آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۹۰۱

 • سهام عدالت وثیقه بانکی می‌شود

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور و رئیس‌کل بانک مرکزی خبر دادند که سهام عدالت می‌تواند وثیقه برای دریافت کارت اعتباری باشد. پیش‌تر «دنیای‌اقتصاد» در یادداشتی در ۶ خرداد، این پیشنهاد را مطرح کرده‌ بود. به دنبال ارائه این پیشنهاد جلسات کارشناسی با هدف بررسی آن در دولت برگزار شد و اکنون هم رئیس‌جمهور و هم رئیس‌کل بانک مرکزی از تصویب آن خبر داده‌اند. روحانی در جلسه هیات دولت گفت که مردم می‌توانند سهام خود را نفروشند و از آن به‌عنوان کارت اعتباری استفاده‌ کنند.
 • بیانیه ماموریت مجلس یازدهم

  دنیای اقتصاد: نخستین جلسه علنی مجلس یازدهم، دیروز در حالی برگزار شد که جدال میان منتخبان بر سر اعتبارنامه‌ها، بخش‌هایی از این جلسه را به حاشیه کشاند و بی‌نظمی آنان نیز اعتراض رئیس را در پی داشت. البته آغاز این جلسه که سه نفر -رئیس و هر دو نواب او- ساعاتی را بر صندلی ریاست نشستند، نه با جدال نمایندگان و مهر تایید نگرفتن اعتبارنامه سه منتخب، بلکه با نخستین نطق مفصل محمدباقر قالیباف رنگ و بوی جنجالی گرفت.
 • اقدامات ضدایرانی ترامپ چگونه به تقویت داعش منجر شد؟

  دنیای اقتصاد: نشریه فارن پالیسی در مطلبی به اقدامات ضدایرانی ترامپ در تقویت داعش پرداخته و نوشته است: سربازان آمریکایی به کاهش قدرت داعش در عراق کمک کردند، اما ترور سردار سلیمانی همه اینها را تغییر داد. به گزارش «انتخاب»؛ سیمونا فولتین در فارن پالیسی نوشت: در یک صبح سرد در فوریه گذشته، یک شهروند ۹ ساله ساکن روستای خاتونیا دام‌های خانواده‌اش را برای چرا به چمنزارهای اطراف برد. وقتی او تا اواخر بعد‌ازظهر برنگشت، دو تن از بستگانش به دنبالش رفتند. صبح روز بعد، این دو مرد به نام‌های قاسم محمد و عبدمحمد صباح در جاده خاکی در خارج از روستا کشته شدند. این قتل‌ها نشانه‌های حملات داعش را به همراه داشت که اهالی روستا هم این نشانه‌ها را خوب می‌شناختند. مردان با دستانی که در پشت‌شان بسته شده بود و زخم‌های گلوله در سرشان پیدا شدند.
 • معاون ظریف: برنامه بازگشت نفتکش‌ها از ونزوئلا به ایران تنظیم شده است

  دنیای اقتصاد: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه گفت: در صورت درخواست ونزوئلا همکاری‌های ایران و آن کشور در بخش‌های مختلف ادامه خواهد داشت. آخرین نفتکش ایرانی امروز(یکشنبه) وارد سواحل ونزوئلا می‌شود. به گزارش «ایسنا» غلامرضا انصاری اظهار کرد: برنامه بازگشت نفتکش‌های رسیده به کشور نیز تنظیم شده است.
 • ادعاهای آمریکا درباره تعاملات ایران-ونزوئلا وجاهت حقوقی ندارد

  دنیای اقتصاد: یک استاد دانشگاه گفت: بعید می‌دانم آمریکا بتواند در ماجرای نفتکش‌های ایران که به مقصد ونزوئلا حرکت کردند اقدامی انجام دهد یا اساسا به شکل جدی به این بحث وارد شود، چرا که تجربه اتفاقات گذشته به ویژه یک سال گذشته نشان داده آمریکا در موضوعات مرتبط با ایران بازنده بوده است.
 • واکنش عصبانی پمپئو به توییت ظریف درباره نژاد‌پرستی در آمریکا

  دنیای اقتصاد: وزیر امور خارجه آمریکا با طرح ادعاهای اثبات‌نشده به پیام وزیر خارجه ایران درباره نژادپرستی در آمریکا پاسخ داده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، «مایک پمپئو»، روز دوشنبه با عصبانیت به توییت «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران درباره تظاهرات‌های ضدنژادپرستانه در آمریکا واکنش نشان داده است.
 • تصمیم جدید ایران درمورد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

  ایسنا: در واکنش به تاخیر طرف اوکراینی، ایران احتمالا جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال می‌کند. مقامات ایرانی در واکنش به تاخیر طرف اوکراینی در پاسخ به پیشنهاد ایران درخصوص جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی و همچنین روشن شدن گام‌های بعدی اقدام در این زمینه، تصمیم گرفته‌اند جعبه سیاه این هواپیما را به کشور دیگری (احتمالا فرانسه) ارسال کنند.
 • وزیرکشور: در حوادث آبان ماه ۴۵نفر بی‌گناه کشته شدند

  دنیای اقتصاد: ۶ماه پس از اعترضات آبان ماه سال ۹۸ که در اعتراض به سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن در کشور صورت گرفت، شنبه شب عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در یک برنامه زنده تلویزیونی برای نخستین بار در مورد آمار کشته‌شدگان این حادثه سخن گفت. وزیر کشور با بیان اینکه همین روزها شمار کشته‌های آبان ۹۸ اعلام می‌شود، گفت: در این حادثه حدود ۴۰ تا ۴۵ نفر شهید اعلام شدند که کاملا بی‌گناه بودند و با سلاح‌ها و روش‌هایی کشته شدند که اصلا نیروهای نظامی و امنیتی ما ندارند. همه اینها در گزارش‌های پزشکی قانونی موجود است.
 • اعلام وصول اولین طرح مجلس یازدهم

  دنیای اقتصاد: هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی دیروز در نخستین جلسه علنی که آغاز فعالیت‌های پارلمانی نمایندگان دوره یازدهم بود، طرح جمعیت و تعالی خانواده با موضوع فرزندآوری را اعلام وصول کرد. به این ترتیب این اولین طرحی است که در مجلس یازدهم اعلام وصول شده است.
 • برگزاری امتحانات نهایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

  ایسنا: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی در دو پایه نهم و دوازدهم به‌صورت حضوری، تاکید کرد که امتحانات حضوری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و جای نگرانی برای خانواده‌ها وجود نخواهد داشت. علیرضا کمرئی با بیان اینکه خوشبختانه با برگزاری امتحانات پایه هفتم و هشتم به‌صورت غیرحضوری فرصت لازم برای مدیران مدارس در نظارت بر رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی در زمان برگزاری آزمون حضوری مهیا است، گفت: بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به مدارس برای گندزدایی اختصاص یافته و فعالیت‌های لازم در جهت گندزدایی از محیط مدرسه و تجهیزات مورد استفاده دانش‌آموزان انجام و سعی شده با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در مورد حضور و تغذیه آنها در محیط مدرسه، ایمنی دانش‌آموزان تا حد امکان رعایت شود تا بتوانیم سال تحصیلی را به‌خوبی پشت سر بگذاریم.
 • امتحانات حضوری پایان ترم دانشگاه آزاد

  باشگاه خبرنگاران جوان: سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد امتحانات را به‌صورت حضوری و با رعایت تمهیدات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار خواهد کرد. احمد حیدری توضیح داد: بازه زمانی برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد از ۲۴ خرداد تا ۲۰ تیر ماه خواهد بود. زمان برگزاری امتحانات در سال‌های گذشته دو هفته بوده که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا به چهار هفته افزایش پیدا کرده است تا از تراکم دانشجویان جلوگیری شود. در واحد‌هایی که وضعیت قرمز دارند برحسب زیر‌ساخت‌های واحد تمهیدات خاصی اندیشیده خواهد شد و شیوه برگزاری امتحانات برای واحد‌های دارای وضعیت قرمز و سفید متفاوت است.
 • بازگشت طرح ترافیک از۱۷خردادماه

  دنیای اقتصاد: علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجرای مجدد طرح ترافیک از۱۷ خرداد ماه خبردادو گفت: این موضوع از مناظر مختلفی قابل بررسی است. در تهران زیر ساخت حمل و نقل عمومی اصلا خوب نیست و اگر قرار باشد در شرایطی طرح اجرا شود که ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی افزایش نیافته است، ازدحام زیاد در این ناوگان می‌تواند سبب بروز مشکل شود.
 • تکذیب فشار بر رئیس‌جمهور برای استعفای وزیر بهداشت

  ایرنا نوشت: رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شایعه‌ای در زمینه فشار رئیس دفتر ریاست جمهوری مبنی بر استعفای وزیر بهداشت مطرح شد که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و کاملا بی‌پایه و اساس است.
 • شعله‌ور شدن مجدد آتش در منطقه حفاظت شده خاییز

  دنیای اقتصاد: هرچند روز شنبه برخی خبرها از مهارشدن کامل آتش‌سوزی جنگل خاییز حکایت می‌کرد اما روز گذشته رئیس محیط زیست شهرستان کهگیلویه از شعله‌ور شدن مجدد آتش در این منطقه حفاظت شده خبر داد. به گزارش «ایسنا» روح‌الله عزیزی تصریح کرد: ملتمسانه از مردم تقاضا داریم برای جلوگیری از تخریب زیستگاه حیات وحش کمک کنند و برای مهار آتش پای کار بیایند.
 • حسن توفیق درگذشت

  ایسنا: حسن توفیق، کاریکاتوریست و مدیرمسوول نشریه «توفیق» بعد از ظهر دیروز، یکشنبه، بر اثر ایست قلبی درگذشت. هادی حیدری، هنرمند کارتونیست در گفت‌وگو با «ایسنا» ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: «آقای توفیق از چند روز گذشته به دلیل کم اشتهایی در بیمارستان بستری شدند و متاسفانه ساعت ۳ بعد از ظهر امروز (۱۱ خردادماه) بر اثر ایست قلبی در بیمارستان آسیای تهران درگذشتند.» به گفته حیدری، چگونگی برگزاری مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد حسن توفیق هنوز مشخص نیست و اطلاعات دقیق این مراسم متعاقبا اعلام می‌شود. حسن توفیق (متولد ۱۱ اسفند ۱۳۰۴) از مدیران مسوول نشریه طنز «توفیق» و بزرگ‌ترین برادر از برادران توفیق بود که دوره سوم این مجله را منتشر کردند. او به مدت ۲۹ سال مدیریت نشریه «توفیق» را برعهده داشت.
 • مهریه همسر امیرکبیر چقدر بود؟

  تابناک نوشت: در بین اسناد موجود در موزه ملک تهران تصویری از عقدنامه ازدواج امیرکبیر با خواهر تنی ناصرالدین شاه منتشر شده است که در آن مهریه عروس یک جلد قرآن و هشت هزار تومان نقد اشرفی رایج ناصرالدین شاهی است.
 • دستور تسریع رسیدگی به پرونده آسیه پناهی

  ایسنا نوشت: عباس مسجدی، رئیس سازمان پزشکی قانونی خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده «آسیه پناهی» شد. روز شنبه نیز پرویز توسلی‌زاده، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از بازداشت رئیس و قائم مقام اجرائیات شهرداری کرمانشاه در پی مرگ «آسیه پناهی» خبر داد. طی روزهای گذشته ویدئویی دلخراش از تخریب خانه‌ زنی سالخورده در کرمانشاه منتشر شد که در برابر لودر شهرداری که برای تخریب منزل ۴۰متری وی آمده بود، مقاومت می‌کرد و نهایتا گفته می‌شود شاید بر اثر شوکی که وارد شده جان خود را از دست داده است. هرچند مشخص نیست علت فوت این زن برخورد نیروهای شهرداری کرمانشاه است یا اینکه به مرگ طبیعی از دنیا رفته؛ اما به هر حال پرونده فوت وی در پزشکی قانونی در دست بررسی است.
 • آخرین وضعیت پرونده محمد علی نجفی

  ایسنا نوشت: حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت: با ثبت دادخواست فرجام‌خواهی نسبت به پرونده موکلش بار دیگر به رای صادره در این پرونده اعتراض کرده است. وی افزود: روزشنبه درخواست فرجام‌خواهی خود را نسبت به رای صادره از دور سوم رسیدگی به پرونده به شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک تهران ارائه دادیم و پس از آن باید پرونده به دیوان عالی ارسال شود. در آخرین رای صادره، با توجه به گذشت اولیای دم از قصاص، نجفی به تحمل شش سال و نیم حبس محکوم شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر