آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۷۴۴

 • احتمال برگزاری مجدد دادگاه نجفی به‌صورت علنی

  دنیای اقتصاد: به دنبال اعلام نظرجدید کارشناسان اسلحه‌شناسی درمورد پرونده محمد‌علی نجفی، روز گذشته رئیس شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران اعلام کرد که دادگاه نجفی مجددا به‌صورت علنی برگزار می‌شود.بر اساس گزارش‌ها روز شنبه نظر کارشناسان اسلحه به وکلای نجفی ابلاغ شد که براساس آن برخلاف نظر اولیه کارشناسی که اعلام شده بود گلوله مستقیم به میترا استاد همسر دوم شهردار اسبق تهران شلیک شده است، دربررسی مجدد پرونده این کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که شلیک‌ها مستقیم نبوده و گلوله بعد از اصابت به دست میترا استاد و تغییر شکل مرمی آن وارد بدن او و باعث مرگش شده است.
 • مذاکره با آمریکا هیچ نتیجه‌ای ندارد چون هیچ امتیازی نمی‌دهند

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (یکشنبه) و در آستانه ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور، نسل جوان پرتوان، پرنشاط و پرانگیزه را نعمتی بزرگ و ذخیره‌ای ارزشمند برای ایران خواندند و با اشاره به استمرار خصومت عمیق آمریکا با ملت ایران از کودتای ۱۳۳۲ تاکنون تاکید کردند: آمریکای گرگ‌صفت البته ضعیف‌تر اما وحشی‌تر و وقیح‌تر شده است و در مقابل، جمهوری اسلامی ایران با دفاع مقتدرانه و منع مستدل مذاکره، راه نفوذ و ورود مجدد آمریکا به کشور را سد کرده است.
 • تایید ارسال نامه روحانی به سران خلیج فارس

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تایید کرد که نامه طرح «پویش صلح هرمز» رئیس‌جمهوری ایران به سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و عراق ارسال شده است. پیش‌تر روزنامه کویتی الجریده در گزارشی نوشت جمهوری اسلامی به معاون وزیرخارجه کویت پیامی از جانب حسن روحانی، رئیس‌جمهور خطاب به پادشاهان عربستان و بحرین درباره ابتکار صلح هرمز تحویل داده و پاسخ مثبتی دریافت کرده است.
 • جنایت‌های آمریکا در یک دادگاه بین‌المللی رسیدگی شود

  ایرنا: رئیس قوه‌قضائیه خواستار تنظیم یک کیفرخواست مفصل علیه مدعیان حقوق بشر به‌ویژه آمریکا شد تا در یک دادگاه بین‌المللی مورد رسیدگی قرار گیرد.سید ابراهیم رئیسی روزگذشته در نشست شورای عالی حقوق بشر گفت: امروز اگر یک بازنگاهی هم در کارنامه مدعیان حقوق بشر در دنیا و هم به عملکرد جمهوری اسلامی داشته باشیم، می‌شود کیفرخواست بلندی علیه مدعیان حقوق بشر و به‌ویژه آمریکایی‌ها تنظیم کرد.وی افزود: یک کیفرخواست بلند که حقوقدانان عالم تایید کنند که چه جنایات، نژادپرستی‌ها و کارهایی علیه انسان و حقوق انسان در آمریکا و کشورهای اروپایی انجام می‌شود. این کیفرخواست باید در یک دادگاه عادلانه بین‌المللی مورد رسیدگی قرار گیرد و بعد معلوم شود ناقضان حقوق بشر در عالم چه کسانی هستند و چه کسانی حقوق انسان را نقض کرده‌اند.رئیسی اضافه کرد: هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران از جلوه‌های بارز و روشن نقض حقوق بشر است و امروز بسیاری از جنایت‌هایی که به‌دست آنها در یمن و فلسطین و در جای‌جای دنیا صورت می‌گیرد، قابل پیگیری است.
 • ارجاع لایحه اصلاح قانون ارتقای سلامت اداری به مجمع

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته پس از دو هفته تعطیلات، در اولین جلسه خود با اصرار بر تصمیم قبلی خود لایحه اصلاح قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد اعاده شده از شورای نگهبان را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند. این لایحه برای بار دوم از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده بود و پس از لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) که به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده بود، این لایحه نیز به مجمع تشخیص ارجاع شد.
 • توصیه انتخاباتی وزیر کشور

  مهر: عبدالرضا رحمانی فضلی‌وزیر کشور روز گذشته در جلسه ستاد انتخابات کشور ضمن یادآوری مسوولیت قانونی وزارت کشور و فرمانداران به‌عنوان مجری قانون انتخابات، اظهار کرد: دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف کشور، باید حریم و مسوولیت قانونی وزارت کشور در انتخابات را به رسمیت بشناسند و به قانون احترام بگذارند. وی با بیان اینکه با آغوش باز از نظرات و پیشنهادهای همه دلسوزان و علاقه‌مندان و همه بخش‌های مرتبط استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: هیچ فرد، هیچ بخش و هیچ مجموعه‌ای حق ندارد، حتی با انگیزه‌های دلسوزانه و خیرخواهانه، فراتر از آنچه در قانون تصریح شده است، در روند برگزاری انتخابات ورود کند. هیچ از یک مدیران و صاحبان جایگاه‌ها و تریبون‌ها اعم از بخش‌های حاکمیتی، دولتی، شهرداری‌ها، ائمه جمعه و نیروهای مسلح، حق ندارند، ورود فراقانونی به عرصه انتخابات داشته باشند و در عرصه اجرای انتخابات بدون هماهنگی با مجری قانونی انتخابات دخالت کنند. همچنین به گزارش «ایرنا» وزیر کشور با بیان اینکه در زمان اربعین امنیت عراق را در اوج شاهد بودیم، گفت: ایران نقش و دخالتی در تامین امنیت داخل این کشور نداشت و این امر توسط خود عراق انجام شد. عبدالرضا رحمانی فضلی روز گذشته در نشست با اعضای ستاد مرکزی اربعین افزود: ما حتی درخواست تامین امنیت هم نداشته‌ایم.
 • واکنش وزارت اطلاعات به آزادی حسن عباسی

  ایرنا نوشت: وزارت اطلاعات در واکنش به جوسازی برخی طرفداران حسن عباسی اعلام کرد: «وزارت اطلاعات صرفا از دروغ‌پراکنی‌های وی علیه دستگاه اطلاعاتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شاکی بوده و تشخیص جرم و محکوم کردن این فرد به عهده مرجع قضایی بوده است.»
 • توصیف رحیم‌‌پور‌ازغدی از مذاکره

  فارس نوشت: حسن رحیم‌پور‌ازغدی در برنامه «استکبارستیزی» که به همت انجمن اسلامی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: ما نمی‌گوییم این افرادی که امروز دم از مذاکره و صلح می‌زنند، همانند همان جاسوسانی هستند که در اسناد لانه جاسوسی ذکر شده‌اند، اما خط فکری این افراد همان خط است. عضو شورای نمایندگان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: مذاکره وسیله است، چه مذاکره خادمانه باشد، چه مذاکره خائنانه. کسی با کلمه مذاکره و اصل آن ذاتا مشکلی ندارد، بستگی دارد چه‌ کسی با چه‌کسی و بر سرِ چه‌چیزی و چگونه مذاکره کند. آدم قوی و ملی می‌تواند مذاکره کند؛ اما آدم ضعیف و منفعل و ذلیل نمی‌تواند مذاکره کند، چرا که چنین آدمی نماینده ملت ضعیف است. وی درادامه گفت: مذاکره باید بر سرِ دفاع از منافع و حقوق و عزت کشور باشد و نباید برای باج‌دادن به دشمن و عقب‌نشینی حقوق و عزت ملت باشد. هدف مذاکره نیز باید دفاع از استقلال کشور باشد.
 • نظر معاون وزیر امورخارجه درباره FATF

  عصر ایران نوشت: غلامرضا انصاری، معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه درگفت‌وگو با روزنامه اعتماد، درپاسخ به سوالی درمورد بحث FATF گفت: کسی که می‌خواهد از مرزهای کشور خود خارج شود، یک شرط مورد توافق بین‌المللی، داشتن پاسپورت است. امروز FATF یعنی داشتن پاسپورت. اگر سیستم بانکی ایران می‌خواهد با سیستم بانکی جهان اعم از کوچک یا بزرگ آن هر نوع ارتباطی را برقرار کند، شرط آن FATF است. امسال روادید بین ما و عراق به‌علت دوستی‌های سیاسی بین دو کشور برداشته شد، اما شما باید پاسپورت داشته باشید تا بتوانید سفر کنید. پاسپورت هویت شما در بیرون از مرزهای شما است. امروز FATF و مقررات آن شرط حضور سیستم بانکی ما در بیرون از مرزها است. خواه این بانک در افغانستان، سوریه و چین باشد یا در اروپا. متاسفانه به این مفهوم توجه نشده است. FATF ابزار شما برای خارج شدن از مرزهای شما در سیستم بانکی است. اگر ما نتوانیم به سلامت از این وضعیت عبور کنیم، سیستم بانکی کشور به‌طور کامل فلج خواهد شد. یعنی شما حتی امکان حضور در کشورهای دوست و همسایه را در حوزه بانکی نخواهید داشت. اودربخش دیگری ازاین گفت‌وگو تاکید کرد: FATF شرط نیست، بلکه ضرورتی برای ادامه کار است. کشورهایی که حتی از چین هم با ما دوست‌تر هستند به ما اعلام کرده‌اند که پس از عبور از این ضرب‌الاجل نمی‌توانند هیچ‌گونه نقل و انتقال بانکی با ما انجام دهند اعم از اینکه بانکی در تحریم باشد یا نباشد.
 • آزادی رئیس جمعیت هلال احمر با قرار وثیقه

  فارس نوشت: روز شنبه پس از اتمام جلسه اخذ دفاع متهم علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر درخصوص اتهام ۵/ ۱ میلیارد اختلاس، توسط سازمان بازرسی کل کشور قرار بازداشت صادر و پس از چند ساعت با تبدیل قرار به وثیقه ۳ میلیاردی آزاد شد. این پرونده مربوط به زمانی بوده که پیوندی به‌عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول به فعالیت بوده است.
 • عذرخواهی نماینده ارومیه برای حواشی بازی فوتبال

  ایسنا نوشت: نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس به خاطر حواشی بازی اخیر تراکتور - استقلال و ماشین‌سازی- پرسپولیس از هواداران فوتبال عذرخواهی کرد.او روز گذشته در جلسه علنی مجلس ضمن عذرخواهی از خانواده محترم شهدا و رسول خطیبی برادر دو شهید گفت: از هواداران تیم‌ها به‌خصوص تیم محبوب آذربایجان تراکتور می‌خواهیم به هیچ‌وجه به قومیت‌ها، فارس‌ها، کردها و گیلک‌ها توهین نکنند. آنها عزیز ما هستند و در این مقطع زمانی همه باید سرباز ولایت و مطیع امر رهبر باشیم.
 • حضور حسین هدایتی در بخش اجرای احکام

  تسنیم نوشت: حسین هدایتی که اردیبهشت ماه امسال به جرم «اخلال عمده در نظام اقتصادی و پولی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع» به تحمل ۲۰ سال حبس و محرومیت دائم از به‌کارگیری خدمات دولتی و رد مال معادل ۴ هزار و ۸۸۹ میلیارد و ۳۹۵ میلیون ریال به نفع بانک سرمایه و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شده‌ بود، روزگذشته در بخش اجرای احکام دادگاه مفاسد اقتصادی حاضر شد.
 • تکذیب حذف برخی متن‌ها از کتب فارسی

  فرارو نوشت: کوروش امیری‌نیا، معاون برنامه‌ریزی متوسطه دفتر تالیف کتاب‌های درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش موارد مطرح شده در فضای مجازی درخصوص حذف برخی متن‌ها از کتب فارسی را رد و تاکید کرد در سه سال گذشته متنی از کتب فارسی حذف نشده است.
 • دفاع ظریف از مواضعش درباره FATF و برجام

  دنیای‌اقتصاد: محمد‌جواد ظریف، وزیر امور‌خارجه دیروز در مجلس شورای اسلامی حاضر شد تا به سوالات محمد‌جواد ابطحی و مجتبی ذوالنوری پاسخ دهد. این جلسه با تنش‌هایی نیز همراه شد و ترک صحن مجلس از سوی ظریف با اعتراض‌ نمایندگان سوال‌کننده مواجه شد.
 • آمریکا با سبک‌سری به‌دنبال آشفته‌سازی منطقه است

  دنیای اقتصاد: مراسم یوم‌الله ۱۳ آبان امروز درسراسر کشور برگزار می‌شود. در همین راستا روزگذشته علی لاریجانی رئیس مجلس با اشاره به فرا رسیدن سیزدهم آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، روز دانش‌آموز و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال ۵۸ و همچنین سالروز تبعید امام(ره) به ترکیه، گفت: این روز نماد هویتی انقلاب اسلامی در مبارزه با ظلم و استکبار است و عمق تفکر ملت ایران نسبت به استقلال کشور را نشان می‌دهد. به گزارش «ایرنا» وی درجلسه علنی مجلس، گفت: طی چهل سال گذشته دولت‌های گوناگون در آمریکا برای بازگشت سلطه خود بر ملت ایران، راه‌های متنوعی را برگزیده اما هیچ‌گاه به اهداف خود دست نیافته‌اند؛ اگرچه خسارت‌هایی به کشور وارد کرده‌اند و عدم توفیق روسای مختلف آمریکا به استقامت، پایداری و درک عمیق ملت بزرگ ایران مرتبط است.
 • گفت‌وگو میان دو جناح بر سر FATF وجود ندارد

  دنیای اقتصاد: رحمان قهرمان‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل گفت تا زمانی که گفت‌وگویی آزادانه و بدون پرده پیرامون FATF نداشته باشیم نمی‌توانیم به تصمیم‌گیری صحیح دست پیدا کنیم. قهرمان‌پور در گفت وگو با سایت انتخاب افزود: مساله اصرار دولت بر پیوستن به گروه اقدام مالی یا FATF و معرفی آن به‌عنوان یک ضرورت ملی، از دو زاویه قابل بررسی است. یکی اینکه FATF روندی است که پس از حادثه ۱۱ سپتامبر در آمریکا تقویت شده است، بنابراین باید توجه داشت که نظام بین‌الملل در چه مسیری حرکت می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر