آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۹۸۳

 • رمز تعامل برد - برد با چین

  دنیای‌اقتصاد: توافق‌نامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین، دو دیدگاه موافق و مخالف شکل داده است. برخی این توافق را تا حد یک قرارداد ننگین تنزل می‌دهند و دسته‌ای دیگر آن را شاهکاری دیپلماتیک در میانه تحریم‌های فراگیر آمریکا می‌دانند. فارغ از این دو نگاه افراطی و تفریطی، «دنیای‌اقتصاد» اهداف ایران و چین و شروط رسیدن به یک توافق برد-برد را بررسی کرده است.
 • آیت‌الله یوسف صانعی درگذشت

  دنياي‌اقتصاد: آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعه صبح دیروز (شنبه) به علت نارسایی کلیوی، در سن ۸۳ سالگی در قم، دار فانی را وداع گفت. دفتر این مرجع شیعه روز گذشته اعلام کرد طبق وصیت ایشان، در ایام کرونا مراسم تشییع پیکر آیت‌الله برگزار نمی‌شود. همچنین دیروز میثم صانعی، فرزند مرحوم آیت‌الله صانعی اعلام کرد که نماز میت بر پیکر این مرجع تقلید توسط آیت‌الله شبیری‌زنجانی از مراجع تقلید شیعیان، در مکان گلزار شیخان قم اقامه خواهد شد.
 • واکنش تهران به عادی‌سازی روابط بحرین و رژیم صهیونیستی

  دنیای‌اقتصاد: اعلام توافق بحرین و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط خشم گروه‌های فلسطینی و تشکل‌های انقلابی بحرین را به‌دنبال داشت و ایران و ترکیه آن را محکوم و وزیرخارجه اردن نیز حل مناقشه اعراب و اسرائیل را جز با پایان اشغالگری امکان‌پذیر ندانست. وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید اعلام برقراری روابط دیپلماتیک میان بحرین و رژیم صهیونیستی، آن را اقدامی ننگین و خفت بار از سوی بحرین دانست که آرمان فلسطین و چندین دهه مبارزات و تحمل رنج و مصیبت مردم فلسطین را در قربانگاه انتخابات آمریکا ذبح می‌کند.
 • تاکید وزیر دفاع انگلیس بر گفت‌وگو با ایران

  ایسنا: وزیر دفاع انگلیس با تاکید بر پایبندی کشورش به برجام گفت که گفت‌وگو با ایران بهترین راه برای تضمین امنیت منطقه است. بن والس، وزیر دفاع انگلیس در گفت‌وگو با شبکه قطری الجزیره تاکید کرد که کشورش در ائتلاف آمریکا در منطقه برای مقابله با ایران که قرار است اسرائیل و امارات نیز به آن بپیوندند، مشارکت خواهد کرد. وی با بیان اینکه هدف انگلیس از این اقدام این است که پیام روشنی به ایران بفرستد مبنی بر اینکه رفتارش در منطقه غیرقابل قبول است و باید آن را تغییر دهد، مدعی شد که این مساله به سود خود ایران، منطقه و تجارت جهانی از طریق تنگه هرمز خواهد بود. وی همچنین ادعا کرد که ایران می‌خواهد از نفوذ خود در منطقه بهره‌برداری منفی بکند وافزود: اما کشور انگلیس بر این باور است که گفت وگو با ایران بهترین راه برای تضمین ثبات منطقه و بازگرداندن ایران به راه درست و همچنین پیشرفت ایران است. وزیر دفاع انگلیس در ادامه این گفت‌وگو افزود: انگلیس به برجام پایبند است و این توافق بهترین وسیله برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و گفت که به‌رغم خروج واشنگتن از برجام تهران باید به بندهای این توافق پایبند باشد و خروج آمریکا به معنای لغو توافق نیست.
 • تاکید رئیس شورای اروپا بر حفظ برجام

  فارس: رئیس شورای اروپا در مراسم دریافت استوارنامه سفیر جمهوری اسلامی بر حفظ برجام و اجرای آن و اهمیت روابط اتحادیه اروپا با ایران تاکید کرد. غلامحسین دهقانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک و اتحادیه اروپا روز شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ استوارنامه خود را تسلیم «شارل میشل» رئیس شورای اروپا کرد. در این ملاقات سفیر کشورمان در پاسخ به سوالات رئیس شورای اروپا، آخرین تحولات مربوط به برجام و ضرورت جدیت همه اعضای شورای امنیت و شرکت‌کنندگان در برجام برای حفظ این سند مهم و مقابله با اقدامات غیرقانونی آمریکا و اجرای کامل آن توسط همگان، مسائل منطقه‌ای و نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم، ضرورت همکاری همه کشورهای منطقه برای حفظ صلح و امنیت و مبارزه جدی با تروریسم، آمادگی کشورمان برای همکاری با کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا در حوزه‌های مختلف و لزوم بازگشت روابط ایران و اتحادیه به شرایط عادی و ارتقای روابط اقتصادی به تفصیل سخن گفت.
 • استقبال ایران از شروع مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه

  ایسنا: وزارت امورخارجه با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بین دولت افغانستان، گروه‌های سیاسی و طالبان استقبال می‌کند و امیدوار است این گفت‌وگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان‌ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دائمی در افغانستان، و امنیت در منطقه منجر شود. در این بیانیه تاکید شده است: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که حل مشکلات در افغانستان راه‌حل نظامی نداشته و ادامه حضور نیروهای خارجی یکی از علل اصلی تداوم جنگ در افغانستان است. تمامی مسائل و معضلات در افغانستان تنها از طریق گفت‌وگو و مذاکره قابل حل‌وفصل هستند و خروج مسوولانه نیروهای خارجی پیش‌نیاز غیرقابل اجتناب برای رسیدن به صلح و امنیت در آن کشور است. جمهوری اسلامی ایران امیدوار است دولت، گروه‌های سیاسی و طالبان بتوانند با حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون ‌اساسی، ساختارهای مردم‌سالارانه، مشارکت سیاسی فراگیر و حقوق و کرامت زنان و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی به توافقی پایدار دست یابند که متضمن صلح، آرامش، رفاه و سعادتمندی مردم افغانستان باشد و به نوبه خود باعث شود مهاجران افغان به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی، رشد و ترقی افغانستان ایفا کنند. جمهوری اسلامی ایران با اعلام آمادگی مجدد برای آنکه همچون گذشته به پیشبرد روند صلح در افغانستان کمک کرده و امکانات و توانمندی‌های خود را به این منظور در اختیار برادران و خواهران افغان قرار دهد، هرگونه فرصت‌طلبی سیاسی و سودجویی کاسبکارانه، به‌ویژه استفاده دولت آمریکا از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای بهره‌برداری‌های انتخاباتی را به‌شدت محکوم کرده و آن را مخل این گفت‌وگوها می‌داند.
 • ادعاهای فرمانده سنتکام علیه ایران

  دنیای‌اقتصاد: فرمانده مرکز فرماندهی نیروهای تروریستی آمریکایی غرب‌آسیا در گفت‌وگویی، ادعاهایی علیه نقش ایران در منطقه مطرح کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کنت مک‌کنزی فرمانده مرکز فرماندهی نیروهای تروریستی آمریکایی در غرب‌آسیا با گفتن اینکه حملات انجام شده توسط «شبه‌نظامیان» در عراق علیه نظامیان آمریکایی افزایش یافته است، بدون نام بردن از این شبه‌نظامیان، مدعی مرتبط بودن این حملات با ایران شد. مک‌کنزی با ادعای اینکه ایران سعی دارد دولت عراق را مجاب کند که نیروهای آمریکایی را مجبور به ترک منطقه کند، گفت: هدف ایران این است که نظامیان آمریکایی به اجبار از منطقه خارج شوند. او ادامه داد: معلوم است که آنها به راهکاری دست نخواهند یافت. دولت عراق نیز شاهد منافع حفظ روابط امنیتی بلندمدت با آمریکا، ناتو و شرکایمان در ائتلاف است.
 • واکنش لاوروف به ادعای دخالت ایران، روسیه و چین در انتخابات آمریکا

  ایسنا: وزیر امورخارجه روسیه در سخنانی کنایه‌آمیز از ادعاهای انتخاباتی مطرح‌شده توسط دولت آمریکا علیه ایران، روسیه و چین انتقاد کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در پی ادعاهای مطرح‌شده از سوی مقامات دولت آمریکا مبنی بر تلاش دولت‌های چین، ایران و روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه گفت: روسیه از قرار گرفتن در مکان دوم در لیست کشورهایی که طبق ارزیابی‌های واشنگتن قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آینده در امور داخلی ایالات‌متحده دخالت می‌کنند، آزرده‌خاطر است. پیش از این، سرویس اطلاعاتی آمریکا مدعی «مداخله» روسیه، چین و ایران در انتخابات پیش‌روی آمریکا شده بود. لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی با همتای چینی خود وانگ‌یی به شوخی گفت: «در حال‌حاضر مفسران از سیاستمداران آمریکایی می‌پرسند، چه کسی بیشتر دخالت می‌کند: روسیه، چین یا ایران؟ براساس برآوردهای آنها، در این رقابت دخالت در انتخابات آمریکا، جمهوری خلق چین هنوز برنده است. ما در مقام دوم قرار داریم، کمی آزرده‌خاطر هستیم، ما عادت داریم همیشه اول باشیم!»
 • ۳۱ سال حبس برای اکبر طبری

  دنياي‌اقتصاد: قوه قضائیه حکم اکبر طبری اتباعی، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست این قوه را صادر و اعلام کرد.
 • گلایه روحانی از کشورهای همسایه

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری از کشورهایی که در جریان شیوع بیماری کرونا پول‌های ایران را آزاد نکردند گلایه کرد و گفت: ما در کشورهای همسایه خودمان پول‌هایی داریم که بر آن قفل زده‌اند و پول ما را به خودمان تحویل نمی‌دهند؛ چراکه آمریکا تهدیدشان کرده است.
 • رهبر انقلاب اسلامی درگذشت آیت‌الله صانعی را تسلیت گفتند

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت مرحوم مغفور آیت‌الله حاج شیخ یوسف صانعی را تسلیت گفتند.
 • اعلام نتایج ۱۰ حوزه انتخابیه در دور دوم انتخابات مجلس

  دنياي‌اقتصاد: نتایج انتخابات دور دوم مجلس یازدهم در ۱۰ حوزه انتخابیه اعلام شد. براساس اعلام سیداسماعیل موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور در حوزه انتخابیه کرمانشاه ابراهیم عزیزی با ۲۱ هزار و ۹۶۶رای به مجلس شورای اسلامی راه یافت. همچنین در حوزه انتخابیه سمیرم از استان اصفهان، اصغر سلیمی با ۸ هزار و ۵۰۵ رای واجد بیشترین آرا شد و حسین رجایی ریزی نیز با ۱۴هزار و ۱۲۷ رای از حوزه انتخابیه لنجان به مجلس شورای اسلامی راه یافت. علیرضا عباسی نیز با ۲۷ هزار و ۱۰ رای به عنوان منتخب حوزه انتخابیه کرج، اشتهارد و فردیس از استان البرز انتخاب شد.
 • طرح تامین مسکن در دستور کار پارلمان

  دنياي‌اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات این هفته خود علاوه‌بر سوال از وزیر کار، بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن را که دو فوریت آن در جلسه علنی هفته گذشته پارلمان به تصویب رسیده بود در دستور کار دارند.
 • نوید افکاری اعدام شد

  میزان نوشت: حکم قصاص نوید افکاری با اصرار اولیای دم با عنوان حق الناس و حق شخصی آنها روزگذشته به مرحله اجرا درآمد. به گزارش روابط عمومی دادگستری استان فارس، تمامی فرآیند‌های قضایی پرونده نوید افکاری در حضور وکلای وی انجام شد و حکم قصاص وی در مراجع مختلف قضایی به تایید رسید.
 • واکنش علی جنتی به ماجرای حذف دختران ازکتاب ریاضی

  ایلنا نوشت: حذف دختران از جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی با واکنش‌های زیادی رو‌به‌رو شد. علی جنتی وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در واکنش به این اقدام در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «وقتی افراد نادانی را مسوول تدوین کتاب‌های درسی می‌کنند و بر کار آنان نیز نظارتی نمی‌شود نتیجه اش بار کردن هزینه سنگین بر دوش نظام و مساله‌دار کردن نیمی از جمعیت کشور خواهد بود. زنان و دخترانی که بیشترین افتخارات را در صحنه‌های علمی، فناوری و ورزشی آفریده‌اند شایسته ستایشند.»
 • نظر عطریانفر در مورد مدیریت قالیباف در مجلس

  خبرآنلاین نوشت: محمد عطریانفر، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با خبرآنلاین از رفتار اصلاح‌طلبان با محمدرضا عارف انتقاد کرد و گفت: رفتار اصلاح‌طلبان با آقای عارف، شبیه رفتاری است که قوم بنی اسرائیل با حضرت موسی(ع) کردند. به این معنا که ایشان را به تنهایی به عرصه منازعه فرستادند و همکاری لازم را با ایشان نکردند. وی افزود: فردی که در مقام هماهنگی کارهای پارلمانی قرار می‌گیرد باید شاخصه‌هایی داشته باشد که آن ویژگی‌ها در آقای عارف به‌طور اقناع‌کننده وجود نداشت. کمااینکه این وضعیت درخصوص آقای قالیباف نیزجاری است و ایشان نیز نمی‌تواند همانند شخصی مانند علی لاریجانی مجلس را اداره کند.
 • مخالفت فرمانداری با نام‌گذاری خیابانی به نام بازرگان

  انتخاب نوشت: فرمانداری تهران به ۳ نامگذاری شورای شهر تهران اعتراض کرد. نامگذاری معابری به نام بازرگان، اعظم طالقانی و سهیل گوهری براساس بند یک آیین‌نامه نامگذاری معابر مورد اعتراض فرمانداری تهران قرار گرفته است. شورای شهر تهران چندی پیش تغییر نام خیابان محل سکونت اعظم طالقانی به نام این فعال سیاسی تاریخ معاصر ایران را به تصویب رسانده بود و خیابان «سازمان آب» نیز به دلیل ۱۳ بار تکرار نام، در محدوده صادقیه و در مناطق ۲ و ۵ شهرداری تهران به نام پیشنهادی مهندس مهدی بازرگان تغییر یافته بود.
 • تکذیب فوت ۶ نفر با داروی تقلبی کرونا

  ایسنا نوشت: به‌دنبال انتشار خبری مبنی‌بر فوت ۶ نفر بر اثر مصرف داروی تقلبی کرونا، فرمانده انتظامی غرب استان تهران با تکذیب خبر فوت ۶ تن براثر مصرف داروی تقلبی کرونا، اظهار کرد: این موضوع را باید پزشکی قانونی و مسوولان پزشکی بررسی کنند. سردار محسن خانچرلی با حضور در یک برنامه تلویزیونی دراین باره اظهار کرد: ما اطلاعاتی نداریم که آیا این افراد به علت مصرف این دارو جان خود را از دست داده‌اند یا نه؟ وی ادامه داد: شاید این دارو اثربخشی لازم را نداشته که جان خود را از دست داده‌اند.
 • ابتلای شیخ حسین انصاریان به کرونا

  فارس نوشت: حسین انصاریان، سخنران مذهبی و مفسر قرآن کریم بر اثر کرونا بستری شد. براساس اعلام دفتر این استاد اخلاق، حجت‌الاسلام انصاریان بعد از ضعف شدید و بررسی پزشکان، تست کرونایش مثبت اعلام شد و با تشخیص کادر درمان در بیمارستان بستری شد.
 • نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا اعلام شد

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محمدی مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر و کادر بهداشت و درمان رایگان در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و توزیع آن از ابتدای مهرماه آغاز خواهد شد و ساز و کار تزریق واکسن آنفلوآنزا در شبکه بهداشتی را معاونت بهداشت وزارت بهداشت تعیین می‌کند. وی افزود: در مرحله نخست واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر در داروخانه‌ها برای افراد سالمند بالای ۶۵ سال با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی به قیمت حدود ۴۰ هزار تومان عرضه می‌شود. مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: طوری برنامه‌ریزی شده است که به‌منظور کاهش تردد در دوران شیوع کرونا یکی از اعضای خانواده به داروخانه مراجعه کند و با ثبت کد ملی به‌عنوان فرد گیرنده بتواند تا سقف ۳ عدد با ۳ کارت ملی و ثبت ۳ کد ملی واکسن برای خود و ۲ نفر دیگر دریافت کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر