آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۳۴

 • آینده تنش تهران- واشنگتن در عصر بایدن

  دنیای‌اقتصاد: از زمان انتخاب جو بایدن، کاندیدای دموکرات و معاون سابق باراک اوباما به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب در ایالات‌متحده آمریکا، این پرسش که آیا وی به برجام بازمی‌گردد یا خیر به یکی از اصلی‌ترین مسائل مورد تحلیل در حوزه سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده و کارشناسان بسیاری راجع به آن اظهارنظر کرده‌اند. همچنان‌که واشنگتن پست در گزارشی تحلیلی به بررسی این موضوع پرداخته و نوشته است در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال آینده، دولت بایدن فرصت کوتاهی برای به توافق رسیدن با دولت تحت ریاست‌جمهوری حسن روحانی خواهد داشت. همچنین مجله فارن افرز در بخشی از یک تحلیل درباره رویکردهای اتخاذی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، درباره ایران نوشت: «دولت جدید می‌تواند با فرانسه، آلمان و انگلیس برای به کارگیری رویکردی جدید در قبال ایران هماهنگ شود.»
 • رکورد مبتلایان به کرونا شکست

  دنیای‌اقتصاد: تعویق تعطیلی تهران به‌رغم آمار فزاینده ابتلا به کرونا، روز گذشته با اعتراض اعضای شورای شهر تهران روبه‌رو شد. در همین راستا روز گذشته محسن هاشمی، رئیس شورای شهر از رئیس‌جمهوری درخواست کرد تا تهران را هرچه زود‌تر تعطیل کند. وی روز گذشته در ابتدای جلسه شورای شهر تهران در مورد روند افزایشی پاندمی کرونا در تهران و کشور که به گفته مسوولان وزارت بهداشت، به‌زودی خطر رسیدن به آمار هزار کشته در روز در کشور وجود دارد هشدار داد و گفت: محدودیت‌هایی که در هفته گذشته توسط ستاد ملی کرونا ایجاد شد عملا تاثیر جدی در کاهش تردد و رفتار مردم ایجاد نکرده است.
 • بیانیه روحانی برای مقابله با موج سوم کرونا

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری در آستا‌نه اعمال محدودیت‌های شدید برای مقابله با موج سوم کرونا در بیانیه‌ای خطاب به مردم ایران تا‌کید کرد: «از وزارت بهداشت و درمان می‌خواهم به‌طور کامل و بدون اغماض، طرح نظارت بر قرنطینه مبتلایان و شناسایی حلقه تماس و هشدار و در صورت لزوم جریمه را اجرا کند.»
 • سفر سوال برانگیز اردوغان به قبرس‌شمالی

  بی‌بی‌سی: رجب طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به مناسبت سالگرد اعلام جمهوری در قبرس‌شمالی که فقط ترکیه آن را به رسمیت می‌شناسد، وارد این بخش از قبرس شده است. اردوغان باعث برانگیختن خشم قبرسی‌های یونانی‌تبار و همچنین شماری از هموطنان ترک آنها به‌خاطر سفر به شهر ساحلی وروشا (مرعش) شده است.
 • ناگزیر از انصراف

  مهدی رحمانیان مدیر مسوول روزنامه شرق
  ۱- انتخابات نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات باید در ذات خود، تجلی یکی از رویدادهای صنفی و فعالیت مجموعه‌های غیر‌دولتی و حاکمیتی برای تعیین سرنوشت صنف مهم رسانه در کشور باشد. من براساس پیشنهاد تشکل‌های صنفی خصوصی حوزه رسانه کشور، با برنامه مشخص در راستا‌ی تقویت سازوکارهای موجود در هیات و در راستا‌ی صیانت از حقوق صنفی رسانه‌ها در بخش‌های مرتبط با اختیارات هیات نظارت، به رقابت‌های این دوره گام نهادم. این را در بیانیه «گامی برای تغییر» به تفصیل شرح داده‌ام. اما همانند ادوار اخیر، متا‌سفانه روند نامبارک گذشته در فرآیند این انتخابات ادامه یافت که حتما نیازمند چاره‌اندیشی عاجل دستگاه‌های نظارتی کشور است.
 • انصراف مقدم و رحمانیان از انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات

  دنیای‌اقتصاد: بیژن مقدم، مدیرمسوول سایت الف در بیانیه‌ای انصراف خود را از حضور در مرحله دوم انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات اعلام کرد. همچنین مهدی رحمانیان، مدیرمسوول روزنامه شرق نیز روز گذشته در نامه‌ای انصراف خودرا از حضور در مرحله دوم انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات اعلام کرد.
 • حمله توپخانه‌ای سپاه به مواضع گروهک‌های ضدانقلاب

  ایسنا نوشت: روابط‌عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از حمله توپخانه‌ای رزمندگان سپاه به مواضع گروهک‌های ضدانقلاب در آن سوی مرزها خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: رزمندگان نیروی زمینی سپاه روز شنبه مواضع گروهک‌های تروریستی ضدانقلاب را در آن سوی مرزهای شمال غرب کشورمان هدف قرار دادند که در این حملات خسارات و تلفات سنگینی به ضدانقلاب وارد شد.
 • ۶ تغییر برای بودجه ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد - زینب موسوی: حسن روحانی دیروز رویکردهایی را که «دولت» در لایحه بودجه ۱۴۰۰ و در چارچوب برنامه کلی «اصلاح ساختار بودجه» درنظر گرفته اعلام کرد. همزمان نمایندگان در مجلس نیز به قرارگرفتن طرحی در اولویت دستور کار صحن رای موافق دادند که اگرچه با هدف اصلاح ساختار بودجه تدوین شده اما به نظر می‌رسد اصلاح ساختاری را به تغییر چند حکم و رویه تقلیل داده است؛ طرحی با عنوان «احکام کلی بودجه ۱۴۰۰»، با یک ماده واحده شامل ۱۲ بند که مجلس مدعی است آن را با هدف رفع بخشی از کاستی‌های قانون فعلی بودجه تدوین کرده است و تدوین‌کنندگان آن نیز همواره گفته‌اند که با تصویب آن، دولت را موظف به نگارش لایحه بودجه سال آینده براساس این نکات اصلاحی خواهند کرد.
 • فشار حداکثری ترامپ به فشار هوشمند علیه ایران تبدیل می‌شود

  دنیای اقتصاد: مجلس شورای اسلامی روز گذشته پس از یک هفته تعطیلی جلسات علنی به دلیل سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، روز گذشته جلسات علنی خود را از سر گرفت. رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود به انتخابات اخیر آمریکا اشاره کرد و با بیان اینکه نباید زندگی مردم را به شکست و پیروزی افراد در کاخ سفید گره زد، گفت: بایدن فشار حداکثری ترامپ را به فشار هوشمند علیه مردم ایران تبدیل می‌کند. به گزارش «ایسنا» محمدباقر قالیباف با بیان اینکه هر چند از شکست ترامپ قمارباز خوشحالیم، اما عمیقا باور داریم که زندگی و معیشت مردم را نه می‌توان و نه باید به پیروزی یا شکست کسی در کاخ سفید گره زد، اعلام کرد: این تصمیمات ماست که مستقل از این رفتن‌ها و آمدن‌ها، پایه‌های اصلی اقتصاد ما را می‌سازد و قدرت ما را در این عرصه مشخص می‌کند. باور کنیم؛ کسی که واگن خود را به لکوموتیو دیگران ببندد باید منتظر بنشیند تا با آنچه در اختیارش نیست شادی کند یا عزا بگیرد.
 • انتخاب استاندار کرمان قانونی است

  دنیای اقتصاد: پس از انتقاد برخی نمایندگان کرمان درباره انتخاب استاندار جدید این استان وزارت کشور اطلاعیه صادر کرد؛ اطلاعیه‌ای که در آن تاکید شده انتخاب استاندار کرمان قانونی بوده است. ماجرای انتقاد نمایندگان کرمان به این انتصاب به روز چهارشنبه ۲۱ آبان‌ماه باز می‌گردد؛ آن روز که به‌دنبال استعفای محمدجواد فدایی، استاندار کرمان، علی زینی‌وند به‌عنوان استاندار جدید کرمان معرفی و در جلسه هیات دولت منصوب شد. انتصاب علی زینی‌وند از یکسو و استعفای محمدجواد فدایی استاندار سابق کرمان اما از منظر برخی نمایندگان استان ناگهانی بود به نحوی که محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس همان روز در گفت‌وگو با «ایسنا» انتقاد خود را مطرح کرد. او روز شنبه هم از تشکیل نشست ویژه مجمع نمایندگان استان کرمان برای بررسی موضوع تغییر استاندار کرمان خبر داده و تاکید کرده بود: قطعا این اقدام وزارت کشور در نحوه تصمیم‌گیری و انتخاب استاندار کرمان بی‌پاسخ نخواهد ماند.
 • اعتصاب غذای نماینده شهربابک در مجلس

  ایسنا نوشت: مصطفی رضاحسینی قطب آبادی نماینده شهر بابک و عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در انتقاد از وضعیت اقتصادی از تحصن و اعتصاب غذا در دفتر کاری‌اش خبر داد و گفت: در حمایت از محتا‌جان به نان شب و گرفتا‌ران و به‌خاطر عدم صداقت برخی مسوولان این کار را انجام می‌دهم.
 • پیکر خانواده سردشتی به خاک سپرده شد

  عصر ایران نوشت: پیکر چهار تن از اعضای خانواده سردشتی که در دریای مانش غرق شده بودند تشییع و به خاک سپرده شد. اقصی نخشی‌پور فرماندار سردشت در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد: پیکر اعضای این خانواده بعد از ۱۰ روز تلاش مستمر وزارت امور خارجه و با پیگیری استا‌ندار آذربایجان غربی و نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس به کشور و زادگاهشان بازگردانده شد. پنج نفر از اعضای یک خانواده از اهالی شهرستا‌ن مرزی سردشت به نام‌های رسول ایران‌نژاد (پدر خانواده)، شیوا رسول پناهی (مادر) به همراه سه فرزندشان آنیتا‌، آرمین و آرتین ۱۵ ماهه در اوایل آبان‌ماه جاری بر اثر واژگونی یک قایق بادبانی در کانال مانش فرانسه دچار حادثه شدند که در این حادثه پنج نفر از سرنشینان این قایق به همراه دو تن دیگر از اهالی سردشت غرق می‌شوند اما تنها اجساد چهار نفر از اعضای خانواده پیدا شد. هنوز از اجساد سه شهروند دیگر سردشتی به نام‌های آرتین ایران‌نژاد ۱۵ ماهه، یوسف خضری و شورش سوری اطلاعی در دست نیست.
 • آزمایش کرونا ارزان می‌شود

  ایرنا نوشت: سیامک سمیعی مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: قیمت انجام تست تشخیص کرونا (تست مولکولی پی‌سی‌آر) در بخش خصوصی اکنون حدود ۵۸۰ هزار تومان است، البته برخی آزمایشگاه‌ها به بهانه‌های واهی هزینه‌های بیشتری از مردم می‌گیرند که تخلف است و با متخلفان برخورد می‌شود. در مورد انجام تست‌های سریع آنتی ژن کرونا در بخش خصوصی هنوز تصمیمی گرفته نشده، چون هنوز کیت‌های آن وارد کشور نشده و به همین علت هنوز تعرفه‌ای برای انجام تست سریع کرونا در بخش خصوصی تعیین نشده است.
 • آخرین وضعیت پرونده مرگ قاضی منصوری

  انتخاب نوشت: وکیل خانواده قاضی منصوری گفت: هیچ فیلمی مبنی‌بر تا‌یید موضوع خودکشی در پرونده نیست و تنها گزارشی از دادستا‌نی رومانی در پرونده وجود دارد که در آن اعلام شده غلامرضا منصوری خودکشی کرده که حتی به ما اجازه داده نشد رونوشتی از آن گزارش برداریم. سید محمود علیزاده طباطبایی درخصوص آخرین وضعیت پرونده قاضی منصوری، اظهار کرد: متا‌سفانه تا‌کنون اقدام خاصی انجام نشده است، ما از دادستا‌نی رومانی درخواست کردیم که تمامی مدارک را مستقیما برای خانواده بفرستند تا‌ ببینیم وصیت‌نامه یا مدرک خاصی به همراه غلامرضا منصوری بوده است یا خیر، اما هنوز هیچ مدرکی به دست ما نرسیده است. وی افزود: چند روز گذشته نیز بازپرس پرونده طی تماسی گفت که رومانی اعلام کرده مدارکی برای خانواده ارسال شده است،‌ لطفا برای تحقیقات بیشتر مدارک را به بازپرسی ارائه کنید، که من گفتم هیچ مدرکی به دست خانواده نرسیده است.
 • احضار متصدی حراج دردسرساز به دادسرا

  دنیای‌اقتصاد: پس از انتشار ویدئویی از تراکم جمعیت در یکی از فروشگاه‌های شهرک غرب تهران که منجر به پلمب این واحد صنفی شد، سردار علی ذوالقدری، رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ از معرفی متصدی این واحد صنفی به دادسرا خبر داده است. به گزارش «ایسنا» ذوالقدری با بیان اینکه این موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار ماموران نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت قرار گرفته است، گفت که «این واحد صنفی بر خلاف دستورالعمل‌های ابلاغی ستا‌د مبارزه با کرونا با تبلیغ در فضای مجازی مبنی بر تخفیف کیف و کفش موجب ازدحام شهروندان در فضای بسته پاساژ شده بود.» در همین حال روز گذشته بازرس اصناف ضمن اعلام تعطیلی این واحد صنفی تا‌ اطلاع ثانوی گفت بازرسان اصناف به محل وقوع تخلف مراجعه کردند و با بررسی‌های به عمل آمده این واحد صنفی به ارزش ۶ میلیون و ۸۴۰ هزار ریال جریمه نقدی شد. در همین حال به گزارش تا‌بناک، قاسم نوده فراهانی رئیس اتا‌ق اصناف تهران اعلام کرد که براساس دستورالعمل ستا‌د ملی کرونا و در راستا‌ی جلوگیری از تجمعات مردمی برگزاری هر گونه حراج صنفی ممنوع است.
 • تست کرونای موسوی و رهنورد مثبت شد

  فرارو نوشت: تست کرونای مهندس میرحسین موسوی و خانم دکتر رهنورد روز گذشته مثبت اعلام شد. براساس این گزارش حال عمومی ایشان خوب است.
 • تذکر به دختر ترامپ

  دویچه وله نوشت: ایوانکا ترامپ به‌خاطر تذکرات مسوولان مدرسه فرزندانش برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، عصبانی شده‌ و بچه‌‌ها را از مدرسه بیرون آورده‌ است. والدین شاگردان دیگر گفته‌اند که دختر ترامپ در زمان رساندن بچه‌ها ماسک نمی‌زد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر