آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۱۳

 • گزارش آقای سخنگو از پول‌های بلوکه شده

  دنیای‌اقتصاد: سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه روز گذشته توضیحاتی درخصوص پول‌های بلوکه شده ایران ارائه کرد و در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه مقداری از دارایی‌های ایران در چین بلوکه شده است، گفت: «ما پول بلوکه شده‌ای در چین نداریم.» خطیب‌زاده تاکید کرد منابع ارزی که در چین وجود دارد، جدا از پول‌های ماست که در ژاپن، عراق یا کره‌جنوبی بلوکه شده‌اند.
 • سیاه‌ترین روز کرونا در کشور

  دنیای‌اقتصاد- نیلوفر منصوریان: دیروز سیاه‌ترین روز کرونایی ایران در ۸ ماه گذشته بود؛ روزی که مرگ کرونایی از قله ۳۰۰ قربانی در یک شبانه‌روز گذشت و ایران عزادار ۳۳۷ بیمار دیگر شد. این تعداد حالا که در ابتدای پاییز ایستاده‌ایم، به‌سوی تایید پیش‌بینی‌ها از پاییز و زمستان ۹۹ پیش می‌رود؛ آنها که می‌گویند درصورت عدم اتخاذ راهکاری مناسب باید انتظار مرگ روزانه ۶۰۰ تا ۹۰۰ نفر را کشید.
 • برگزاری دور دوم مذاکرات درباره سانحه هواپیمای اوکراینی

  دنیای‌اقتصاد: دور دوم مذاکرات مربوط به سانحه هواپیمای اوکراینی میان ایران و اوکراین به میزبانی جمهوری اسلامی و به ریاست معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امورخارجه و هیات اوکراینی به ریاست معاون وزیرخارجه اوکراین و رئیس هیات این کشور در تهران برگزار شد. دور اول این مذاکرات در روزهای ۹ و ۱۰ مردادماه سال‌جاری در شهر کی‌یف اوکراین برگزار شد. در دی ماه سال ۱۳۹۸ یک هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ نفر سرنشین پس از اوج گرفتن از فرودگاه امام‌خمینی(ره) به اشتباه مورد هدف قرار گرفت‌ و سقوط کرد که به جان‌باختن تمام سرنشینان منجر شد. پس از این حادثه جعبه‌های سیاه هواپیما برای تحلیل و بررسی به کشور فرانسه فرستاده شد.
 • دیدار روحانی با رئیس شورای‌عالی مصالحه افغانستان

  ایرنا: رئیس‌جمهوری با ابراز امیدواری به موفقیت تلاش‌های شورای‌عالی مصالحه برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان، گفت: مهم این است که مردم این کشور بعد از سال‌ها جنگ و درگیری به یک صلح واقعی برای حفظ دستاوردهای خود دست یابند و راه‌حل این مشکل نیز گفت‌وگوهای سیاسی و مذاکره بین‌الافغانی است. حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار «عبدالله عبدالله» رئیس شورای‌عالی مصالحه ملی افغانستان، با بیان اینکه در طول دوره‌ای که افغانستان در برابر تجاوزات بیگانه قرار داشته، ملت و دولت ایران در کنار دولت و مردم این کشور بوده‌اند، گفت: صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان به‌عنوان یک کشور همسایه و برادر برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه دارد. روحانی با اشاره به افتتاح راه‌آهن خواف- هرات طی روزهای آینده، اتصال راه‌آهن‌های ایران و افغانستان را موجب تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور دانست و افزود: ایران آمادگی دارد که با اتصال خط لوله گاز و فرآورده‌های نفتی به افغانستان امکان استفاده مردم این کشور از این انرژی‌ها را فراهم کند. رئیس شورای‌عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در این دیدار، از میزبانی ایران از مهاجران افغانستانی طی سال‌های متمادی جنگ و درگیری در این کشور قدردانی کرد و گفت: در سفرم به تهران با مقامات جمهوری اسلامی دیدارهای خوبی داشتم و پیام حمایت ایران را به کابل خواهم برد و توافقات دو کشور را پیگیری خواهم کرد.
 • آمادگی ایران برای امضای معاهدات نظامی با کشورهای خلیج‌فارس

  ایسنا: وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه قطری الجزیره تاکید کرد که پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران فرصتی است که بتوانیم از این طریق سلاح مورد نیاز خود را وارد و سلاح خود را به دیگران صادر کنیم. او گفت: با روسیه و چین برای مرحله بعد از پایان تحریم‌های تسلیحاتی تفاهم‌نامه‌های نظامی داریم. با هدف گسترش سلاح هوایی توافقات مهمی با روسیه داریم. امیر حاتمی تاکید کرد که ما به هیچ عنوان خواهان مسابقه تسلیحاتی که منطقه را به بشکه باروت تبدیل می‌کند، نیستیم و آماده امضای معاهدات نظامی و امنیتی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس به‌منظور ایجاد ثبات در منطقه هستیم. وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که در رابطه با سامانه موشکی خود با آمریکا گفت‌وگو نخواهیم کرد و هیچ طرفی حق ندارد چنین درخواستی از ما داشته باشد. امیر حاتمی همچنین به مساله عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل تهدیدی مستقیم برای امنیت منطقه خلیج‌فارس است. هرگونه تهدید اسرائیلی که از منطقه انجام شود با پاسخ روشن و مستقیم مواجه خواهد شد.
 • درخواست‌ها برای کاهش تنش‌های سیاسی

  دنیای‌اقتصاد: منتقدان حسن روحانی که آخر هفته گذشته، او را به‌دلیل روایت چندباره‌اش از صلح امام حسن(ع) به باد انتقادات تند و تیز گرفته بودند، حالا خود با واکنش‌های انتقادی روبه‌رو شده‌اند.
 • روحانی: تا یک سال دیگر درگیر کرونا هستیم

  فارس: رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا گفت: با نگاه بدبینانه تا یک سال دیگر هم درگیر کرونا هستیم. فعلا مبنا را بر این می‌گذاریم امسال و شاید سال آینده با این مشکل مواجه هستیم و کار اصلی در مقابل آن تغییر در سبک زندگی است. حسن روحانی هدف از این جلسه را بررسی پرونده این بیماری در ۸ ماه گذشته خواند و تاکید کرد: مهم‌ترین مساله این است که ما مردم را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی قانع کنیم. او با اشاره به اینکه برخی متخصصان با لحن یکسانی با مردم سخن نمی‌گویند، گفت: بشارت و انذار باید در کنار یکدیگر باشد. مردم اگر در کنار ما نباشند، موفق نمی‌شویم. مردم نباید فکر کنند از جریمه برای آنها کیسه دوخته‌ایم. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: با همه توان برای مسائلی که وزارت بهداشت و درمان ضروری می‌داند در خدمت هستیم. امیدوارم در کنار هم بتوانیم از این موج عبور کنیم. اگر واکسنی در دنیا کشف شد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد، این واکسن حتما تهیه می‌شود. کسی طوری سخن نگوید که دولت، وزارت بهداشت، پزشکان و پرستاران از صددرصد توانشان برای مقابله با این بیماری استفاده نمی‌کنند.
 • توافق دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه

  دنیای‌اقتصاد: مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس از توافق دولت و مجلس بر سر اصلاح ۱۴ تا ۱۵ محور ساختار بودجه خبر داد که قرار است در ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ مورد توجه قرار گیرد.
 • موافقت با «درج نام مادر روی کارت ملی»

  تابناک: معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، روز گذشته در نشست خبری آنلاین خود با خبرنگاران، در پاسخ به پرسشی درباره درج نام مادران در کارت ملی از موافقت وزیر کشور در این زمینه خبر داد. او توضیح داد: این پیشنهاد در وزارت کشور در حال بررسی است. وزیر کشور موافق اجرای آن هستند و اکنون منتظریم سازمان ثبت، نظر خود را اعلام کند. این طرح نیازمند اصلاح آیین‌نامه است که بتواند تا ماه آینده اجرا شود. به گفته معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری، ثبت ‌نام مادر در کارت ملی هیچ هزینه مضاعفی نخواهد داشت، بلکه پس از ابلاغ آن، تنها در کارت ملی کودکانی که به دنیا می‌آیند و کسانی که اقدام به تعویض کارت ملی و دریافت مجدد آن می‌کنند، اعمال خواهد شد.
 • تهدید نظامی علیه ایران منتفی است

  ایسنا: رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: تبدیل شدن ما به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای به‌عنوان یک سازوکار بازدارنده سبب شده تا دیگر امکان گزینه تهدید نظامی علیه ما منتفی شود. سردار غلامرضا جلالی تصریح کرد: حتی در این زمینه خط قرمز دشمنان ما استفاده از گزینه نظامی است. در واقع ما با اقداماتمان در زمینه مقاوم‌سازی و بازدارندگی نظامی کاری کردیم که مولفه قدرت ما بر دشمن تحمیل شده و آنان از تهدید نظامی ما فاصله گرفته‌اند. جلالی تاکید کرد: سال گذشته نزدیک به ۱۳۰ رزمایش سایبری داشتیم و در همه حوزه‌های بانکی و شبکه‌های خرید و زیرساخت‌های حمل و نقل این اتفاق افتاده و نواقص این زیرساخت‌ها مشخص و گزارش شده و بسیاری از آنان هم برطرف شده است. امسال هم از ۱۰ دی‌ماه حدود ۱۵۰ رزمایش را آغاز خواهیم کرد. او افزود: در حوزه امن‌سازی برای اولین بار مرکز کنترل توزیع و مصرف برق را که با سامانه‌های خارجی مدیریت می‌شد و امکان تهدید داشت، الان با یک زیرساخت بومی عوض شده و همچنین امن‌سازی نطنز برای جلوگیری از تهدیدات سایبری را در این زمینه هم در نظر داریم.
 • انتصاب سرپرست استانداری خراسان جنوبی

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حکمی ناصر خوش خبر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی را با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب کرد. پیش از این محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی بود که از آذرماه ۹۷ در این استان خدمت می‌کرد و در جلسه روز یکشنبه هیات وزیران به‌عنوان استاندار خراسان رضوی انتخاب شد.
 • پیوستن ایران به برنامه جهانی پیش‌خرید واکسن کرونا

  ایرنا نوشت: مدیرکل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از پیوستن ایران به برنامه جهانی پیش‌خرید و توزیع عادلانه واکسن کووید-۱۹ موسوم به «کوواکس» خبر داد. حیدر محمدی افزود: وزارت بهداشت نامه پیوستن به برنامه توزیع عادلانه واکسن کرونا (کوواکس) را امضا کرده و به‌طور رسمی عضو این برنامه جهانی شده و در نوبت خرید این واکسن قرار گرفته است.
 • پاسخ ابتکار به توهین نماینده تهران

  انتخاب نوشت: معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به توییت توهین‌آمیز مجتبی رضاخواه، نماینده تهران پاسخ داد. ابتکار در پاسخ به نماینده تهران نوشت: «‌‎آقای رضاخواه، از شما که هم سن فرزند من هستید، به‌عنوان نماینده مجلس، بعید بود از کنایه معاندین به تسخیر سفارت آمریکا استفاده کنید. شما به یاد ندارید؛ ولی امام راحل آن را انقلاب دوم نامیدند و معاندین آن را در سطح بالا رفتن از دیوار خفیف کردند، شما اما با چاشنی زشت جنسیتی توهینِ مضاعف کردید.» پیش ازاین ابتکار، پیرامون اظهارات اخیر حسن روحانی درخصوص صلح در حساب توییتری خود نوشته بود: قرآن کریم صلح را از خانواده خواسته و «‌«صلح بهتر است». در پاسخ به این توییت ابتکار، نماینده تهران در مجلس در صفحه توییترش خطاب به ابتکار نوشت: «‌سرکار خانم ابتکار گفته‌اند که قرآن کریم طالب صلح در خانواده است و بعد معترض شده که چرا از سخن رئیس‌جمهور برآشفتید! به عبارت ساده‌تر ایشان مشکل آمریکا با ایران را مشکل زناشویی می‌داند! این سطح از تحلیل به کنار، اما آیا شما به‌خاطر مشکلات زناشویی از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتید؟!»
 • محسن هاشمی: کاندیدا نمی‌شوم

  انتخاب نوشت: محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران درباره حضور یا عدم‌حضورش در انتخابات آتی شورای شهر تهران در سال آینده گفت: بنایی برای حضور در انتخابات ندارم و این تصمیم قطعی است.
 • ششمین جلسه دادگاه محمد امامی

  ایسنا نوشت: ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی و دیگر متهمان روز گذشته به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در این جلسه نماینده دادستان در دادگاه محمد امامی، تهیه‌کننده سریال شهرزاد و از متهمان پرونده بانک سرمایه گفت: امامی می‌خواهد ما را در مقابل هنرمندان قرار دهد؛ اما متوجه شده‌ایم که هنرمندان سوء نیت نداشتند و ما حتی آنها را احضار هم نکرده‌ایم.
 • توضیح پورمختار در مورد بازداشتش

  جماران نوشت: محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نهم با اشاره موضوع بازداشت خود گفت: اصل بازداشت بنده مربوط به موسسه شمیم ولایت است. کار این موسسه کمک به نیازمندان بوده و هست؛ اما بعضی از اعضا تخلف‌هایی انجام داده‌اند و با توجه به اینکه بنده رئیس هیات‌مدیره بودم پای من هم در این ماجرا باز شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» ۲۰ مهرماه مصطفی آزادبخت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان خبر بازداشت پورمختار را تاییدکرده بود.
 • میزان مجرمان غیرساکن تهران

  ایسنا نوشت: انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران اعلام کرد که ۶۵ درصد از افرادی که در تهران مرتکب جرم می‌شوند در خارج از این استان ساکن هستند و برای جرائم برنامه‌ریزی داشته‌اند. این در حالی است که در تمام شهرها ۸۰ درصد مجرمان بومی آن استان هستند.
 • توجیه مروجان بی‌بندوباری در فضای مجازی

  ایسنا نوشت: رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ از دعوت و توجیه مروجان بی‌بندوباری در فضای مجازی برای اصلاح اقداماتشان خبر داد. سردار علی ذوالقدری در همایش آمران به معروف و ناهیان از منکر افزود: نزدیک به ۹۹ درصد این افراد توجیه شده‌اند و در آماری که ما داریم پس از آموزش و مشاوره دیگر اقدامات قبلی خود را تکرار نمی‌کنند. همچنین به گزارش جماران، رئیس پلیس امنیت عمومی تهران گفت: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند فراخوانده می‌شوند.
 • ابتلای مجدد نماینده آبادان به کرونا

  برنا نوشت: جلیل مختار، نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی برای دومین بار به کرونا مبتلا شد. وی دربیمارستان طالقانی آبادان بستری شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر