آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۵۹

 • تایید بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع

  دنیای‌اقتصاد: دو لایحه «مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی(پالرمو)» و «الحاق ایران به دو کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)» بار دیگر در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی می‌شوند. دو لایحه از لوایح چهارگانه‌ای که تاخیر مجمع در بررسی آنها، سبب شد مهلت تعلیق موقت ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، متوقف شود. حالا، یک هفته پس از اظهارات محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر اینکه «دولت روحانی از رهبری تقاضا کرده که مجمع تشخیص به بررسی‌های خود درباره این لوایح ادامه دهد و مجمع محدودیت زمانی نداشته باشد»، لعیا جنیدی معاون حقوقی ریاست‌جمهوری در گفت‌وگویی از موافقت رهبر معظم انقلاب با درخواست دولت برای تمدید مهلت بررسی لوایح موسوم به (FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد؛ موضوعی که برخی اعضای مجمع درباره آن اظهار بی‌اطلاعی کردند و برخی دیگر، بر آن صحه گذاشتند.
 • عمر تحریم به سر آمده است

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در یک نشست خبری با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند پایان تحریم را به تاخیر بیندازند، تاکید کرد: ما یک ساعت و یک دقیقه هم به‌آن رضایت نخواهیم داد و در برابر آن خواهیم ایستاد. وی تصریح کرد: همان‌طور که می‌گویم اگر شکستن تحریم میسر باشد یک دقیقه تاخیر در آن جرم است. روحانی در عین حال پیش‌شرط گذاشتن برای مذاکره با آمریکا را به معنای ادامه تحریم‌ها برای پنج سال دیگر دانست. وی در ادامه با تاکید بر این نکته که برجام قابل مذاکره نیست، گفت: مسائل موشکی هیچ ارتباطی به برجام ندارد. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: ما معتقدیم شرایط در دولت جدید آینده آمریکا تغییر خواهد کرد و آن شرایط قبلی باقی نمی‌ماند؛ حتی اگر ترامپ هم می‌ماند تغییر می‌کرد و حالا که آقای بایدن پیروز انتخابات شده تغییر خواهد کرد.
 • ابلاغ اعتراض شدید ایران نسبت به بیانیه‌های اروپایی

  دنیای‌اقتصاد: تنش‌های لفظی بین تهران و برخی پایتخت‌های اروپایی به‌دلیل دخالت آنها در امور داخلی ایران بالا گرفته است و پس از احضار سفیران آلمان و فرانسه به وزارت‌خارجه، اکنون خبرها حاکی از آن است که چهار کشور اروپایی از جمله فرانسه و آلمان به بهانه اجرای یک حکم قضایی در ایران و با هدف افزایش فشار اقتصادی بر تهران، از حضور در نشست شورای روابط اقتصادی با ایران تا اطلاع ثانوی انصراف دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت‌خارجه فرانسه در یک بیانیه توییتری، هشتگ «اوضاع طبق معمول نیست» (nobusinessasusual#) را درج کرده است. هرچند «ایسنا» نوشته است که کمیته برگزارکننده نشست شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که این نشست که پیش‌تر قرار بود از تاریخ ۱۴ تا ۱۶ دسامبر برگزار شود به تعویق افتاده است ولی این کمیته دلیل مشخصی برای به تعویق انداختن این نشست عنوان نکرده است.
 • تحلیل العرب از تلاش قطر برای میانجیگری بین ایران و آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: العرب،‌ نزدیک به عربستان‌سعودی نوشت: قطر تلاش می‌کند تا میانجی شماره یک بین ایالات‌متحده و تعدادی از دشمنان سیاسی آن در خاورمیانه باشد، به‌ویژه آنکه زمان روی کار آمدن بایدن و گشوده‌شدن باب مذاکره وی با ایران نزدیک بوده و احتمالا قطر امیدوار است تا بتواند جای عمان را در وساطت بین واشنگتن و تهران اشغال کند، اما فرصت‌های موفقیت وی اندک است.
 • بورل: اروپا باید با دولت بایدن راهی برای بازگشت آمریکا به برجام بیابد

  دنیای‌اقتصاد: مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه باید در تعامل خود با دولت جدید آمریکا راهی برای بازگرداندن واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران بیابد. به گزارش «ایسنا» جوزپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز (دوشنبه) در یک یادداشت ۹ صفحه‌ای در نشریه فرانسوی گراند کانتیننت به بررسی تاثیرات همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در امور جهانی پرداخت و نسبت به واگرایی در میان قدرت‌های جهانی، افزایش فقر در دنیا و تقویت رژیم‌های استبدادی هشدار داد.
 • دستور رئیسی درباره سیل خوزستا‌ن

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: سید‌ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه در جلسه شورای ‌عالی قضایی به سیل اخیر خوزستا‌ن اشاره کرد و گفت: موضوع آب‌گرفتگی در استا‌ن خوزستا‌ن برای چندمین بار است که اتفاق می‌ا‌فتد و لازم است به‌صورت جدی موضوع پیگیری شود و اگر قصور، تقصیر و ترک فعل افرادی موجب بروز این شرایط شده است، بدون هیچ‌گونه رودربایستی و اغماض برخورد شود. رئیسی به مدیران دستگاه‌های موظف در استا‌ن خوزستا‌ن هم هشدار داد که باید بدانند ملزم به اجرای توافقات و پیشنهادهای ارائه‌شده برای حل مشکلات مردم هستند.
 • تراز عملیا‌تی منفی در بودجه ۱۴۰۰

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: رئیس حوزه ریا‌ست مجلس در تشریح جزئیا‌ت جلسه شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌ها و هیا‌ت رئیسه مجلس با بیا‌ن اینکه تراز عملیا‌تی منفی در حد ۳۱۹ هزار میلیا‌رد تومان و افزایش رشد حدود ۱۱۷ درصدی هزینه‌ها از آسیب‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ است، تا‌‌کید کرد که مجلس درصدد است تا‌‌ با همکاری و تعامل با نهادهای ذی‌ربط، بودجه‌ای در راستا‌ی تا‌‌مین مصلحت کشور و منافع مردم تصویب کند. به گزارش «ایسنا» بابک نگاهداری با بیا‌ن اینکه این جلسه با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و رئیس دیوان محاسبات کشور و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس برای بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ برگزار شد، گفت: متا‌سفانه در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اصلاح ساختا‌ر بودجه که مورد تا‌‌کید مجلس هم بوده به‌طور کافی مورد توجه قرار نگرفته است. او اظهار کرد: شاید ما نیا‌ز داشته باشیم که در سال آینده با رویکرد انبساطی و با توجه به شرایطی که امسال در پی شیوع کرونا در کشور ایجاد شده و به وضعیت انقباضی در حوزه اقتصادی منتهی شده است، این رویکرد را دنبال کنیم.خبر دیگر از مجلس آنکه جمعی از نمایندگان با تدوین طرحی با قید دو فوریت خواستا‌ر رایگان شدن اینترنت برای دانش‌آموزان، معلمان و مدارس شده‌اند.
 • نظر شورای نگهبان درباره رای‌گیری پستی در انتخابات ۱۴۰۰

  خبرگزاری دانشجو: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درباره احتمال رای‌گیری پستی در انتخابات ریا‌ست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: به‌دلیل اینکه اخذ رای یک کار مهم و حیا‌تی در سلامت انتخابات هست اگر بخواهد به‌صورت پستی یا‌ اخذ رای الکترونیک از راه دور یا‌ شیوه‌های مختلف دیگر انجام شود، باید این اقدام تبدیل به قانون در مجلس شود.
 • دیدار سردار دهقان با مراجع قم

  ایلنا: سردار حسین دهقان با سفر به استان قم با چند تن از مراجع تقلید و آیات عظام در این شهر دیدار کرد. این دیدارها در فاصله کمتر از یک ماه از زمان اعلام رسمی کاندیداتوری وزیر دفاع پیشین دفاع برای انتخابات ریاست جمهوری صورت می‌گیرد.
 • تکذیب تعطیلی شهرها برای یلدا

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد قرار نیست روزهای ۲۹ و ۳۰ آذر تعطیل شود و فقط کاهش ساعت تردد از ۲۱ به ۱۸ برای جلوگیری از برگزاری دورهمی‌های شب یلدا، در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و بررسی می‌شود. علی‌رضا رئیسی درباره احتمال کاهش ساعت تردد به ۱۸ در شب یلدا بیان کرد: احتمالا روز سه‌شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا درباره محدودیت‌ها برای شب‌یلدا تصمیم‌گیری می‌شود. معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برخی گفته‌اند کل شهرها در شب یلدا تعطیل می‌شوند که به هیچ عنوان این موضوع مطرح نیست. به دنبال تعطیلی نیستیم، زیرا این تعطیلی هیچ اثری ندارد و محدودیت تردد از ساعت ۱۸ برای کاهش تردد در سطح شهر است.
 • عملیات آتش‌نشانی برای پیدا کردن تمساح

  ایسنا نوشت: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از عملیات سه ایستگاه آتش‌نشانی برای بررسی احتمال وجود تمساح در دریاچه چیتگر خبر داد. سیدجلال ملکی با بیان اینکه تاکنون تمساح یا حیوانی شبیه به آن در محیط پیرامونی دریاچه مشاهده نشده است، گفت: آتش‌نشانان در محوطه پیرامونی دریاچه، محوطه ساحل، جنگل اطراف و همچنین با استفاده از قایق سطح آب را با دقت جست‌وجو خواهند کرد، اگر موردی از چنین حیوانی مشاهده شود با مشورت با افراد متخصص که در این کارگروه حضور دارند، نسبت به مهار و صید آن اقدام خواهد شد.
 • خودکشی پسر ۱۲ ساله در برابر دوربین

  انتخاب نوشت: پسر نوجوانی که با شلیک گلوله به سرش خودکشی کرده فیلمی از ۱۲ دقیقه پایانی عمرش به ‌جا گذاشته که انگیزه‌اش را از این اقدام نشان می‌دهد. او گفته بود از زندگی خسته شده و دیگر نمی‌تواند به زندگی‌اش ادامه دهد. مدتی قبل پدر و مادر پسر ۱۲ ساله از هم جدا شده و او با پدرش که پزشک است، زندگی می‌کرد.
 • آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله

  انتخاب نوشت: براساس آمار منتشر شده «گزارش وضعیت اجتماعی و فرهنگی ایران» توسط مرکز آمار ایران، در بهار سال‌جاری بالغ‌بر ۷ هزار ازدواج دختر بچه ۱۰ تا ۱۴ ساله و یک ازدواج دختر بچه کمتر از ۱۰ سال به ثبت رسیده است.
 • کاهش ثبت اختراع درکشور

  ایلنا نوشت: رحیمی شعرباف، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: متاسفانه ثبت اختراعات در کشور ما هر سال نسبت به سال قبل کمتر می‌شود و رتبه ما در این زمینه در جهان ۷۰ تا ۸۰ است.
 • کاهش دوردور درپایتخت

  فارس نوشت: سردار حمید هداوند، جانشین فرمانده انتظامی پایتخت از اجرای ۸۰۰ مرحله طرح برخورد با دوردور و توقیف بیش از ۲۵۰۰ دستگاه خودروی متخلف از ابتدای سال تاکنون خبر داد. سردار حمید هداوند درخصوص آمار دور دور در تهران با توجه به ممنوعیت‌های تردد شبانه اظهار کرد: با توجه به ممنوعیت‌های تردد که از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح اجرا می‌شود در حوزه دور دور با کاهش مواجه بوده‌ایم.همچنین به گزارش الف، سرهنگ علی همه خانی معاون آموزش پلیس راهور تهران بزرگ گفت: بلوار اندرزگو، سعادت‌آباد و تهرانپارس بیشترین توقیف خودرو در حوزه دوردورهای شبانه را به خود اختصاص داده‌اند.
 • رای سحر تبر غیرقطعی است

  خبرگزاری صدا و سیما نوشت: یک منبع آگاه قضایی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: رای سحر تبر در دادگاه بدوی صادر شده و براساس آیین دادرسی جزئیات حکم و عناوین مجرمانه متهم از سوی قوه‌قضائیه رسانه‌ای نشده است. وی تاکید کرد: پرونده در دادگاه تجدیدنظر بررسی خواهد شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» پیش از این برخی خبرها از صدور حکم ۱۰ سال برای او حکایت می‌کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر