل وقوع انفجار در یک کشتی تحت مالکیت یک شرکت صهیونیستی به آب‌های سرزمینی ایران مدعی شد که ایران در انفجار این کشتی نقش داشته است.به گزارش رویترز، بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز شنبه در مصاحبه با شبکه «کان» مدعی شد که ایران در وقوع انفجار در یک کشتی اسرائیلی که در نخستین دقایق بامداد جمعه به وقت محلی هنگام عبور از دریای عمان دچار حادثه شد، نقش داشته است.این مقام ارشد صهیونیست ادعا کرد: «نتایج بررسی‌های اولیه ما نشان می‌دهد که ایران مسوول انفجار در این کشتی است. ایران به‌دنبال ضربه زدن به زیرساخت‌ها و شهروندان اسرائیلی است. نزدیک بودن نسبی فاصله کشتی [هنگام وقوع انفجار] با ایران نیز این تصور را در ذهن تقویت می‌کند.» در ادامه مدعی شد: «البته تحقیقات عمیق‌تر در این زمینه نیز باید انجام شود.»
 • مجله ایران بیزینس ترند منتشر شد

  ایران با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک، منابع طبیعی و انسانی، دسترسی به شاهراه‌های ترانزیت کالا و انرژی و... هنوز یکی از معدود کشورهای جهان است که ظرفیت داشتن عنوان اقتصاد نوظهور را داراست.نشریه انگلیسی زبان Iran Business Trends با بررسی و تحلیل صحیح این ظرفیت‌ها به همراه دریافت نظرات و دیدگاه‌های کارشناسان و صاحب‌نظران داخلی و خارجی به حوزه‌های متنوعی چون اقتصاد، تجارت، فناوری، ژئوپلیتیک، فرهنگ و هنر می‌پردازد.
 • ترکیه سفیر ایران را احضار کرد

  فارس: خبرگزاری آناتولی از احضار سفیر ایران در آنکارا به وزارت‌خارجه این کشور خبر داد. این خبرگزاری گزارش داد، دولت ترکیه سفیر ایران در آنکارا را به وزارت‌خارجه احضار کرده است. آناتولی مدعی شده است علت این احضار در ارتباط با اظهاراتی درخصوص حملات ارتش ترکیه در شمال عراق است. وزارت‌خارجه ترکیه اعلام کرده که انتظار دارد ایران در مبارزه با تروریسم از آنکارا حمایت کند نه مخالفت. این خبرگزاری دلیل این اقدام وزارت امورخارجه ترکیه را اظهارات ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد عنوان کرده است.
 • تصویب سقف درآمد دولت در ۱۴۰۰

  دنیا‌ی ا‌قتصاد: نمایندگان مجلس در پایا‌ن دادن به بررسی نخستین بخش از لایحه بودجه ۱۴۰۰، سقف درآمدهای دولت در سال آتی را تعیین و تصویب کردند. بر این اساس، منابع عمومی بالغ بر ۹۱۷ هزار و ۸۹۹ میلیا‌رد تومان و درآمد اختصاصی وزارت‌خانه‌ها و موسسات دولتی بالغ بر ۹۵ هزار و ۷۳۹ میلیا‌رد تومان پیش‌بینی شده است. نمایندگان مجلس با ۱۹۸ رای موافق و ۲ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در جلسه علنی دیروز، بخش درآمدی لایحه بودجه را تصویب کردند و بر این اساس، نمایندگان بررسی بخش هزینه‌ای این لایحه را آغاز کردند.
 • ادامه واکنش‌ها به اظهارات ارزی تکذیب شده واعظی

  دنیای‌اقتصاد: اظهارات ارزی منتسب به محمود واعظی که روز جمعه منتشر و البته ساعاتی بعد از سوی خود او تکذیب شد همچنان واکنش‌هایی را به‌دنبال دارد. روز گذشته تذکر برخی نمایندگان در این باره، سبب شد محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه که به‌عنوان نماینده دولت در جلسه علنی دیروز حاضر بود، از نمایندگان بخواهد که مطلب کذب را تکرار نکنند.
 • بنای عربستان نابودی آثار اسلامی است

  فارس: حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم افتتاح همزمان موزه ایران و مجتمع فرهنگی موزه‌ا‌ی سردار آسمانی با اشاره به غارت تعداد زیاد آثار فرهنگی از ایران گفت: در از بین بردن آثار تا‌ریخی در منطقه ما عربستان سردمدار است، بنای عربستان نابودی آثار اسلامی است. برای نمونه الان از خانه پیامبر(ص) خبری نیست یا نمی‌دانیم که قلعه خیبر کجاست.
 • جهانگیری: اهل سنت همواره در کنار انقلاب بوده‌اند

  ایسنا: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری با تا‌کید بر اینکه اهل سنت همواره در کنار انقلاب بوده‌اند و دولت مکلف است مسائل آنها را حل کند، گفت: در کردستان هم به پاسخ مقام معظم رهبری به نامه مولوی عبدالحمید اشاره کردم که فرمودند مردم ایران بدون توجه به مذهب و قومیت در حقوق و مسوولیت هیچ تفاوتی ندارند و تنها موضوع برای کسب مسوولیت شایستگی مدیریتی است، قبول دارم که در حق اهل سنت و زنان کوتاهی‌هایی شده است.
 • آخرین وضعیت ملک ریاست‌جمهوری در جماران

  تسنیم: علی ربیعی، سخنگوی دولت درخصوص آخرین وضعیت ساخت ملک جماران که پیش‌تر با مخالفت اعضای شورای شهر و اهالی محله جماران روبه‌رو شده بود، گفت: ظاهرا این موضوع بسیار مورد علاقه برخی از دوستان است. اساسا دولتی که کمتر از ۶ ماه به پایانش باقی مانده چه جای نگرانی در مورد یک ملک می‌تواند وجود داشته باشد که شایسته پیگیری‌های مداوم باشد؟ او افزود:‌ این هم مثل باقی ساختمان‌های وزارتخانه و سازمان‌هایی که دولت در هر منطقه‌ای در کشور دارد مجوز می‌گیرد، با شهرداری مذاکره می‌کند به تفاهم می‌رسد یا نمی‌رسد.
 • واکنش فتاح به احتمال ورودش به انتخابات ۱۴۰۰

  ایسنا نوشت: سید پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان درخصوص ورودش به انتخابات ۱۴۰۰ و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای نیز گفت: من در سال ۸۴، وزیر بودم و همین شیوه و روش را داشتم؛ زمانی هم که در بنیاد تعاون سپاه و کمیته امداد بودم هم همین رفتار و روش را داشتم؛ بنابراین این گمانه‌زنی‌ها اشتباه است چرا که من همین شیوه و روش را در همه این سال‌ها داشته‌ام.وی با بیان اینکه به شدت مراقب‌ است که حتی در گعده‌های سیاسی رفت و آمد هم نداشته باشد، گفت: من به شدت مراقبم چراکه صرف حتی نیم ساعت از وقتم را در این موضوع، حیف می‌دانم. فتاح خاطر نشان کرد: من به بنیاد علاقه‌مندم و به حکم رهبر انقلاب برای خدمت به مردم افتخار می‌کنم.
 • توضیح نمکی در مورد موتاسیون کرونا در کشور

  ایسنا نوشت: سعید نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به قابلیت جهش یافتن ویروس کرونا، گفت: وقتی از ویروس موتاسیون یافته صحبت می‌کنیم، قرار نیست حتما این ویروس از بیرون وارد کشور شود، بلکه هر لحظه ممکن است با توجه به تنوع ژنتیک در کشور، مصرف داروهای ضدویروس و قابلیت‌های موتاسیونی ویروس در درون این اقلیم هم دچار موتاسیون شویم. البته تا‌ به امروز هنوز موتاسیون مهمی را که بتواند اثرات مهمی را در بیماری‌زایی و قدرت سرایت ویروس نشان دهد، در کشور پیدا نکردیم. البته به طور مرتب کند و کاو می‌کنیم، اما این اتفاق بعید نیست. به هر حال ما کشوری به وسعت چندین کشور اروپایی هستیم و تنوع ژنتیک بسیار بالا و مصرف داروهای ضد ویروس داریم و موتاسیون در این ویروس ناشناخته و مرموز بعید نیست.
 • ممنوعیت پرواز از ۳۲ کشور به ایران

  تسنیم نوشت: سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ممنوعیت پرواز از مبدا و مقصد ۳۲ کشور به ایران خبر داد.محمدحسن ذیبخش اظهار کرد: براساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و با هدف پیشگیرانه در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور پذیرش مسافر از کشورهای پرخطر به ایران ممنوع شد.
 • ورود حوزه‌‌های علمیه به تا‌لیف کتب درسی

  ایسنا نوشت: مشاور عالی وزیر و دبیر ستاد همکاری‌های حوزه علمیه و آموزش و پرورش از برنامه‌ریزی برای ایجاد مدارس علوم و معارف اسلامی وابسته به حوزه‌های علمیه در استان‌های کشور خبر داد.حاجیان‌زاده‌ با بیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه به صورت رسمی وارد حوزه تا‌لیف کتب درسی شده‌اند ادامه داد: سازمان تا‌لیف کتب درسی، مغز متفکر آموزش و پرورش است و خوشبختانه حوزه‌های علمیه در تمامی گروه‌های درسی در این بخش نماینده دارند.وی گفت: خروجی تشکیل اتاق فکر در حوزه‌های علمیه منجر به ارائه دستورالعمل و روش‌های فعالیت مربیان پرورشی در سطح مدارس شده است.
 • درگذشت یک روزنامه‌نگار به‌دلیل ابتلا به کرونا

  ایسنا نوشت: علی اکرمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ۴۳ ساله صبح روز گذشته بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.محمد توسلی‌ از فعالان سیاسی این خبر را تا‌یید کرده است. او ضمن اظهار تا‌سف برای درگذشت علی اکرمی‌ گفت: فوت آقای اکرمی بسیار ناگهانی بود. او بعد از سه روز بستری شدن در بیمارستان، به‌دلیل ابتلا به کرونا، فوت شد. علی اکرمی حدود هشت روز قبل، متوجه علائم ویروس کرونا شد. از پنج‌شنبه هفته گذشته به بیمارستان مراجعه کرد و بستری شد اما پس از یک روز بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه، در ساعت ۳ بامداد روز گذشته دار فانی را وداع گفت. اکرمی در روزنامه‌های ملت، توسعه، اعتماد و نوروز قلم زده بود و عضو شورای سردبیری پایگاه نفت خبر و مشاور مجله تهران شهر بود. به دنبال درگذشت علی اکرمی‌، روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در پیام‌هایی درگذشت وی را تسلیت گفتند.
 • میزان مهاجرت پزشکان و پرستاران

  فرارو نوشت: به گزارش میدل‌ایست‌آی، براساس آمار منتشر شده توسط سازمان نظام پزشکی ایران، یک سازمان غیردولتی و اصلی‌ترین نهاد صنفی متخصصان پزشکی، طی یک سال گذشته، بیش از ۳هزار پزشک درخواست دریافت مدارک برای خروج از کشور کرده‌اند. براساس این گزارش بخش پرستاری ایران هم با وضعیت مشابهی روبه‌رو است. از زمان شروع همه‌گیری، حدود ۶۰ هزار پرستار هنگام کار در خط مقدم درمان به کووید-۱۹ آلوده شده‌اند.طبق گفته مدیر انجمن پرستاران ایران، در همین دوره، میزان مهاجرت پرستاران حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر