آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۹۸۲

 • «نه» قاطع اروپا به ماشه آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که از اقدام آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران حمایت نمی‌کنند و در این موضوع یک‌صدا هستند. موضع قاطع سه قدرت اروپایی در آستانه سفر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به این قاره اتخاذ شده ‌است. این در شرایطی است که ایالات‌متحده اعلام کرده که از تاریخ ۲۰ سپتامبر، همه تحریم‌های پیش از برجام را که ازسوی شورای امنیت برقرار شده‌بود، علیه ایران اعمال خواهد کرد. پیش از این در یک تحول مهم دیپلماتیک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به توافقی مهم دست یافته‌ بودند.
 • کلید بازگشایی مدارس در کشورها

  دنیای‌اقتصاد: مدارس در برخی کشورها، در سایه شیوع کرونا بازگشایی شده و همین موضوع در اغلب نقاط جهان، احتمال صعودی شدن شیب ابتلا و مرگ کرونایی را تشدید کرده است. با وجود این، برخی صاحب‌نظران نسبت به آسیب‌ تعطیلی مدارس در جهان هشدار داده‌اند. «دنیای‌اقتصاد» به بررسی نحوه بازگشایی مدارس در چند کشور و مقایسه آن با ایران پرداخته است.
 • بیانیه وزارت دفاع درباره بدهی ۴۰ ساله لندن به ایران

  دنیای‌اقتصاد: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بیانیه‌ای با اشاره به اذعان وزیر دفاع انگلیس به بدهی ۴۰ ساله به ایران، خواستار برداشتن گام‌های عملی و فوری این کشور برای جبران گذشته شد. به گزارش «ایرنا»، در این بیانیه آمده است: به‌‌رغم پیگیری‌های به‌عمل آمده توسط وزارت دفاع، شرکت انگلیسی IMS به علت عدم اجرای توافقات قراردادهای نظامی حاضر به پرداخت مطالبات نشده و لاجرم با تلاش‌های حقوقی و قضایی به‌عمل آمده در مراجع داوری بین‌المللی و همچنین محاکم داخلی انگلیس، حقانیت طلب ایران به اثبات رسیده است.
 • پاسخ ایران به ادعای مایکروسافت

  ایسنا: سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان تاکید کرد: برای تهران، اهمیتی ندارد چه شخصی در کاخ سفید ریاست می‌کند، آنچه مهم است پایبندی واشنگتن به حقوق، قواعد و نرم‌های بین‌المللی و دست برداشتن از دخالت در کشورهای دیگر و عمل به تعهدات خود است. ادعای مایکروسافت مبنی بر تلاش هکرهای مرتبط با روسیه، چین و ایران برای تاثیر‌گذاری بر انتخابات آمریکا با واکنش سخنگوی وزارت امورخارجه مواجه شد. سعید خطیب زاده در مصاحبه با شبکه تلویزیونی CNN در تکذیب این ادعا گفت: ایالات‌متحده که دهه‌ها در انتخابات کشورهای دیگر از جمله ایران دخالت کرده، با کودتا دولت منتخب مردم ایران، دکتر مصدق را سرنگون کرده و کارزار فعال ضداطلاعاتی علیه دیگر کشورها را رهبری می‌کند، در مقامی نیست که چنین ادعای مضحکی بکند. او تاکید کرد: همانگونه که بارها گفته‌ایم برای تهران، اهمیتی ندارد چه شخصی در کاخ سفید ریاست می‌کند. آنچه مهم است پایبندی واشنگتن به حقوق، قواعد و نرم‌های بین‌المللی و دست برداشتن از دخالت در کشورهای دیگر و عمل به تعهدات خود است.
 • گفت‌وگوی ظریف و همتای ارمنستانی

  فارس: ظریف و همتای ارمنستانی دیروز در گفت‌وگویی تلفنی ضمن رایزنی درباره مناسبات دوجانبه، درخصوص مسائل قفقاز و همچنین آخرین تحولات در غرب آسیا به تبادل‌نظر پرداختند. در گفت‌وگوی تلفنی محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و زهراب مناتسکانیان وزیر امورخارجه جمهوری ارمنستان که صبح دیروز انجام شد، مهم‌ترین تحولات روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. مسائل قفقاز و همچنین آخرین تحولات در غرب آسیا نیز از دیگر محورهای مورد گفت وگوی وزرای امورخارجه ایران و ارمنستان در این رایزنی تلفنی بود. پس از بروز درگیری‌های اخیر بین نیروهای آذربایجانی و ارمنستانی، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران عصر سه‌شنبه ۲۴ تیر ماه در تماس‌های تلفنی جداگانه با وزرای امورخارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان ضمن توصیه به طرفین برای خویشتن‌داری و آغاز گفت‌وگو برای حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به پایان دادن به تنش‌ها اعلام کرد.
 • ایران؛ برنده اختلافات کشورهای عربی

  فارس: یک دیپلمات ارشد آمریکایی تایید کرد که واشنگتن درحال انجام تلاش‌های بی‌وقفه‌ای است تا ضمن حل اختلافات کشورهای عربی با قطر، نیروی منطقه‌ای متحدی برای مقابله با فعالیت‌های ایران ایجاد کند. «دیوید شنکر» با تکذیب فشار دولت کنونی آمریکا به کشورهای عربی برای پایان دادن به اختلافات با قطر پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «حل اختلافات خلیج[فارس] هیچ ربطی به انتخابات آمریکا ندارد. توجه زیادی در سطوح عالی به این مساله است. این امر برای دولت [آمریکا] یک اولویت است. به‌نظر ما اختلافات [کشورهای] خلیج[فارس] به نفع هیچ‌کسی جز ایران نیست.»
 • تاکیدروحانی بر تداوم آموزش با اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی

  دنیای‌اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه جریان آموزش کشور باید با اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی در محیط‌های آموزشی توام باشد، گفت: هر جا برای سلامت دانش‌آموزان و دانشجویان، آموزش در قالب فضای مجازی لازم باشد، اقدام خواهد شد.
 • سخنرانی مجازی روحانی در دانشگاه تهران

  ایسنا: مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی روز یکشنبه ۲۳ شهریور سال‌جاری در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. به‌دلیل شیوع کرونا مراسم آغاز سال تحصیلی امسال دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برخلاف روال مرسوم به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد. در این مراسم حسن روحانی رئیس‌جمهوری به‌صورت مجازی سخنرانی خواهد کرد، همچنین منصور غلامی و سعید نمکی وزرای علوم و بهداشت و محمود نیلی ‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در این مراسم حضور و سخنرانی خواهند داشت.
 • انتخابات دور دوم مجلس برگزار شد

  دنیای‌اقتصاد: صبح دیروز وزارت کشور انتخابات میاندوره‌ای مجلس را در ۸ استان با لحاظ تدابیر بهداشتی برگزار کرد. مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار بود ۲۹ فروردین امسال برگزار شود اما به‌دلیل شرایط کرونایی کشور، تا روز گذشته به تعویق افتاد. انتخابات میاندوره‌ای مجلس یازدهم روز گذشته در حالی در ۱۰ حوزه انتخابیه برگزار شد که انتخابات دوم اسفند سال گذشته، در ۱۱ حوزه انتخابیه به دور دوم کشیده شده بود.
 • عملیات نیروی زمینی سپاه در شمال‌غرب

  فارس: نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی یک سلسله عملیات گسترده مقرهای گروهک‌های تروریستی ضدانقلاب در جدار مرز شمال‌غرب را منهدم کرد. همچنین در این عملیات که با استفاده از پهپادها، توپخانه و موشک‌های هوشمند نیروی زمینی سپاه انجام شد تعداد زیادی از عناصر مهم و سرشناس ضدانقلاب به هلاکت رسیده و تعداد دیگری نیز مجروح شدند. در این عملیات همچنین مقادیر زیادی سلاح، مهمات و تله‌های انفجاری از مقرهای این گروهک‌های ضدانقلاب کشف و ضبط شد.
 • پهپاد «کمان» عملیاتی شد

  دنیای‌اقتصاد: پهپاد رزمی کمان-۱۲روز گذشته با پرواز بر فراز منطقه رزمایش مشترک ذوالفقار-۹۹ ارتش جمهوری اسلامی ایران، ماموریت از پیش تعیین شده خود را با موفقیت انجام داد. به گزارش «ایرنا» پهپاد رزمی کمان-۱۲ نخستین پهپاد رزمی ارتش جمهوری اسلامی ایران، توسط متخصصان نیروی هوایی ارتش طراحی و تولید شده است.
 • واکنش‌ها به حذف دختران ازجلد کتاب درسی

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال حذف تصاویر نقاشی دختران از جلد کتاب ریاضی سوم دبستان محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در واکنش به انتقادها درصفحه توییتر خود از دادن ماموریت به رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برای بررسی و اصلاح تغییرات در شکل و محتوای کتاب‌های درسی خبرداد. به گزارش «ایلنا» او همچنین دراین توییت تاکید کرد که به دغدغه‌های مردم اهمیت می‌دهد و دختران میهن شایسته احترامند.
 • آیت‌الله صانعی در بیمارستان بستری شد

  ایرنا نوشت: آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید به‌دلیل شکستگی استخوان لگن در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد. یکی از اعضای دفتر این مرجع تقلید در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: آیت‌الله صانعی شب گذشته به‌دلیل پیچ‌خوردگی پا، دچار شکستگی استخوان لگن و همچنین مچ دست شده‌اند. این مرجع تقلید درحال‌حاضر در بیمارستان نکویی قم بستری است.
 • عذرخواهی امام جمعه ملارد از وزیر بهداشت

  دنیای‌اقتصاد: سیدحسین حسینی‌نوری، امام جمعه شهرستان ملارد استان تهران بابت سخنان هفته گذشته خود از تریبون نماز جمعه این شهر در مورد فرزند وزیر بهداشت که در جریان آن اتهامی به وی نسبت داده می‌شد، از نمکی طی نامه‌ای عذرخواهی و طلب حلالیت کرد. به گزارش «ایرنا» وی دراین نامه گفت که این سخنان متاسفانه براساس اطلاعاتی غلط و گزارش خلاف واقع مطرح شده است. به‌دنبال این نامه سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز در پاسخ به نامه امام جمعه ملارد، با بیان اینکه «اینجانب کوچکترین شکواییه و ملال خاطری از جنابعالی ندارم»، در عین حال درخواست کرد که با استفاده از ابزار قانون، دست هر متعرض و آقازاده‌ای از سفره محدود بیت‌المال کوتاه شود. پیش از این نمکی در نامه‌ای به رئیس قوه‌قضائیه خواستار رسیدگی به این اتهامات شده بود.
 • شکنجه نوید افکاری تایید نشد

  ایرنا نوشت: علیرضا درودچی، مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس در پی درخواست اخیر خانواده نوید افکاری برای معاینه وی به‌منظور بررسی شکنجه شدن یا شکنجه نشدن وی، از معاینه نوید افکاری محکوم به قصاص توسط تیم ویژه سه نفره در حضور رئیس کل دادگستری استان فارس خبر داد و گفت: براساس معاینات انجام‌شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ‌گونه آثاری دال بر آزار جسمی و شکنجه مشاهده نشد. پرونده قصاص نوید افکاری پس از طی مراحل قضایی و تایید در دادگاه به دیوان‌عالی کشور رفت و از سوی قضات دیوان عالی کشور نیز حکم قصاص وی تایید شده است.
 • افرایش آمار ابتلا به کرونا با شیب ملایم

  دنیای‌اقتصاد: با فوت ۱۱۵ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۲۲ هزار و ۹۱۳ نفر رسید. به گفته سیماسادات لاری، سخنگوی وزرات بهداشت طی ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته دو هزار و ۳۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۵۳ نفر از آنها بستری شدند.
 • واکنش پسرپناهیان به انتقادها

  دنیای‌اقتصاد: درپی واکنش‌ها به اموال و دارایی‌های «علیرضا پناهیان» روحانی و واعظ شناخته شده صداوسیما، و ادعای او مبنی بر اینکه هرچه دارد از هبه و بخشش دوستانش است و زندگی‌اش از راه هدایای دوستان می‌گذرد، به گزارش جماران، رضا پناهیان فرزند وی در حساب کاربری‌ خود در توییتر نوشت که به‌عنوان پسر پناهیان در یک خانه ۸۰ متری مستاجری زندگی می‌کند.
 • محکومیت جدید مهدی حاجتی

  ایرنا نوشت: مهدی حاجتی، عضو سابق شورای اسلامی شهر شیراز گفت که به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده است. به گفته حاجتی، وی به‌دلیل رشته توییت‌هایی در ابتدای شیوع کرونا و اواخر سال ۹۸ درباره اینکه باید قرنطینه شهرها به ارتش واگذار شود، محکوم شده است. حاجتی نخستین بار پنجم مهرماه ۹۷ بازداشت شد و ۱۵ مهر ۹۷ با صدور قرار وثیقه ۲ میلیارد ریالی آزاد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر