آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۷۸۵

 • دور اول مذاکرات ظریف در مسقط

  دنیای‌اقتصاد: از ابتدای سال جاری شاهد ترافیک رفت‌وآمدهای دیپلماتیک بین ایران و عمان هستیم و در این رابطه روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در راستای رایزنی‌های مستمر دوجانبه با مقامات عمان راهی مسقط شد؛ دور اول گفت‌وگوهای وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عمان عصر روز گذشته در مسقط برگزار شد.
 • اعلام رسمی شکست ابتکار مکرون

  دنیای اقتصاد: سخنگوی دولت از شکست رسمی طرح ابتکاری رئیس‌جمهوری فرانسه خبر داد. علی ربیعی روز گذشته در نشست خبری هفتگی‌اش درباره شکست طرح فرانسه گفت: طرح ابتکاری فرانسه به علت عدم‌انعطاف آمریکایی‌ها و مواضع اولیه ما که نخست باید تحریم‌ها برداشته شود، به مشکل همیشگی برخورد کرد. با این همه هر طرحی را که منافع ملی ما را تضمین کند و در چارچوب‌های نظام باشد، دوباره بررسی می‌کنیم.
 • آخرین اخبار از FATF

  دنیای‌اقتصاد: ایسنا به نقل از یک نماینده گزارش داد‌ گروهی از نمایندگان در حال تهیه نامه‌ای به مقام معظم رهبری در خصوص «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) و تبعات نپیوستن به این گروه از منظر فعالان اقتصادی هستند. نزدیک شدن به پایان مهلت FATF به ایران از یکسو و بلاتکلیفی دو لایحه از لوایح چهارگانه مربوط به FATF ازجمله مسائلی است که نگرانی‌ها درباره قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه FATF را افزایش داده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز روز یکشنبه گفت که امیدی ندارم موضوع FATF به نتیجه برسد.
 • محمود سریع‌القلم: آینده کشور در گرو بین‌المللی شدن است

  دنیای‌اقتصاد: یک استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه مسیر طی‌شده‌ کشور در دویست سال گذشته، مسیر کند، پرچالش و البته درستی بوده است، گفت: اگر بین‌المللی نشویم، در فرآیند سود و خطا باقی می‌مانیم.
 • سرلشکر صفوی: آنها که از رهبری اطاعت نکردند عاقبت به‌خیر نشدند

  دنیای‌اقتصاد: سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا روزگذشته در مراسم تجلیل از پاسداران اهل قلم طی سخنانی، خطاب به پاسداران اهل قلم گفت: در کتاب‌های خود به سرطان نفوذی‌ها و‌ مفسدان اقتصادی که موجب نارضایتی می‌شود، بپردازید.
 • صالحی: بخش قابل‌توجهی از رآکتور اراک راه‌اندازی می‌شود

  ایسنا: ساختمان حوضچه و پمپ‌های آب گرم رآکتور اراک با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی افتتاح شد. علی‌اکبر صالحی در جمع خبرنگاران در مراسم افتتاح این ساختمان اظهار کرد: امروز(دوشنبه) شاهد راه‌اندازی بخش ثانویه رآکتور اراک خواهیم بود. اگر بخواهیم به مجموعه اقدامات انجام شده در این واحد اشاره کنیم باید بگویم از ۵۲ سیستم که باید راه‌اندازی شود ۲۰ سیستم آن تکمیل شده، ۱۸ سیستم درحال آماده شدن است و ۱۲ سیستم کارهای قراردادی‌اش درحال انجام است و امیدواریم تا سال ۹۹ بقیه کارها در این بخش انجام شود.
 • دولت به سمت جذب نقدینگی برود

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم پرهیز از تنازعات سیاسی در جامعه تاکید کرد. اوروز گذشته در مراسم معارفه سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس، با تاکید بر اینکه تخریب‌ها امید را از بین می‌برد، گفت: توسعه در خلأ و بدون امید رخ نمی‌دهد باید با اراده جمعی جامعه را به سمت هدف سوق داد.وی همچنین تصریح کرد:اگر همه نیروهای مستعد در کشور کنار هم باشند امیدواری برای حل مسائل کشور وجود دارد و از آن طرف اگر تمام وقت برای تهمت‌زدن صرف شود، این آزردگی‌ها به سعادت کشور لطمه وارد می‌کند.
 • دو کارت زرد مجلس به وزیر علوم در یک روز

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها روز گذشته پاسخ‌های وزیر علوم به دو سوال تعدادی از نمایندگان را قانع‌کننده ندانستند. منصور غلامی که برای پاسخ به سوالات حسین مقصودی نماینده سبزوار و پروانه سلحشوری نماینده تهران به بهارستان رفته بود، در پاسخ به مقصودی درباره علت انتصاب رئیس و معاونان مرد برای دانشگاه‌های دخترانه اظهار کرد: ما تلاش می‌کنیم که مدیران از افراد مرتبط با فضای دانشگاه‌ها انتخاب شوند.
 • پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله سیدمهدی خلخالی

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی رحلت عالم جلیل آیت‌الله حاج سیدمهدی خلخالی را تسلیت گفتند.
 • روحانی: دولت اهل مذاکره سازنده به نفع ملت ایران است

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری: حسن روحانی رئیس‌جمهوری در پیامی با ابراز خرسندی از نقش مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در تقویت جریان گفت‌وگوی اخلاقی، مستدل، منطقی و اثربخش تاکید کرد: دولت تدبیر و امید اهل گفت‌وگو و مذاکره سازنده، به نفع ملت ایران است و معتقدیم باید مسیر گفت‌وگو را ادامه داد و از هراس افکنی جریان‌های افراطی، غیرعقلانی و ضد گفت‌وگو نهراسید. روحانی در این پیام افزود: فقدان گفت‌وگوی سازنده، از بنیادی‌ترین مشکلات جامعه امروز ایران است. ایران عزیز، این روزها، در شرایط حساس ویژه‌ای به‌سر می‌برد. از یک سو، دشمنان خارجی تمام تلاش خود را برای ضربه زدن به ملت ایران دوچندان کرده‌اند و از سوی دیگر، نبود گفت‌وگوی جامع ملی سازنده میان مردم و حاکمیت، و نیز جناح‌ها، احزاب و شخصیت‌های موثر کشور، اتحاد و همبستگی برابر دشمنان را دشوار ساخته است. رئیس‌جمهوری ادامه داد: کشور ما به ویژه در شرایط حاضر به یک گفت‌وگوی ملی نیاز دارد، هرگز نباید تصور کرد که دولت به تنهایی می‌تواند گفت‌وگو را که بسترساز اعتماد و تقویت سرمایه اجتماعی است، پیش ببرد. این امر مستلزم همراهی، همدلی و مشارکت همه ارکان کشور است. گفت‌وگو و مناظره، مستلزم تحمل و مدارا است.
 • اجازه ایجاد ناامنی را نخواهیم داد

  ایسنا: رئیس قوه‌قضائیه، تنها راه حقیقی مقابله با توطئه‌های دشمن را تامین خواسته‌های مشروع مردم و گره گشایی از مشکلات معیشتی آنان دانست و گفت: امروز مهم‌ترین مساله در کشور، امنیت است و بر این اساس، ضمن حاکمیت رافت اسلامی نسبت به همه آحاد جامعه، به هیچ وجه اجازه ایجاد ناامنی را به هیچ‌کس نخواهیم داد. رئیس قوه‌قضائیه در ادامه با اشاره به پرونده‌های حوادث اخیر در کشور، تاکید کرد: قطعا رافت اسلامی نسبت به آحاد جامعه باید جاری و ساری باشد اما هیچ‌یک از دلسوزان نظام، مردم و امنیت کشور به کسانی که بخواهند جان، مال و معیشت مردم را تهدید کنند و آن را مورد تعرض قرار دهند، اجازه کوچک‌ترین اقدامی را نخواهند داد؛ لذا کسانی که فکر می‌کنند از برخی زمینه‌ها و سوژه‌ها می‌توانند برای ایجاد ناامنی استفاده کنند، بدانند که سخت در اشتباهند زیرا امروز مهم‌ترین مساله ما پاسداری از امنیت به‌عنوان یک موهبت الهی است.
 • وعده جهانگیری درباره یارانه معیشتی

  تسنیم: معاون اول رئیس‌جمهور گفت: پرداخت یارانه معیشتی ‌ادامه می‌یابد و امیدوارم ‌با راهکارها و جذب منابع جدید کمک‌ها و حمایت‌های بیشتری از مردم شود. اسحاق جهانگیری دیروز در بدو ورود به بوشهر در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های ملت ایران موضوع معیشت مردم است و دولت به فشار معیشتی مردم آگاهی کامل دارد که مردم در فشار هستند، گفت: از صبوری وبردباری مردم تشکر می‌کنیم که تحمل کرده‌اند. همچنین جهانگیری در آیین افتتاح طرح‌ها در جمع خبرنگاران در دشتستان از افزایش ۳۰ درصدی سفر گردشگران خارجی به ایران در اوج تحریم‌ها خبر داد و گفت: تعداد گردشگران از حدود ۴ میلیون در سال ۱۳۹۵ به بیش از ۷ میلیون در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
 • درخواست‌های بودجه‌ای سردار نقدی

  دنیای اقتصاد: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور سردار نقدی در نشست این کمیسیون گفت: معاون هماهنگ‌کننده سپاه ضمن تشریح ماموریت‌های سپاه و بسیج درخواست افزایش اعتبارات با لحاظ تورم و برنامه‌های آتی را داشت.
 • تکذیب خبر شهادت فرمانده نیروی هوافضای سپاه

  ایسنا نوشت: به دنبال انتشار شایعاتی مبنی بر شهادت فرمانده نیروی هوافضای سپاه، این خبر تکذیب شد. به دنبال حمله یکشنبه شب رژیم صهیونیستی به برخی نقاط در خاک سوریه برخی رسانه‌های عربی شایعه شهادت سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه را مطرح کردند که این خبر تکذیب شد.
 • نطق میان دستورنماینده قزوین درمجلس

  ایسنا نوشت: نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در مورد جان‌باختگان حوادث آبان ماه گفت: این چه حرفی است که انقلاب حجامت شد؟ جواب خون‌های ریخته شده را چگونه خواهیم داد؟ تمام کنید این خودی و غیر خودی گفتن را. حمیده زرآبادی در جلسه علنی روزگذشته مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه «خودی و غیر خودی را کنار بگذاریم» گفت: چه کسی جواب خون‌های ریخته شده را می‌دهد؟ این جان‌باختگان مردم بودند.
 • اخراج ۱۳۴ دانشجوی آقازاده ‌از دانشگاه‌ها

  تسنیم نوشت: سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه صندلی‌های دانشگاه جای نخبگان است نه رانت‌بگیران، گفت: حدود ۱۳۴ دانشجوی آقازاده را که از طریق پول و جایگاه والدین خود وارد دانشگاه شده بودند، از دانشگاه بیرون کردیم. پولدارها به شرط دانایی و نخبگی می‌توانند بر صندلی دانشگاه بنشینند. نمکی در آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: پدر من راننده کامیون و مادرم قالیباف بود، باید فضایی ایجاد کرد تا همه بتوانند تحصیل کنند نه مثل ساسانیان فقط آقازاده‌ها درس بخوانند.
 • شرط تعطیلی دانشگاه‌ها در هوای آلوده

  دنیای اقتصاد: پس از افزایش آلودگی هوای تهران که منجر به تعطیلی مدارس تا آخر هفته جاری شد، شهرهای اصفهان، مشهد، کاشان‌ و تبریز هم روز گذشته به تهران پیوستند. بر اساس گزارش‌ها کیفیت کلی هوای کلانشهر مشهد روزگذشته با افزایش حجم آلاینده‌ها در وضعیت «هشدار» قرار گرفت. همچنین شاخص کیفی هوای تبریز دیروز در «وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار داشت. درهمین حال عباس ارغوانی رئیس اداره هواشناسی کاشان از تعطیلی تمامی مقاطع تحصیلی به دلیل تداوم آلایندگی طی امروز و فردا خبر داد. از سوی دیگر افزایش آلاینده‌ها در اصفهان مدارس را طی دیروز و امروز به تعطیلی کشاند.

بیشتر