آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۷۰۴

 • جانشین بولتون وآینده تنش ایران و آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه فایننشال‌تایمز درگزارشی به قلم ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا نوشت: هر فردی که جایگزین بولتون شود اساسا اختیارات کافی برای جهت‌دهی به اهداف کلان، در سیاست‌خارجی آمریکا را نخواهد داشت چراکه ترامپ خود آن را انجام می‌دهد، مشاور امنیت‌ملی جدید آمریکا بهتر است توجه خود را به تاثیر بر جزئیات برنامه‌های ترامپ معطوف سازد. برای نمونه در مساله ایران، گزینه تغییر رژیم که موردنظر بولتون نیز بود به‌ هیچ‌وجه موضوعیت و امکان ندارد.
 • دفاعیه جدید جهانگیری از تصمیمات اقتصادی ۹۷

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در مراسم تودیع و معارفه وزیر آموزش و پرورش از تصمیمات اقتصادی دولت طی سال‌های گذشته دفاع کرد. او با اشاره به جنگ اقتصادی نابرابر علیه اقتصاد کشورکه از اردیبهشت ۹۷ به دنبال خروج یک طرفه آمریکا از برجام شروع شده و تصمیمات اتخاذ شده در آن شرایط گفت: عده‌ای کار را خیلی ساده می‌گرفتند و بلافاصله می‌گفتند مثلا این تصمیمات، تصمیمات درستی نبوده است.
 • ضرورت تلاش‌های دیپلماتیک برای حفظ برجام

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران و پیگیری سیاست‌های متناقض واشنگتن در قبال تهران که از یک سو بر فشار حداکثری تاکید دارد و از سوی دیگر صحبت از کاهش تحریم‌ها را مطرح می‌کند، کشورهای اروپایی به همراه فدریکا موگرینی در بیانیه‌ای تاکید کردند که در شرایط کنونی ضرورت دارد تا «تلاش‌های دیپلماتیک» ادامه پیدا کند. آنها یادآور شدند که همچنان مدافع برجام و ازسرگیری گفت‌وگوها هستند.
 • شرایط دیدار روحانی و ترامپ

  سیدحسین موسویان دیپلمات پیشین ایران
  باخروج ترامپ از برجام و اعمال سیاست بیمارگونه فشار حداکثری علیه ایران، تخاصم در روابط ایران و آمریکا بعد از انقلاب ۱۹۷۹ ایران، به نقطه عطف نزدیک می‌شود. قدرت‌های بلوک شرق همچون چین و روسیه که خود نیز دچار چالش تجاری با آمریکا هستند، تلاش صادقانه‌تری نسبت به بلوک غرب برای حفظ برجام انجام می‌دهند درحالی‌که تلاش‌های اروپا با شکست کامل مواجه شده است. اروپا در شعار، از برجام حمایت می‌کند، اما در عمل کاملا تسلیم فشارهای آمریکا شده و از تحریم‌های آمریکا پیروی می‌کند. تلاش‌های مکرون رئیس‌جمهور فرانسه به نمایندگی از اتحادیه اروپا نیز تاکنون به شکست انجامیده است.
 • زمان گفت‌وگوی معنادار ایران و آمریکا

  دکتر کیهان برزگر استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علوم و تحقیقات
  رهبر معظم انقلاب اسلامی روابط جاری ایران-آمریکا را در قالب «نه جنگ، نه مذاکره» تعریف کرده است. هدف از این سیاست، در کنار تاکید بر تهدیدناپذیر بودن ایران یا مقاومت در برابر سیاست «فشار حداکثری» ترامپ و متحدان همسوی منطقه‌ای‌اش، ایجاد وحدت در رویکرد سیاست خارجی کشور و اقناع جریان‌های سیاسی داخلی در مورد بی‌فایده بودن هرگونه مذاکره با آمریکا در شرایط نابرابر سیاسی بوده است.
 • توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره سحر خدایاری

  دنیای اقتصاد: سخنگوی قوه‌قضائیه اعلام کرد که مرحوم سحر خدایاری (موسوم به دختر آبی) به هیچ عنوان در مراجع قضایی محکومیت کیفری نداشته و اصلا دادگاهی برای رسیدگی به پرونده او تشکیل نشده است. غلامحسین اسماعیلی شامگاه جمعه در برنامه «پرونده ویژه» شبکه سوم سیما که با موضوع «پرونده سحر خدایاری (موسوم به دختر آبی)» پخش شد حضور یافت و توضیح داد که برخی رسانه‌ها و افراد دارای مسوولیت‌های اجتماعی و سیاسی، برخلاف واقع ادعا کردند که این فرد دارای محکومیت کیفری بوده و این حکم محکومیت، زمینه‌ساز اقدام مرحومه شده است که به هیچ‌وجه این مطلب صحت ندارد.
 • تشییع پیکر اسدالله عسگراولادی

  دنیای اقتصاد: حزب موتلفه اسلامی روز گذشته طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مراسم تشییع پیکر اسدالله عسگراولادی امروز یکشنبه برگزار می‌شود. روز گذشته همچنین برخی مقامات با انتشار پیام‌های جداگانه، درگذشت اسدالله عسگراولادی را تسلیت گفتند. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری و محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید نیز با انتشار پیام‌های جداگانه، درگذشت عسگراولادی را تسلیت گفتند. اسدالله عسگراولادی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی روز جمعه ۲۲ شهریور درگذشت. او از جمعه هفته گذشته تاکنون به دلیل بروز عارضه مغزی در بخش مراقبت‌های ویژه یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود. اسدالله عسگراولادی متولد ۱۵ اسفند ۱۳۱۲ از اعضای قدیمی حزب موتلفه اسلامی و برادر مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی از مبارزان دوران ستمشاهی بود، وی علاوه بر این عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین بود.
 • ابلاغ آیین‌نامه ساختار و تشکیلات مرکز اطلاعات مالی

  ایلنا: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور آیین‌نامه ساختار و تشکیلات مرکز اطلاعات مالی با هدف مقابله با پولشویی را ابلاغ کرد. هیات وزیران در جلسه سیزدهم شهریور ۱۳۹۸ آیین‌نامه ساختار و تشکیلات مرکز اطلاعات مالی را که توسط شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تامین مالی تروریسم و در راستای اجرای قانون مبارزه با پولشویی تدوین شده، به تصویب رسانده بود. در این آیین‌نامه با هدف پیشگیری و مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم در کشور، ۲۶ وظیفه و اختیارات برای مرکز اطلاعات مالی تعریف شده است. بر این اساس دریافت، گردآوری، نگهداری و تجزیه و تحلیل و ارزیابی اطلاعات و بررسی معاملات و عملیات مشکوک به پولشویی و تامین مالی تروریسم، ردیابی وجوه و انتقال اموال با رعایت ضوابط قانونی و گزارش معاملات و عملیات مشکوک به پولشویی و تامین مالی تروریسم از جمله وظایف تعریف‌شده برای این مرکز است.
 • ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان

  ایسنا: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضائیه در اجرای بند ۶۴ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، مصوب ۰۹/ ۰۴/ ۱۳۹۴ مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» و مقررات قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی در زمینه حبس زدایی، «دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» را ابلاغ کرد.
 • انتقاد واعظی از فضای مجازی درباره دسترسی به موادمخدر

  مهر: رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر فضای مجازی نبود و اطلاعات این گونه منتقل نمی‌شد امروز در کشور ما بحث مواد صنعتی و شیمیایی آنقدر در دسترس نبود و دسترسی به مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی آسان نبود. محمود واعظی صبح دیروز در همایش فصلی دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های سراسر کشور با بیان اینکه امروز شرایط جهان تغییر کرده است و مساله مبارزه با مواد مخدر به دلیل تاثیرات منفی خانمان سوزی که داشته باید بیشتر از پیش مورد توجه قرار بگیرد، گفت: رئیس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: در سال‌های گذشته مبارزه با موادمخدر مبارزه با موادمخدر سنتی بود ولی الان با به بازار آمدن مواد مخدر صنعتی گرفتاری‌ها و مبارزه با مواد مخدر را دشوار کرده است.
 • بررسی حذف چهار صفر در اولویت مجلس

  فارس: معاون امور مجلس رئیس‌جمهور گفت: لوایح مربوط به رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم و حذف چهار صفر از پول ملی در اولویت تصویب مجلس دهم قرار دارد.حسینعلی امیری با اشاره به اینکه ۲۲ لایحه در اولویت تصویب مجلس دهم قرار دارد اظهار کرد: هم‌اکنون تقاضای فوریت برای لایحه حذف چهار صفر از پول ملی شده است. او با اشاره به اینکه دولت موافق طرح تشکیل وزارت بازرگانی است گفت: این طرح در دستور کار هفته‌های آینده نمایندگان ملت قرار دارد و بی‌شک با تصویب این طرح، حوزه بازرگانی کشور منسجم‌تر و متمرکزتر می‌شود.
 • تاجگردون: مجلس دهم آقا ندارد

  خبرآنلاین: غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم گچساران در مجلس گفت: مجلس دهم آقا ندارد. او در پاسخ به این سوال که آیا شما مجلس چندقطبی را که در این دوره نیز تا حدی ظهور و بروز یافته است، گزینه‌ مناسبی برای نظام پارلمانی در ایران می‌دانید، توضیح داد: اتفاقا در بدو تشکیل این دوره از مجلس من در مصاحبه‌ای تاکید کردم که مجلس کنونی «آقا» ندارد.
 • پاسخ ریاست جمهوری به برنامه «بدون توقف» شبکه۳

  ایرنا نوشت: روابط عمومی ریاست جمهوری برخی مطالب ذکر شده در برنامه «بدون توقف» شبکه ۳ سیما را شامل «ابهام‌آفرینی، اتهام و دروغ» علیه دولت خواند و برای اطلاع مردم، در سه محور توضیحاتی را منتشر کرد. اطلاعیه روابط عمومی ریاست جمهوری درخصوص مطالب کذب مطرح شده در برنامه فوق، تصریح کرده است:
 • ازدواج کمتر از ۱۳ سال باطل است

  ایرنا نوشت: آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در پاسخ به پرسشی درباره ازدواج در سن زیر ۱۳ سال در بخش استفتائات پایگاه اطلاع‌رسانی‌اش تاکید کرد: در گذشته این اجازه به اولیا داده می‌شد که حتی برای صغیر همسری انتخاب کنند و معمولا مشکلی ایجاد نمی‌شد، ولی در عصر و زمان ما عملا ثابت شده است که این ازدواج‌ها به مصلحت دخترها و پسرها نیست و دارای مفاسدی است و با توجه به اینکه غبطه و مصلحت باید رعایت شود این گونه ازدواج‌ها باطل است و اعتباری ندارد. نسبت به آنچه در گذشته انجام شده اگر در آن زمان واقعا مفسده‌ای نداشته و غبطه صغیر رعایت شده محکوم به صحت است.
 • ناگفته‌های همسایه‌های همسر نجفی

  فرارو نوشت: روزنامه شهروند درگزارشی درمورد سرنوشت برج ارمیتا همان برجی که دریکی از واحدهای آن میترا استاد همسر دوم محمد علی نجفی شهردار سابق تهران به قتل رسید، نوشت: قیمت واحد‌های این بلوک به همین دلیل از قیمت منطقه پایین‌تر آمده، چون خریدار آن ‏کم شده است. همچنین در این گزارش درباره شرایط حال حاضر واحد ۲۷۰۱ که قتل در آن روی داده، آمده است:«صاحب اصلی ‏این ساختمان خارج از کشور است. البته مدیریت برج به نمایندگی از او پیگیر کار‌ها است. اما خب ‏خانواده استاد هنوز کلید را تحویل نداده‌اند. تا جایی که من خبر دارم هنوز وسایلشان را هم نبرده‌‏اند، همه چیز مثل همان روز است. من شنیدم که مسعود استاد چند باری به خانه سر زده است. از ‏برنامه صاحبخانه هم خبر ندارم، اما از همسایه‌ها و املاکی‌های منطقه شنیده‌ام که این ‏خانه نه به این راحتی‌ها اجاره می‌رود و نه به فروش می‌رسد.»
 • هشدار پلیس درمورد نگهداری طلا در یخچال

  ایرنا نوشت: رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی از تبدیل شدن برخی خانه‌ها به بانک انتقاد کرد و از هموطنان خواست تا اشیای قیمتی خود را به صندوق امانات بانک‌ها بسپارند. سردار محسن حسن‌خانی در ادامه گفت: اکنون در سرقت از منازل بیشتر طلا، پول نقد و دلار سرقت می‌شود این در حالی است که برخی از خانه‌ها تبدیل به بانک شده است، برخی پول را به طلا تبدیل کرده‌اند و طلاها را در گاو صندوق گذاشته‌اند با این تصور که سارق گاوصندوق را با خود نمی‌برد. رئیس پلیس آگاهی تاکید کرد: در حال حاضر پیشنهاد پلیس سپردن اشیای قیمتی به صندوق امانات بانک‌هااست. به هموطنان توصیه می‌کنیم، پول زیاد، طلا و دلار را در منزل خود نگهداری نکنند، برخی مقدار زیادی طلا را خریداری کرده و در یخچال خانه نگهداری می‌کنند در حالی که اولین مکانی که به ذهن سارق می‌رسد یخچال و زیر گلدان‌ها است.
 • شهردار صدرا از کشورگریخت

  عصر ایران نوشت: منوچهر قائدی شهردار اسبق شهر جدید صدرا (شیراز) که به جرم ارتشا محکوم شده بود از کشور فرار کرد. در همین اتباط حیدر آسیابی دادستان شیراز به «ایرنا» گفت: بر اساس اتهامات و رای دادگاه قائدی ممنوع‌الخروج بوده و امکان خروج از مبادی قانونی را نداشته بر همین اساس نامبرده سال گذشته به طور غیرقانونی از کشور خارج شده است.دادستان عمومی و انقلاب شیراز با تاکید بر اینکه اقدامات برای بازگرداندن شهردار اسبق صدرا به کشور انجام شده است، گفت: با وزارت دادگستری و امور بین‌الملل قوه‌قضائیه مکاتبه‌ای انجام شده و از طریق اینترپل بازگرداندن شهردار اسبق صدرا دنبال می‌شود.
 • حکم خواننده زن ابیانه صادر شد

  فارس نوشت: مرتضی باصریان، دادستان عمومی و انقلاب نطنزاز ابلاغ صدور حکم یک سال حبس غیر قطعی به وکیل خواننده زن در روستای ابیانه خبرداد. به گزارش خبرگزاری فارس، وی اظهار کرد: بعد از احضار «نگار معظم» به جرم خوانندگی غیرمجاز در روستای ابیانه، نامبرده در نطنز حاضر و دو روز بازداشت شد که بعد با قرار وثیقه آزاد شد.دادستان نطنز افزود: این شخص به همراه وکیل خود در جلسه دادگاه حاضر و جرمش مورد رسیدگی قرار گرفت، نهایتا این پرونده رسیدگی و زن خواننده به یک سال حبس غیرقطعی محکوم شد؛ البته این حکم در دادگاه تجدیدنظر قابل‌اعتراض است.
 • ساماندهی معتادان متجاهر تا پایان امسال

  ایرنا نوشت: سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه ساماندهی بیش از ۵۰ درصد معتادان متجاهر صورت گرفته است، گفت: بنا داریم با همکاری ظرفیت‌ها و نهادهای نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی و سازمان‌های فعال در این حوزه تمام معتادان متجاهر را تا پایان امسال ساماندهی کنیم.

بیشتر