آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۳۲

 • ضعف‌های دیپلماسی تجاری

  دنیای‌اقتصاد: با گسترش روندهای جهانی‌شدن و تقویت همکاری‌های تجاری‌ـ منطقه‌ای، اهمیت دیپلماسی اقتصادی و تجاری بسیار افزایش یافته است. بر این اساس موضوع دیپلماسی اقتصادی یا تجاری به یکی از کانون‌های توجه نه‌تنها نظریه‌پردازان بلکه دست‌اندرکاران- دولتی و غیردولتی- تبدیل شده است و دیپلمات‌های کشورها به‌طور فزاینده‌ای وقت خود را به مسائل اقتصادی و تجاری اختصاص می‌دهند.
 • تعطیلی پایتخت جدی شد؟

  دنیای‌اقتصاد: با افزایش درخواست‌ها برای تعطیلی کامل تهران به مدت دوهفته، قرار است امروز ستاد ملی کرونا درمورد این پیشنهاد تصمیم‌گیری کند. هفته گذشته روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای به وزیر بهداشت، خواستار تعطیلی سراسری حداقل دوهفته‌ای پایتخت همراه با اعمال محدودیت جدی در سفرهای بین‌شهری و رفت‌وآمدهای غیر‌ضروری درون‌شهری به‌دلیل وضعیت بغرنج میزان موارد ابتلا به ویروس کرونا و فرسوده شدن کادر درمان شدند. پیش از این نمایندگان مردم نیز این مطالبه را مطرح کرده بودند.
 • پازل پیچیده بازگشت به برجام

  دنیای‌اقتصاد: در پی پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اکنون حرف و حدیث‌ها بین مقامات آمریکایی و اعضای گروه ۱+۵ درباره بازگشت واشنگتن به توافق‌نامه برجام شدت گرفته است. در این خصوص اخیرا سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که فکر می‌کند سیاست خارجی آمریکا در دوران جو بایدن مشابه دوران باراک اوباما باشد؛ به‌ویژه در زمینه ایران و تغییرات آب و هوایی. از سوی دیگر وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد دولت باراک اوباما در مذاکرات هسته‌ای گفت که مسیر دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای و مذاکره با ایران با وجود اقداماتی که دولت دونالد ترامپ علیه این توافق و ایران انجام داده است، مسیری «دشوار» خواهد بود. این درحالی است که الیوت آبرامز، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شده صرف‌نظر از اینکه چه کسی رئیس‌جمهور ایالات‌متحده می‌شود، «کشورش با ایران مذاکره خواهد کرد.»
 • انتخابات آمریکا و ما ایرانیان

  دکتر طهمورث غلامی کارشناس مسائل آمریکا
  هرچند کم و کیف انتخابات آمریکا و نتایج آن همواره برای نخبگان حاکم دارای اهمیت بوده است، اما برای نخستین بار بود که انتخابات آمریکا به‌شدت موردتوجه افکار عمومی داخل کشور قرار گرفت. این شدت توجه تا جایی بود که دستمایه طنز بسیاری در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. این صرفا یک ادعا نیست.
 • ادعاهای شاه عربستان سعودی علیه ایران

  ایسنا: شاه عربستان سعودی در یک سخنرانی ضمن مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، خواستار اتخاذ «رویکرد قاطعانه» جامعه جهانی علیه ایران شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، سلمان بن‌عبدالعزیز شاه عربستان سعودی در یک سخنرانی در هیات مشاوران ارشد دولت این کشور طی ادعاهایی علیه ایران گفت: «پادشاهی (عربستان) بر خطرات طرح منطقه‌ای ایران، مداخله‌اش در دیگر کشورها، حمایتش از تروریسم، شعله‌ور کردن آتش فرقه‌گرایی تاکید داشته و از جامعه جهانی درخواست رویکردی قاطعانه علیه ایران را دارد که تضمینی برای رسیدگی جدی به تلاش‌های آن برای دستیابی به تسلیحات کشتارجمعی و پیشبرد برنامه موشک‌های بالستیک‌اش باشد.» براساس این گزارش، ادعاهای شاه سعودی در حالی مطرح می‌شود که عربستان سعودی با هزینه کردن مبالغی گزاف برای خریداری تسلیحات از آمریکا به رقابت تسلیحاتی در منطقه دامن زده و در جنگ یمن موجب کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان غیرنظامی این کشور شده است.
 • بررسی نمونه‌برداری‌های محیطی انجام گرفته توسط آژانس

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجمع عمومی سازمان ملل به تداوم فعالیت‌های پادمانی آژانس در ایران اشاره کرده و گفت که نمونه‌برداری‌های محیطی از دو محل تعیین شده توسط آژانس در ماه سپتامبر هنوز درحال بررسی هستند. به گزارش «ایسنا» به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی مدیرکل آژانس در یک سخنرانی ویدئویی در مجمع عمومی سازمان ملل درباره فعالیت‌های پادمانی آژانس پیرامون برنامه هسته‌ای ایران گفت که آژانس به راستی‌آزمایی عدم‌انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران تحت معاهده پادمانی‌اش ادامه می‌دهد و این ارزیابی‌ها درباره نبود مواد و فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای ادامه‌ دارد.
 • تمدید وضعیت اضطرار ملی در برابر ایران

  ایسنا: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که وضعیت اضطرار ملی این کشور در برابر ایران را تمدید کرده است. پایگاه اینترنتی کاخ سفید شامگاه پنج‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در ۱۴ نوامبر سال ۱۹۷۹ رئیس‌جمهور آمریکا در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ پیرو قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی، نسبت به ایران وضعیت اضطرار ملی اعلام کرد و اقدامات مرتبط را برای مواجهه با تهدیدهای غیرمعمول نسبت به امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا که به موجب وضعیت ایران ایجاد می‌شد، انجام داد.» در ادامه بیانیه دونالد ترامپ آمده است: «روابط ما با ایران هنوز عادی‌سازی نشده است و روند اجرای توافق‌نامه‌ها با ایران از تاریخ ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ ادامه دارد. به همین دلیل، وضعیت اضطراری اعلام‌شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ و اقدامات انجام‌شده براساس آن برای سروکار داشتن با این اضطرار در واقع باید بیشتر از ۱۴ نوامبر ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند. بنابراین طبق بند مقررات اضطرار ملی، یک‌سال دیگر وضعیت اضطرار ملی درباره ایران را که در فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ آمده است، ادامه می‌دهیم.»
 • عمران‌خان: تبعیت بایدن از برجام به سود پاکستان است

  ایرنا: عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان با تاکید بر اینکه منتظر دیدن سیاست آتی کاخ‌سفید در قبال ایران، خاورمیانه و تحولات شبه‌قاره است، گفت: «سازش دولت آتی واشنگتن با تهران و حتی تبعیت جو بایدن از توافق هسته‌ای به سود پاکستان است و باعث هموار شدن مسیر تجارت با تهران می‌شود.» عمران‌خان در گفت‌وگو با شبکه پاکستانی «جی‌ان‌ان» سیاست‌های ترامپ در قابل مسائل خاورمیانه، تعامل با اسرائیل و ایران را جنجال‌آفرین تعبیر کرد. عمران‌خان هفته گذشته در اسلام‌آباد میزبان محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران بود و خواستار تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور شد. وی در این گفت‌وگو تاکید کرد: « باید دید که آیا بایدن سیاست ترامپ را دنبال می‌کند یا اینکه به وضعیت زمان باراک اوباما، زمانی که توافق هسته‌ای با ایران امضا شد، ولی ترامپ از آن خارج شد، برمی‌گردد.»
 • مقررات سفر به روسیه برای ایرانی‌ها

  ایسنا: به‌دنبال بازگشت پروازهای روسیه به ایران، مقررات سفر به این کشور اعلام و مشخص شد گردشگران ایرانی همچنان مجاز به سفر به روسیه نیستند. شرکت هواپیمایی روسیه با صدور اطلاعیه‌ای از برقراری دوباره پرواز مستقیم مسکو- تهران از ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان‌ماه) خبر داد. این پروازها در روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته انجام خواهد شد. پروازهای این شرکت روس با همه‌گیری ویروس کرونا متوقف شده بود. این شرکت هواپیمایی درباره مقررات سفر شهروندان ایرانی به روسیه تاکید کرده که فقط مسافرانی اجازه سفر با این پرواز را دارند که پاسپورت یا اقامت کشور روسیه را داشته باشند. این مسافران ملزم شده‌اند ۷۲ ساعت پیش از پرواز، گواهی‌نامه عدم‌ابتلا به ویروس کرونا به زبان انگلیسی را از آزمایشگاه‌های مورد تایید این ایرلاین، دریافت کنند.
 • دوران فشار حداکثری رو به پایان است

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه از رو به پایان بودن دوران فشار حداکثری خبر داد؛ موضوعی که پیش از او، سخنگوی دولت نیز به نحوی به آن اشاره کرده بود. حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت‌های آموزش و پرورش و بهداشت با تاکید بر اینکه همه علامت‌ها از آمریکا و جاهای دیگر دنیا نشان‌دهنده این است که دنیا فهمیده فشار حداکثری جواب نمی‌دهد، اعلام کرد: فشار حداکثری دوران پایان خودش را طی می‌کند و مردم با مقاومت خودشان طعم شیرین تلاش‌های خود را شاهد خواهند بود. روز چهارشنبه نیز علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران بدون آنکه به جزئیاتی اشاره کند، گفته بود که کشور در آستانه خروج از جنگ اقتصادی است. روحانی البته همان روز (پنج‌شنبه) در جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز به تحریم‌های ظالمانه‌ای اشاره کرد که مولفه‌های مهمی چون تاب‌آوری اقتصادی را به‌وجود آورد.
 • داوود فیرحی به خاک سپرده شد

  دنیای‌اقتصاد: پیکر مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین داوود فیرحی استاد دانشگاه تهران روز پنج‌شنبه در قم تشییع و به خاک سپرده شد. در این مراسم که با حضور خانواده و جمعی از دوستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آرامستان بهشت معصومه(س) قم برگزار شد، پس از اقامه نماز، پیکر مرحوم فیرحی به خاک سپرده شد.
 • باید با دزد اموال مردم برخورد قاطع کرد

  میزان: رئیس قوه قضائیه در نوزدهمین نشست سراسری دادستان‌های عمومی و انقلاب، نظامی و ویژه روحانیت تاکید کرد: باید با کسی که کیف‌قاپی می‌کند و موبایل مردم را می‌دزدد برخورد قاطع کرد. سید ابراهیم رئیسی در ادامه این جلسه تاکید کرد: رشوه، رانت‌خواری و فساد هرگز با رونق تولید سازگاری ندارد و این وظیفه همه بخش‌های قضایی و به‌ویژه دادستان‌هاست که با همکاری بخش‌های مختلف اجرایی زمینه‌های امنیت اقتصادی را در کشور فراهم کنند. رئیسی با تاکید بر لزوم نقش‌آفرینی دادستان‌ها در تامین امنیت گفت: امنیت خط قرمز ماست و هیچ‌گونه ناامنی قابل‌تحمل نیست و مردم باید در هر شرایطی احساس امنیت کنند و هم نیروی انتظامی و هم دادستان‌ها باید برای تامین امنیت اجتماعی اجازه ندهند افراد شرور میدان و مجالی برای شرارت پیدا کنند. رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: ارفاقات قانونی شامل اشرار، سارقان و زورگیران حرفه‌ای و سابقه‌دار نمی‌شود و با کسانی که دنبال مختل کردن امنیت کوچه و خیابان هستند و در دل مردم رعب و وحشت ایجاد می‌کنند، باید قاطعانه و بدون اغماض برخورد شود.
 • دستگیری سرکرده گروهک «حرکه النضال»

  ایرنا: وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «فرج‌الله چعب» سرکرده گروهک تجزیه‌طلب «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» و عامل اصلی حمله تروریستی خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز توسط سربازان گمنام امام زمان (عج)، شناسایی و به دام افتاد. در این اطلاعیه آمده است: سرکرده گروهک تجزیه‌طلب حرکه النضال در سال‌های اخیر قصد چند عملیات بزرگ دیگر در تهران و خوزستان را داشت و اخیرا درحال برنامه‌ریزی برای هدایت عملیات تروریستی جدیدی بود که با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) ناکام ماند.
 • لوایح مرتبط با FATF در جریان است

  فارس: لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در دیدار «سیگو الدتومین هائوگر» سفیر جدید نروژ در ایران در پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح FATF تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قوانین مربوط به مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اصلاحیه‌های آن را تصویب کرده است، برخی از معاهدات مانند معاهده مقابله با فساد(مریدا) را حدود ١٠ سال پیش به تصویب رسانده و اجرایی کرده ولی دو معاهده مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم نهایی نشده و بحت و بررسی‌ها در جریان است.
 • صدور رای پرونده «روح‌الله زم»

  تسنیم: احمد مرتضوی‌مقدم رئیس دیوان عالی کشور در جمع خبرنگاران از صدور رأی نهایی پرونده روح‌الله زم در دیوان عالی کشور خبر داد. به گفته رئیس دیوان عالی کشور، سخنگوی قوه قضائیه جزئیات این رای را اعلام می‌کند.
 • بررسی طرح جهش تولید مسکن در مجلس

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی این هفته خود بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران و طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ را در دستور کار دارند. مجلس این هفته در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه جلسه علنی خواهد داشت.
 • نظر احمدی‌نژاد درمورد رابطه با عربستان

  خبرآنلاین نوشت: محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق در گفت‌وگویی اینستاگرامی با ایندیپندنت فارسی درمورد رابطه ایران و عربستان گفت: من فکر می‌کنم باید دو نکته را توجه داشته باشیم یا دو عامل را که باعث شده روابط ما آن‌طور که باید گرم و سازنده نباشد.
 • محاکمه مدیر عامل سابق بانک سرمایه

  ایلنا نوشت: مدیرعامل سابق بانک سرمایه روز یکشنبه در دادگاه محاکمه می‌شود. قاضی مسعودی مقام درباره محاکمه رئیس سابق بانک سرمایه گفت: این متهم یکی از مدیران عامل سابق بانک سرمایه بوده که در جریان تحقیقات مقدماتی پرونده از کشور خارج می‌شود. او اخیرا با همکاری پلیس اینترپل از اسپانیا به کشور برگردانده شد.
 • تکذیب خبر قتل مهاجرانی

  ایلنا نوشت: عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت اصلاحات پس از انتشار خبر به قتل رسیدنش با ضربات چاقو در شهر لندن، در صفحه توییتر خود نوشت: «وودی آلن: «مرگ می‌تواند هر زمان و هر کجا به سرغ من بیاید. مهم آن است که من آنجا نباشم» نبودم!»
 • آخرین خبر از واکسن ایران

  دنیای اقتصاد: کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در توییتی نوشت: تا این لحظه ۵ واکسن ایرانی در فهرست کاندیداهای واکسن‌های کووید-۱۹سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر