• درخواست آزادسازی فوری منابع ارزی ایران

  دنیای‌اقتصاد: سفر سه‌روزه نخست‌وزیر کره‌جنوبی به ایران دو روز پس از آزادی کشتی‌ توقیف‌شده این کشور و در شرایطی انجام گرفت که مدتی است بحث آزاد نشدن پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور به بحث داغ در روابط دو کشور تبدیل شده است. از این رو یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در سفر چونگ سی کیون، نخست‌وزیر کره‌جنوبی مطرح شد همین پول‌های بلوکه‌شده بود.
 • مدیریت دوقطبی در ستاد کرونا

  دنیای اقتصاد: اظهارات گلایه‌آمیز و انتقادی روز گذشته وزیر بهداشت، اختلاف‌نظر و شکاف در مدیریت کرونای کشور را عیان کرد. درحالی‌که روز شنبه حسن روحانی بر جلوگیری از چندصدایی در مدیریت کرونا تاکید کرده بود، سعید نمکی در اظهاراتی اعلام کرد که «از من انتظار نداشته باشید به خاطر تک‌صدایی، حرف غیرکارشناسی بزنم.» این مدیریت دوقطبی در ستاد کرونا در حالی است که ایران در پیک چهارم این بیماری گرفتار شده است.
 • در وین مذاکره هسته‌ای نداریم

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه ایران خاطرنشان کرد: باید بگویم هیچ مذاکره هسته‌ای در وین رخ نمی‌دهد. آنچه در وین در حال صورت گرفتن است گفت‌وگوهای تکنیکی بین ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکاست. ما یک‌بار مذاکره کردیم و بندهای برجام نهایی شده است، بنابراین مذاکره هسته‌ای نیست و آنچه هست گفت‌وگو و تلاش برای رفع تحریم‌ها است. او همچنین با اشاره به برگزاری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده از روز چهارشنبه دوباره گفت‌وگوها در چارچوب رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران آغاز خواهد شد.
 • حرکت جدید کاخ‌سفید برای احیای برجام

  دکتر رحمن قهرمانپور پژوهشگر ارشد مسائل بین‌الملل
  بعد از برگزاری دور اول گفت‌وگوهای وین و بازگشت هیات‌ها به کشورهای خودشان، قرار شد که دوباره این هفته هیات‌ها به وین بازگردند و مذاکرات را ادامه دهند. این مساله بیانگر حصول یک پیشرفت اولیه در مذاکرات است. به قول دیپلمات‌ها یک توافقی در کلیات حاصل شده است. اما قاعده دیگری نیز در دیپلماسی وجود دارد مبنی بر اینکه «شیطان در جزئیات است» به‌صورت طبیعی مذاکرات وقتی وارد جزئیات می‌شود سختی‌های کار خود را نشان می‌دهد و معمولا زمان بیشتری صرف حل‌وفصل این اختلافات جزئی می‌شود. از این زاویه طبیعی است که هر چه جلوتر برویم مذاکرات سخت‌تر شود.
 • دیدار شمخانی با مشاور امنیت ملی عراق

  دنیای‌اقتصاد: دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در دیدار با مشاور امنیت ملی عراق تاکید کرد خروج نظامیان آمریکا از عراق، موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات‌ساز خواهد شد.
 • جزئیات بروز حادثه برای کمالوندی در «نطنز»

  ایسنا: بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی توضیحاتی را درمورد جزئیات حادثه‌ای که حین بازدید از مجتمع هسته‌ای نطنز برای وی پیش آمد، ارائه کرد. کمالوندی گفت: «بعد از حادثه‌ای که برای سایت نطنز به وجود آمده بود برای بازدید می‌رفتیم که در مسیر هم اطلاع‌رسانی می‌کردم تا بعد از مشخص شدن علل حادثه با رسانه‌ها صحبت کنم.» وی تصریح کرد: «حین بازدید، مقدار زیادی آلومینیوم پخش شده بود که درواقع روی دریچه‌ای را گرفته بود، دریچه هم مانند دودکشی بود که برای طبقه پایین باشد و ارتفاع حدود ۷ متر و خورده‌ای داشت که پای بنده روی آلومینیوم رفت و پایین افتادم.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه توضیح داد: «زمانی که به پایین افتادم چون کسی به من دسترسی نداشت برای مدتی تنها بودم تا بعد مرا به بالا رساندند. پس از آن مرا به بیمارستان بردند و در آنجا اقدامات اولیه تشخیصی، عکس‌برداری و ام.آر‌.ای انجام دادند که مشخص شد پای راستم دچار شکستگی شده و شکستگی پای چپم کمتر بود. همچنین به گونه من ضربه خورده بود. اما چون کلاه ایمنی داشتم به ناحیه سر آسیب نرسیده بود که اگر این طور می‌شد می‌توانست آسیب خیلی خطرناک باشد.» کمالوندی افزود: «دوره نقاهت ممکن است چند هفته طول بکشد؛ چون پایم را آتل بستند و از ناحیه کمر هم ۳،۴ مورد شکستگی مختصر دارد که باید ثابت باشم و تکان نخورم.»وی ادامه داد: «هر آنچه را که لازم بود در این مدت کادر پزشکی انجام دادند.»
 • افتتاح مرکز ملی فناوری کوانتوم

  ایسنا: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: باید در کشور درحوزه کوانتوم هم‌افزایی شود و دانشگاه‌ها در تهران و شهرستان‌های مختلف هر کدام که می‌توانند در این حوزه وارد شوند، معتقدیم استعدادهای زیادی در کشور است که می‌توان در این بخش به‌کار گرفت. علی‌اکبر صالحی ظهر روز دوشنبه در مراسم افتتاح مرکز ملی فناوری کوانتوم که در سازمان انرژی اتمی قرار دارد گفت: فناوری کوانتوم حوزه بسیار مهمی است که می‌توان برای تعریف دقیق آن گفت که دنیای با برق و بدون برق را مقایسه کنید یا تحولی که در دنیای ارتباطات شاهد آن بوده‌ایم. امروز ما کوانتوم را در حوزه کامپیوتر، زیستی، ساخت حسگرهای حساس و شبیه‌سازی تجربه می‌کنیم. او ادامه داد: سازمان انرژی اتمی از سال ۹۵ مطالعات در این زمینه را شروع کرد و در سال ۹۷ اولین آزمایش‌ها در این حوزه کلید خورد و بعد از آن نیز قدم‌های بلند دیگری برداشته شد. رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: سازمان با برخی از دانشگاه‌های کشور برای جهت‌دهی تزهای دانشگاهی و پروژه‌های تحقیقاتی به‌سمت کوانتوم قراردادهایی را منعقد کرده است. ما هزینه تامین تجهیزات آزمایشگاه‌ها در دانشگاه‌های مورد نظر را تامین می‌کنیم به‌شرطی که تحقیقات در این جهت انجام شود. معاون رئیس‌جمهور گفت که امروزه کشورهای بزرگ میلیاردی در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنند و ایران نیز در غرب آسیا تنها کشور پیشتاز در این حوزه است که درحد بضاعت مالی‌مان در این راستا حرکت کرده‌ایم.
 • جزئیات خرابکاری در نطنز

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال حادثه روز یکشنبه در مجتمع غنی‌سازی نطنز، ایران ضمن اعلام اسرائیل به‌عنوان عامل اصلی این حادثه از آن به‌عنوان تروریسم هسته‌ای یاد کرد. در همین حال هویت عامل این خرابکاری شناسایی شده است. همچنین برخی مقامات بر لزوم شناسایی حفره امنیتی در سایت اتمی نطنز تاکید می‌کنند. ازسوی دیگر براساس گزارش‌ها در این حادثه نشت مواد رخ نداده است.
 • کمک کلینیک بهره‌وری به بنگاه‌های اقتصادی

  معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ارتقای بهره‌وری از بزرگ‌ترین، ملی‌ترین و اثرگذارترین موضوعات کشور است، تصریح کرد: باید در شرایط فعلی ارتقای بهره‌وری در کشور به‌عنوان یک امر واجب و مهم تلقی ‌شود. اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در مراسم رونمایی از شبکه ملی بهره‌وری ایران با بیان اینکه در کشورهایی با اقتصاد متکی به منابع طبیعی موضوع بهره‌وری جایگاه مهمی نداشته است، ادامه داد: دولت‌هایی با چنین اقتصادی بدون هیچ‌گونه زحمت میلیاردها دلار از درآمد نفت به‌دست می‌آورند و در کشور خود هزینه می‌کنند و به اینکه این منابع نفتی در چه بخشی از کشور صرف شود تا بازدهی بیشتری داشته باشد و در حل مشکلات مردم تاثیرگذار باشد، توجهی نمی‌شود.
 • وعده نمکی درباره واکسن ایرانی کرونا

  دنیای‌اقتصاد: وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات تامین واکسن کرونا گفت: واکسن ایرانی کرونا بهار امسال آماده می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید نمکی دیروز اظهار کرد: ما ۳۲۱۳ صفحه مکاتبه برای واکسن کرونا داریم، از اردیبهشت سال گذشته من با وزیر بهداشت روسیه مکاتبه کردم و با چین و کوبا مذاکره کردیم. او با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای واردات واکسن کرونا بیان کرد: قبل عید قرار بود ۵/ ۴ میلیون دز واکسن کرونا دریافت کنیم که ۲ میلیون آن از روسیه بود.
 • وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران

  انتخاب: فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: در بستری‌های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت‌های ویژه افزایش ۷/ ۱ برابری، فوتی‌های عام دو برابر و فوتی‌های قطعی ۴/ ۲ برابر افزایش را شاهد هستیم. علیرضا زالی با اشاره به اینکه گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد هفته آتی بسیار نگران‌کننده است، افزود: برای نخستین بار تمامی شهرهای استان تهران در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
 • چگونگی برگزاری مراسم احیا و عید فطر

  دنیای‌اقتصاد: وزیر بهداشت در آستانه ماه مبارک رمضان طی نامه‌ای به معاون بهداشت این وزارتخانه مواردی را در زمینه پروتکل‌های مرتبط با مراسم این ماه متذکر شد. به گزارش «ایسنا» سعید نمکی در این نامه با اشاره به بلامانع بودن برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیا در شهرهای زرد و آبی در ماه رمضان، از علیرضا رئیسی خواست تا با تدوین شیوه‌نامه‌هایی برای برگزاری نمازهای یومیه ماه مبارک (یک وعده آن هم به‌مدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در کلیه شهرها اجازه داده شود. همچنین بر اساس این نامه در مورد شب‌های قدر نیز مراسم احیا می‌تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در کلیه شهرها حداکثر به مدت ۲ ساعت اجرا شود.
 • نظر مطهری در مورد نامزدی «سیدحسن»

  ایرنا: علی مطهری داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری با استقبال از حمایت جریان‌های فکری از نامزدی او، درباره حضور زنان به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری، گفت: رجل سیاسی مصداق مرد نیست و زنان می‌توانند حضور داشته باشند. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس دهم روز گذشته در یک نشست خبری با اصحاب رسانه در مورد تلاش برای حضور سیدحسن خمینی در انتخابات اظهار کرد: به نظرم به صلاح نیست که ایشان وارد صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری شود. همچنین به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی درباره گزینه معاون اولی خود اظهار کرد: اگر نام فرد مطرح شود مشکلات ایجاد می‌کند، اما دو سه نفر برای معاون اولی در ذهن دارم.
 • امیرآبادی نامزد ریاست‌جمهوری می‌شود

  ایسنا: احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات‌رئیسه مجلس در نامه‌ای به هیات‌رئیسه مجلس از حضور در هیات اجرایی انتخابات ریاست‌جمهوری استعفا داد و دلیل آن را نیز «فعالیت‌های انتخاباتی» خود به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد.
 • واکنش عارف به انتقادها

  جماران: محمدرضا عارف یکی از داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با جماران در پاسخ به این سوال که یکی از انتقادات جدی‌ای که نسبت به عملکرد شما در سال‌های گذشته مطرح شده این است که چرا نسبت به مسائل مهمی که تاکنون در کشور مطرح بوده سکوت کرده‌اید، گفت: در این ارتباط بهتر است نیم‌نگاهی هم به عملکرد اشخاص داشته باشند. کجا سکوت کرده‌ام؟ کجا اتفاقی در کشور رخ داده و من سکوت کرده‌ام؟ به‌عنوان مثال، در بحث مربوط به دانشجویان ستاره‌دار، بازداشت‌هایی که بعضا در مراسم‌هایی نظیر ۱۶ آذر رخ داده است. یک مورد بگویند که اتفاقی افتاده و من سکوت کرده‌ام. نه‌تنها سکوت نکردیم بلکه با پیگیری‌های جدی موضوع را حل کردیم. امروز دیگر مساله‌ای به نام دانشجوی ستاره‌دار در کشور نداریم. این درحالی است که تا پیش از ورود ما به مجلس چنین مسائلی بود. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه دولت با فراکسیون امید همراهی نکرد، گفت: ما درباره نرخ بنزین نیز با آقای روحانی صحبت کرده بودیم؛ اما متاسفانه ارتباط ما با ایشان بعضا یکسویه بود. ما این مساله را با تمام وجود در مجلس احساس می‌کردیم اما دست‌کم بخشی از جریان اصلاحات در بیرون از مجلس چنین احساسی نداشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر