آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۹۷

 • نقشه راه دیپلماسی ایران در مواجهه با اروپا و آمریکا

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری برعدم مذاکرات دوجانبه با آمریکا تاکید کرد و گفت: تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در هیچ مقطعی نداشته و نداریم؛ پیشنهادهایی مطرح شده اما پاسخ ما همیشه منفی است. روحانی که روزگذشته برای شرکت درجلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی،درمجلس حضوریافته بود افزود: پیش از این آمریکا در ۱+۵ با ما حرف می‌زده و با هم راجع به مسائل هسته‌ای بحث می‌کردیم.اینکه آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد خیلی برای ما مهم نیست، مهم تحریم است و اگر آمریکا کل تحریم خودش را بردارد، باز هم امکان‌پذیر است در جلسه ۱+۵ مثل قدیم آمریکا هم حضور پیدا کند، اما این مشروط به آن است که کل تحریم را بردارد.
 • دو کرسی خالی دولت پر شد

  زینب موسوی
  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها دیروز تصدی دو وزارتخانه را به «محسن حاجی‌میرزایی» و «علی اصغر مونسان» سپردند. هرچند حاجی‌میرزایی با رای بیش از ۷۸ درصد نمایندگان حاضر در جلسه علنی دیروز، چهارمین وزیری است که در دولت حسن روحانی، سکان وزارت آموزش و پرورش را به دست می‌گیرد، اما علی‌اصغر مونسان، نخستین فردی است که عنوان وزیر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در جمهوری اسلامی ایران را دریافت می‌کند.
 • لودریان: خط اعتباری فرانسه منوط به معافیت آمریکا است

  دنیای اقتصاد: پس از سفر سیدعباس عراقچی، معاون وزیرخارجه به پاریس برای رایزنی با هدف حفظ برجام، ژان ایو لودریان، وزیرخارجه فرانسه تاکید کرد که مذاکره با ایران در زمینه ایجاد یک خط اعتباری نفتی در جریان است و هنوز کارهای زیادی باقی ‌مانده است که برای حفظ برجام باید انجام شود. به گزارش خبرگزاری فارس، لودریان با اشاره به مذاکرات اخیر میان تهران و پاریس گفت که مذاکرات با ایران شکننده است اما در جریان است.
 • روزنامه یومیوری: ژاپن به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس نمی‌پیوندد

  روزنامه یومیوری ژاپن ۱۲ شهریور ماه گزارش داده است که این کشور به ائتلاف دریایی آمریکا برای حفاظت از شناورهای تجاری در آب‌های جنوبی ایران ملحق نخواهد شد؛ بلکه ممکن است یک ماموریت مستقل در خلیج عدن و باب‌المندب طرح‌ریزی کند. پیشتر نیز گزارش‌هایی در مورد اینکه احتمالا توکیو به خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان نیرو نخواهد فرستاد منتشر شده بود. این احتمال نیز مطرح شده بود که نیروهای ژاپنی به سواحل یمن اعزام شوند.
 • ایران محور دیدار وزیرخارجه عراق با دبیرکل اتحادیه عرب

  ایسنا: وزیرخارجه عراق اعلام کرد که در دیدارش با دبیرکل اتحادیه عرب در رابطه با ایران و خلیج‌فارس بحث و تبادل‌نظر کردند. به گزارش پایگاه خبری المسله، محمدعلی الحکیم، وزیرخارجه عراق دیروز(سه‌شنبه) در نشست خبری مشترک با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در بغداد گفت: موضع عراق در رابطه با کاهش تنش میان ایران و آمریکا را به اطلاع دبیرکل اتحادیه عرب رساندم. او افزود: در رابطه با لیبی، سودان، سوریه و یمن و همچنین خلیج(فارس) و کشتیرانی بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردیم.وزیرخارجه عراق همچنین گفت که دبیرکل اتحادیه عرب را از تجاوزهای اخیر رژیم صهیونیستی به عراق مطلع کرده است. الحکیم با اشاره به اینکه در رابطه با مسائل مهمی با ابوالغیط گفت‌وگو کرده است، افزود: این مسائل را به روسای سه‌گانه عراق اطلاع خواهم داد. از سوی دیگر دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به اینکه به دعوت محمد علی الحکیم به بغداد رفته است، افزود: در این سفر با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق دیدار خواهم کرد.
 • جانسون اکثریت پارلمانی را از دست داد

  بی‌بی‌سی: با پیوستن یک نماینده محافظه‌کار به حزب لیبرال-دموکرات، «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس اکثریت پارلمانی را از دست داد.
 • ابلاغ یک آیین‌نامه برای کمک به معیشت جانبازان و آزادگان

  ایرنا: آیین‌نامه اجرایی مصوب هیات وزیران درخصوص پرداخت کمک معیشت به جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد، ابلاغ شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، آیین‌نامه اجرایی بند (ب) تبصره (۱۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور درخصوص پرداخت کمک معیشت به جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد که در جلسه ششم شهریور ۱۳۹۸ هیات وزیران به تصویب رسید، ابلاغ شد. بر همین اساس، هیات وزیران بنیاد شهید و امور ایثارگران را موظف کرد، به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال «معسر» فاقد درآمد که براساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نیستند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند.
 • تشکر نمایندگان از مواضع رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: ۱۵۰نفر از نمایندگان طی نامه‌ای از مواضع رئیس‌جمهور برای عدم مذاکره با آمریکا قدردانی کردند. دربخشی از این نامه آمده است: مواضع اخیر جنابعالی در رد مذاکره پیش از آنکه نوع مطالب منتشر شده قبلی دغدغه جدی دلسوزان نظام اسلامی و باعث به وجود آمدن امید واهی غربی‌ها شد، بنابراین از مواضع اخیر شما قدردانی کرده و امید راسخ داریم در این مسیر مهم و سرنوشت‌ساز همچنان در راه امام راحل و رهبری ثابت‌قدم و استوار باشید. همچنین نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای از از وزیر کشور برای انتصاب سید سلمان سامانی به‌عنوان معاون هماهنگی وزارت کشور تقدیر کردند.
 • وزیر اطلاعات: به متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای پس از برائت ۴میلیارد پرداخت شد

  ایرنا: وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «متهمان ۵۳ نفر بودند که پس از بررسی‌ کارشناسی معاون حفاظت وزارت اطلاعات و عدم انتساب اتهام ترور به آنها، ۴ میلیارد تومان بابت جبران خسارت پرداخت شده است.»
 • سپاه در انتخابات مجلس از هیچ جریانی حمایت نمی‌کند

  ایرنا: معاون سیاسی سپاه صاحب الامر(عج) قزوین گفت: سپاه در انتخابات مجلس از هیچ فرد، گروه و جریان خاصی حمایت نمی‌کند اما موضع آن مشخص و قاطع بوده و خواستار حمایت مردم از نامزدهایی که مدافع ارزش‌های انقلاب باشند، است.سرهنگ پاسدار الماس پویامنش در نشست تعاملی با خبرنگاران که با موضوع انتخابات برگزار شد، گفت: انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نخستین انتخابات در چله دوم انقلاب است و از این جهت، هم برای دوستان و هم دشمنان انقلاب دارای اهمیت بالایی است.وی ادامه داد: طرفداران انقلاب اسلامی در این دوره از انتخابات به تأسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری به دنبال ریل‌گذاری درست در گام دوم انقلاب بوده و دشمنان آن نیز افرادی را می‌خواهند وارد مجلس کنند که این ریل‌گذاری به وقوع نپیوندد. معاون سیاسی فرمانده سپاه صاحب‌الامر(عج) گفت: ما مجلسی می‌خواهیم که در برابر فشارهای آمریکا مقاوم و حامی نظریه مقاومت فعال بوده و ساز و کار مقاوم‌سازی کشور در برابر اپوزیسیون داخل و خارج از کشور را داشته باشد. همچنین شرایط گفتمانی از نظر اقتصادی باید در مجلس شورای اسلامی فراهم باشد.
 • نظر احمدی نژاد درباره برجام

  انتخاب نوشت: محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی در پاسخ به این سوال که «آیا برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارید؟» گفت: «نه، ما از نظرات مردم تبعیت می‌کنیم.» احمدی‌نژاد از توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ انتقاد کرد و افزود: اگر من بودم هرگز این توافق را امضا نمی‌کردم. من هرگز زیر بار امضای چنین چیزی نمی‌رفتم؛ اما خب شرایط متفاوت است. او همچنین گفت: معنی قطعنامه، اجماع جهانی نیست.
 • درخواست رئیس شورای شهر از حامیان حیوانات

  ایسنا نوشت: رئیس شورای شهر تهران از سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه حیوانات دعوت کرد تا در مورد نگهداری از سگ‌های بلاصاحب به شهرداری کمک کنند.
 • واکنش به عزاداری زنان درخیابان

  ایرنا نوشت: مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان کشور با اشاره به فعالیت پایگاه‌های بسیج خواهران سراسرکشور در ایام عزاداری امام حسین (ع) گفت: این فعالیت‌ها در داخل پایگاه‌ها صورت می‌گیرد و برپایی هیات عزاداری بانوان در سطح خیابان پسندیده زنان و عرف جامعه نیست چرا که احتمال سوء رفتار و برخوردهای سلبی در آن بسیار است.
 • حضور بازنشستگان امنیتی و نظامی در تخلفات بانک سرمایه

  مهر نوشت: جلسه محاکمه محمدرضا خانی و شش نفر دیگر از متهمان پرونده بانک سرمایه در شعبه سوم ویژه مفاسد اقتصادی در حالی برگزار شد که قهرمانی، نماینده دادستان، از ردپای برخی از بازنشستگان امنیتی و نظامی در فساد بانک سرمایه، پرده برداشت.
 • ابطال عقد دختر ۱۰ ساله

  دنیای اقتصاد: به دنبال انتشار فیلمی از ازدواج دختری ۱۰ساله با پسری ۲۲ ساله در شهرستان بهمئی دراستان کهکیلویه و بویراحمد، رئیس دادگستری شهرستان بهمئی از ابطال این عقد موقت خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر