آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۸۲

 • ایران به‌دنبال خروج از برجام نیست

  رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران به‌دنبال خروج از برجام نیست، افزود: «برجام برای ما توافق‌نامه‌ای مقدس نیست» قالیباف در بخش دیگری از سخنانش افزود: «حتی امضای بایدن هم برای ما تضمین نیست.»
 • حمله قالیباف به دلا‌ر ۴۲۰۰

  دنیای‌اقتصاد: محمدباقر قالیباف یک‌بار دیگر از لایحه بودجه و همچنین دلار ۴۲۰۰ تومانی انتقاد کرد. او گفت که توزیع میلیاردها دلار ارز ترجیحی نه تنها مانع گران شدن کالاها نشد که مستقیما سفره مردم را هدف گرفت؛ زیرا منابع ارزی که می‌توانست مستقیما به بهبود معیشت مردم و پر شدن سفره آنان کمک کند، رانت‌خوارها را چاق‌تر کرد.
 • باید در خلیج فارس آماده باشیم

  دنیای‌اقتصاد: سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت با توجه به فضای کنونی آمریکا و حساسیت‌های جناح رقیب نسبت به تصمیمات و اقدامات احتمالی ترامپ در روزهای پایانی مسوولیتش، شخصا بعید می‌دانم دونالد ترامپ در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری‌اش به‌خصوص در موضوع اقدام هسته‌ای نگرانی‌ساز باشد. این در حالی است که وزیر امورخارجه آمریکا چند روز مانده به پایان دولت ترامپ در اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره طرح اخیر مجلس مدعی شد که ایران نباید در هیچ سطحی غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد.
 • آخرین تحولات درباره کشتی توقیف شده کره‌ای

  فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران تاکید کرد که کشتی کره‌جنوبی به درخواست سازمان بنادر هرمزگان توقیف شده و توقیف آن تا «پیگیری موضوعات» ادامه دارد. علیرضا تنگسیری در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی افق افزود که این کشتی در جنوب غربی «جزیره تنب کوچک» ایجاد آلودگی کرده‌است. او همچنین تاکید کرد که توقیف کشتی‌ها توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران «سابقه زیادی» دارد و اغلب کشتی‌های توقیف شده «تخلف زیست‌محیطی» داشته‌اند. در خبری دیگر مرتبط با توقیف کشتی کره‌جنوبی، معاون وزیر امورخارجه این کشور پیش از ترک سئول به مقصد تهران گفت که اوضاع پیرامون نفتکش توقیف شده کره‌ای جدی است.
 • رئیس دفتر رئیس‌جمهور: برداشتن تحریم‌ها برای دولت مهم است

  ایلنا: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌وگویی با اشاره به آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم گفت؛ این امر نشان می‌دهد که هیچ‌گاه سازمان انرژی اتمی چه در ارتباط با تحقیق و پژوهش و چه در ارتباط با نوآوری توقف نداشته و کارش را انجام داده است. واعظی درخصوص اینکه منتقدان دولت در نقد‌های‌شان بیان می‌کنند برجام و تصمیمات دولت باعث‌شده ما در فعالیت‌های هسته‌ای به عقب بازگردیم و حتی عنوان می‌کردند که قلب رآکتور اراک سیمان ریخته شده، اما امروز شاهد غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم هستیم، گفت: «کسانی که در چند سال گذشته مرتب می‌گفتند این دولت باعث شده است فعالیت‌های هسته‌ای ما متوقف شود، ببینند که در تمامی ابعاد اتفاقا چقدر فعالیت‌ها گسترش پیدا کرده است؛ به‌گونه‌ای که امروز تصمیم می‌گیریم بلافاصله با آژانس هماهنگ می‌کنیم و غنی‌سازی ۲۰ درصدی ما شروع می‌شود.» وی با تاکید بر اینکه برداشتن تحریم‌ها برای دولت مهم است، ادامه داد: «باوجودی‌که ۶ماه دیگر عمر دولت به پایان می‌رسد اما دولت برای رفاه‌مردم تلاش می‌کند تا تحریم‌ها برداشته شود و از این طریق روابط‌خارجی، بانکی، بین‌المللی، اقتصادی و دیپلماسی کشور با دنیا بهتر انجام شود.»وی افزود: «باید بتوانیم دیپلماسی خود را گسترش دهیم و فضای مناسبی به‌دست بیاوریم تا دولت بعدی که روی کار می‌آید به‌راحتی کار کند، ما نمی‌خواهیم زمین‌سوخته به دولت بعدی تحویل دهیم. اتفاقا قصدمان این است که همه‌چیز را آماده تحویل دهیم و بر این اساس یک عده نباید بیخود و بی‌جهت تا این حد سنگ‌اندازی کنند.»
 • حمد بن‌جاسم: باید فرصت را غنیمت شمرد و با ایران گفت‌وگو کرد

  ایسنا: نخست‌وزیر پیشین قطر گفت که با توجه به حل اختلافات میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و روی کار آمدن دولت جدید در کاخ‌سفید باید فرصت را غنیمت شمرد و با ایران گفت‌وگو کرد.
 • آغاز واکسیناسیون پیش‌از ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با تایید شناسایی چهار مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران، سعید نمکی وزیر بهداشت دستور اجرای پروتکل‌های سختگیرانه در مبادی ورودی کشور را صادر کرد. خبر ابتلای چهار نفر به گونه جدید کرونا درکشور روز گذشته از سوی وزیر بهداشت تایید شد و وی اعلام کرد که چهار مورد ابتلای جدید از ویروس موتاسیون یافته و جهش یافته انگلیسی یا اروپایی را می‌توانیم در کشور گزارش کنیم. پیش از این خبر شناسایی یک نفر مبتلا به گونه جدید ویرس کرونا در سنندج منتشرشده بود که بعد از چند روز اعلام شد این شخص به کرونای جهش یافته مبتلا نشده است. در ادامه دو روز پیش ابتلای یک نفر در تهران به گونه جدید کرونا تایید شد.
 • رئیس‌جمهوری: دولت در پی تقویت بورس است

  ایرنا: رئیس‌جمهوری در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش رئیس سازمان بورس از وضعیت بازار سرمایه، با تاکید بر اینکه بازار بورس یک نهاد اصلی در ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد کشور است، گفت: بورس بستر معاملاتی شفاف است و دولت همواره در پی تقویت و حمایت بازار بورس بوده و اولین گام و شرط حمایت و تقویت از این بازار را قاعده‌مندی و رعایت قانون در آن می‌داند. با بیان اینکه بورس سازوکارهای ویژه خود را دارد، تاکید کرد: سیاست‌گذاری‌های بورس نیز باید از طریق شورای عالی بورس انجام گیرد و از مداخلات غیر کارشناسی در بورس باید پرهیز شود. روحانی یادآوری کرد: رسالت این بورس، کشف قیمت واقعی محصولات بوده و سیاست اصولی دولت این است که قیمت‌گذاری کالاها بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا و قواعد بازار رقابتی انجام شود که این مساله در نهایت به نفع بازار، تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی است.
 • پیش‌بینی عضو مجمع از سرنوشت لوایح FATF

  مهر: آیت‌الله موحدی کرمانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه لوایح FATF با اصرار روحانی به رهبرانقلاب به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده شده است، گفت: مطمئن هستم اگر این لوایح بار دیگر در مجمع تشخیص مطرح شود با مخالفت اعضای مجمع روبه‌رو خواهد شد. اگر این لوایح مجددا به صحن مجمع بیاید، تغییری در سرنوشت آن ایجاد نخواهد شد؛ زیرا اعضای مجمع یک بار نظر خود را درخصوص این لوایح اعلام کرده‌اند.
 • نظر وزیر بهداشت درباره توصیه رهبر انقلاب برای نخریدن واکسن

  تسنیم: سعید نمکی، وزیر بهداشت در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان ما‌زندران گفت: توصیه رهبر انقلاب اسلامی درخصوص منع واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس بر اساس تحقیقات وسیع علمی و کاملا دلسوزانه برای مردم است. نمکی با اشاره به حاشیه‌های ایجادشده درخصوص واکسن وارداتی گفت: لازم است بدانید آمریکایی‌ها در این دوران سخت اجازه جابه‌جایی پول برای واردات دارو به بیماران نیازمند را ندادند. او با اشاره به تولید واکسن کرونا با تکیه بر دانش داخلی گفت: در پایان بهار واکسن ایرانی را در تولید انبوه خواهیم داشت و تست واکسن کرونا داخلی روی انسان بسیار موفقیت‌آمیز بوده است.
 • بازگشایی مدارس زیر ۵۰ نفر از اول بهمن

  دنیای‌اقتصاد: وزیر آموزش و پرورش از بازگشایی مدارس در برخی مناطق کشور از ابتدای بهمن ماه خبر داد. محسن حاجی میرزایی گفت: آموزش دانش‌آموزان مناطق آبی و زرد در مدارس زیر ۵۰ نفر در همه پایه‌های تحصیلی و مدارس بالای ۵۰ نفر فقط در پایه‌های اول و دوم ابتدایی از یکم بهمن حضوری خواهد بود. حاجی میرزایی افزود: کلاس‌های عملی هنرستانی‌ها نیز در مناطق آبی و زرد نیز از یکم بهمن حضوری تشکیل خواهد شد. او تاکید کرد: به مدارس ابلاغ کرده‌ایم که تشکیل کلاس‌ها با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حداکثر تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس ۱۰ نفر باشد. این موضوع در حالی از سوی وزیر آموزش و پرورش مطرح شده است که دیروز مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، با تاکید بر اینکه در تمام اپیدمی‌ها مدارس و مراکز آخرین مکان‌هایی هستند که بازگشایی می‌شوند، تاکید کرد: هرگونه تعجیل در بازگشایی مراکز فرهنگی و تجاری می‌تواند سبب افزایش موارد ابتلا و تشدید زنجیره انتقال شود.
 • تکلیف دولت برای عرضه گاز در بورس انرژی

  دنیای اقتصاد: سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس از تکلیف مجلس به دولت برای فراهم کردن زیرساخت‌های فیزیکی و نرم‌افزاری لازم برای عرضه و انجام معامله حداکثر ۱۰میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در بورس انرژی در سال ۱۴۰۰ خبر داد. به گزارش «ایسنا» رحیم زارع در نشست خبری گفت که این تصمیم در راستای تجاری‌سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در حوزه انرژی اتخاذ شده است.
 • نامه سرگشاده محسن هاشمی به خواهرش

  دنیای‌اقتصاد: محسن هاشمی‌رفسنجانی در نامه‌ای خطاب به خواهرش فائزه هاشمی درباره محتوای سخنان وی در مصاحبه اخیرش، انتقاداتی را مطرح کرد. فائزه هاشمی به تازگی در مصاحبه‌ای با انصاف‌نیوز گفته بود که «برای ایران دوست داشتم آقای ترامپ انتخاب شود». به دنبال این سخنان، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران درنامه‌ای سرگشاده به خواهرش نوشت: انتشار مصاحبه‌ای از تو موجب ناراحتی علاقه‌مندان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و البته اعضای خانواده را فراهم کرد و بهانه‌ای مناسب به افراطیون و تخریب‌گران پدر داد و برگ دیگری بر مظلومیتش اضافه شد.
 • کد ملی جواز ورود به مازندران می‌شود؟

  ایرنا نوشت: استاندار مازندران گفت که از این پس کد ملی به‌عنوان یک سند سجلی معتبر برای کنترل ورودی غیربومیان به این استان در دستور کار قرار می‌گیرد. احمد حسین‌زادگان روزگذشته در ستاد مقابله با کرونای استان گفت: پیشنهاد استفاده از کدملی سرنشینان خودروها را برای کنترل حجم زیاد تقاضای خودروهای غیربومی برای ورود به مازندران به ستاد ملی مقابله با کرونا داده‌ایم و منتظر موافقت ستاد هستیم. نماینده عالی دولت در مازندران گفت: در صورت تایید ستاد ملی مقابله با کرونا از این پس ملاک ورود به مازندران کد ملی افراد اعم از راننده و سرنشینان و پلاک‌های بومی خواهد بود که می‌تواند بخش زیادی از مشکلات ناشی از حجم تقاضاها را پوشش دهد. وی افزود: با اجرای این طرح ورود خودروهای با پلاک غیربومی به مازندران تنها در موارد خاص و با دریافت مجوز از استان مبدأ مجاز خواهد بود.
 • بررسی پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای آموزش مجازی

  ایسنا نوشت: محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش درباره درخواست برخی خانواده‌ها و معلم‌ها برای تعطیلی دوهفته‌ای آموزش مجازی به علت خستگی ناشی از کار با وسایل و ابزار هوشمند گفت: به همکارانم ماموریت دادم که این پیشنهاد را بررسی کنند. این پیشنهاد از مناطق مختلف به ما داده شده و خواستیم که همکاران اختیارات قانونی ما را برای این کار بررسی کنند.
 • بررسی نگهداری از تمساح در یک مرکز خرید

  ایسنا نوشت: درپی انتشار تصاویری از نگهداری از یک تمساح کوچک در حوضچه کوچکی در مرکز خرید اُپال در غرب تهران، محمد کرمی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران در حال پیگیری این مساله هستند تا علت انتقال تمساح به این مرکز خرید را بررسی کنند.
 • رتبه سوم ایران درفرارمغزها

  ایلنا نوشت: ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: طبق آمار ارائه‌شده از سوی سازمان ملل، در بین ۷۲ کشور در حال توسعه در جهان، ایران رتبه سوم فرار مغزها را با توجه به جمعیت خود دارد و البته تعداد زیادی از پناهندگان خارجی را نیز پذیرا شده است. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، وی با اشاره به اینکه حدود ۵۵۰ هزار پناهنده یا مهاجر افغانستانی در تهران زندگی می‌کنند، گفت: سند سلامت شهر تهران به سفارش شورای شهر در دست تدوین است.
 • ادعای کنعانی مقدم درمورد برخی واکسن‌ها

  فرارو نوشت: حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا مدعی شد که در برخی از واکسن‌ها اقدام به تزریق چیپ الکترونیکی می‌کنند و جی پی اسی را در بدن ما کار می‌گذارند تا به واسطه این واکسن کلیه واکنش‌ها و حرکات مارا تحت کنترل قرار دهند تا جایی که ما یک نوع آدم‌هایی آهنی خواهیم شد که کنترلمان در دست دیگران است.
 • سفر به کدام شهرها جریمه دارد ؟

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، شهر‌های رشت، آستارا، رضوانشهر، رودبار، منجیل، کوچصفهان، لاهیجان، زیباکنار، چمخاله، لنگرود، ماسال، رودسر، جواهرده، آستانه اشرفیه، کلاچای و چابکسر دراستان گیلان، رامسر، نشتارود، عباس آباد، کلاردشت، چالوس، نوشهر، مرزن آباد، رویان، چمستان، محمود آباد، سرخرود، بلده، آلاشت، ورسک، شیرگاه، بابل، بابلسر، آشوراده و بهشهر در استان مازندران و بندر ترکمن، گرگان، علی آباد کتول و روستای زیارت در استان گلستان از جمله مناطق توریستی و اغلب ویلانشین هستند که هنوز در وضعیت خطرناک و نارنجی قرار دارند و ورود پلاک‌های غیربومی به آنها ۵۰۰ هزار تومان جریمه دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر