آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۹۹۷

 • روز رای اعتماد به گزینه روحانی؟

  دنیای اقتصاد: امروز موعد بررسی صلاحیت علیرضا رزم‌حسینی، دومین گزینه پیشنهادی حسن روحانی به مجلس یازدهم برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ وزارتخانه‌ای که در دولت دوم روحانی، با چالش‌های جدی روبه‌رو شده و بسیاری بر این باورند که تعیین تکلیف وزیر برای این وزارتخانه- با توجه به آنکه بیش از چهار ماه بی‌وزیر است- می‌تواند بخشی از سرگردانی‌ها را سامان دهد.
 • عجز سازمان‌ملل در برابر فشار حداکثری

  دنیای‌اقتصاد: تحریم‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده علیه ایران این فرضیه را اثبات کرد که سازمان‌ملل حتی نمی‌تواند کوچک‌ترین اقدامی در جهت تعدیل این تحریم‌ها انجام دهد. در واقع اگر جو بایدن پس از پیروزی احتمالی به هر دلیلی تحریم‌های آمریکا را تعلیق نکند یا دونالد ترامپ بار دیگر انتخاب شود، هیچ کاری از دست سازمان‌ملل ساخته نیست.
 • کرونا در فاز اپیدمی ممتد

  دنیای اقتصاد: روند ابتلا به کووید- ۱۹ به اندازه‌ای افزایش یافته است که برخی مقامات وزارت بهداشت رسما می‌گویند که کار از موج دوم و سوم کرونا گذشته است. ازجمله رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران که نمودارهای ورود و خروج و بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها را نشانه این موضوع و همچنین ورود به اپیدمی ممتد کرونایی اعلام کرده است. گواه دیگر این مدعا، گزارشی است که نشان می‌دهد در هفته منتهی به چهارم مهر، وضعیت بیماری کووید- ۱۹ در ۱۳ استان مجددا روند صعودی یافته یا با آغاز پیک این بیماری روبه‌رو شده‌اند.
 • عذرخواهی شریعتمداری از آیت‌الله سیستانی

  دنیای اقتصاد: به دنبال یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیر مسوول کیهان و انتقاد او از آیت‌الله سیستانی، روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران در توییتی به زبان عربی به ستایش از نقش آیت‌الله سیستانی در ایجاد امنیت در عراق و کل منطقه پرداخت. شریعتمداری در آن مطلب که روز ۵مهرماه در روزنامه کیهان منتشر شد، از آیت‌الله سیستانی به خاطر سخنانش مبنی بر اینکه نمایندگانی ازسازمان ملل بر انتخابات پارلمانی عراق نظارت کنند، انتقاد کرده و آن را دون ‌شأن و جایگاه برجسته آیت‌الله سیستانی توصیف کرده بود.
 • توصیه رئیسی به مسوولان اجرایی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس قوه‌قضائیه با تاکید بر اینکه دشمن در هیچ عرصه‌ای نتوانسته ملت ایران را متوقف کند و امروز هم با تدبیر می‌توان از شرایط موجود پیروزمندانه عبور کرد، خطاب به مسوولان اجرایی متذکر شد: ارجاع همه ناکارآمدی‌ها به اقدامات دشمن درست نیست و ضعیف‌نمایی ما دشمن را در تصور اثرگذاری اقداماتش و تداوم خباثت‌ها و توطئه‌هایش تشجیع می‌کند. کار دشمن که دشمنی کردن است این مسوولین هستند که باید با ظرفیت بزرگ نیروی انسانی و ذخایر ارزشمند کشور، بتوانند مشکلات را حل کنند.
 • هشدار ظریف خطاب به آمریکایی‌ها

  فارس: وزیر امور خارجه ظریف دیروز در مراسم تجلیل از شهدای این وزارتخانه خطاب به آمریکایی‌ها گفت: شما می‌گویید شما داعش را از بین بردید، شما دشمن شماره یک داعش را با زبونی و نهایت سبعیت کشتید. آنچنان زدید که فقط یک دست از سردار ما باقی ماند. شما ترسو و وحشی هستید، ولی این مردم را نتوانستید به زانو دربیاورید. محمدجواد ظریف ادامه داد: این مردم‌ متکی به یک فرهنگ غنی هستند، مردم ایران اعم از شیعه، سنی، یهودی، مسیحی، زرتشتی و در خون ایرانی عشق به حسین و افتخار به مکتب ایثار است و این است که ایران را سر پا نگه‌داشته است.
 • تاکید قالیباف بر تعیین تکلیف ساختار شهرداری‌ها

  دنیای‌اقتصاد: عضو هیات‌رئیسه مجلس با اشاره به جلسه دیروز هیات‌رئیسه با روسای کمیسیون‌ها گفت: رئیس مجلس در این جلسه تاکید کرد که باید برای نظارت بر بودجه شهرداری‌ها یک دیوان محاسبات دیگری داشته باشیم. به گزارش خبرگزاری فارس، حسینعلی حاجی دلیگانی افزود: همچنین محمدباقر قالیباف عنوان کرد که سازمان نظام مهندسی بوروکراسی را بر روند ساخت و سازها حاکم کرده که این موضوع باید اصلاح شود.
 • وزیر آموزش و پرورش: مدارس باز است

  ایسنا: محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم «یاد یاران» در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در بسیاری استان‌ها قصدی برای تعطیلی مدارس ندارید، گفت: ما موظفیم انواع آموزش را پیش‌بینی کنیم و در اختیار قرار دهیم و این کار را انجام دادیم. او افزود: اما مرجع صلاحیتدار برای پاسخ به این سوال ستاد ملی کروناست. در مصوبه این هفته ستاد ملی کرونا نیز برای تصمیم‌گیری درباره هر منطقه‌ای که مشکلاتشان حاد می‌شود به پیشنهاد وزارت بهداشت و وزارت کشور اختیاراتی تفویض شد. حاجی میرزایی با بیان اینکه اگر جایی ستاد کرونا تشخیص دهد که حضور دانش‌آموز ولو به‌صورت محدود، خطرناک است اعلام می‌کند و آنها هم در مدرسه حضور پیدا نمی‌کنند، گفت: اما مدارس ما در هر صورت باز هستند. وزیر آموزش و پرورش درباره سیم‌کارت دانش‌آموزی شاد نیز اظهار کرد: قرار نبود ما این کار را انجام دهیم. برخی اپراتورها مدعی بودند می‌توانند سیم‌کارت شاد را تولید کنند و گفتند وزارت ارتباطات با محدودیت شماره روبه‌روست و نمی‌توانند این کار را انجام دهند.
 • واکسیناسیون آنفلوآنزا برای ۳ گروه در اولویت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا در معاونت بهداشت و مراکز بهداشت و البته زمان‌بر بودن توزیع گفت: اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا برای کارکنان مراکز بیمارستانی و همچنین زنان باردار و مبتلایان به بیماری‌های خاص است.
 • نظرسردار نقدی درمورد محبوبیت مقامات کشور

  خبر آنلاین نوشت: سردار محمد نقدی معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران در برنامه «بدون توقف» که ششم مهرماه از شبکه سه سیما پخش شد در پاسخ به این سوال که «ما با همه خدماتی که انجام دادیم نتوانستیم افکار عمومی مردم عراق، سوریه و لبنان را با خود همراه کنیم و مثلا رئیس‌جمهور فرانسه در یک روز می‌آید و افکار عمومی را دست می‌گیرد» گفت: رئیس‌جمهور فرانسه جرأت دارد وسط مردم لبنان برود، من با همین لباس می‌روم وسط مردم، محبوبیت در اوج است، باید از نزدیک ببینید احساسات این مردم نسبت به ما چیست؟ هزینه‌ای که می‌کنیم در مقابل اثری که می‌بینیم بسیار ناچیز است، این سوال بزرگ تمام موسسات و آکادمی‌های راهبری آمریکاست که چرا جمهوری اسلامی ۴۰ سال مانده، به خاطر اینکه به مظلومین کمک کرده و خدا هم به او کمک کرده است.
 • نظر نماینده شیراز در مورد ماجرای دنا پلاس

  انتخاب نوشت: جعفر قادری، نماینده شیراز در مجلس یازدهم درباره حواشی به وجود آمده درباره خودرویی که مجلس در اختیار نمایندگان قرار داده است و اینکه آیا نمی‌شد در این موقعیت کشور راه کم هزینه‌تری انتخاب شود، گفت: اگر مجلس مانند بقیه ادارات خودش خودرو را تامین می‌کرد و در اختیار نمایندگان قرار می‌داد یا خودروهایی را اجاره می‌کرد و با راننده به وکلای ملت می‌داد، شاید این تبعات ایجاد نمی‌شد منتها بقیه روش‌ها پرهزینه است؛ به‌طور مثال اگر بخواهد از بخش‌های غیردولتی خودرو با راننده بگیرد، فکر نمی‌کنم راننده‌ای حاضر باشد کمتر از ۱۵ میلیون تومان در ماه دستمزد بگیرد که در مجموع حدود ۴۸ ماه عمر نمایندگی یک فرد حدود ۷۲۰ میلیون تومان برای مجلس خرج بر می‌دارد. وی درگفت‌وگو با «ایلنا» در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مجلس نمی‌توانست خودروی ارزان‌تری برای نمایندگان در نظر بگیرد، گفت: زمانی که مجلس در اوایل شروع کارش با ایران‌خودرو قرارداد بست، قیمت این خودرو (دناپلاس) آنچنان بالا نبود و یک دفعه تفاوت قیمت‌ها زیاد شد، آن زمان هم قرار بود هزینه را خود فرد پرداخت کند.
 • آشتی با مردم هدف اصلاح طلبان در انتخابات آتی

  ایرنا نوشت: وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه هیچ جریان سیاسی با انزواطلبی خودخواسته به نتیجه نمی‌رسد، اعلام کرد: هدف اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، معرفی نامزد واحد و آشتی مردم با انتخابات است. سید عبدالواحد موسوی لاری گفت: هر جریان سیاسی که نتواند خود را با شرایط روز همساز کند، با مشکل روبه‌رو می‌شود.
 • پرتاب مواد آتش‌زا مقابل دادگاه انقلاب شیراز

  ایرنا نوشت: مسوول یگان انتظامات دادگاه انقلاب اسلامی شیراز از پرتاب مواد آتش‌زا در مقابل دادگاه انقلاب اسلامی شیراز خبر داد و بیان کرد: نیروهای انتظامی مستقر در این مجموعه سالم هستند و ساختمان دادگاه نیز هیچ آسیبی ندیده است. مسوول انتظامات دادگاه انقلاب اسلامی شیراز گفت: این اقدام نیمه شب گذشته و در مقابل دادگاه انقلاب اسلامی انجام شده بود.
 • بازمانده انفجار دفتر نخست‌وزیری درگذشت

  ایرنا نوشت: سرهنگ بازنشسته محمد مهدی کتیبه، فرمانده سابق رکن دوم ارتش جمهوری اسلامی و بازمانده انفجار دفتر نخست‌وزیری در هشتم شهریورماه ۱۳۶۰، بامداد یکشنبه در اثر سکته مغزی در بیمارستان عرفان تهران در ۸۱ سالگی درگذشت. قرار است مراسم تدفین او در زادگاهش شیراز برگزار ‌شود.
 • نماینده قم سکته کرد

  فارس نوشت: احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به دلیل سکته قلبی در بیمارستان بستری شد.
 • تدریس زبان چینی فعلا منتفی است

  انتخاب نوشت: غلامرضا کریمی رئیس مرکز امور بین‌‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گفت: معلم زبان چینی برای تدریس در مدارس دولتی نداریم؛ بنابراین در حال حاضر امکان تدریس این زبان فراهم نیست. پیشتر علی محبی سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از احتمال ورود زبان چینی به فهرست آموزش زبان‌های خارجی دانش‌آموزان خبر داده و گفته بود که در سال ‌جاری افزودن زبان چینی به فهرست آموزش زبان‌های‌ خارجی دانش‌آموزان را بررسی می‌کنیم.
 • توضیحات ناجا درباره پیامک «طرح ناظر»

  فارس نوشت: سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده ناجا درباره پیامک «طرح ناظر» بابیان اینکه طرح‌ ناظر ‌هم‌ مطالبه مردم و هم مطالبه ناجاست و بر همین اساس این طرح را اجرا می‌کنیم، گفت: در مرحله اول برای افراد پیامک ارشادی ارسال می‌شود؛ در مرحله دوم نیز پیامک ارسال شده اما در مرحله سوم افراد احضار می‌شوند. جانشین فرمانده ناجا گفت: ‌همه این پیامک‌ها که برای افراد ارسال می‌شود بر اساس مستندات است و مستندات به مردم ارائه می‌شود. سردار رضایی با بیان اینکه خودرو حریم شخصی نیست درخصوص بدحجابی مسافران در تاکسی‌ها و مسافربرهای اینترنتی گفت: ‌باید رانندگان به مسافران خود درخصوص حجاب‌شان تذکر بدهند.
 • تاکید مجدد بر ممنوعیت سفر به عراق

  ایلنا نوشت: ستاد مرکزی اربعین حسینی اعلام کرد: کماکان کلیه مرزهای کشور با کشور عراق مسدود بوده و بنابر مصوبات ستاد مرکزی اربعین و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها یا اماکن مقدسه ممنوع است. از سوی دیگر ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی در بغداد از هموطنان ایرانی درخواست کرد که به هیچ وجه به سمت‌ مرزهای ایران و عراق حرکت نکنند، چرا که دولت عراق امسال پذیرای زوار خارجی نیست.
 • کاهش اهدای خون درپایتخت

  ایرنا نوشت: محمدرضا مهدی‌زاده، مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: اکنون میزان اهدای خون در تهران کاهش یافته و روزانه به ۷۰۰ تا ۸۰۰ واحد رسیده، این در حالی است که در تهران به ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ واحد خون نیاز داریم.
 • خطیب‌زاده: مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا در عمان نبوده و نخواهد بود

  دنیای‌اقتصاد: سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخبار مطرح‌شده مبنی بر مذاکره ایران و آمریکا در عمان گفت: «نه مذاکره‌ای بوده و نه هست و نه انجام خواهد شد، اینها مصرف داخلی دارد و شاید به درد ترامپ بخورد، ولی به درد روابط ایران و آمریکا نمی‌خورد.»
 • تهران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان را‌‌‌ به خویشتن‌داری دعوت کرد

  دنیای‌اقتصاد: وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با همتایان خود در جمهوری آذربایجان و ارمنستان، طرفین را به خویشتن‌داری و گفت‌وگو دعوت کرد. به گزارش «ایرنا»، در پی بروز درگیری نظامی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان، محمدجواد ظریف یکشنبه شب در گفت‌وگوی تلفنی جداگانه با جیحون بایراموف، وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان و زهراب مناتسکانیان، وزیر امورخارجه ارمنستان ضمن اطلاع از آخرین وضع و شرایط میدانی و همچنین ابراز نگرانی از شرایط به‌وجود آمده، دوطرف را به خویشتن‌داری، آتش‌بس و پایان فوری خصومت‌ها و همچنین آغاز مذاکره در چارچوب حقوق و قوانین بین‌المللی دعوت کرد. وزیر امورخارجه همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از تمام ظرفیت‌های خود به‌منظور برقراری آتش‌بس، آغاز گفت‌وگو و استقرار صلح و آرامش را به دو طرف اعلام کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر