آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۵۰۰۸

 • سه رکن اقتدار ملی

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا صبح روز دوشنبه در ارتباط تصویری با مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح در دانشگاه افسری امام‌علی علیه‌السلام، لازمه حفظ اقتدار و هویت ملی و تامین منافع ملی را محاسبه صحیح و عقلانی از تهدیدها و ظرفیت‌ها در مسائل مربوط به «قدرت دفاعی»، «استحکام و ثبات اقتصادی» و «توانایی و قوام فرهنگی» دانستند و تاکید کردند: مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، به شرط «تلاش شبانه‌روزی مسوولان» و «مدیریت قوی، جامع و خسته‌نشو» و «تمرکز بر تولید داخلی و چشم امید نداشتن به خارج» قابل حل هستند و سر و صداهای اراذل مسلط بر ملت آمریکا هم نباید ذهن کسی را مشغول کند.
 • کرونا نفس تهران را گرفت

  دنیای‌اقتصاد: مرگ کرونایی روز گذشته برای چهارمین بار در ماه جاری و نهمین بار از زمان شیوع کووید-۱۹ در کشور رکورد زد. براساس گزارش وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت منتهی به‌ روز گذشته ۲۷۲ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و به این ترتیب با افزایش تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۲۸ هزار و ۸۱۶ نفر، این رقم در حال نزدیک شدن به مرز ۲۹ هزار نفر است. پیش از این روز یکشنبه بالاترین میزان مرگ کرونایی در کشور با فوت ۲۵۱ نفر در کارنامه مرگبار این بیماری از آغاز تاکنون ثبت شده بود.
 • تحریم تسلیحاتی ایران ۲۷ مهرماه به‌طور خودکار برداشته می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت ۲۷ مهرماه روزی خواهد بود که به‌صورت خودکار نه با رایزنی کسی تمام محرومیت‌های تسلیحاتی ایران طبق برجام برداشته می‌شود. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، کلیه تحریم‌های تسلیحاتی ایران روز ۲۷ مهر برداشته می‌شود. در همین ارتباط، سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه‌ها در پاسخ به این سوال که آیا در آستانه فرا رسیدن ۲۷ مهرماه ظریف به برخی از کشورها جهت رایزنی برای جلوگیری از اقدامات احتمالی آمریکا در ارتباط با رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران سفر می‌کند یا نه گفت: رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران بدون وقفه با کشورهای مختلف ادامه دارد.
 • واکنش ایران به نقض آتش‌بس اعلام شده میان آذربایجان و ارمنستان

  دنیای‌اقتصاد: ایران از نقض آتش‌بس اعلام شده میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان ابراز تاسف کرد. به گزارش «ایسنا» سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان، در واکنش به نقض آتش‌بس اعلام شده میان جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان گفت: «جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز تاسف از نقض آتش‌بس اعلام شده در درگیری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اخیر میان جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و دعوت از طرفین به خویشتن‌داری بیشتر، حملات موشکی به زیرساخت‌های حیاتی و مناطق مسکونی شهرها و کشتار غیرنظامیان را محکوم کرده و با خانواده‌های داغدار ابراز همدردی می‌کند.»
 • ادامه حاشیه‌های پارلمان در تعطیلات

  دنیای‌اقتصاد: مجلسی‌ها این هفته و هفته گذشته، به‌دلیل سرکشی به حوزه‌های انتخابیه جلسه علنی نداشتند. با این حال در همین دو هفته، دو موضوع جنجالی بر حاشیه‌های این دور از پارلمان افزود. در این زمینه می‌توان به حضور بی‌محابای محمدباقر قالیباف، هیات همراه و برخی نمایندگان «در میان بیماران کرونایی» و همچنین «مردم در جزیان سفر به سیستان و بلوچستان» آن هم با وجود تاکیدات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد. حاشیه دیگر، به نمایندگانی بازمی‌گردد که به‌عنوان اعضای فراکسیون مبارزه با محرومیت به مشهد سفر کردند اما تعداد همراهان آنان و تامین هزینه‌های این سفر حاشیه‌ساز شد.
 • نامه بودجه‌ای قالیباف به روحانی

  فارس: رئیس‌مجلس درباره لزوم اصلاح ساختار لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور نامه‌ای به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور نوشت. در متن نامه رئیس‌مجلس به رئیس‌جمهوری آمده است: ریشه بسیا‌ری از مسائل و چالش‌های کنونی اقتصاد ایران در کاستی‌های نظام بودجه‌ریزی کشور نهفته است. به‌ویژه در سالیا‌ن اخیر و با تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا و کاهش شدید درآمدهای نفتی، کسری بودجه دولت و روش‌های جبران آن، تبعات نامطلوبی بر شاخص‌های اقتصاد کلان کشور بر جای گذاشته است.
 • تماس تلفنی جهانگیری با آیت‌الله علوی بروجردی

  ایسنا: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با آیت‌الله سید محمدجواد علوی بروجردی، ضمن ابراز تا‌سف از ابتلای این استاد برجسته حوزه علمیه قم به بیماری کرونا، از خداوند برای وی عافیت و سلامت کامل مسألت کرد. جهانگیری همچنین در این تماس تلفنی گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور و مشکلات ناشی از تحریم‌های بی‌سابقه و ظالمانه آمریکا ارائه کرد و گفت: فشارهای اقتصادی از یکسو و مسائل مرتبط با بیماری کرونا، مردم را با فشارهای سنگینی مواجه کرده است که البته دولت با تمام ظرفیت به‌دنبال کاهش این فشارها بر مردم و به‌ویژه اقشار و طبقات ضعیف جامعه است. آیت‌الله سید محمدجواد علوی بروجردی نیز در این تماس تلفنی از تلاش‌های دولت برای مدیریت شرایط سخت اقتصادی پیش‌رو و اقدامات صورت گرفته برای مقابله با شیوع کرونا قدردانی کرد.
 • تشکیل نخستین دادگاه جرائم سیا‌سی

  ایسنا: سخنگوی هیا‌ت منصفه جرائم مطبوعاتی و سیا‌سی گفت: نخستین پرونده جرائم سیا‌سی در تا‌ریخ جمهوری اسلامی ایران در روز یکشنبه ۲۰ مهر در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور هیا‌ت قضایی به ریا‌ست قاضی محمدی کشکولی و با حضور هیا‌ت منصفه جرائم مطبوعاتی و سیا‌سی برگزار شد. احمد مومنی راد افزود: علیرضا زاکانی هم به‌عنوان متهم جرم سیا‌سی بابت مصاحبه در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ شبکه ۵ سیمای جمهوری اسلامی با شکایت وزارت اطلاعات مبنی بر نشر اکاذیب در دادگاه حضور یا‌فت. مومنی راد تصریح کرد: هیا‌ت منصفه پس از استماع سخنان شاکی و مشتکی عنه و مطالعه پرونده آنان تشکیل جلسه داد و پس از مشورت و ارائه دیدگاه‌های مختلف با رای‌گیری به اتفاق آرا متهم را مجرم ندانست.
 • درخواست «نمکی» از WHO

  فارس: سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجلاس کمیته منطقه‌ای با تا‌کید بر اینکه دسترسی عادلانه و به موقع داروها، فرآورده‌های بهداشتی و به‌ویژه واکسن موثر بدون محدودیت، تبعیض و تحریم‌های غیرقانونی بسیا‌ر مهم است، گفت: اقدامات قهرآمیز، به‌ویژه در هنگامی که همه‌گیری بر تمام جنبه‌های زندگی تا‌ثیر منفی داشته، نشانه‌ای از نسل‌کشی است که عمدا مردم عادی و آسیب‌پذیرترین افراد را مورد هدف قرار می‌دهد. نمکی در ادامه از تمام کشورهای عضو، سازمان جهانی بهداشت، سایر سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی درخواست کرد تا‌ به‌طور موثر همکاری کنند و به چنین تحریم‌های غیر قانونی یکجانبه پایا‌ن داده و اتمام سریع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ را تضمین کنند.
 • ۲ عملیا‌ت موفق سپاه در کامیا‌ران و مریوان

  سپاه نیوز: روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای از دو عملیا‌ت موفق رزمندگان این قرارگاه علیه گروهک‌های تروریستی در کامیا‌ران و مریوان طی هفته جاری خبر داد و اعلام کرد: در این عملیا‌ت‌ها سه تروریست به هلاکت رسیده و سه تن دیگر زخمی شدند که یک نفر از آنان دستگیر شد. در این عملیا‌ت‌ها مقادیر زیا‌دی سلاح، مهمات و تجهیزات ارتباطی تروریست‌ها توسط رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) کشف و ضبط شد.بنا بر اعلام روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) تروریست دستگیر شده از اتباع بیگانه است.
 • طرح سوال از وزیر کار در مجلس

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از طرح سوال خود از وزیر کار با ادعای به کارگیری اعضای ستاد انتخاباتی رئیس‌جمهور در هیا‌ت‌مدیره شرکت‌های زیرمجموعه شستا خبر داد. علی‌خضریا‌ن در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به شرایط اقتصادی در ایا‌م بیماری کرونا و شغل‌هایی که آسیب دیده‌اند و هم چنین تعطیلی مشاغل و بیکاری افراد مدعی شد: مدارکی به دست بنده رسیده که نشان می‌دهد شماری از اعضای ستاد انتخاباتی آقای حسن روحانی با دستور معاون وزیر کار در شرکت‌های زیر مجموعه شستا به‌کارگیری شده‌اند. این در حالی است که آمارها نشان می‌دهد حدود ۳۰ درصد از جوانان کشور بیکار هستند که بسیا‌ری از این جوانان تحصیل کرده و متخصص، می‌توانستند واجد شرایط جذب در برخی شرکت‌های دولتی باشند.
 • دفاع مجدد پلیس از چرخاندن اراذل در سطح شهر

  ایسنا نوشت: سردارحسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، درباره انتقادات مطرح‌شده علیه پلیس پس از گرداندن اراذل و اوباش در تهران گفت: مردم باید این را بدانند که پلیس تمام اوباشگران را در خیابان نمی‌گرداند و تنها افرادی که اقدام به قدرت نمایی و زورگیری و سلب آرامش و آسایش مردم می‌کنند و بر جرم خود اصرار داشته باشند این‌طور خواهند شد.سردار رحیمی با بیان اینکه پلیس این اقدامات را با حکم مرجع قضایی و نه به دلخواه خودش انجام داده است، گفت: ذات این افراد اوباشگری، گردن‌کلفتی، عربده‌کشی، قداره‌بندی، اخاذی از مردم یک محل و دست‌درازی به نوامیس مردم بود و آنچه انجام شده برای تادیب آنها بوده است. رئیس پلیس تهران بزرگ با تاکید بر اینکه پلیس در اجرای این طرح اسیر جوسازی‌ها نخواهد شد، گفت: ما حتما مسائل قانونی را رعایت خواهیم کرد و مطمئن باشید بدون قانون عمل نمی‌کنیم.سردار رحیمی درباره کتک زدن یکی از اوباشگران از سوی مامور که فیلم آن نیز منتشر شد، گفت: این رفتار پسندیده نیست و مامور ما باید سعه صدر بیشتری داشته باشد؛ اما واقعیت موضوع این بوده که این اوباشگر با یکی از زنانی که او را آزار داده بود روبه‌رو شد و آن زن به او گفته که عاقبت کارت را دیدی؟ پس از آن بوده که این اوباشگر در حضور مردم شروع به فحاشی و بیان الفاظ رکیک به این زن کرده و مامور نیز برای ساکت کردن او مجبور به این کار شده است.
 • آخرین وضعیت حمید بقایی

  خبرآنلاین نوشت: مهران عبدالله‌پور، وکیل حمید بقایی در رابطه با وضعیت فعلی موکل خود و اینکه در حال حاضر بقایی به زندان بازگشته است یا خیر، گفت: بقایی بیماری‌های مختلفی دارد و برخی از این بیماری‌ها هنوز درمان نشده‌اند و در حال حاضر نظر پزشکان این است که او فعلا در بیمارستان بماند تا درمان شود. این وکیل دادگستری در گفت‌وگو با برنا همچنین گفت که در حال حاضر تغییری در پرونده بقایی حاصل نشده است. عبدالله‌پور در توضیح نامه احمدی‌نژاد به وزیر اطلاعات در مورد پرونده بقایی گفت: به هر حال بقایی معاون احمدی‌نژاد بود بنابراین مکاتبه او با وزیر اطلاعات درخصوص شبهات موجود در موضوع حادثه رانندگی بقایی و نحوه عملکرد ماموران اداره اطلاعات در آن حادثه، موضوعاتی بوده که احمدی‌نژاد تشخیص داد موارد را برای بررسی به وزیر اطلاعات اعلام کند.
 • وضعیت مهدی کروبی پس از جراحی

  انتخاب نوشت: فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی در مورد آخرین وضعیت وی پس از عمل جراحی اخیر در گفت‌وگو با برنا گفت: آقای کروبی سه روز پس از عمل به محل حصر بازگردانده شدند. متاسفانه شرایط جسمی آقای کروبی ناشی از شرایط ۱۰ساله حصر و اتفاقات اخیر از جمله سه زمین‌خوردگی و عمل اخیر، مهره کمرشان به شدت آسیب دیده است؛ به‌نحوی‌که در حال حاضر در استراحت مطلق قرار دارند. با این وجود باید اذعان کنم که شرایط روحی‌شان به‌رغم همه مشقت‌ها عالی و بانشاط است. فاطمه کروبی ادامه داد: در چند روز گذشته مشکل چشمی همسرم را آزار می‌داد که روز یکشنبه جناب آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت و درمان به عیادت و ویزیت آقای کروبی آمدند. تشخیص ایشان عفونت چشمی ناشی از عمل جراحی بود که برای درمان چشم آسیب دیده اقدام شد.
 • نظر کدخدایی در مورد تعویق انتخابات ۱۴۰۰

  الف نوشت: عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با روزنامه ایران با بیان اینکه انتخابات پستی در ایران نداریم، اظهار کرد: تعویق انتخابات ۱۴۰۰ بسته به وضعیت ویروس کرونا است. او در مورد وضعیت سلامتی آیت‌الله جنتی رئیس شورای نگهبان نیز گفت: الحمدلله وضع جسمانی ایشان خوب است. چند روزی مسافرتی رفت. مقداری کوفتگی بدن داشت و با ایشان هم صحبت کردم که گفت خوب است. مشکل جدی ندارد.
 • قیمت و زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا

  ایسنا نوشت: سیدحیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ابراز امیدواری کرد که در هفته آینده بخش اول واکسن آنفلوآنزا وارد بازار شود و گفت: تلاشمان را می‌کنیم که تا پایان مهر ماه اولین توزیع را برای اولویت دوم یعنی سالمندان بالای ۶۵ سال و کودکان بین ۵ ماه تا شش سال انجام دهیم. محمدی همچنین به «ایسنا» گفت: قیمت واکسن در داروخانه‌ها حدود ۴۴ هزار تومان است.از سوی دیگر به گزارش «ایرنا» سعیدنمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قرار بود واکسن آنفلوآنزا از ۱۵ شهریور در اختیار مردم قرار گیرد، اما با موانعی که ایجاد کردند، به تاخیر افتاد با این حال در بسیاری از کشورهای اروپایی هم واکسیناسیون آنفلوآنزا را از ۱۵ اکتبر شروع می‌کنند.
 • واکنش آموزش و پرورش به خبر خودکشی یک دانش‌آموز

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال انتشار خبر خودکشی دانش‌آموز ۱۱ساله بوشهری به‌دلیل نداشتن گوشی موبایل، روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان دیر در اطلاعیه‌ای دلیل خودکشی دانش‌آموز دیری مبنی برعدم دسترسی به تلفن همراه و کلاس‌های مجازی را که در خبرها منتشر شده بود، تکذیب کرد. به گزارش «ایلنا» در بخشی از این اطلاعیه آمده است: با توجه به تحقیق و بررسی‌های میدانی و جمع‌آوری مستندات مربوط اعلام می‌دارد، نامبرده از روز بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریورماه تا روز حادثه بنا به درخواست ولی دانش‌آموز با توجه به شرایط متاثر از کرونا در مدرسه حضور نداشته و کار آموزشی خود را از طریق شبکه شاد با تلفن همراهی که توسط شخص مدیر مدرسه در فروردین ماه ۹۹ به ایشان اهدا شده بود، تا آخرین ساعات روز حادثه در سامانه شاد به‌صورت فعال و در کلاس‌های درس مجازی آنلاین انجام می‌داده که تمامی مستندات، اعم از فایل‌های صوتی، تصویری و تکالیف و تمرین‌های درسی دانش‌آموز در گروه درسی موجود است. درادامه این اطلاعیه تاکید شده که ‌این دانش‌آموز جزو دانش‌آموزان بی‌بضاعت و کم‌برخوردار بوده است. این اطلاعیه در شرایطی منتشر شده است که مادر محمد، دانش‌آموز ۱۱ساله‌ بوشهری، تایید کرد که او بابت نداشتن گوشی تلفن‌ همراه برای شرکت در کلاس‌های آنلاین خودکشی کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر