آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۴۵

 • واکنش‌های بین‌المللی به ترور دانشمند ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با واکنش‌های داخلی به ترور شهید محسن فخری‌زاده دانشمند ایرانی توسط عوامل موساد، واکنش‌های بین‌المللی به این اقدام تروریستی نیز گسترده بوده است. اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای ترور دانشمند برجسته ایرانی را اقدامی مجرمانه و در تضاد با اصول حقوق‌بشر دانسته است. گزارشگر ویژه سازمان‌ملل نیز در توییتی نوشت؛ ترور هدفمند فرامرزی خارج از درگیری مسلحانه، نقض قانون بین‌المللی حقوق‌بشر و منشور‌ملل متحد است. همزمان نماینده دائم ایران در سازمان ملل، تروریسم دولتی را عامل ترور شهید‌محسن فخری‌زاده دانسته است. گروه‌های مقاومت در عراق، لبنان و یمن نیز به این اقدام تروریستی واکنش نشان داده‌اند.
 • خروج ۸۷ شهر از وضعیت قرمز

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با آغاز دومین هفته از اجرای طرح محدودیت‌های فراگیر درکشور، گزارش‌ها از موفقیت‌آمیز بودن طرح مذکور حکایت می‌کند. در همین راستا روز گذشته حسن روحانی رئیس‌جمهوری نتایج این محدودیت‌ها را در آمارجدید ارائه شده بسیار تاثیرگذار و موثر توصیف کرد و با اشاره به اعمال محدودیت‌های شدید صورت گرفته ازاول آذر ماه از مشاهده علائم مثبت در این زمینه خبر داد. وی با اشاره به مصوبات اخیر جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برخورد قاطع با متخلفان از اصولی است که تا پایان بیماری باید ادامه دهیم و این ربطی به ۱۵ روز ندارد. روحانی درادامه برالزامی بودن ماسک، فاصله اجتماعی، الکترونیکی کردن خدمات دولتی در حد امکان و نظارت شدید بر پروتکل‌ها حتی تا پایان محدودیت‌ها تاکید کرد.
 • تحلیل روحانی از ترور دانشمند هسته‌ای

  دنیای‌اقتصاد: ترور شهید محسن فخری‌زاده، دانشمند برجسته ایرانی واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است. رئیس‌جمهور دیروز در همین رابطه گفت: «این ترور وحشیانه نشان می‌دهد دشمنان ما در هفته‌های پراضطرابی هستند؛ هفته‌هایی که احساس می‌کنند دوران فشار آنها کم می‌شود و شرایط جهانی تغییر می‌کند.» او اضافه کرد: «آنها در فکر ایجاد یک آشوب و بلوا هستند. بدانند که ما دست آنها را از پیش خوانده‌ایم و آنها موفق نخواهند شد به اهداف خبیثانه خود دست پیدا کنند.»
 • پیام رهبر انقلاب اسلامی به‌مناسبت شهادت دانشمند برجسته آقای محسن فخری‌زاده

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با تبریک و تسلیت شهادت و فقدان دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی جناب آقای محسن فخری‌زاده، بر مجازات قطعی عاملان و آمران این جنایت و همچنین لزوم پیگیری تلاش علمی و فنی این شهید تاکید کردند.
 • لغو مجوزهای فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

  دنیای‌اقتصاد: بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی درباره دسترسی‌های اخیر آژانس به دو مکان تعیین شده گفت: «ما هیچ دسترسی‌ای نسبت به موضوعات گذشته به آژانس نخواهیم داد و در چارچوب مسائل پروتکلی و پادمانی دسترسی‌ها انجام خواهد شد.»
 • المیادین: ترور فخری‌زاده احتمالا نتیجه تغییر یک تصمیم در لحظه آخر بود

  دنیای‌اقتصاد: شارل أبی نادر در تحلیلی درباره ابعاد و پیامدهای ترور شهید محسن فخری‌زاده در المیادین نوشت: «آیا پس از ترور فخری‌زاده، منطقه در شرایط متفاوتی نسبت به قبل از این اتفاق قرار می‌گیرد؟ پس از آنکه وزارت دفاع ایران خبر شهادت محسن فخری‌زاده را اعلام کرد، می‌توان گفت این حادثه با تمام ابعاد و پیامدهایش، یک نقطه اصلی در درگیری حساسی که منطقه و چه‌بسا جهان در آن به سر می‌برد، ایجاد می‌کند که این درگیری، بین ایالات‌متحده و اسرائیل از یکسو و جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر است؛ اما اهمیت و حساسیت این ترور از چه جهت است و چه پیامد‌هایی می‌تواند برای منطقه و جهان داشته باشد؟»
 • دیپلمات ایرانی به ۲۰ سال زندان محکوم شد

  ایلنا: جلسه محاکمه یک دیپلمات ایرانی در بلژیک برگزار شد. به گزارش یورونیوز، روند محاکمه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در آنتورپ بلژیک از روز جمعه آغاز شد. اسدی متهم شده که فرد اول نقشه بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۱۸ بوده است. این اولین بار است که یک دیپلمات ایرانی با چنین اتهامی در دادگاهی اروپایی محاکمه می‌شود. هم چنین اسدی حاضر نشد برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حاضر شود. یورونیوز می‌افزاید: «امیر سعدونی و نسیمه نعامی، زوج ایرانی ساکن بلژیک که به حمل مواد منفجره برای کمک به اسدی متهم‌ هستند و همچنین یک مظنون ایرانی دیگر این پرونده به نام مهرداد عارفانی ۵۷ ساله نیز همراه با او محاکمه شدند.» این خبر ادامه می‌دهد: «دادگاه برای اسدالله اسدی ۲۰ سال و برای امیر سعدونی و نسیمه نعامی هرکدام ۱۸ سال وبرای مهرداد عارفانی ۱۵سال حکم زندان اعلام کرد وخواستار لغو تابعیت بلژیک ازهرسه نفرشد.» در همین حال سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اخبار منتشرشده درخصوص حکم ۲۰ سال حبس برای اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان را نادرست خواند. سعید خطیب‌زاده ضمن نادرست خواندن آن اظهار کرد: این درخواست دادستان از دادگاه است و حکمی صادر نشده است. وی ادامه داد: هر چند از ابتدا و بارها اعلام کرده‌ایم که این دادگاه صلاحیت رسیدگی نداشته و فرآیند قضایی در جریان به‌دلیل مصونیت قطعی دیپلماتیک ایشان و اشکالات بنیادین شکلی و محتوایی موجود فاقد مشروعیت است و حتی اگر به صدور حکمی نیز بینجامد به رسمیت نمی‌شناسیم. ایشان بی‌گناه بوده و روشن است علیه ایشان توطئه شده است.
 • تحریم چهار نهاد روسی و چینی به‌دلیل حمایت از برنامه موشکی ایران

  ایسنا: وزیر امورخارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه‌ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
 • موضع سردار کوثری درباره ترور شهید فخری‌زاده

  دنياي‌اقتصاد: ساعاتی پس از تایید خبر ترور و شهادت محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، واکنش‌های داخلی به این عملیات تروریستی آغاز شد؛ واکنش‌هایی که اغلب ضربه سخت و انتقام این عملیات تروریستی را به‌عنوان یک ضرورت و پاسخ حتمی به این اقدام معرفی می‌کرد. گرچه همه مسوولان کشوری و لشکری در این موضع متفق القول هستند اما نوع این انتقام یا پاسخ سخت، ازجمله موضوعاتی است که مورد توجه تحلیلگران سیاسی بوده است.
 • تولید کیت‌های کرونا زیر نظر شهید فخری‌زاده

  دنياي اقتصاد: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به شهادت رئیس سازمان پژوهش و نوآوری این وزارتخانه، با بیان اینکه کارهای شهید محسن فخری‌زاده در حوزه دفاعی کارهای بزرگ و پرثمری بود، توضیح داد: برنامه‌های وزارت دفاع در حوزه مقابله با کرونا در مجموعه تحت مدیریت شهید فخری‌زاده و با مسوولیت وی انجام می‌شد. امیر حاتمی در گفت‌وگویی تلویزیونی با بیان اینکه مقابله با ویروس‌ها نیز در حوزه کاری وزارت دفاع است و این وزارتخانه در این حوزه هم فعالیت دارد، گفت: اولین کیت تشخیص کرونا را مجموعه تحت مدیریت شهید محسن فخری‌زاده ساختند و در حوزه واکسن قدم‌های بلندی را برداشتند. همچنین دیروز حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: یک اقدام تروریستی از سوی ایران‌ستیزان علیه یک پژوهشگر و یک دانشمند ایرانی صورت گرفت که اتفاقا در ماه‌های اخیر وقت خود را عمدتا به مبارزه با کرونا و پژوهش‌ها و ساخت کیت‌ها در این زمینه اختصاص داده بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، روحانی تاکید کرد: در واقع برای خودکفایی کشور در دارو و تجهیزات پزشکی در بخش پژوهشی وزارت دفاع که ایشان مسوول آن بود کار زیادی انجام داد و توانست بخشی از نیازهای مردم را در زمینه مقابله با کرونا در اختیار ما قرار دهد.
 • تاکید سه قوه به دستگاه‌های اطلاعاتی

  دنياي اقتصاد: در پی شهادت رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در یک عملیات تروریستی، مقامات لشکری و کشوری در پیام‌های جداگانه‌ای به این عملیات تروریستی واکنش نشان داده و شهادت محسن فخری‌زاده را تسلیت گفتند. معاون اول رئیس‌جمهوری در پیامی با تسلیت شهادت رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تصریح کرد: بدون تردید این دست اقدام‌های ضدانسانی و کوردلانه محکوم به شکست است و خللی در عزم جدی ملت بزرگ ایران در دستیابی به پیشرفت و توسعه در حوزه‌های دفاعی ایجاد نمی‌کند.
 • تکذیب ادعای کریمی قدوسی

  خبر آنلاین نوشت: رسانه نزدیک به جبهه پایداری اظهارات کریمی قدوسی را تکذیب کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رجانیوز رسانه نزدیک به جبهه پایداری در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «محتوای توییت [کریمی‌قدوسی] از سوی منابع رجانیوز تکذیب شد.» و از کریمی‌قدوسی هم انتقاد کرده: «شایسته است شخصیت‌ها و رسانه‌ها در چنین مواقعی در انتشار محتواهایشان دقت بیشتری داشته باشند.» این رسانه همچنین نوشت، ساعتی پس از ترور آقای فخری‌زاده، جواد کریمی‌قدوسی نماینده اصولگرای مجلس، در توییترش مدعی شد که «با اصرار دشمن و تاکید حسن روحانی، محسن‌ فخری‌زاده با آمانو، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ملاقات کرده است.»
 • توضیح کلانتری درمورد یک مصاحبه

  دنیای‌اقتصاد: فیلمی تقطیع‌شده از گفت‌وگوی عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست منتشر شده که در آن به رهبری امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی و شکست رژیم پهلوی اشاره شده است. وی روز گذشته گفت: برای من مشخص نیست در این برهه زمانی، پخش چهل ثانیه از مصاحبه دو ساعته مربوط به سه سال قبل، به نحوی باعث سوءبرداشت از کلیت مطلبی شود که در آن مصاحبه عرض کردم و این موضوع با چه هدفی صورت گرفته است.
 • بیشترین ازدواج ایرانی‌ها با اتباع افغانستان

  ایلنا نوشت: منصور حاجی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران درباره آمار افراد حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که متقاضی شناسنامه هستند، گفت: در تهران در چند روز اول ۱۸ هزار خانوار تقاضا داده و فرم پر کرده‌اند. برآورد ما این است که شاید بین ۶۰ تا ۶۵ هزار خانوار فقط در تهران طی چندماه آینده متقاضی صدور شناسنامه داشته باشیم. این تعداد نیز برآورد ما از میزان ازدواج‌های رخ‌داده صورت گرفته است.
 • کنترل شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان

  ایرنا نوشت: مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان در استان‌های مرکزی، اردبیل و مازندران کنترل شده و دو روز است که تلفاتی گزارش نشده است.
 • بازداشت مدعی درمان کرونا در نجف‌آباد

  عصر ایران نوشت: دادستان نجف‌آباد از بازداشت فردی که در زمینه طب سنتی در شهرستان نجف‌آباد (استان اصفهان) فعالیت می‌کرد و ادعای درمان بیماری کرونا را داشت، خبر داد. علی زارع اظهار کرد: فرد مذکور به‌دلیل برگزاری جلسات متعدد با ادعای درمان بیماری کرونا و اعتراض بسیاری از همشهریان ظهر دیروز با دستور قضایی توسط شبکه بهداشت و درمان و پلیس اطلاعات بازداشت شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر