آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۶۵

 • رقابت طرح‌های امنیتی در خلیج‌فارس

  ‌دنیای‌اقتصاد - کامران کرمی: اهمیت سیاسی و اقتصادی خلیج فارس در نظام اقتصاد جهانی باعث شده مساله تامین امنیت در این منطقه به یک معضل تبدیل شود. استمرار نظم و امنیت آمریکا محور و برجسته‌سازی تهدید ایران باعث شده این الگو نه تنها قادر به تامین امنیت این مجموعه نباشد، بلکه منبع رقابت و تخاصم میان ایران و دولت‌های عربی خلیج فارس را در طول چهار دهه اخیر فراهم آورد. در این میان راهبرد موازنه قدرت ایران و همزمان پیشنهاد صلح هرمز در کنار طرح‌های امنیت دسته‌جمعی و مشارکتی چین و روسیه باعث شده رقابت طرح‌های امنیتی را در این منطقه شاهد باشیم.
 • مجلس نمی‌تواند بر دولت نظارت کند

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری در همایش حقوق اساسی و شهروندی بر امکان تغییر قاون اساسی پس از ۳۱سال و امکان برگزاری رفراندوم بعداز ۴۰سال تاکید کرد. او همچنین در سخنانش به نوعی از شیوه عملکرد مجلس شورای اسلامی درخصوص آنچه نظارت بر دولت توصیف می‌کند، انتقاد کرد و گفت که در قانون اساسی نظارت مجلس بر کار وزرا مطرح نشده است و چنین موضوعی را برداشت ناقص از قانون اساسی عنوان کرد. روحانی در ادامه سخنانش در این همایش از برداشت متفاوت شورای نگهبان از اصل ۱۳۴ قانون اساسی در دوره‌های مختلف هم انتقاد کرد. مطابق اصل ۱۳۴ قانون اساسی ریاست هیات وزیران با رئیس‌جمهور است که بر کار وزیران نظارت دارد.
 • فرصت معماری امنیت منطقه

  دنیای‌اقتصاد- سعیده سادات فهری: با قوی‌تر شدن احتمال بازگشت بایدن به برجام این سوال مطرح شده است که نگرانی همسایگان ایران و دغدغه‌های آنان درباره مسائل منطقه‌ای چگونه باید برطرف شود. دکتر رحمن قهرمان‌پور، متخصص مسائل بین‌الملل بر این باور است که تصمیم برای ورود ایران به گفت‌و‌گو‌های منطقه‌ای باید در سطوح عالی نظام گرفته شود. او می‌گوید که این اقدام می‌تواند فرصتی در اختیار تهران قرار دهد تا معماری امنیتی منطقه را در دست بگیرد. «دنیای‌اقتصاد» همزمان طرح‌ها برای امنیت خلیج‌فارس را بررسی کرد.
 • تاکید وزرای خارجه عضو برجام بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای

  دنیای اقتصاد: وزرای خارجه کشورهای عضو برجام که دیروز در نشست آنلاین کمیسیون مشترک شرکت کرده بودند در بیانیه‌ای با تاکید بر تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف‌ها، چالش‌‌های کنونی اجرای برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
 • انتقاد صالحی از مصوبه برجامی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان انرژی اتمی از مصوبه اخیر برجامی مجلس انتقاد کرد. قانون اقدامات راهبردی برای لغو تحریم‌ها که اگرچه علی‌اکبر صالحی تصویب آن را در حوزه وظایف مجلس دانست، اما از مشورت نکردن مجلس با ارگان‌های ذی‌ربط این قانون گلایه کرد. او گفت که از تایید این قانون توسط شورای نگهبان متعجب است؛ زیرا منابع مالی آن دیده نشده است.
 • جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار شد

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: پنجاه و پنجمین جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا روز گذشته به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزاری شد. در این جلسه چگونگی اجرایی‌شدن رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری به شورا درخصوص راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 • تاکید رئیسی بر دورزدن تحریم‌ها

  میزان: رئیس قوه‌قضائیه با تاکید بر حفظ امنیت ملی کشور، به دستگاه‎های اطلاعاتی و امنیتی و واحدهای قضایی تذکر داد مطلقا به عناصر دشمن و عوامل سرویس‌های بیگانه اجازه خودنمایی و توطئه و فتنه ندهند. سید ابراهیم رئیسی در جلسه روز گذشته شورای عالی قوه‌قضائیه با اشاره به ظلم و ستم غربی‌ها به ملت ایران گفت: حتی یک‎ساعت تاخیر در خنثی‌سازی تحریم‌ها هم خلاف عقل است، هم خلاف شرع و مسوولان برنامه‌ریزی و اجرایی نباید یک‎ لحظه را هم برای بی‌اثرکردن تحریم‌ها و قوی شدن ایران از دست بدهند و این راهبرد اساسی نظام باید با جدیت دنبال شود. وی تاکید کرد: ما از هر امکانی برای دورزدن تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد. رئیس قوه‌قضائیه با بیان اینکه امروز بر همگان آشکار شده که مذاکره ۷ ساله با دشمنان به دلیل عهدشکنی آنها، بی‌اثر بوده و انتظاری که از آن می‌رفت را برآورده نکرده، تاکید کرد که نباید با پیمان‌شکنان و دولت‎های بدون میثاق و بدعهد مذاکره کرد و از همه مسوولان خواست که هماهنگ و همصدا با هم در جهت خنثی کردن تحریم‌ها حرکت کنند.
 • مخالفت کمیسیون انرژی با انتشار اوراق سلف نفتی در بودجه

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس در کمیسیون‌های تخصصی در حال بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و پیشنهادهای مختلف درباره این لایحه هستند. دیروز مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از مخالفت اعضای این کمیسیون با انتشار اوراق سلف نفتی توسط دولت در سال ۱۴۰۰ خبر داد و تصریح کرد: جزء (۲) بند (ب) تبصره (یک) لایحه بودجه در کمیسیون انرژی حذف شد.
 • آخرین جزئیات سقوط هواپیمای اوکراینی

  ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز در نشست هفتگی خود در مورد اظهارات وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی با بیان اینکه او را به ادب دیپلماتیک دعوت می‌کنم، گفت: هیچ تا‌ریخی درباره بررسی این پرونده عقب نیفتاده و تمام تلاش خود را داریم براساس معاهدات بین‌المللی وظایف خود را انجام دهیم و داده‌ایم و گزارش فنی این مساله امروز و فردا منتشر و برای طرف‌های اوکراینی و دیگر طرف‌های دخیل ارسال می‌شود. در عین حال تلاش داریم در نهایت شفافیت کار انجام شود، اما باید بدانیم که بررسی این مساله موضوعی پیچیده است. سعید خطیب‌زاده اظهارات مداخله‌جویانه و غیرقابل قبول توسط مقامات کانادایی را محکوم کرد و گفت: بیشترین مداخله‌های بیجا را مقامات کانادا در این موضوع داشتند و تلاش کردند مسیر طبیعی روشن شدن ماجرا اتفاق نیفتد و رفتارشان کاملا سیاسی است و سعی دارند با این اظهارات فضاسازی کنند. وی به وزیر خارجه و دولت کانادا هشدار داد که پاسخگوی اقدامات خودشان باشند.
 • ۱۹۱ قربانی جدید کرونا در ایران

  ایرنا: سخنگوی وزارت بهداشت، روز گذشته در گزارش روزانه خود از وضعیت ابتلا و مرگ کرونایی در کشور گفت: در بازه ۲۴ ساعته منتهی به ظهر دوشنبه، ۱۹۱ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست دادند که به این ترتیب، شمار جان‌باختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۳ هزار و ۸۱۶ نفر رسید. سیما سادات‌لاری همچنین گفت: در این بازه زمانی ۶ هزار و ۱۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی و ۹۹۱ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۵۳۵ نفر رسید.
 • خبر خوش نمکی درباره خرید واکسن کرونا

  دنیای‌اقتصاد: فاز نخست تست انسانی واکسن ایرانی کرونا، قرار است هفته نخست دی ماه (این هفته) به ۵۶ داوطلب تزریق شود. مینو محرز محقق اصلی پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به جزئیات فاز اول انجام تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: در فاز اول دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می‌شود. این افراد باید کاملا سالم باشند، تمام تست‌های لازم برایشان انجام می‌شود، در عین حال نباید سابقه ابتلا به کووید-۱۹ را داشته باشند و آنتی‌بادی‌ خونشان باید منفی و بین ۱۸ تا ۵۰ سال، سن داشته باشد.
 • تعلیق پروازهای ایران به انگلیس

  دنیای‌اقتصاد: با افزایش تکان‌دهنده میزان مبتلایان به کرونا در انگلستان، پروازهای ایران به مقصد این کشور به مدت دو هفته تعلیق شد. این تصمیم پس از آن گرفته شد که خبر شیوع ویروس جدید کرونا در این کشور اعلام شد. در همین راستا، روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی خواست به منظور رعایت اقدامات احتیاطی برای مقابله با نوع جهش یافته ویروس کووید-۱۹ در برخی کشورها، کلیه پروازهای خطوط هوایی شرکت‌های ایرانی به مقصد کشور انگلستان لغو شود. به گزارش «ایرنا»، نمکی همچنین پیرو این مکاتبه، در نامه‌ای به علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره بررسی دقیق کسانی که مستقیم یا غیرمستقیم از مبدأ کشور انگلیس وارد می‌شوند، دستوراتی صادر کرد. در همین حال شهرام آدم‌نژاد، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: با توجه به شرایط پیش آمده جدید در ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در انگلستان، به تشخیص وزارت بهداشت، به منظور جلوگیری از انتقال بیماری و تلاش برای حفظ سلامت مردم، پروازهای بین تهران و انگلیس به مدت دو هفته تعلیق می‌شود. به گزارش «ایرنا»، گونه جدید کشف شده کووید-۱۹ در جنوب شرق انگلیس می‌تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد.
 • واکنش آشنا به صدور حکمش

  دنیای‌اقتصاد: در پی انتشار خبری مبنی‌بر صدور حکم حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور در دادگاه جرم سیاسی، به گزارش جماران، او روز گذشته در حساب توییتری خود نوشت: «تا الان حکمی دریافت نکرده‌ام پس احتمال می‌دهم خبر درز داده ‌شده است. در هر صورت چون دادگاه جرم سیاسی به موجب قانون اساسی علنی است حتما کیفرخواست، دفاعیه و حکم دادگاه را منتشر خواهم کرد.» روز یکشنبه برخی منابع خبری مدعی شده بودند که حکم مربوط به حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک در دادگاه جرم سیاسی صادر شده است.
 • ارسال پیامک برای ۵۹ هزار خاطی شب یلدا

  ایرنا نوشت: نیروی انتظامی اعلام کرد در راستای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا طی روز ۳۰ آذر ماه، ۵۹ هزار و ۳۴۴ پیامک به رانندگان خاطی ارسال شد. در عین حال به گزارش «ایلنا» نیروی انتظامی از کاهش ۲۴ درصدی میانگین تردد خودروها در آخرین روز پاییز سال ۹۹ خبر داد.
 • ابتلای شکوری‌راد به سرطان خون

  ایلنا نوشت: دبیرکل حزب اتحادملت با تشخیص نوعی سرطان خون، در بخش خون بیمارستان شریعتی بستری شد. علی شکوری‌راد از پنج‌شنبه گذشته با تشخیص بیماری کووید-۱۹ در بیمارستان بستری است.
 • قطع دست چپ پلنگ هرمزگان

  دنیای‌اقتصاد: به دنبال گیر افتادن یک قلاده پلنگ در بشاگرد استان هرمزگان در یک تله فلزی و انتقال آن به تهران برای مداوا، روز گذشته شهاب الدین منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: متاسفانه باوجود تلاش دامپزشکان، دست چپ «نازک» پلنگ هرمزگان به‌ دلیل آسیب شدید به بافت و استخوان قطع شد. به گزارش «ایرنا» به گفته وی پس از ریکاوری و به هوش آمدن حیوان، اقدامات برای انتقال به کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام شد و این ماده پلنگ چهار ساله در کلینیک حیات وحش پردیسان تحت مراقبت قرار گرفت. این ماده پلنگ ۴ساله سه‌شنبه هفته گذشته (۲۵ آذرماه) درتله گرفتار شده بود.
 • بازداشت میلاد حاتمی

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: میلاد حاتمی، یکی از گردانندگان سایت‌های قمار و شرط‌بندی، توسط پلیس ترکیه بازداشت و تحویل پلیس مهاجرت این کشور شد.
 • تشکیل قرارگاه کنترل سرعت در پایتخت

  ایسنا نوشت: سرهنگ ابوالفضل موسوی‌پور، جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از تشکیل قرارگاه کنترل سرعت در این نهاد خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر