آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • موضع ایران دربارهNPT

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه طیف وسیعی از انتخاب‌ها پیش روی ملت ایران است، گفت فعلا تصمیمی برای خروج از NPT نداریم. «سیدعباس موسوی» روز گذشته در نشست خبری درباره اظهارات حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس درباره احتمال خروج ایران از پیمان NPT گفت: آقای بعیدی نژاد بعد از آن هم نظر دیگری داد. ایشان طیف‌های مختلفی از نظرات موجود در کشور را بیان کرد و بنده هم گفتم فعلا جمهوری اسلامی تصمیمی برای این موضوع ندارد. برنامه‌ها حساب شده است و براساس واکنشی که از طرف مقابل می‌بینیم گام‌ها را برخواهیم داشت و باید به آینده فرصت دهیم.
 • درخواست روحانی برای رسیدگی به فساد میلیارد دلا‌ری

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری از رئیس قوه‌قضائیه تعیین تکلیف پرونده بابک زنجانی و اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی درمورد سرعت رسیدگی به پرونده دو میلیارد دلاری را خواستار شد. او روز گذشته درجریان سفرش به استان یزد در جمع مردم گفت: از قوه‌قضائیه که با فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی برخورد می‌کند می‌خواهم که مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح دهد.
 • درخواست مذاکرات جامع با ایران

  دنیای‌اقتصاد: به‌دنبال اعلام گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، یک مقام ارشد اماراتی خواهان مذاکره با ایران برای یک «توافق جدید» شد. انور قرقاش، وزیر مشاور دولت امارات در امورخارجه با تاکید بر ضرورت توقف دخالت‌های خارجی در امورخاورمیانه گفت: «خواهان مقابله با ایران نیستیم.»
 • ابتکار صلح هرمز؛ طرح امید

  دنیای اقتصاد: وزیر امورخارجه ایران در یادداشتی که در روزنامه کویتی «الرای» منتشر کرده، با دعوت مجدد از کشورهای عرب منطقه برای انجام گفت‌وگوی فراگیر، جزئیات طرح «ابتکار صلح هرمز» را تشریح کرد. به گزارش «ایسنا» محمدجواد ظریف، در یادداشتی تحت عنوان «ابتکار صلح هرمز؛ طرح امید» که در روزنامه کویتی الرای منتشر شده، می‌نویسد: منطقه هرمز در زمینه تجارت بین‌المللی و انرژی از اهمیت استراتژیک برخوردار است و تقریبا روزانه ۱۵ میلیون بشکه نفت در این منطقه برای مصرف‌کنندگان عبور می‌کند و همزمان از طریق تنگه هرمز کالاهای زیادی میان کشورهای مرتبط با این منطقه و خارج از آن تبادل می‌شود بنابراین ایجاد امنیت و ثبات به منظور برقراری ارتباط با بازارهای بین‌المللی امری ضروری است.
 • ماجرای خانم بازرس و کیف مشکوکش

  ایسنا: اخیرا یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد ورود به سایت نطنز را داشت که به‌دلیل هشدارهای کنترلی و امنیتی از ورودش ممانعت شد؛ مساله‌ای که به شدت خبرساز شد. پایگاه خبری نور نیوز در این رابطه در عکس‌نوشته‌هایی اعلام کرد: «هنگام ورود این خانم بازرس به سایت نطنز، تجهیزات کنترلی علامت هشدار وجود مواد آلوده‌کننده را نشان داده است. بازرسان دیگری نیز همراه این خانم بودند اما دستگاه‌های کنترلی تنها در مورد او هشدار دادند.» بنابراین مسوولان کشورمان براساس مقررات بین‌المللی از ورود خانم بازرس به سایت نطنز جلوگیری و مراتب را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعکس کردند.
 • توضیحات فنی کمالوندی درباره تزریق گاز به سانتریفیوژها در فردو

  ایسنا: سخنگوی سازمان انرژی اتمی با ارائه توضیحات فنی درباره تزریق گاز به سانتریفیوژها در فردو اظهار کرد: «امروز (یکشنبه) بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمونه‌گیری انجام شده را راستی‌آزمایی کرده و مرحله نهایی که برداشت محصول است را اعلام خواهند کرد.»
 • موافقت مجلس با استعفای کاظم جلالی برای حضور در سفارت ایران در روسیه

  دنیای اقتصاد: استعفای کاظم جلالی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی برای تصدی سفارت ایران در روسیه روز گذشته درمجلس بررسی شد و در نهایت نمایندگان مجلس با استعفای او از سمت نمایندگی مجلس موافقت کردند. به این ترتیب به زودی کاظم جلالی جایگزین مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه می‌شود که از۶سال پیش در مسکو به‌عنوان سفیر کشورمان مشغول به فعالیت است.
 • نظرموحدی کرمانی درباره لوایح پالرمو و CFT

  ایسنا: آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سکوت مجمع هرگز به معنای موافقت با لوایح پالرمو و CFT نیست، گفت: آقا حتی یک کلمه هم در باب موافقت با لوایح پالرمو و CFT بیان نکردند به همین دلیل اکثریت قاطع اعضای مجمع بررسی لوایح پالرمو و CFT را به مصلحت نمی‌دانند، چون معتقدند بی‌عرضگی‌های مدیران اجرایی به حساب مجمع تشخیص گذاشته خواهد شد و مجمع می‌شود، مقصر اول و آخر بی‌کفایتی‌ها و عملکردهای نادرست آقایان. وی با اشاره به آخرین وضعیت لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: بحث مربوط به این دو لایحه مدتی بود که در مجمع تشخیص مصلحت نظام فروکش کرده بود. لوایح پالرمو و CFT دو لایحه بسیار خطرناک هستند. این دو لایحه راه نفوذ آمریکا در ساختار و مصلحت کشور را باز و مسلط می‌کنند. وی ادامه داد: بنده از مسوولانی که خواستار تصویب لوایح پالرمو و CFT هستند تعجب می‌کنم. برخی مسوولان به صراحت می‌گویند عامل همه فشارها و تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران تصویب نشدن این دو لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. اگر مجمع تشخیص آنها را رد کند باز می‌گویند مجمع عامل تشدید مشکلات اقتصادی و بدتر شدن وضعیت زندگی مردم است. موحدی کرمانی درادامه تاکید کرد: مجمع تشخیص کاملا مخالف تصویب لوایح پالرمو و CFT است.
 • توصیه رئیس دادگاه انقلاب به رئیس‌جمهور

  تسنیم: موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور درباره قوه‌قضائیه گفت: ما انتظار داشتیم آقای رئیس‌جمهور نیز همچون عموم مردم از اقدامات قوه‌قضائیه در برخورد با مفاسد خوشحال و خشنود باشد؛ البته احساس درونی ایشان به خودشان مربوط است؛ اما به لحاظ قاعده‌ حکمرانی برای آقای رئیس‌جمهور خوب نیست که مردم احساس کنند ایشان از برخورد قوه‌قضائیه با مفسدان اقتصادی نگران شده است.وی با بیان اینکه آقای رئیس‌جمهور به خوبی می‌داند که برخورد قاطع دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی موجب افزایش رضایتمندی مردم از دستگاه قضایی شده است، گفت: به آقای رئیس‌جمهور هم توصیه می‌کنیم که ایشان هر پرونده و موردی از فردی و نهادی سراغ دارند آن را طبق قانون به دستگاه قضایی اطلاع دهند و همراه با مردم منتظر پاسخ قاطع دستگاه قضایی باشد و مطمئن باشند که درباره‌ عدالت هیچ خط قرمزی وجود ندارد. اما درصورتی‌که این موارد گزارش نشود و صرفا به‌عنوان دستاویز سیاسی از آنها در سخنرانی استفاده شود، قاعدتا مردم هم قضاوت مثبتی راجع به آن نخواهند داشت.
 • راه‌اندازی سامانه ثبت اموال مسوولان از امروز

  دنیای اقتصاد: سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از آغاز به کار سامانه ثبت اموال مسوولان از امروز در مجلس خبرداد. اسدالله عباسی درگفت‌وگوبا «ایسنا» گفت: از امروزسامانه ثبت اموال و دارایی مسوولان در مجلس شورای اسلامی راه‌اندازی خواهد شد و نمایندگان ظرف یک هفته آینده می‌توانند اموال و دارایی خود را در این سامانه ثبت کنند.
 • واکنش بهروز نعمتی به خبر عدم کاندیداتوری لاریجانی

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که برخی خبرها طی روزهای اخیراز عدم شرکت علی لاریجانی درانتخابات مجلس حکایت می‌کند، روز گذشته بهروز نعمتی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که لاریجانی هیچ تصمیمی برای عدم حضور در انتخابات نگرفته‌است. روز جمعه نیز احمد امیر‌آبادی، نماینده مردم قم در مجلس خبرداد که شورای اصولگرایان قم در تهیه لیست انتخاباتی‌اش رزومه‌ای از علی لاریجانی نخواسته و البته لاریجانی نیز رزومه‌ای ارائه نکرده است.
 • لوینسون پرونده باز درایران ندارد

  دنیای اقتصاد: سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در مورد وضعیت رابرت لوینسون، تبعه آمریکایی مفقود شده و گزارش برخی رسانه‌های خارجی که ادعا کرده بودند بنا بر اعلام مقامات تهران به سازمان ملل وی دارای پرونده در دادگاه انقلاب بوده است، گفت: رابرت لوینسون هیچ پرونده قضایی و کیفری در محاکم قضایی ایران ندارد. پیش ازاین خبرگزاری آسوشیتدپرس درگزارشی مدعی شده بود که ایران برای اولین بار اعلام کرده است رابرت لوینسون در دادگاه انقلاب تهران پرونده باز دارد. براساس گزارش‌ها رابرت لوینسون مامور سابق پلیس فدرال آمریکا در اسفند ۱۳۸۵ (مارس ۲۰۰۷) در جزیره کیش ایران مفقود شده است و از آن زمان خبری از او نیست.
 • زمان محاکمه مجدد محمدعلی نجفی

  ایسنا نوشت: وکیل مدافع محمدعلی نجفی از زمان رسیدگی مجدد به پرونده موکلش در آذرماه خبر داد. حمید گودرزی در این‌باره گفت: زمان رسیدگی مجدد به پرونده موکلم آذرماه خواهد بود ولی هنوز این موضوع به ما ابلاغ نشده است. میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران صبح روز سه‌شنبه ۷ خرداد ماه با شلیک گلوله به قتل رسید و عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.
 • تمدید قرار بازداشت شبنم نعمت‌زاده

  فارس نوشت: مدت زمان قرار بازداشت «شبنم نعمت‌زاده» ۱۶ آبان به پایان رسید که این قرار به دستور قاضی پرونده تمدید شد. شبنم نعمت‌زاده، فرزند محمدرضا نعمت‌زاده وزیر اسبق صمت شهریور ماه امسال بازداشت شد. پیش ازاین قاضی مسعودی‌مقام، رئیس دادگاه اعلام کرده بود امکان صدور قرار وثیقه و آزاد شدن نعمت‌زاده وجود ندارد و در صورت نیاز قرار بازداشت باز هم تمدید خواهد شد.
 • «ناصر حجازی» صاحب خیابان شد

  ایسنا نوشت: اعضای شورای شهر تهران روز گذشته تغییر نام بلوار فردوس غرب به نام ناصر حجازی و تغییر نام میدان و خیابان پیروزان به نام پرسپولیس را روی میز بررسی قرار دادند و در نهایت اعضای شورای شهر تهران با اکثریت آرا به این تغییر نام رای مثبت دادند و میدان و معبری را به «پرسپولیس» و «ناصر حجازی» نام‌گذاری کردند.
 • عدم کاندیداتوری حداد عادل و قالیباف

  الف نوشت: مهدی چمران عضو شورای ائتلاف اصولگرایان و نیروهای انقلاب درگفت‌وگو با نامه نیوز گفت: شاید عده‌ای دوست دارند آقای حدادعادل وارد عرصه رقابت و انتخابات شود و این را به‌عنوان امیدهای آینده خودشان مطرح می‌کنند اما آقای حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نیست که بعد بخواهد سرلیست قرار بگیرد. درخبری دیگر به گزارش خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا مصری، نایب‌رئیس‌ مجلس گفت که روز شنبه از آقای قالیباف درباره نامزدی‌اش در انتخابات مجلس سوال کرده و آقای قالیباف گفته است که قصدی برای حضور در این انتخابات ندارد.
 • بازداشت تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس

  فرارو نوشت: قرار بود روزگذشته بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی و فولاد مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کنند که از قرار معلوم این حرکت اعتراضی شکل نگرفته است. طبق اطلاعات دریافتی، تعدادی از بازنشستگان بازداشت موقت شده‌ و ظاهرا برخی از آنها به وزرا منتقل شده‌اند.
 • تصویب اعتبارات لازم برای جبران خسارت زلزله آذربایجان‌شرقی

  دنیای اقتصاد: به دنبال زلزله ۹/ ۵ریشتری بامداد جمعه در آذربایجان‌شرقی، روز گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابلاغ ماموریت به کمیسیون عمران برای اعزام هیاتی به مناطق زلزله‌زده میانه و سراب گفت: وزارتخانه‌های مربوطه با بررسی نیازهای زلزله‌زدگان زودتر سرپناهی برای آنها بسازند. به گزارش «ایسنا» وی ادامه داد: از آنجا که این مناطق در شرایط هوای سرد زمستانی قرار دارد لازم است بنیاد مسکن و هلال احمر تلاش جدی داشته باشند. همزمان هیات‌ وزیران در جلسه دیروز خود به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت برای جبران خسارت و بازسازی بخش‌های آسیب‌دیده ناشی از زلزله در استان آذربایجان‌شرقی موافقت کرد.بر اساس تصمیم هیات‌ وزیران، مبلغ یک هزار و ۱۱۵ میلیارد ریال اعتبار شامل کمک بلاعوض برای احداث سه هزار واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد یکصد میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض برای تامین لوازم معیشتی برای سه هزار واحد مسکونی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال، کمک هزینه اسکان موقت سه هزار واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد یکصد میلیون ریال و کمک بلاعوض جهت احداث ۲هزار واحد جایگاه دامی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال اختصاص یافت.
 • راه‌حل نوبلیست ۲۰۱۹ برای مبارزه با فقر

  کسب جایزه نوبل اقتصاد توسط بانرجی، دوفلو و کریمر می‌تواند مسیر جدیدی را برای توسعه علم اقتصاد و سیاست‌گذاری باز کند؟ این اقتصاددانان در حل معضل فقر، تنها به نشستن در پشت میز اکتفا نکردند و تئوری‌های اقتصادی را در محیطی آزمایشگاهی به آزمون گذاشتند. آنها در شناسایی علل فقر پس از تعیین یک چارچوب علمی، آزمایش‌های کنترل شده تصادفی (RCT) را توسعه دادند. اقدامات بانرجی، دوفلو و کریمر، تئوری‌های اقتصادی را به کاربردهای مستقیم نزدیک‌تر کرده است. «دنیای اقتصاد» به بهانه نوبل اقتصاد ۲۰۱۹، امروز نشستی با عنوان «سیاست‌گذاری شهودی یا شواهدمحور» برگزار می‌کند. سخنران اصلی جلسه، مهدی فیضی، اقتصاددان و مترجم کتاب «اقتصاد فقیر» است؛ کتابی که توسط بانرجی و دوفلو نگاشته شده است. نشست امروز، پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی و گفت‌وگو خواهد بود که ساعت ۱۸ در دفتر روزنامه «دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود. علاقه‌مندان حضور خود را می‌توانند از طریق شماره ۰۹۱۰۰۸۹۷۴۲۹ اطلاع دهند. شرکت در این جلسه رایگان اما مستلزم ثبت‌نام است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر