آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۸۴

 • حرف قطعی ایران در برجام

  دنیای‌اقتصاد: محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمد‌باقر قالیباف رئیس‌ مجلس و علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبری در امور بین‌الملل در گفت‌و‌گوهایی جداگانه با پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، به بررسی موضوع تحریم‌ها و برجام پرداختند. این سلسله مصاحبه‌ها که طی روزهای آینده در قالب گفت‌و‌گوهایی با علی‌اکبر صالحی، علی لاریجانی، سعید جلیلی و کمال خرازی ادامه خواهد یافت، ذیل پرونده‌ای با عنوان «حرف قطعی» انجام می‌شوند. ظریف در این گفت‌و‌گو با تاکید بر اینکه صرف بازگشت آمریکا به برجام در شرایط کنونی کفایت نمی‌کند، افزود: «بازگشت آمریکا به برجام، بدون برداشتن تحریم‌ها فقط به نفع آمریکاست.» او همچنین ادامه داد سیاست ایران درباره احیای برجام «تعهد در برابر تعهد» خواهد بود. ولایتی نیز با اشاره به مکانیزم ماشه گفت: «رهبر معظم انقلاب از اول به قضیه مکانیزم ماشه راضی نبودند.» همچنین رئیس‌مجلس در این مصاحبه اعلام کرد: «بدون رفع تحریم، فلسفه اصلی برجام تحقق پیدا نمی‌کند.»
 • ربیعی: درآمدهای جدید بودجه واهی است

  دنیای اقتصاد: ماجرای تغییر نرخ ارز در لایحه بودجه ۱۴۰۰ همچنان محوری‌ترین چالش این روزهای مجلس و دولت است؛ در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، نشست سخنگوی دولت و جلسات بهارستان، تغییر نرخ ارز در لایحه بودجه و پیش‌بینی مجلس از افزایش درآمد دولت از این محل محور بحث‌ها بود. دیروز از یکسو دولتی‌ها و در راس آن علی ربیعی سخنگوی دولت، اعتراض خود را به آنچه در جلسات کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ رخ داده اعلام کردند و از سوی دیگر، مجلسی‌ها درباره نرخ ارز در این لایحه جلسه غیرعلنی برگزار کردند. ربیعی اعلام کرد که درآمدهای حاصل از تغییر نرخ ارز واهی است و هزینه‌های قطعی خواهیم داشت.
 • از تلاش بایدن برای احیای برجام حمایت می‌کنیم

  دنیای‌اقتصاد: جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن استقبال از بیانیه‌های مثبت جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا درباره برجام و بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ایران، گفت: «در این زمینه، ما حمایت خود از دیپلماسی فشرده با هدف تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و همچنین بازگشت ایران به اجرای کامل برجام را اعلام می‌کنیم.» همزمان علی ربیعی، سخنگوی دولت بار دیگر با تاکید بر موضع کشورمان در رابطه با بازگشت به تعهدات هسته‌ای برجام گفت: «هر گاه طرف آمریکایی فارغ از اینکه چه کسی رئیس‌جمهور باشد به تعهدات خود عمل کند، ما هم آماده‌ایم و به تعهدات خود عمل می‌کنیم؛ تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض پایه عملکرد ما در برابر برجام و آمریکا است.»
 • اگر آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد شرطش برداشتن تحریم‌هاست

  دنیای‌اقتصاد: مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل گفت اگر آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد، شرطش برداشتن تحریم‌هاست. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR ذیل پرونده «حرف قطعی» موضع جمهوری اسلامی در زمینه تحریم‌ها و برجام را در گفت‌وگو با دکتر علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی کرده است. ولایتی در پاسخ به این سوال که رهبر انقلاب چند سال پیش در نامه مربوط به تایید مشروط برجام، شروط و الزاماتی را برای اجرایی‌شدن مطرح کرده بودند که مواردی از این شروط تحقق پیدا نکرد. درحال‌حاضر هیات نظارت بر اجرای برجام چه اقداماتی را برای عملی‌شدن این موارد می‌تواند در دستور کار داشته باشد، افزود: آنچه رهبر معظم انقلاب مشخص کردند، به برخی از آن عمل شد و به برخی از آن عمل نشد. به هر حال اگر آن شروط انجام شده بود، حتما این سیر وقایع در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای به‌گونه دیگری رقم می‌خورد. البته ایشان فرموده بودند که رئیس‌جمهور آمریکا امضا کند و حتی رهبر معظم انقلاب از اول به قضیه مکانیزم ماشه راضی نبودند و خلاف‌نظر ایشان انجام شد. حتما در صورت برگزاری مذاکرات بعدی باید این مکانیزم به‌عنوان یک اصل غیرمنطقی کنار گذاشته شود.
 • پرونده هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی درحال رسیدگی است

  فارس: سفیر ایران در کی‌یف با بیان اینکه پرونده هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی درحال رسیدگی است، عنوان کرد: حل‌وفصل منصفانه این پرونده و تامین حقوق جان‌باختگان و خانواده‌ها نه با مصاحبه و بیانیه‌های تند سیاسی، بلکه از مسیر مذاکره و پایبندی همه به مقررات بین‌المللی محقق می‌شود.
 • بدون «رفع تحریم‌» فلسفه اصلی برجام تحقق پیدا نکرد

  ایسنا: رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در پاسخ به سوالی درباره اینکه آمریکا بخواهد بدون رفع تحریم‌ها به برجام برگردد، گفت: وقتی برجام باید هر تحریمی را به‌طور کامل بردارد و منتفی کند حال اگر چنین کاری را انجام ندهد پس دیگر چه فلسفه‌ وجودی‌ای می‌تواند داشته باشد؟
 • پرداخت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی به ۹ میلیون نفر

  دنیای‌اقتصاد: علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در یک نشست خبری درخصوص پرداخت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی و اینکه تاکنون به چند نفر پرداخت شده است، گفت: با توجه به محدودیت منابع ناچار شدیم که طرح دولت و مجلس را درهم تلفیق کنیم.
 • پاسخ فائزه هاشمی به برادرش

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال نامه سرگشاده اخیر محسن هاشمی به فائزه هاشمی خواهرش درخصوص مصاحبه اخیر وی در مورد انتخابات آمریکا، فائزه هاشمی روز گذشته درنامه‌ای به برادرش به او پاسخ داد.
 • زمان ارسال واکسن کواکس به ایران

  دنیای‌اقتصاد: براساس آخرین گزارش وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته ۹۸ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۳۶۰ نفر رسید. به گفته سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در این بازه زمانی ۶ هزار و ۴۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۸۳ نفر از آنها بستری شدند. ازسوی دیگر به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با «تیتر امشب» از خرید ۲ میلیون دز واکسن کرونا از کواکس (اتحادیه جهانی تا‌مین واکسن) خبر داد و گفت: واکسن کواکس تا‌ اسفند ۹۹ در اختیار کشور ما قرار می‌گیرد که به گروه نخست کادر درمان تزریق خواهد شد.
 • تکذیب برگزاری مراسم اعتکاف در حرم رضوی

  ایلنا نوشت: روابط عمومی آستان قدس رضوی به اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در مورد برگزاری اعتکاف در حرم رضوی واکنش نشان داد و ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد برگزاری هر گونه برنامه از قبیل اعتکاف و... تا‌بع تصمیم ستاد ملی کروناست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر