آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۷۲

 • ریابکوف: اضافه کردن هر چیز جدیدی به برجام اشتباه است

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که تاکنون چند کشور از جمله آلمان و عربستان سعودی، خواهان توافقی جامع‌تر با ایران با عنوان «برجام +» شده‌اند، روز گذشته معاون وزیرخارجه روسیه بار دیگر پیشنهاد مذاکره بر سر «برجام +» را اشتباه و نامناسب خواند. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای این کشور گفت اضافه کردن هر چیز جدیدی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشتباه است و اوضاع را بدتر خواهد کرد. به گزارش «ایرنا» ریابکوف روز دوشنبه در توییتی نوشت: «مراحل تدریجی و متقابل توافق هسته‌ای ایران که توسط سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه در روزهای گذشته پیشنهاد شد، اصول اساسی برجام بود و اکنون افزودن هر چیز اضافی به معاملات هسته‌ای موجود، اوضاع را بدتر خواهد کرد.»
 • گام اول تصویب کلیات بودجه

  دنیای اقتصاد: کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ عصر دیروز در کمیسیون تلفیق تصویب شد. این موافقت ساعاتی پس از ارسال نامه حسن روحانی درباره کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به مجلس صورت گرفت. براساس این نامه، دولت برای جبران منابع مورد نیاز، فروش اوراق مالی و صرفه‌جویی در برخی مصارف را پیشنهاد کرده است.
 • آغاز تست انسانی واکسن ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: فاز بالینی تست «اولین واکسن ایرانی کرونا» روز گذشته با تزریق این واکسن روی فرزند رئیس ستاد اجرایی فرمان امام آغاز شد. فاز تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا، تولیدشده توسط ستاد اجرایی فرمان امام با حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، سعید نمکی وزیر بهداشت، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و مدیران بخش دارویی ستاد اجرایی در هتل ارم آغاز شد.
 • اولین موضع رسمی عراق در رابطه با سفر هیات این کشور به تهران

  ایسنا: سخنگوی دولت عراق در رابطه با سفر اخیر هیات این کشور به تهران گفت که این سفر به منظور بررسی اوضاع امنیتی بود. به گزارش المعلومه، حسن ناظم، سخنگوی دولت عراق روز سه‌شنبه در رابطه با سفر اخیر هیات این کشور به تهران گفت: هیات عراقی که از طرف دولت به ایران سفر کرد اوضاع امنیتی را بررسی کرد. وی تاکید کرد: نیروهای منطقه‌ای در عراق نفوذ دارند که باید با آنها درباره مسائل امنیتی به تفاهم رسید. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر یکی از مقامات ارشد دولت عراق به تهران به دستور نخست‌وزیر این کشور گفت: مشاور نخست‌وزیر عراق به تهران سفر کرده است. این سفر به دعوت ایران صورت گرفته است و در جریان این سفر مقامات دو کشور ایران و عراق در مورد موضوعات مختلف در حوزه روابط دو کشور و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو و رایزنی می‌کنند و آخرین تحولات را مورد‌بررسی قرار می‌دهند.
 • مسکو: همکاری با تهران از دستاوردهای مهم ۲۰۲۰ بود

  ایرنا: وزارت امورخارجه روسیه همکاری این کشور با ایران و ترکیه در روند مذاکرات آستانه برای حل مسائل سوریه را از مهم‌ترین دستاوردهای سیاست خارجی مسکو در سال ۲۰۲۰ خواند. وزارت امورخارجه روسیه روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای با عنوان دستاوردهای اصلی سیاست خارجی روسیه در سال ۲۰۲۰ نوشت: همکاری با ایران و ترکیه در فرمت آستانه به تثبیت اوضاع سوریه کمک کرد. جمهوری اسلامی ایران و روسیه از بیش از ۵ سال پیش مذاکرات در فرمت آستانه را آغاز کردند و در این مدت ۱۵ دور مذاکرات در این فرمت برگزار شد که در آن نمایندگان دولت سوریه و برخی کشورهای منطقه نیز شرکت داشته‌اند.
 • اظهارات وزیر‌خارجه اوکراین درخصوص حادثه سقوط هواپیما

  ایسنا: وزیر امورخارجه اوکراین با اشاره به اینکه طرف‌های ایرانی و اوکراینی در مذاکرات بررسی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی سرسختانه مذاکره می‌کنند، بر برقراری عدالت در این ماجرا تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری UNIAN اوکراین، دمیترو کولبا، وزیر امورخارجه اوکراین در گفت‌وگویی با روزنامه Den درباره مذاکرات جاری میان ایران و اوکراین در پی سقوط هواپیمای اوکراینی، ایران و اوکراین را مذاکره‌کنندگانی سرسخت دانست و گفت: ما به مواضع‌مان پایبندیم و برقراری عدالت ناگزیر است. ما آن را به‌دست می‌آوریم. زمان می‌برد.
 • پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی لزوما نظامی نیست

  دنیای‌اقتصاد: سفیر ایران در عراق در گفت‌وگویی به آخرین تحولات سیاسی ایران و عراق و منطقه از جمله ترور سردار سلیمانی و حملات اخیر به سفارت آمریکا پرداخت. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری ناس، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور در برنامه «سیاسی الابعاد» هرگونه ارتباط ایران با حملات اخیر به سفارت آمریکا در عراق را رد کرد.او با اشاره به آتش‌سوزی کنسولگری ایران در روزهای اعتراضات عراق گفت که کنسولگری‌ها در داخل کشورها باید از محافظت برخوردار شوند.
 • تاکید مجدد ربیعی بر تاثیرFATF بر مبادلات مالی و تجاری

  دنیای‌اقتصاد: علی ربیعی، سخنگوی دولت با بیان اینکه FATF مستقیم و غیرمستقیم بر تمام مبادلات مالی و تجاری ما تاثیر دارد، نسبت به اتخاذ تصمیم منطبق با منافع ملی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار امیدواری کرد. در همین حال مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب در گفت‌وگو با «ایسنا» اعلام کردکه احتمالا مجمع تشخیص تا اوایل بهمن در مورد لوایح FATF تصمیم‌گیری خواهد کرد. علی ربیعی درنشست خبری هفتگی خود با اشاره به سخنان هفته قبل خود درمورد FATF گفت: در پی حرف مشخص من درباره واکسن کرونا که هفته قبل گفتم تحریم و FATF بر مبادلات تجاری ما اثر دارند برخی مخالفان همیشگی دولت، هجمه‌ای عجیب به راه انداختند. این در حالی بود که من به‌طور روشن و به شکل ترکیبی از تاثیر تحریم و FATF به‌طور توامان، صحبت کردم، اما عده‌ای سعی در تجرید این موضوع داشته و دارند.
 • کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز پارلمان، از توضیحات فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد درباره واگذاری شرکت نیشکر هفت تپه قانع نشدند. فرهاد دژپسند که دیروز برای پاسخ به سوال احمد نادری و جمعی دیگر از نمایندگان درباره علت استنکاف وزارت اقتصاد و درباره خلع ید از مالک فاقد اهلیت شرکت هفت تپه خوزستان به بهارستان رفته بود، توضیح داد: خصوصی‌سازی و افزایش بخش خصوصی در اقتصاد طبق ابلاغیه سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ضروری است. اقتصاد ایران با یک چالش اساسی و ساختاری مواجه بوده و آن هم بزرگ بودن و حجیم بودن حجم و اندازه دولت در اقتصاد است. باید بسیار سریع و مستقیم درباره موضوع خصوصی‌سازی کار کنیم و امور تا جایی که ممکن است به بخش خصوصی واگذار شود.
 • لاوروف: برای حفظ امنیت و ثبات منطقه با ایران همکاری نظامی داریم

  ایسنا: وزیر امورخارجه روسیه گفت مسکو مطابق با قوانین بین‌المللی و برای حفظ ثبات و امنیت در منطقه در حال همکاری نظامی با ایران است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک در پاسخ به سوالی درباره پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران و همکاری‌های فنی- نظامی تهران و مسکو پس از این محدودیت‌ها اظهار کرد: در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی در شورای امنیت سازمان ملل برای همکاری فنی- نظامی با ایران وجود ندارد. لاوروف ادامه داد: دولت ما حق کامل تعامل در این زمینه را دارد. سیاست مسکو در زمینه همکاری در فناوری نظامی به‌طور کامل مطابق با قوانین حقوق بین‌الملل است و با قوانین کنترل صادرات روسیه نیز مطابقت دارد که یکی از سختگیرانه‌ترین قوانین در جهان است. وی همچنین تصریح کرد: درخصوص همکاری نظامی با ایران نیز بدون شک روسیه با داشتن حق تضمین توانایی دفاعی خود، به‌طور دقیق به تعهدات بین‌المللی خود پایبند است و از اولویت حفظ ثبات و امنیت در منطقه پیروی می‌کند. وزیر امورخارجه روسیه تاکید کرد کشورش برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه با ایران همکاری نظامی دارد.
 • انتقاد از القای پایان کرونا

  ایسنا: رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از سخنان برخی مسوولان که القاکننده تمام شدن اپیدمی کرونا است، انتقاد کرد. ناهید خداکرمی روزگذشته در تذکر پیش از دستور خود در جلسه علنی شورای شهر گفت: در حالی که ۵ هزار بیمار بدحال در بیمارستان‌ها بستری هستند و روزانه حدود ۶ هزار مبتلای جدید به کرونا شناسایی می‌شود، روز گذشته یک نشست خبری مشترک برگزار شد و رسانه‌ها سخنان مسوولان را به گونه‌ای منتشر کردند که گویا اپیدمی تمام شده است. وی با بیان اینکه در ۱۰ ماه گذشته مسوولان به محض مشاهده سیر کاهشی ابتلا به کرونا با سروصدای زیاد بر طبل پیروزی کوبیدند که گویا کرونا تمام شده است، اظهارکرد: مسوولان اجازه دهند که میزان ابتلا و فوت به صفر برسد و بعد از آن اعلام خوشحالی کنند.‎
 • تکذیب کاندیداتوری محسن رضایی

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال انتشار خبرهایی مبنی‌بر احتمال کاندیداتوری محسن رضایی در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس از حوزه انتخابیه تهران، روز گذشته امیدوار رضایی رئیس اسبق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تاکید کرد: این شایعه را صددرصد تکذیب می‌کنم. آقای محسن رضایی در حال گرفتن نظرات و پیشنهادهای کارشناسان، صاحب‌نظران و نخبگان کشور درخصوص سیاست‌های کلی برنامه هفتم است که پس از تصویب مجمع تشخیص و مقام معظم رهبری، مبنای اداره کشور در دولت آینده و مجلس خواهد بود.
 • ردصلاحیت کروبی توسط وزارت کشور

  عصر ایران نوشت: کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور، مهدی کروبی دبیرکل، اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگو، حسین کروبی عضو شورای مرکزی و دکتر رحیم ابوالحسنی رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی را رد صلاحیت کرد. به گزارش انصاف‌نیوز، حسین کروبی فرزند مهدی کروبی درباره این خبر گفت: کمیسیون ماده ۱۰ یک ماه پیش در نامه‌ای رسمی صلاحیت آقای کروبی را که موسس و دبیرکل حزب بود، رد کرده است؛ درحالی‌که حکم محکومیتی ندارد.
 • شرکت ۴۸ درصد مردم در دورهمی شب یلدا

  ایرنا نوشت: محمداسماعیل مطلق، مشاور معاون وزیر بهداشت گفت: طبق آمار صداوسیما، ۴۸ درصد مردم ایران در دورهمی‌های شب یلدا شرکت کردند که احتمال بروز پیک کرونا ۲ هفته بعد از آن وجود دارد.
 • هشدار نمایندگان اصفهان در مورد مازوت

  ایسنا نوشت: نمایندگان شهر اصفهان در مجلس طی یادداشتی نسبت به افزایش آلودگی شهر اصفهان و شهرهای اطرافش مخصوصا شاهین‌شهر، هشدار دادند و خواستار عدم استفاده از سوخت مازوت در واحدهای صنعتی این شهر شدند.
 • درخواست‌ها برای سفر به گیلان و مازندران

  ایلنا نوشت: فرماندار تهران از مراجعه روزانه هزارنفر به فرمانداری تهران برای دریافت مجوز سفر به شهرهایی با وضعیت نارنجی خبر داد. عیسی فرهادی افزود: ۹۵ درصد مراجعات متقاضی سفر به استان‌های گیلان، مازندران و گلستان هستند و ۵ درصد مراجعات متقاضی سفر به دیگر استان‌های کشور هستند.
 • مرگ یک پلنگ دیگر در تله عشایر

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: کمتر از دوهفته از به تله افتادن پلنگ بشاگرد (هرمزگان) در تله آهنی (بالان) که منجر به قطع دست این پلنگ از ناحیه کتف شد، می‌گذرد. خبرها از حاکی ازآن است که یک پلنگ دیگر در فاریاب کرمان اسیر (بالان) شده است؛ اما این‌بار گفته می‌شود متخلفان جان حیوان را نیز گرفته و جسدش را سوزانده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر