آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۳۶

 • شکست سیاست‌های ترامپ در قبال ایران

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه واشنگتن‌پست در تحلیلی به «شکست» رویکردهای سخت‌گیرانه دولت دونالد ترامپ نسبت به ایران پرداخت. همزمان وزرای‌خارجه آلمان و فرانسه نیز با اعلان اینکه «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب است، ابراز امیدواری کردند اروپا و آمریکا بتوانند در دوره او، روابط خود را در حوزه‌های مختلف از جمله درخصوص برنامه هسته‌ای ایران بهبود بخشند.
 • تغییر منابع یارانه سوم

  دنیای‌اقتصاد: منابع طرح یارانه برای تامین کالاهای اساسی ۶۰ میلیون ایرانی، برای سومین بار تغییر کرد؛ این بار در جهت تامین نظر شورای نگهبان که مصوبه هشتم آبان‌ماه مجلس را دارای بار مالی برای دولت تشخیص داده بود. مجلسی‌ها در جلسه علنی دیروز، برای نهایی کردن مصوبه یارانه‌ای ۶ ماهه خود، ناچار شدند منابع اجرای آن را که اصلی‌ترین مناقشه میان دولت و مجلس در این طرح بود، تغییر داده و تامین یارانه کالای اساسی را از طریق «بازار سرمایه» پیش‌بینی کنند.
 • پیشنهاد سرلشکر صفوی درباره پایه‌گذاری ساختار جدید قدرت شرقی

  ایسنا: سرلشکر سیدیحیی رحیم‌صفوی، دستیار نظامی فرمانده کل قوا در همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای گفت: «دولت‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بخش‌های خصوصی و مناطق آزاد آنها با تعامل با سازمان همکاری شانگهای و دیگر اتحادیه‌های منطقه‌ای نظیر سارک در جنوب آسیا و سازمان اکو و سازمان تشکیل‌شده جدید RCEP یا همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای با داشتن ظرفیت‌های عظیم جمعیت چندمیلیاردی، وجود سرزمین و فضای بیش از چهل میلیون کیلومترمربع منابع و ذخایر فلزی و انرژی و تکنولوژی، توان فضایی و ماهواره‌ای و قدرت شبکه‌های حمل‌ونقل ریلی، دریایی و زمینی و قدرت نظامی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی و داشتن روابط و زمینه‌های تمدن و فرهنگ شرقی می‌توانند ساختار جدید قدرت شرقی یا قدرت جهانی آسیایی را بر مبنای فرهنگ و اقتصاد و جمعیت در قرن بیست و یکم را پایه‌گذاری کنند.»
 • لاریجانی درگذشت وزیرخارجه سوریه را تسلیت گفت

  ایرنا: علی لاریجانی، مشاور رهبر معظم انقلاب در پیامی به رئیس‌جمهوری سوریه درگذشت ولید المعلم معاون نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه این کشور را تسلیت گفت.در متن پیام تسلیت مشاور رهبر معظم انقلاب به بشار اسد آمده است: «درگذشت دوست گرامی جناب آقای ولید المعلم معاون نخست‌وزیر و وزیرخارجه فقید کشور برادر، سوریه، موجب تاسف و تالم شد.»وی افزود: «نقش موثر ایشان در مبارزه با تروریسم تکفیری و ارتقای امنیت منطقه، فراموش ناشدنی است‌.»مشاور رهبر معظم انقلاب گفت: «این ضایعه را به جنابعالی، دولت و ملت دوست و برادر، سوریه تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای جمیع بازماندگان صبر و شکیبایی طلب می‌کنم.» خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) بامداد دوشنبه به نقل از وزارت امورخارجه این کشور از درگذشت ولید المعلم در ۷۹ سالگی خبر داد.
 • اعتراض تشکل‌های صنفی به فرآیند انتخاب نماینده مدیران مسوول

  تشکل‌های صنفی حوزه رسانه در اعتراض به فرآیند انتخاب نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات نامه‌ای را خطاب به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرد. در این نامه با اشاره به برخی گزارش‌ها و اخبار از فرآیند انتخابات که موجب ایجاد شائبه‌ها و نگرانی‌هایی در سلامت این رویداد شد‌ه، آمده است متاسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه هیات نظارت به‌عنوان نهاد مجری به‌طور کامل اصل بی‌طرفی را رعایت نکرده است.
 • ایران از خروج کامل آمریکا از افغانستان نفع می‌برد

  دنیای‌اقتصاد: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی ضمن انتقاد از تصمیم «دونالد ترامپ» برای عقب‌نشینی کامل از افغانستان نوشت که جمهوری اسلامی ایران از خروج کامل آمریکا از افغانستان نفع می‌برد.به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی از تصمیمات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای پایانی دوران ریاست‌جمهوری وی انتقاد و ابراز امیدواری کرد که تصمیم لحظه آخری ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان عملی نشود.
 • شورای امنیت سازمان ملل با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه است

  فارس: سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل بر اصلاح ساختار شورای امنیت تاکید کرد و گفت: «این نهاد به خاطر عملکرد ضعیف، منفعلانه و در برخی موارد غیرقانونی و فراقانونی، با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه است.»مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در نشست روز دوشنبه مجمع عمومی این سازمان که به‌منظور بحث درباره اصلاحات شورای امنیت برگزار شده بود، گفت: «شورای امنیت عمدتا تحت سلطه کشور‌های غربی قرار داشته، مورد سوءاستفاده برخی اعضای دائم قرار گرفته و در قبال عملکرد خود نیز پاسخگو نبوده است و همچنین به‌خاطر حضور ضعیف کشور‌های درحال توسعه در ترکیب اعضای آن، غیردموکراتیک می‌باشد.»تخت‌روانچی با اشاره به استفاده زیاد و سریع شورای امنیت از اختیارات خود تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل، از جمله اعمال تحریم، عنوان کرد: «شورا باید فقط به‌عنوان آخرین وسیله و زمانی که تمام مسیر‌های حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات را طی و آثار و تبعات آنها را ارزیابی کرده باشد، از این اختیارات استفاده کند.»وی در مورد اعمال تحریم بر کشور‌ها نیز اظهار کرد: «تحریم روشی نسنجیده است که کارآمدی و مشروعیت اخلاقی آن به‌خاطر هدف قرار دادن اقشار آسیب‌پذیر در کشور‌های هدف به‌شدت زیرسوال رفته است.»
 • دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش ایران و عراق

  ایسنا: سرلشکر خلبان شهاب جاهدعلی فرمانده نیروی هوایی عراق با سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش دیدار و درخصوص زمینه‌های همکاری دوجانبه و هم‌افزایی منطقه‌ای گفت‌وگو کردند. در این دیدار طرفین با تاکید بر وجود زمینه‌های همکاری مشترک عملیاتی، فنی، تعمیر و نگهداری سامانه‌های پروازی باسرنشین و بدون سرنشین و آموزش نیروی انسانی بر تعامل سازنده دوسویه تاکید کردند. همکاری و هم‌افزایی عملیاتی در مبارزه با نیروهای تروریستی تکفیری و سایر نیروهای تهدید‌کننده‌ امنیت پایدار دو کشور از دیگر محورهای مطرح شده در دیدار سرتیپ خلبان نصیرزاده با شهاب جاهد علی فرمانده نیروی هوایی عراق بود.
 • تقدیر و تشکر قطر از ایران

  ایسنا: وزیر امورخارجه قطر ضمن تقدیر و تشکر از کشورمان گفت که ایران بخشی از منطقه است و باید اختلافات با این کشور حل شود. به گزارش الجزیره، محمد بن‌عبدالرحمن، وزیرخارجه قطر گفت: «تمام ادعاها علیه قطر که دلیل تحمیل تحریم علیه این کشور بود، جعلی است.» وی گفت که قطر از همان ابتدا خواهان گفت‌وگویی مبتنی بر احترام مشترک و احترام به حاکمیت هر کشوری بود. محمد بن‌عبدالرحمن در ادامه تاکید کرد: «از اینکه ایران حریم هوایی‌اش را در سایه تحریم روی ما باز کرد تقدیر و تشکر می‌کنیم و ما برای ایجاد گفت‌وگویی نتیجه‌بخش برای حل اختلافات منطقه تلاش می‌کنیم.»
 • آغاز محدودیت تردد از امروز

  دنیای‌اقتصاد: سه روز دیگر طرح جدید دولت برای مهار ویروس‌کرونا وارد مرحله اجرایی می‌شود؛ طرحی که دولت از آن به‌عنوان تعطیلی فراگیر یاد می‌کند. روز گذشته نیز اسحاق جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهوری با اشاره به محدودیت‌های جدید کرونایی در کشور گفت: تصمیمات و تعطیلات پیش‌بینی‌شده که از روز شنبه اجرا می‌شود، اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ ایران است. هم‌زمان سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز روز شنبه را یکی از حیاتی‌ترین تاریخ‌ها برای مدیریت کرونا اعلام کرد و تاکید کرد: اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می‌بازیم و به مرگ‌های ۴ رقمی می‌رسیم، روزی گفتم مرگ‌ها ۳ رقمی می‌شود و کسی باور نکرد. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه‌ای خواهیم رسید که خلاص‌شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ‌ها ۳ رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبه‌رو بودیم.
 • رای موافق مجلس به طرح احکام بودجه ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: کلیات طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ دیروز با وجود مخالفت دولت، در پارلمان به تصویب رسید؛ طرحی که با هدف اصلاح ساختار بودجه تدوین شد، اما جز تغییر در چند حکم و رویه، به اصلاح کلان در ساختار بودجه منجر نخواهد شد. با وجود آنکه مجلس یازدهمی‌ها از ابتدای فعالیت پارلمانی خود در این دوره همواره بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند و از تدوین طرحی برای اصلاح بودجه ۱۴۰۰ سخن می‌گفتند اما در نهایت طرحی با یک ماده واحده و ۱۲ بند تدوین و تصویب کردند که علاوه بر دولت، بخشی نمایندگان مجلس نیز با آن مخالفند و این طرح را موثر در اصلاح ساختار بودجه نمی‌دانند.
 • ماموریت روحانی به سازمان برنامه برای حمایت از اقشار کم‌برخوردار

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد اقتصادی دولت به سازمان برنامه و بودجه ماموریت داد اعتبارات مورد نیاز اقشار کم‌برخوردار و آسیب دیده بر اثر تعطیلی کسب‌و‌کار در زمان اعمال محدودیت‌ها را با هماهنگی با وزارت تعاون و بانک مرکزی تامین کند.
 • تمدید اجرای قانون آزمایشی مالیات ارزش افزوده

  دنیای‌اقتصاد: مجلسی‌ها دیروز با زمان اجرای قانون آزمایشی مالیات ارزش افزوده به مدت یک‌سال موافقت کردند. براساس این پیشنهاد که به تصویب رسید، مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات ارزش افزوده -مصوب ۱۷/ ۰۲/ ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی، از تاریخ انقضای آن (۳۰/ ۰۷/ ۱۳۹۹) تا یک سال دیگر تمدید خواهد شد. چنانچه در این مدت قانون دائمی مالیات ارزش افزوده لازم‌الاجرا شود، مدت تمدید یادشده به پایان خواهد رسید.
 • پاسخ کوبنده به اقدام علیه مردم ایران

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال انتشار برخی گزارش‌ها مبنی‌بر احتمال عملیات نظامی دولت آمریکا به رهبری ترامپ علیه ایران، علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در یک نشست خبری در پاسخ به این ادعاها و پیش‌بینی‌ها از تحرکات احتمالی ترامپ گفت: قبلا گفته شده و مجددا اعلام می‌کنیم هر گونه اقدام علیه مردم ایران قطعا با پاسخ کوبنده روبه‌رو خواهد شد البته شخصا چنین احتمالی را کم می‌دانم. روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمزروز گذشته در گزارشی از بررسی امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران ازسوی دونالد ترامپ خبر داد. به گزارش انتخاب ظاهرا چند مشاور و مقام ارشد، رئیس‌جمهوری آمریکا را از پیگیر شدن در این‌باره بر حذر داشته‌اند و هشدار داده‌اند که چنین اقدامی می‌تواند جرقه برخوردهای جدی‌تر آن هم چند هفته مانده به پایان کار دولت او شود.
 • حضور لشکر سایبری سپاه در فضای مجازی

  «ایسنا» نوشت: سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم با حضور در فضای مجازی کاری بکنیم تا با کسانی که می‌خواهند جوانان ما را فریب دهند، مقابله کنیم، گفت: لشکر سایبری سپاه تهران متشکل از ۱۴۴ گردان سایبری در فضای مجازی اقدام به انجام کارهای آموزشی از جمله در حوزه کرونا، مهارت افزایی و بصیرت‌افزایی و رفع ابهام‌آفرینی‌ها و دروغ‌گویی‌های معاندین در این فضا کرده‌اند. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ از راه‌اندازی یک کلینیک عارضه‌یابی و رفع موانع تولید صنایع در مجموعه بسیج کارخانجات این سپاه خبر داد و گفت: برخی بسیجیان ما محصولات دانش‌بنیانی را تولید کرده‌اند که توان صادرات دارد و این کار آغاز شده است.
 • نحوه بازداشت اکبر طبری

  خبرآنلاین نوشت: اکبر طبری از مسوولان سابق قوه‌‌قضائیه که این روزها در زندان اوین به سر می‌برد، در جوابیه‌ای که برای روزنامه «شرق» فرستاده نوشته است درحالی‌که در خارج از حوزه قضائی تهران و در شهرستان آمل بدون دریافت نیابت قضائی از شهرستان آمل ناهار میهمان منزل ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بودم، در منزل ایشان توسط گروه پنجاه‌نفره - که موجب درگیری با نیروهای حفاظتی حضرت آیت‌الله آملی‌لاریجانی قرار گرفت - بازداشت شده‌ام.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر