آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۷۵۹

 • سیگنال دوگانه اعراب به تهران

  دنیای‌اقتصاد: کنفرانس امنیتی منامه دیروز برگزار شد و ایران یکی از محورهای این نشست بود. در این کنفرانس، اعراب حاشیه جنوبی خلیج‌فارس تلاش کردند همزمان با اعلام آمادگی برای حل و فصل مناقشات با تهران از طریق راه‌حل دیپلماتیک، فشار بر ایران را نیز افزایش دهند؛ تاکتیکی که به نظر می‌رسد با هدف اخذ امتیازات بیشتر از ایران در مذاکرات احتمالی آینده اتخاذ شده ‌است.
 • ضرورت ایجاد فضای امن برای تجمعات

  دنیای اقتصاد: یک هفته پس از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین و شکل‌گیری ناآرامی‌های چند روزه در برخی نقاط کشور معاون حقوقی رئیس‌جمهوری اعلام کرد که وقایع روزهای اخیر توجه ما را جلب کرده و معاونت حقوقی مصر شده است مصوبه تجمع امن را در تعاملی با دیوان عدالت به انجام برساند. لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری این اظهارات را روز گذشته در نشست مشترک شورای هماهنگی امور حقوقی و دستیاران حقوق شهروندی مطرح کرد. بر اساس گزارش «ایسنا» از این نشست، جنیدی در ادامه تاکید کرد که در این حوادث متوجه شدیم چقدر بودن شرایط برای ایجاد اعتراضات مسالمت‌آمیز و جلوگیری از ایجاد بخش خشونت‌آمیزش مهم است.
 • تاکتیک اعراب در مواجهه با ایران

  دنیای‌اقتصاد- سعیده‌سادات فهری: رحمن قهرمان‌پور، پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه در گفت‌وگویی با روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در واکاوی مسیر تنش‌زدایی روابط ایران با کشورهای عربی گفت که درحال‌حاضر اعراب و ایران دو مسیر «دیپلماسی و افزایش فشار» را در دستور کار خود قرار داده‌اند تا بتوانند امتیاز بیشتری از یکدیگر کسب کنند.
 • نظر نامزدهای مطرح دموکرات در حمایت از اعتراضات ایران

  دنیای‌اقتصاد: نگاهی به مواضع اخیر نامزدهای مطرح حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا نشان می‌دهد آنها و دونالد ترامپ در حمایت از اعتراضات ایران هم‌نظر هستند. به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه مواضع مداخله‌جویانه و حمایت آمریکایی‌ها از اعتراض‌های اخیر در ایران، نامزدهای حزب دموکرات هم طی روزهای اخیر همنوا با مواضع دولت جمهوری‌خواهان کشور به حمایت از معترضان در ایران پرداخته‌اند. این در حالی است که دولت آمریکا شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال می‌کند.
 • واکنش وزارت‌خارجه ایران به تحریم وزیر ارتباطات

  دنیای اقتصاد: سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه با محکومیت تحریم وزیر ارتباطات توسط دولت آمریکا گفت: «دولت کنونی آمریکا ارزشی برای اصول و ارزش‌های دموکراتیک، شفافیت و حقوق‌بشر از جمله آزادی اینترنت برای دیگران قائل نیست.» به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امورخارجه، سیدعباس موسوی ضمن محکوم کردن تحریم وزیر ارتباطات توسط رژیم آمریکا گفت: «همگان آگاه هستند که دولت کنونی آمریکا ارزشی برای اصول و ارزش‌های دموکراتیک، شفافیت و حقوق‌بشر از جمله آزادی اینترنت برای دیگران قائل نیست.»
 • نگرانی جدی ایران از امنیت برنامه هسته‌ای امارات

  فارس: کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس با بیان اینکه برنامه هسته‌ای امارات، کاملا وارداتی است و نه متکی به ظرفیت‌ها و دانش بومی، گفت: «درخصوص امنیت و ایمنی هسته‌ای این برنامه، نگرانی جدی داریم.» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در نشست اخیر شورای حکام آژانس گفت: «برنامه هسته‌ای امارات متحده عربی، یک برنامه کاملا وارداتی است و نه متکی به ظرفیت‌ها و دانش بومی، از این‌رو ما درخصوص امنیت و ایمنی هسته‌ای این برنامه، نگرانی جدی داریم. همانگونه که مقررات آژانس نیز اذعان می‌دارند، مسوولیت در زمینه امنیت و ایمنی، بر عهده کشورها است و نمی‌تواند از خارج تامین شود.» وی درباره عربستان نیز افزود: «عربستان سعودی به‌عنوان کشوری با برنامه هسته‌ای غیر شفاف، درحالی‌که عضو NPT است، و دارای توافق‌نامه پادمان جامع لازم‌الاجرا با آژانس است، اما متاسفانه هنوز پروتکل «مقادیر کوچک» را اجرا می‌کند که این کشور را از تعهدات میزبانی بازرسان آژانس مستثنی می‌کند. به‌رغم درخواست‌های مکرر آژانس برای سالیان متمادی، پادشاهی عربستان تاکنون مدل به روز شده پروتکل مذکور را که صلاحیت دولت‌ها برای این پروتکل را محدود می‌کند، تصویب نکرده است.»
 • برنی سندرز: اگر رئیس‌جمهور شوم با ایران و عربستان مذاکره می‌کنم

  ایلنا: نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر تمایل خود برای مذاکره با ایران تاکید کرد. به گزارش ایندیپندنت، «برنی سندرز»، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: عربستان متحد قابل اعتمادی برای آمریکا نیست. عربستان سعودی نه‌تنها جمال خاشقجی را به قتل رساند، بلکه یک دیکتاتوری بی‌رحم است که هر کاری برای نابودی دموکراسی انجام می‌دهد، عربستان با زنان به‌عنوان شهروندان درجه سوم رفتار می‌کند. او در ادامه اضافه کرد: ما باید در سیاست خارجی‌مان تجدیدنظر کنیم. چیزی که باید بدانیم این است که عربستان‌سعودی متحد قابل‌اعتمادی نیست. ما باید ایران و عربستان سعودی را تحت رهبری آمریکا در یک اتاق گرد هم بیاوریم و با آنها مذاکره کنیم و بگوییم که ما از هزینه کردن پول و منابع انسانی‌مان به‌خاطر درگیری‌های شما خسته شده‌ایم. من در صورتی که رئیس‌جمهور شوم این دو کشور را پای مذاکره خواهم آورد.
 • ازسرگیری تحریم فردو ضربه به برجام است

  ایرنا: رئیس مرکز امنیت و انرژی روسیه معتقد است که از سرگیری تحریم سایت هسته‌ای فردو از سوی آمریکا اقدام دیگری علیه برنامه جامع اقدام مشترک است که یک‌بار دیگر عهدشکنی آمریکا و نقض قوانین بین‌المللی از سوی این‌قدرت را به وضوح نشان می‌دهد. «آنتون خلوپکوف» که از کارشناسان هسته‌ای صاحب‌نظر روسیه محسوب می‌شود روز شنبه در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: آمریکا در یک سال و نیم اخیر انواع اقدامات را علیه برجام به‌کار بسته است و این اقدامات در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است، درحالی‌که خود آمریکا از مبتکران این قطعنامه و به‌ویژه برجام بوده است.
 • گفت‌وگوی لاوروف و وانگ یی درباره ایران

  ایسنا: وزیران امورخارجه چین و روسیه درباره موضوعات مختلف، از جمله ایران گفت‌وگو کردند. وانگ یی وزیر امورخارجه چین و سرگئی لاوروف همتای روس او در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ در شهر ناگویا در ژاپن با یکدیگر دیدار و درباره موضوعات مختلف بین‌المللی و دوجانبه رایزنی کردند. بنابر گزارش شبکه راشا تودی، دو طرف در این دیدار همچنین درباره موضوعات منطقه‌ای، ازجمله وضعیت کنونی پیرامون ایران و همچنین وضعیت شبه جزیره کره و مذاکرات صلح افغانستان گفت‌وگو کردند. ژاپن سال‌جاری (میلادی) میزبان نشست گروه ۲۰ است که اجلاس سران کشورهای عضو آن، اواخر ماه ژوئن در اوزاکا برگزار شد و نشست وزیران‌خارجه نیز این روزها در ناگویا درحال برگزار شدن است.
 • بررسی ابعاد ناآرامی‌های اخیر در مجلس

  دنیای اقتصاد: مجلس شورای اسلامی این هفته درچند جلسه جداگانه به بررسی ابعاد ناآرامی‌های اخیر درکشور درپی افزایش قیمت بنزین می‌پردازد. به دنبال تغییر نظام پرداخت یارانه به بنزین و اصلاح قیمت آن‌که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه ۲۴ آبان‌ماه به اجرا گذاشته شد، اعتراض‌ها و تجمع‌هایی در برخی شهرها صورت گرفت که برخی از این اعتراض‌ها به خشونت کشیده شد.
 • رایزنی‌های سنگین برای اجرای منشور حقوق شهروندی

  ایسنا: مشاور رئیس‌جمهور از ایجاد یک نهاد حقوق بشر و شهروندی مستقل جدید خبر داد. حسام‌الدین آشنا در نشست مشترک شورای هماهنگی امور حقوقی و دستیاران حقوق شهروندی به تشکیل یک نهاد مستقل جدید در حوزه حقوق شهروندی و حقوق بشر اشاره کرد و گفت: تشکیل «نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» حلقه مکمل حقوق شهروندی است. آشنا گفت: رایزنی‌های سنگینی انجام شده که منشور حقوق شهروندی اجرایی شود. برای رفع سوء برداشت‌هایی که از حقوق شهروندی باید شود، معاون حقوقی تلاش‌های متنوعی انجام داده، از جمله رایزنی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و قوه‌قضائیه. همچنین به گزارش «ایرنا» مشاور رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت تشکیل نهاد مستقل حقوق بشر گفت: این نهاد باید بتواند به شکایت‌های حوزه حقوق بشر و شهروندی رسیدگی کند و گزارش‌های مشروع و قابل استناد در سطح ملی و بین‌المللی ارائه دهد.
 • تحلیل وزیر دفاع در مورد حمایت رهبری از تصمیم سران قوا

  ایسنا: امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز گذشته در گردهمایی بسیجیان وزارت دفاع با اشاره به تصمیم سران قوا درخصوص سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین افزود: ما تصمیم می‌گیریم و این تصمیم موجب انسجام ملت و مسوولان نظام اسلامی شد و سران قوا با هم امضا کردند و رهبری حکیم، شجاع و بسیجی جانباز انقلاب به موقع و هوشمندانه از تصمیم مهم سران قوا حمایت کردند و به دشمنان این پیام را دادند که ما تصمیم می‌گیریم، تصمیم درست می‌گیریم و اگر تصمیمی اشتباه داشته باشد، آن را اصلاح می‌کنیم، اما زنده‌ایم، پویاییم و شما همانگونه که با فشار حداکثری نتوانستید ما را به تصمیم‌گیری وادار کنید، نخواهید توانست ما را در تصمیم‌گیری فلج کنید.
 • درخواست خبرگان رهبری برای جلوگیری از گرانی کالاهای اساسی

  تسنیم: اعضای مجلس خبرگان رهبری در بیانیه‌ای از سران قوا خواستند تا مانع گرانی کالاهای اساسی و گرانی اجناس و اقلام مورد نیاز مردم شوند. دربخشی از این بیانیه آمده است: مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر از دولت و مجلس شورای اسلامی می‌خواهد با اجرا و نظارت دقیق بر روند طرح و رفع خلأهای احتمالی، مانع ایجاد مشکلات اقتصادی جدید و گرانی اجناس و اقلام مورد نیاز مردم شوند و از دستگاه‌های امنیتی و قوه‌قضائیه هم می‌خواهد با شناسایی، برخورد و محاکمه قاطع با صحنه‌گردانان و عوامل بروز این اغتشاشات با شدت تمام برخورد کنند.
 • همکاران آمدنیوز به مروربازداشت می‌شوند

  تسنیم: سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره آخرین وضعیت پرونده ادمین کانال آمد‌نیوزگفت: در این پرونده مشخص شد که همکاری‌هایی از داخل و خارج از کشور با این شبکه معاند صورت گرفته که بخش عمده‌ای شناسایی و به‌مرور با همکاری دستگاه قضایی دستگیر می‌شوند.
 • وزیر جهاد کشاورزی سه شنبه استیضاح می‌شود

  دنیای اقتصاد: اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس درگفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: استیضاح وزیر جهاد کشاورزی روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس برگزار خواهد شد. ازسوی دیگر علی‌اصغر یوسف‌نژاد در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: استیضاح آقای حجتی روز سه شنبه در مجلس برگزار می‌شود و وزیر جهاد کشاورزی قرار است با حضور در مجلس به ۱۸ محور استیضاح پاسخ دهد.
 • پیشنهاد مسیح مهاجری درمورد قیمت بنزین

  انتخاب نوشت: مسیح مهاجری در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: مسوولان نظام بدانند که شجاعت پذیرش اشتباه و تصحیح و جبران به‌موقع آن، بزرگ‌ترین هنر مدیریتی است و ارزش کار آنها را بالا می‌برد. به گزارش انتخاب، او در بخش دیگری از این سرمقاله نوشت: منظور این نیست که قیمت بنزین را به قبل از ۲۵ آبان برگردانید. قطعا باید قیمت افزایش یابد؛ ولی در مورد میزان افزایش دقت شود و از دو نرخی کردن و سهمیه‌بندی اجتناب شود. فساد دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین از هم‌اکنون آشکار شده و هرچه بیشتر ادامه پیدا کند بیشتر می‌شود.در ادامه این مطلب آمده است: میلیون‌ها نفر از مردم این کشور حتی در تهران که مرکز کشور است با مسافرکشی‌های غیررسمی کمبودهای معیشتی خود را جبران یا اصولا از این راه ارتزاق می‌کنند. این چند میلیون خانواده چگونه می‌توانند با این افزایش قیمت بنزین برای گذران زندگی خود به این کار امیدوار باشند؟ منظور این است که قیمت بنزین را با افزایش تدریجی و تدابیر کارشناسانه و پرهیز از اقدامات فسادآوری از قبیل دونرخی‌کردن تغییر دهید.
 • تاکید فرمانده بسیج بر اینترنت پاک درکشور

  انتخاب نوشت: سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج گفت: فضای مجازی امروز در دنیا نقش‌آفرینی می‌کند و ما هم بهره‌برداری صحیح از فضای مجازی می‌کنیم و معتقدیم اینترنت در کشور ما باید اینترنت پاک باشد و این اعتقاد را با صراحت بیان می‌کنیم. او ادامه داد: تا کنون با وزارت ارتباطات طرحی را مطرح نکرده‌ایم؛ البته آماده همکاری با وزارت ارتباطات هستیم و آمادگی داریم در زمینه تولید محتوا در بخش‌های مختلف از توان مردم استفاده و برای تولید محتوا از ظرفیت مردم استفاده کنیم. سلیمانی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اکانت فیک در شبکه‌های اجتماعی نداریم و اصلا به این شکل نیست و لزومی به داشتن اکانت فیک نداریم. وقتی می‌توان با اکانت واقعی و مردمی در فضای مجازی حضور داشته و تولید محتوا کرد چه نیازی به این روش‌ها وجود دارد. استفاده از اکانت‌های فیک روش‌های منسوخ منافقان و کسانی است که به دامان بیگانگان پناه برده‌اند و سرسپردگان استکبار شده‌اند.
 • نگرانی آیت‌الله محمد یزدی از وضعیت ظاهری قم

  ایسنا نوشت: رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه برخی مسوولان دلسوز قم نیستند، گفت: نگرانی از وضعیت ظاهری قم یک نگرانی جدی و بجاست و جامعه مدرسین نیز همیشه نسبت به وضعیت قم دغدغه داشته است؛ به همین علت در دیدار با مسوولان مختلف حساسیت شهر قم را به افراد گوشزد کرده است.آیت‌الله محمد یزدی در دیدار با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس با تاکید بر اینکه کار مجموعه‌های مختلف در قم باید در شأن این شهر باشد، اضافه کرد: با وجود توصیه‌هایی که تاکنون به مجموعه‌ها و افراد مختلف داشته‌ایم، اما همچنان برخی نسبت به وضعیت قم بی‌توجه هستند؛ هر چند در این میان برخی مجموعه‌ها نیز نسبت به گذشته فعال‌تر شده‌اند و به‌عنوان نمونه نیروی انتظامی امروز فعال‌تر از گذشته شده است.
 • دومین جلسه رسیدگی به اتهامات اخلالگران ارزی

  ایسنا نوشت: دومین جلسه رسیدگی به اتهامات تیمور عامری و چند متهم دیگر به اتهام اخلال در نظام پولی و ارزی کشور برگزار شد. همچنین به گزارش «ایرنا» محمد موحدی آزاد، رئیس شعبه اول ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی گفت: در پرونده اخلالگران ارزی، یکی از متهمان برای ارسال اسناد و مدارک با واتس آپ یا تلگرام، ۲ میلیارد تومان رشوه دریافت کرده است. به گفته قاضی ویژه این پرونده ۱۰ نفر از متهمان متواری هستند.
 • رویکرد جدید اصولگرایان برای انتخابات مجلس

  ایسنا نوشت: غلامعلی حداد عادل، فعال سیاسی اصولگرا گفت: رویکرد جدید جریان اصولگرا در انتخابات آینده، وحدت فراگیر و اعتنا به حضور جوانان و به‌ویژه زنان است. راهبردها و راهکارهای ائتلاف تعریف شده است و امیدواریم با ساز‌و‌کار دقیقی به همگرایی و وحدت برسیم. وی در نشست دبیران استان‌های حزب موتلفه اسلامی با اشاره به نظرسنجی‌های اخیر در مورد مقبولیت دولت و مجلس گفت: مردم در نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که دولت و مجلس کارآمدتری می‌خواهند؛ بنابراین در اینکه ما مجلس متفاوت‌تری خواهیم داشت تردیدی نیست.
 • حکم دادگاه آمریکا برای جیسون رضاییان

  عصر ایران نوشت: دادگاهی در آمریکا برای «جیسون رضاییان» خبرنگار‌ «واشنگتن پست» ۱۸۰ میلیون دلار غرامت بابت ۱۸ ماه زندان در ایران تعیین کرد.به گزارش عصرایران به نقل از وب‌سایت روزنامه «نیویورک تایمز» آمریکا، قاضی دادگاه فدرال آمریکا روز جمعه با صدور حکمی، دولت جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت حدود ۱۸۰ میلیون دلار غرامت به جیسون رضاییان و خانواده‌اش محکوم کرد.قاضی «ریچارد جی لئون» از دادگاه منطقه‌ای کلمبیا ایالات متحده، به‌طور مشترک ۱۸۰ میلیون دلار به جیسون رضاییان، مادر و برادرش غرامت تعیین کرد.رضاییان در ۲۲ جولای ۲۰۱۴ (تیرماه ۱۳۹۳) به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شد. او پس از ۱۸ ماه زندانی در ژانویه سال ۲۰۱۶ (دی ماه ۱۳۹۴) از زندان آزاد شد و به آمریکا رفت.
 • بازداشت پسر یکی از وزرای مستعفی دولت

  انتخاب نوشت: باشگاه خبرنگاران جوان از قول یک منبع آگاه از بازداشت پسر یکی از وزرای سابق خبر داد. به گفته این منبع، اتهام این فرد در ارتباط با مفاسد اقتصادی است. به نوشته این سایت، یک منبع آگاه در قوه قضائیه خبر بازداشت پسر یکی از وزرای سابق را که در دولت یازدهم و دوازدهم فعالیت داشت، تایید کرد.
 • بررسی ۲۰۰ پرونده در هیات‌نظارت بر رفتار نمایندگان

  تسنیم: سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تعداد پرونده‌هایی را که در مجلس دهم در این هیات بررسی شده است، اعلام کرد. نماینده مردم فسا در مجلس تصریح کرد: در مجلس دهم حدود ۲۰۰ پرونده تاکنون در هیات مورد بررسی قرار گرفته است؛ البته این به آن معنا نیست که ۲۰۰ نماینده پرونده داشته باشند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر