آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۶۰

 • طرح روسیه برای گفت‌وگوهای منطقه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: وزیر امورخارجه روسیه با اشاره به اینکه «دکترین امنیت جمعی خلیج‌فارس» همچنان روی میز است، از آمادگی مسکو برای ایجاد شرایط مناسب برای آغاز گفت‌وگوها بین کشورهای این منطقه خبر داد. دکترین امنیت جمعی روسیه برای خلیج‌فارس اواخر تیر ماه ۹۹ توسط نماینده این کشور در سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی ارائه شد. طرحی که از همان اوایل با واکنش منفی آمریکا مواجه شد و سایر بازیگران شورای همکاری خلیج‌فارس نیز واکنش مثبتی به آن نشان ندادند. ایران نیز در جدیدترین موضع‌گیری خود که توسط ظریف مطرح شده اعلام کرده است تهران درباره مسائل منطقه با کشورهای غربی مذاکره نخواهد کرد. اینکه آیا روسیه هم جزو این کشورهای غربی محسوب می‌شود، همچنان مبهم است. روسیه از ماه اکتبر ۲۰۲۰ به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شده است.
 • کشمکش بودجه‌ای دولت و مجلس

  دنياي‌اقتصاد -زينب موسوي: چالش مجلس و دولت بر سر لایحه بودجه ۱۴۰۰ عیان‌تر شده و رد کلیات آن را محتمل کرده است. دیروز رئیس مجلس این لایحه را مغایر با برنامه ششم خواند و روحانی هم از منتقدان بودجه گلایه کرد. از سوی دیگر روند اصلاح لایحه حالا با مشروط شدن درخواست کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی، ضرورت یافته است.
 • بیانیه برجامی ۵۰ چهره آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: دنیای اقتصاد: با اعلام پیروزی قطعی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ۵۰ چهره سرشناس آمریکایی شامل فرماندهان بازنشسته، دیپلمات‌های اسبق و قانون‌گذاران پیشین آمریکا با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار بازگشت سریع بایدن به توافق هسته‌ای ایران شده‌اند. همزمان وزیر خارجه روسیه نیز با تاکید دوباره بر طرح مسکو برای امنیت جمعی در خلیج فارس از آمادگی مسکو برای آغاز گفت‌وگوها بین کشورهای این منطقه خبر داد.
 • دیدار سفرای جدید هفت کشور با روحانی

  دنیای‌اقتصاد: سفرای جدید سوریه، تایلند، ژاپن، مکزیک، اندونزی، اوگاندا و تونس روز گذشته استوارنامه‌های خود را تقدیم حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران کردند.
 • ظریف تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه را محکوم کرد

  ایرنا: وزیر امورخارجه در واکنش به تحریم یک‌جانبه ترکیه از سوی آمریکا گفت: ما تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ترکیه را قویا محکوم می‌کنیم و در کنار مردم و دولت این کشور می‌ایستیم. به گزارش اداره‌کل اطلاع‌رسانی و سخنگویی وزارت امورخارجه، محمدجواد ظریف روز سه‌شنبه در توییتر در واکنش به تحریم یک‌جانبه ترکیه از سوی آمریکا اظهار کرد: «اعتیاد ایالات‌متحده به تحریم و تحقیر حقوق بین‌الملل بار دیگر خود را به منصه ظهور رساند. ما تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ترکیه را قویا محکوم می‌کنیم و در کنار مردم و دولت این کشور می‌ایستیم.» روز دوشنبه وزیرخارجه آمریکا گفت اسماعیل دمیر، رئیس صنایع دفاعی ترکیه را به‌دلیل همکاری با روسیه در خرید سامانه پدافندی اس۴۰۰ تحت تحریم قرار داده است. مایک پمپئو در بیانیه مطبوعاتی با اشاره به بخش ۲۳۱ قانون مقابله با دشمنان خارجی از طریق مجازات (کاآتسا) اظهار کرد: این تحریم به‌دلیل مشارکت آگاهانه، رئیس اس‌اس‌بی ترکیه و سایر افسران آن در معامله مهم با شرکت رزوبورونکسپورت، نهاد اصلی صادرات اسلحه روسیه و تهیه سامانه پدافندی موشک زمین به هوای اس۴۰۰ را تحت تحریم و ممنوعیت روادید برای سفر به آمریکا قرار می‌دهد.
 • گفت‌و‌گوی وزرای خارجه عربستان و آمریکا درباره ایران

  فارس: وزیرخارجه آمریکا در گفت‌و‌گویی تلفنی با همتای سعودی خود اقدامات ایران در منطقه را مورد بررسی قرار داد. مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا عصر روز دوشنبه با «فیصل بن‌فرحان بن‌عبدالله آل‌سعود» همتای سعودی خود تلفنی گفت‌و‌گو کرد. به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «رای‌الیوم» دو طرف در این گفت‌و‌گو تلاش‌های صورت‌گرفته برای از بین بردن اختلافات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را مورد بحث قرار دادند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا گفته شده این تلاش، برای ایجاد «بازدارندگی در برابر اقدامات خصمانه ایران در منطقه» ضروری است. ادعا شده عزم دو طرف برای «حل‌وفصل‌ فراگیر سیاسی بحران یمن» از جمله دیگر محورهای این گفت‌وگو بوده است. طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، دو طرف همچنین در این گفت‌و‌گو «شراکت قوی امنیتی، اقتصادی» میان خود و همچنین موضوع حمایت‌آمریکا از تحول اقتصادی، اجتماعی عربستان سعودی در قالب چشم‌انداز سال ۲۰۳۰ و اهمیت تداوم پیشرفت در ارتباط با مساله حقوق بشر را مورد بررسی قرار دادند.
 • هفتمین نشست کمیته مشورت‌های راهبردی ایران و عمان برگزار شد

  فارس: هفتمین نشست کمیته مشورت‌های راهبردی ایران و عمان به ریاست عراقچی و همتای عمانی در مسقط برگزار و راه‌های توسعه روابط دوجانبه بررسی شد. هفتمین نشست کمیته مشورت‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به ریاست سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امورخارجه و «خلیفه بن‌علی الحارثی» معاون امور دیپلماتیک وزارت خارجه عمان روز (دوشنبه) در مسقط برگزار شد. در این نشست، راه‌های توسعه روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
 • یمن اقدام آمریکا در تحریم سفیر ایران در صنعا را محکوم کرد

  ایسنا: دولت‌ نجات ملی یمن اقدام آمریکا در تحریم سفیر کشورمان‌در این کشور را محکوم کرد. به گزارش سبانت، وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن در بیانیه‌ای با اشاره به تحریم سفیر کشورمان در یمن از سوی آمریکا «اقدامات و سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه نهادها و ملت‌های آزاده و مستقل» را محکوم کرد. در این بیانیه با اشاره به اقدام غیرقانونی آمریکا آمده است که این اقدام نشان‌دهنده بحران عمیق اخلاقی در دولت کاخ‌سفید است. وزارت خارجه یمن با اشاره به سیاست‌های شکست‌خورده آمریکا تاکید کرد: سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن ماموریت خود را به خوبی و طبق عرف دیپلماتیک انجام می‌دهد و فعالیت او در چارچوب پایبندی کامل و احترام به حاکمیت و قوانین یمن است. در بخشی از این بیانیه آمده است: سفیر ایران با یک دولت یمنی اصیل تعامل دارد که اکنون در خاک خود حضور دارد و از منافع ملی خود دفاع می‌کند و تصمیمات ملی و مستقل خود را دارد. در این بیانیه همچنین آمده است: سفیر ایران و دیگر دیپلمات‌های موجود در یمن مهمانان این کشور به‌شمار می‌روند و هرگونه اقدام علیه آنان اقدامی تحریک‌آمیز علیه تمام ملت یمن به‌شمار می‌روند. وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه (۱۸ آذر) از اعمال تحریم علیه «حسن ایرلو»، سفیر ایران در یمن و دانشگاه بین‌المللی المصطفی خبر داد. در این بیانیه همچنین از تعامل سفیر آمریکا با دولت مستعفی یمن انتقاد شده است.
 • مخالفت با کاهش سن داوطلبان ریاست‌جمهوری

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی روزگذشته در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، دارندگان گرین‌کارت یا سابقه اقامت در دیگر کشورها را از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری منع و همچنین با پیشنهاد حذف شرط سنی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری مخالفت کردند. براین اساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف محدودیت سنی حداقل ۴۰ و حداکثر ۷۰ سال برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری، مخالفت کردند. همچنین با تصویب مجلس داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری نباید تابعیت دیگر کشورها را در هیچ‌دوره‌ای از زندگی خود داشته باشند.
 • تصویب محدودیت ویژه کرونایی برای شب یلدا

  دنیای‌اقتصاد: در چهل و هشتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، محدودیت تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح برای شهرهای با وضعیت نارنجی و پیش‌بینی برنامه‌های ویژه شب یلدا تصویب شد.
 • تا‌کید جهانگیری بر مسدود کردن گلوگاه‌های فساد

  ایرنا: معاون اول رئیس‌جمهوری برخورد ریشه‌ای با تخلفات و مسدود کردن گلوگاه‌های فساد را لازمه سلامت نظام اداری عنوان کرد و گفت: برجسته شدن برخی موارد فساد در رسانه‌ها نباید باعث شود که سلامت نظام اداری کشور زیر سوال برود. اسحاق جهانگیری در جلسه ستا‌د هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان اینکه دولت در همین راستا‌ از چند سال پیش ستا‌دی را برای شناسایی گلوگاه‌های فساد در دولت تشکیل داده است، گفت: دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند کارگروهی را به‌صورت مستمر برای شناسایی و مسدودسازی گلوگاه‌های فساد تشکیل دهند.
 • هزار و ۵۲۰ تذکر کتبی به رئیس‌جمهور و وزرا

  دنياي‌اقتصاد: حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گزارشی درباره اقدامات نظارتی مجلس یازدهم در شش ماه فعالیت خود گفت: بالغ بر هزار و ۵۲۰ تذکر کتبی به رئیس‌جمهور و وزرا داده شد، در حالی که در شش ماه نخست دوره دهم مجلس تعداد تذکرات کتبی ۷۹۸ مورد بود و بر این اساس تا‌کنون ۹۰ درصد استفاده از این ابزار نظارتی افزایش یافته است.
 • دستگیری عاملان ترور شهید فخری‌‌زاده

  فارس: مرتضی محمودوند، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص عاملان حمله تروریستی شهید فخری‌زاده گفت: این موضوع در حد نصب آن اسلحه و خودرویی که در آن محیط بوده و منفجر شده و افرادی که این اقدامات پشتیبانی و لجستیک را برای دشمن انجام دادند و همچنین سرپلی که با اینها ارتباط داشته همه شناسایی شدند. اینکه بخواهم ریز مطلب را توضیح بدهم، اجازه ندارم.
 • آخرین خبر خرید واکسن کرونا از کوواکس

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با آغاز واکسیناسیون کرونا در انگلیس و آمریکا حالا چشم‌انداز روشنی از آینده برای جهانیان به وجود آمده است. در ایران نیز آن‌طور که مقامات وزارت کشور اعلام کرده‌اند درحال خرید واکسن کرونا از چین، روسیه و هند هستند. در همین راستا سعید نمکی، وزیر بهداشت اعلام کرد که دستورات لازم برای واردات و خرید واکسن از کشور‌های دیگر و اتحادیه کوواکس، داده شده و پیگیری‌ها در حال انجام است. وی افزود: مردم نگران نباشند، اگر قرار باشد واکسنی وارد شود، از مطمئن‌ترین منابع که در بیرون از این سرزمین ریسک خود را طی کرده، انجام خواهد شد. از سوی دیگر سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اولویت‌بندی‌های صورت گرفته برای واکسیناسیون کرونا در کشور گفت: البته هنوز واکسن‌های در دسترس و قابل توزیع توسط سازوکار بین‌المللی کوواکس اعلام نشده، اما همه تلاش وزارت بهداشت و مجموعه دولت این است که واکسن‌های تایید شده وارد کشور شوند.
 • داروی جدید درمان اعتیاد در ایران

  ایسنا نوشت: سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری اعلام کرد که داروی جدید درمان اعتیاد طی یکی، دو ماه آینده تاییدیه لازم را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کند.
 • اعلام نحوه برگزاری امتحانات دی‌ماه مدارس

  ایسنا نوشت: جزئیات برگزاری امتحانات دی‌ماه برای همه مقاطع تحصیلی اعلام شد و براساس آن برخی پایه‌ها امتحان آنلاین و برخی دیگر امتحان حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهند داشت.
 • شکایت از موارد قصور درمان بیماران کرونا

  ایلنا نوشت: بابک سلحشور، مدیرکل امور کمیسیون‌های پزشکی قانونی از رسیدگی به ۶ هزار و ۱۴۹ پرونده مربوط به پرونده‌های قصور پزشکی در کمیسیون‌های مختلف خبر داد و گفت: اخیرا شکایت‌هایی درخصوص درمان بیماری کرونا شده که این پرونده‌ها نیز براساس شرایط کشور و نحوه پروتکل‌های وزارت بهداشت بررسی می‌شود.
 • میزان ثبت‌نام در کنکور ارشد ۱۴۰۰

  مهر نوشت: فاطمه زرین‌آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تاکنون بیش از ۳۰۲ هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ ثبت‌نام کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر