آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۱۵

 • تغییر منابع«کوپن۶ ماهه»

  دنیای‌اقتصاد - زینب موسوی: مجلسی‌ها روز گذشته اصلاح طرح «کوپن۶ ماهه» را در کمیسیون بودجه نهایی کردند؛ طرحی که در صورت تصویب در صحن پارلمان در ۶ ماه دوم امسال اجرا می‌شود و به‌۶۰ میلیون ایرانی، کالابرگ الکترونیکی برای تامین کالای اساسی تعلق می‌گیرد. این در شرایطی است که امروز هشتمین ماه سال ۹۹ آغاز شده اما هنوز بررسی جزئیات طرح، به صحن نرسیده است؛ همان طرحی که نمایندگان هفتم مهرماه امسال، کلیات آن را تصویب کردند اما به دلیل «قابل تحقق‌نبودن منابع درنظر گرفته شده» از یکسو و «تقاضای دولت برای بررسی بیشتر» از سوی دیگر، به کمیسیون بودجه مجلس برگشت خورد.
 • آینده مذاکرات احتمالی تهران و واشنگتن

  دنیای‌اقتصاد: فارن‌افرز در مقاله‌ای با پرداختن به خروج ترامپ از برجام و متعاقب آن کمپین فشار حداکثری، اقدامات دو سال گذشته آمریکا علیه ایران را موجب شکل‌گیری یکپارچگی کم‌سابقه‌ای در سیاست‌خارجی ایران می‌داند که نقطه آغاز آن ترور سردار قاسم سلیمانی بود.
 • درخواست ‌برای هم‌افزایی

  دنیای اقتصاد: یک هفته پس از انتقادهای تند و تیز برخی از نمایندگان مجلس و اصولگرایان در واکنش به سخنان اخیر رئیس‌جمهور در مورد «صلح امام حسن (ع)»، حسن روحانی خواستار هم‌افزایی‌ها در کشور و عدم‌ورود به مسائل حاشیه‌ای شد. او روز گذشته در جلسه هیات دولت تصریح کرد: مردم می‌دانند ما در مشکل هستیم و شرایط ما عادی نیست. دو دست داریم؛ با یک دست با تحریم و با دست دیگر با کرونا مقابله می‌کنیم. اگر یک حاشیه و جنجالی درست شود، ما نباید اعتنا کنیم بلکه باید از آن عبور کنیم.
 • اعلام گزارش هزینه‌کرد یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا

  مهر: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته درباره سرانجام دستورش به عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره گزارش هزینه‌کرد یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا گفت: گزارش این موضوع می‌آید و نتیجه آن اعلام خواهد شد. ۲۰ مهرماه معاون اول رئیس‌جمهور از رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خواست تا محل هزینه‌کرد یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا را شفاف کنند.
 • پیش‌بینی دولتی‌ها از آینده نرخ دلار در ایران

  دنیای اقتصاد: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره اینکه روند کاهشی نرخ دلار در ایران و آیا این روند ادامه دار خواهد بود یا خیر، به خبرگزاری تسنیم گفت: همواره از روز اول گفتیم که قیمت‌های کنونی دلار قیمت‌های واقعی در بازار ایران نیست. دولت همواره با افزایش نرخ ارز مخالف بوده و در مقابل آن مقاومت کرده است.
 • ۱۲ سال زندان برای «پیوندی»

  تسنیم: علی‌اصغر پیوندی، رئیس پیشین سازمان هلال ‌احمر به اتهام اختلاس و تصرف غیرقانونی در اموال هلال ‌احمر به تحمل ۱۲ سال حبس محکوم شد. علی‌اصغر پیوندی به جرم اختلاس یک و نیم میلیارد تومانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بازداشت شده بود. او همچنین متهم به دریافت ۶۸۰ میلیون کارانه غیرقانونی، تحصیل نامشروع ۴۰ هزار یورو از سازمان تدارکات هلال احمر و ۶۰ هزار درهم از بیمارستان هلال احمر در دبی و تصرف غیرمجاز از وجوه هلال احمر بود که در مجموع به ۱۲ سال حبس تعزیری، انفصال دائم از خدمات دولتی، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، استرداد اموال و پرداخت دو برابر مبلغ اختلاس محکوم شد.
 • مخالفت دولت با طرح اصلاح قانون‌انتخابات ریاست‌جمهوری

  تسنیم: حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت با اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری که مجلسی‌ها در دست تدوین دارند، گفت: در جایی که چنین لایحه‌ای وجود دارد، تهیه طرح توسط نمایندگان مجلس به نظر نوعی نادیده‌گرفتن کارهای کارشناسی قبلی است؛ وقتی این موضوع در دولت مطرح و بررسی شد به این نتیجه رسیدیم که دولت با چنین طرحی موافق نیست. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: تعداد قابل توجهی لایحه از طرف دولت به مجلس دهم تقدیم شده و پس از آغاز به‌کار مجلس فعلی درخواست کردیم که لوایح دولت در دستورکار مجلس یازدهم قرار بگیرد و یکی از آنان لایحه جامع انتخابات است. این لایحه واقعا تمامی ویژگی‌های یک لایحه جامع را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای شهر و مجلس خبرگان رهبری را دربرمی‌گیرد و کار کارشناسی دقیق و کاملی در آن انجام شده و نتیجه تجربه اندوخته دولت‌های مختلف، اظهارات کنش‌گران سیاسی و احزاب در آن دیده شده و سیاست‌های کلی نظام در باب انتخابات نیز در آن مورد توجه بوده است. او افزود: طرح مجلس برای اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر هم با موافقت دولت همراه نیست و قرار شد که وزیرکشور به‌عنوان مخالف از سوی دولت به مجلس برود و در این‌زمینه صحبت کند.
 • شهادت یک مرزبان در آب‌های میناب

  ایلنا: سردار حسین دهکی، فرمانده مرزبانی استان هرمزگان از درگیری مرزبانان با قاچاقچیان سوخت و شهادت یک نفراز مرزبانان پایگاه دریابانی میناب به نام ستوان سوم «محمد احمدی‌سکل» در این درگیری خبر داد. سردار دهکی در تشریح این خبر گفت: در راستای مبارزه با قاچاق کالا، احشام و سوخت اکیپ گشت دریایی پایگاه دریابانی میناب حین گشت‌زنی در فاصله یک مایلی به ساحل، با تعدادی کثیری شناور حامل سوخت قاچاق که به‌صورت گروهی در حال حرکت به سمت نوار مرز بودند، برخورد کردند. حین تعقیب و گریز، یک فروند از شناورهای قاچاقچیان با نیت صدمه زدن، به شناور سازمانی حمله‌ور شده که بر اثر برخورد شناور قاچاقچیان با شناور دریابانی، مرزبان «محمد احمدی سکل» به‌دلیل برخورد با شناور از ناحیه سر و کتف دچار جراحت و خون‌ریزی شد که در نهایت به شهادت او منجر شد.
 • صید ترال ممنوع شد

  ایسنا: سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست در صفحه خود در توییتر خبر داد: صید ترال از اول آذرماه به مدت ۲ سال ممنوع می‌شود.
 • برنامه‌ریزی دولت برای محدودیت سفر‌ها در هفته آینده

  دنیای‌اقتصاد: آمار مبتلایان به ویروس کرونا هر روز در ایران بالاتر می‌رود و رکوردهای گذشته را جابه‌جا می‌کند. روز گذشته نیز میزان موارد ابتلا به کووید-۱۹ یک رکورد جدید ثبت کرد و به ۵ هزار و ۶۱۶ بیمار جدید رسید که از میان آنها دو هزار و ۳۴۰ نفر نیز کارشان به بستری کشید. این در حالی است که روز سه‌شنبه ۵ هزار و ۳۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده بودند که رقمی تازه از ابتدای شیوع کرونا در کشور محسوب می‌شد.
 • شانس حفظ برجام پس از انتخابات آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: سردبیر دیپلماتیک یک روزنامه انگلیسی در یادداشتی نوشت که حتی در صورت پیروزی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا روزنه شانس برای احیای برجام رو به بسته شدن خواهد بود.
 • مسیر جدید گروه ویژه اقدام مالی

  مصطفی گوهری‌فر پژوهشگر تجارت بین‌الملل و مدرس دانشگاه
  اخیرا گروه ویژه اقدام مالی برای اصلاحات پیشنهادی مربوط به توصیه شماره یک از توصیه‌های چهل‌گانه خود دست به فراخوانی عمومی زده است. این نوشتار به‌دنبال پاسخ به این سوال است که این تغییرات احتمالی به چه معناست؟
 • ادعای تکراری ترامپ درباره توافق با ایران

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی باز هم مدعی شد در صورت پیروزی‌اش در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، ایران خواستار یک توافق جدید با آمریکا خواهد شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از شبکه پی‌بی‌اس، دونالد ترامپ در جمع هوادارانش در شهر ایری ایالت پنسیلوانیا بار دیگر با تروریست خواندن سردار شهید قاسم سلیمانی از اقدام برای ترور او به‌عنوان یک دستاورد دولتش یاد کرد.
 • پیشنهاد ظریف به دولت‌های عربی خلیج‌فارس

  ایسنا: وزیرخارجه ایران گفت می‌توانیم انتخاب کنیم که یا اسیر گذشته باقی‌ مانده و عدم ثبات و تنش ادامه یابد یا اینکه با همکاری یکدیگر صلح، امنیت، ثبات و شکوفایی را برای همگان برگزینیم. محمدجواد ظریف با قرار دادن لینک سخنرانی‌اش در جلسه شورای امنیت پیرامون اوضاع در خلیج‌فارس در صفحه توییترش در توییتی به زبان عربی نوشت: می‌توانیم انتخاب کنیم که یا اسیر گذشته باقی‌ مانده و عدم ثبات و تنش ادامه یابد یا اینکه با همکاری یکدیگر صلح، امنیت، ثبات و شکوفایی را برای همگان برگزینیم. این انتخاب باید برای همه بدیهی باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر