آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۸۵

 • «استقلال اقتصادی» نیازمند «مراوده خارجی» است

  دنیای‌اقتصاد: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ادامه سلسله گفت‌و‌گو‌هایی که ذیل پرونده‌ای به نام «حرف قطعی» پیرامون برجام و مساله‌ تحریم‌ها انجام شده ‌است، دیروز مصاحبه‌ای را با علی لاریجانی منتشر کرد. لاریجانی در بخشی از این مصاحبه گفت: «یک وقتی می‌گوییم ما اصلا به مراوده‌ خارجی نیاز نداریم. این حرف، حرف دقیقی نیست؛ چون شما هرچقدر هم در داخل تولید کنید، تولیدتان را باید با خارج مبادله کنید که ثروت ایجاد شود. به‌نظر من باید قبول کرد که مراوده‌ خارجی مهم است. بنابراین ابزارش هم مهم است و باید تحریم برداشته شود؛ چون در تحریم بانک‌ها نمی‌توانند کار کنند و در مراوده‌ خارجی‌ مشکل ایجاد می‌شود. اصل این است که ما روی استقلال اقتصادی خودمان کار کنیم و برای استقلال اقتصادی احتیاج به مراوده‌ خارجی هم داریم و برای اینکه مراوده خارجی‌مان شکل بگیرد، باید تحریم‌ها برداشته شود.» مشاور مقام معظم رهبری در بخش دیگری از این مصاحبه افزود: «شهید مطهری در کتاب اقتصادشان یک نکته‌ای دارند که شاید قدری کم به آن توجه کردیم. ایشان می‌گویند برای اینکه ما به اهداف عالیه‌ حکومت برسیم، باید حتما از یک اقتصاد سالم برخوردار باشیم و اگر حکومتی اقتصاد سالم نداشته باشد هرچند هم اهداف عالیه‌ای داشته باشد، در حکومت به آن نمی‌رسد و اقتصاد سالم باید یک اقتصاد زاینده‌ و ثروت‌زا باشد. ما باید به استقلال اقتصادی‌ مثل استقلال‌های دیگر توجه کنیم. این نکته در قانون اساسی ما هم هست. گاهی تصور می‌شود که استقلال اقتصادی معنی‌اش این است که ما درهایمان را روی کشورهای دیگر ببندیم. این تصور غلطی است. استقلال اقتصادی این است که نتوانند به شما زور بگویند.»
 • قیمت دلار واقعی نیست

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی یک بار دیگر نسبت به نحوه بررسی و تغییرات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق واکنش نشان داد. رئیس‌جمهوری در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی با تاکید بر اینکه در لایحه بودجه نباید قانون‌گذاری صورت گیرد، تقویت ارزش پول ملی را از نکات مهم برای دولت در لایحه بودجه عنوان کرد و افزود: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ موضوع مهم برای دولت این بود که ارزش پول ملی را بالا ببریم به همین خاطر با توجه به اینکه افق آینده را روشن می‌بینیم قیمت دلار در لایحه بودجه را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم. روحانی با تاکید بر تلاش دولت برای کاهش قیمت دلار در سال آینده، افزود: قیمت امروز دلار واقعی نیست و اگر همین امروز منابع ارزی ما در خارج از کشور آزاد شود، قیمت دلار به ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان کاهش خواهد یافت، البته امروز شرایط ما نسبت به گذشته بهتر است و اطمینان دارم که در آینده هم بهتر از این خواهد شد.
 • آغاز پروسه استیضاح ترامپ در کنگره

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان کنگره آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای از معاون رئیس‌جمهور آمریکا خواستند تا نقش خود در برکناری ترامپ از قدرت را ایفا کند اما مایک پنس درخواست نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و دیگر اعضای مجلس نمایندگان برای برکناری فوری دونالد ترامپ را به‌طور رسمی رد کرد. به این ترتیب، مهلت ۲۴ساعته رئیس مجلس نمایندگان منقضی شد. با این حال، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بیکار ننشسته‌اند.
 • ظریف: حکم بازداشت «ترامپ» با پیگیری وزارت امور خارجه صادر شد

  ایسنا: وزیر امور خارجه با تا‌کید بر اینکه مرجع صالح پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی و همراهان ایشان محاکم قضایی ایران و عراق است، تا‌کید کرد: حکم بازداشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا با پیگیری زیادی که توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادها صورت گرفت صادر شده است. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع مقدس با اشاره به پیگیری وزارت امور خارجه در گرفتن حکم محکومیت آمریکا از گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد قتل‌های فراقانونی گفت: مرجع صالح پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی و همراهان ایشان محاکم قضایی ایران و عراق است. او با اشاره به بیانیه شورای عالی قضایی عراق مبنی‌بر صدور حکم بازداشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به‌دلیل جنایت ترور فرماندهان شهید مقاومت گفت: این حکم با پیگیری زیادی که توسط وزارت امور خارجه و سایر نهادها صورت گرفت صادر شده است.
 • کره‌جنوبی: ماموریت دیپلماتیک برای رفع توقیف نفتکش شکست خورد

  دنیای‌اقتصاد: وزارت خارجه کره‌جنوبی ضمن تا‌کید بر شکست ماموریت دیپلماتیک قائم‌مقام وزارت خارجه این کشور برای رفع توقیف نفتکش کره‌جنوبی در آب‌های ایران اعلام کرد رایزنی‌ها بین دو کشور ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه کُریا جونگ‌آنگ کره‌جنوبی در گزارشی درباره سفر اخیر مقام ارشد این کشور به ایران و دیدارهایش اعلام کرده ماموریت او برای حل دیپلماتیک موضوع رفع توقیف نفتکش کره‌جنوبی در ایران شکست خورد.
 • سرلشکر سلامی: ما به جایی رسیده‌ایم که از برجام بی‌نیازیم

  دنیای‌اقتصاد: فرمانده‌کل سپاه گفت: «ما به‌جایی رسیده‌ایم که از برجام بی‌نیاز شده‌ایم؛ چه آمریکا به برجام برگردد، چه بر‌نگردد.» به گزارش «ایسنا» سرلشکر حسین سلامی در مراسم گرامیداشت آیت‌الله مصباح یزدی که صبح دیروز در مجموعه فرهنگی ۱۳آبان برگزار شد، گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا فردی افسرده و شکست‌خورده ‌است. کسی که آمریکا را به زمین زد، امروز دیگر معمار فشار حداکثری و فشار حداکثری؛ هر دو در هم شکستند.» سلامی تاکید کرد: «تمام تمرکز دشمن بر رهبری ماست و می‌بینید که چگونه بر کلمات و بیانات ایشان حتی در خصوص واکسن تمرکز کرده‌اند و می‌خواهند مانع خط روشن و کلام نورانی او در هدایت بشر شوند.» او گفت: «اسرائیل از درون پوسیده شده و وضعیت آمریکا را هم می‌بینید، اما ما به‌جایی رسیده‌ایم که از برجام بی‌نیاز شده‌ایم؛ چه آمریکا به برجام برگردد یا بر‌نگردد، آنها هرچه توطئه اندیشیدند به خودشان برگشت و امروز رسوای جهان هستند و این مسیر ادامه دارد.»
 • قطر: آماده وساطت بین ایران و عربستان سعودی هستیم

  فارس: یکی از مقامات وزارت‌خارجه قطر از آمادگی این کشور برای وساطت بین عربستان‌سعودی و ایران برای عادی‌سازی روابط خبر داد. «مطلق القحطانی»، نماینده ویژه وزیر امور‌خارجه قطر گفت که کشورش آماده است بین ایران و عربستان‌سعودی وساطت کنند. او سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه عربی «التلفزیون العربی» گفت که دوحه مانعی نمی‌بیند درصورت درخواست ریاض یا تهران برای وساطت بین آنها ورود کند. قحطانی گفت:‌ «هم عربستان‌سعودی و هم ایران همسایه قطر هستند و با آنها روابط اقتصادی و همسایگی داریم و در قالب موسسه‌های بین‌المللی همکاری‌های مختلفی داریم، قطر برای وساطت بین آنها خودش را تحمیل نمی‌کند ولی آمادگی خود را در صورت درخواست این کشورها اعلام می‌کند.»
 • واکنش سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل به ادعای پمپئو

  تسنیم: سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به اتهام‌های ضد‌ایرانی وزیر‌خارجه دولت رو به پایان ترامپ گفت: این اتهامات مضحک و دروغین چیز جدیدی نیست. علیرضا میریوسفی در واکنش به اتهام مایک پمپئو در سخنانی که در باشگاه مطبوعات واشنگتن ایراد شد، افزود: این اتهام‌ها تنها این واقعیت را تقویت می‌کند که دولت ترامپ با ناامیدی به سیاست شکست‌خورده ضد‌ایرانی ادامه می‌دهد. وزیر‌خارجه آمریکا در تا‌زه‌ترین ادعا گفت که عاملان حملات ۱۱‌سپتامبر در ایران بوده‌اند.
 • اطلاعیه دفتر رهبر انقلاب درباره برگزاری مراسم عزاداری ایام فاطمیه(س)

  ایسنا: دفتر مقام معظم رهبری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مراسم‌ عزاداری ایام فاطمیه در حسینیه امام خمینی(ره) به‌صورت عمومی برگزار نمی‌شود و مشروح برنامه‌های عزاداری در حضور رهبر انقلاب اسلامی از شبکه‌های تلویزیونی پخش خواهد شد.
 • تفاوت سال ۹۵ و ۹۹ در تروریسم اقتصادی است

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری با مقایسه سرنگونی رژیم شاه و پایان دولت ترامپ گفت: پایان یک دولت با سرافکندگی و رسوایی نشان می‌دهد در جهان قلدرمآبی، نژادپرستی و زیر پا گذاشتن قانون پایان خوبی نخواهد داشت. روحانی روز گذشته در جلسه هیات دولت، تصریح کرد: این روزها پایان یک دولت نیست؛ بلکه شکست یک سیاست یعنی سیاست فشار حداکثری علیه ملت بزرگ ایران است. امروز روز شکست سیاست تروریسم اقتصادی است که می‌خواستند زندگی مردم را به هم بریزند.
 • آخرین وضعیت پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی

  ایسنا: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی گفت: سفر معاون وزیر خارجه کره‌جنوبی به ایران سفری بود که از قبل با فشارهای متعددی که هم وزارت خارجه ما و هم بانک مرکزی‌مان روی کره‌جنوبی آورده بودند، از ماه قبل طراحی شده بود. دوستان ما در وزارت خارجه و بانک مرکزی خیلی محکم با این مساله برخورد کردند و آنان خودشان قول دادند که بروند و پیگیری کنند تا پول‌ها آزاد شود. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تصریح کرد: ضمن اینکه ما مقدمات کارهای حقوقی لازم را در این زمینه طراحی کرده‌ایم و با توجه به مذاکرات انجام شده، امیدواریم که در ماه آینده توفیقاتی حاصل شود. نه فقط راجع به پول‌های کره‌جنوبی بلکه پول‌های ما در جاهای دیگر که به‌دلیل فشار آمریکا مسدود شده و امیدواریم در ماه‌های آینده آزاد شود. وی درباره موضع دولت در برابر ادعای پمپئو در زمینه حضور القاعده در ایران چیست، گفت: این سخنان نه اثری در منطقه می‌گذارد و نه در دنیا خریداری دارد.
 • سکوت جهانگیری درباره افت شاخص بورس

  ایسنا: معاون اول رئیس‌جمهور به گمانه‌زنی‌ها درباره نقش دولت در افت شاخص بورس واکنش نشان داد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه نشست دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره نشست اخیر خود با دست‌اندرکاران بورس که نتیجه آن ریزش شاخص کل بورس بوده است، گفت: فردای آن روز که شاخص کل افزایش داشته است! او در پاسخ به این سوال که کارشناسان معتقدند که این افزایش دستوری بوده است، سکوت کرد.
 • نگرانی آیت‌الله جنتی از آلودگی هوا

  ایسنا: آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز گذشته در جلسه این شورا گفت: وضعیت آلودگی هوا در تهران و برخی کلان‌شهرها وضعیت نگران‌کننده‌ای است. او ابراز امیدواری کرد که با جدیت و تدابیر مسوولان امر و با همکاری مردم، این مساله حل شود.
 • آغاز جلسات هماهنگی برای انتخابات ۱۴۰۰

  ایرنا: استاندار تهران با اشاره به لزوم برگزاری مطلوب انتخابات ۱۴۰۰ گفت: جلسات هماهنگی انتخابات در استان آغاز شده تا کمبودها و خلأها بررسی و در فرصت زمانی مناسب تا انتخابات مشکلات حل شود. انوشیروان محسنی بندپی تاکید کرد: با اقدامات صورت گرفته در حوزه‌آی‌تی و توسعه دولت الکترونیک روند فراهم‌سازی زمینه انتخابات سال در حال تکمیل است. شکرالله حسن‌بیگی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران نیز با اشاره به تامین دستگاه‌های احراز هویت برای تمامی شعب اخذ رای در استان تهران گفت: امکانات جهت برگزاری مطلوب انتخابات ۱۴۰۰ فراهم می‌شود.
 • استعفای دبیرکل حزب اعتمادملی

  ایرنا: مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی در نامه‌ای به الیاس حضرتی قائم‌مقام این تشکل استعفای خود را از دبیرکلی این حزب اعلام و تقاضا کرد که دبیرکل جدیدی برای این حزب انتخاب شود.
 • خیز جدید کرونا با بیماران سرپایی

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که این روزها با کاهش آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در کشور برخی از محدودیت‌های سختگیرانه کرونایی برداشته شده است، وزیر بهداشت از خیز جدید بیماری در کشور به‌خصوص به‌صورت سرپایی خبر داده است. سعید نمکی با تا‌کید بر پرهیز از هر گونه عادی‌انگاری و ساده‌انگاری از سوی مردم و مسوولان نسبت به کاهش موارد بیماری کرونا در کشور و با بیان اینکه این عادی‌انگاری همکاران ما را نگران کرده است، گفت: متاسفانه مواردی را از خیز جدید بیماری در کشور به‌خصوص در موارد سرپایی بیماری داریم. می‌بینیم که این موارد می‌تواند بعد از چند روز به افزایش موارد بستری و بعد از آن به افزایش موارد مرگ‌و‌میر بدل شود.
 • ترور رئیس سابق محیط‌زیست دماوند

  ایلنا نوشت: دادستان دماوند از کشته شدن رئیس سابق محیط‌زیست دماوند با شلیک گلوله افراد ناشناس خبر داد. محمد تقی‌زاده، دادستان دماوند اعلام کرد: عباس میرزاکریمی، رئیس سابق اداره محیط‌زیست شهرستان دماوند حوالی ساعت ۲۱ سه‌شنبه شب در مسیر جاده گرمابسرد به سمت دماوند با استفاده از سلاح جنگی کلاش مورد حمله و هدف گلوله قرار گرفت. وی ادامه داد: پس از سوء قصد به وسیله سلاح جنگی، وی به بیمارستان منتقل شد که بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد. وی افزود: علت، انگیزه و شناسایی مهاجمان در دست بررسی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر