آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۷۰

 • پول ملی منهای چهار صفر

  دنیای اقتصاد: با تصمیم هیات دولت، روند حذف ۴ صفر از پول ملی کلید خورد. تاوان نیم‌قرن تورم موجب شد تا با یک واقعیت روبه‌رو شویم: اسکناس‌های رایج با وجود بزرگی‌شان و حتی تبدیل غیررسمی ریال به تومان، در برابر تورم انباشته، کارآیی خودشان را از دست داده‌اند. حذف ۴ صفر شوکران این تورم است. اما سوال مهم این است که آیا محو صفرها دائمی است یا موقتی؟ پاسخ این سوال کاملا به عرصه سیاست‌گذاری وابسته است. اگر رفرم پولی ذیل مجموعه اصلاحات اقتصادی و در حلقه آخر اصلاحات باشد، می‌تواند پایدار بماند. اما اگر حذف صفر بدون اقدامات پیشینی و اصلاح روندهای سیاست‌گذاری باشد، صفرها به سرعت می‌توانند بازگردند؛ همان‌طور که تجربه نیم قرن اخیر اقتصاد ایران نشان داده که تورم می‌تواند در هر دهه، یک صفر به واحد پولی ملی اضافه کند. نکته مهم دیگر، ملاحظه نام است. تصمیم هیات دولت این بوده که نام پول ملی از «ریال» به «تومان» تغییر کند؛ درصورتی‌که منتقدان از دو منظر، به این موضوع ایراد وارد می‌کنند. نخست اینکه از نظر فرهنگی، تومان را نه یک نام ملی و بلکه محصول تهاجم می‌دانند. ملاحظه دوم از منظر اقتصادی است که تومان به شکل غیررسمی، یک عیار حفظ ارزش شده است. از این رو جامعه ممکن است دچار سوءتفاهم کم‌نمایی در درآمد شود؛ اگرچه این کم‌نمایی در هزینه‌ها نیز اتفاق می‌افتد، اما تجربه نشان داده که احساس کمبود درآمد بر کاهش هزینه‌ چیره است.
 • چرخش اعراب به سمت ایران؟

  کامران کرمی
  دنیای اقتصاد: در ادامه تبادل سیگنال و چراغ سبز بین ایران و عربستان سعودی، محمدجواد ظریف در تازه‌ترین اظهارنظر مثبت از آمادگی ایران برای گفت‌وگو با عربستان خبر داد. وزیر امور خارجه در حاشیه نشست دیروز هیات دولت گفت: اگر عربستان آماده گفت‌وگو باشد، ما همیشه آماده گفت‌وگو هستیم. در این گزارش به تکاپوهای دول جنوبی خلیج فارس برای کم کردن سطح تنش با ایران پرداخته شده و به این سوال پاسخ داده شده که اضطرار منطقه‌ای برای تنش‌زدایی که خود را در تعدیل رفتار عربستان و امارات نشان داده است، ریشه در چه علل و عواملی دارد؟
 • وزارتخانه‌های کار، مسکن و بازرگانی به‌جای ادغام، تجمیع شدند

  دنیای اقتصاد: حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره موضوع تفکیک برخی وزارتخانه‌ها گفت: ابتدا باید کوچک‌سازی را به‌طور مناسب معنا کنیم. قرار بود وزارتخانه‌های کار، مسکن و بازرگانی با یکدیگر ادغام شوند تا کارآیی افزایش یابد و دولت چابک‌تر شود؛ اما واقعیت امر این است که آن چیزی که اتفاق افتاد ادغام نبود؛ بلکه تجمیع این وزارتخانه‌ها بود که اهداف مورد نظر محقق نشد.امیری در ادامه این گفت‌وگو گفت: در این اقدام نیروی انسانی و هزینه‌های عمومی کاهش پیدا نکرد و ما به‌طور عملی شاهد اهداف ادغام این وزارتخانه‌ها نبودیم.
 • پیام روحانی تقدیم اشرف غنی شد

  باشگاه خبرنگاران جوان: رضا اردکانیان، وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و افغانستان پیام حسن روحانی رئیس‌جمهوری را به همتای افغانستانی او تقدیم کرد. رضا اردکانیان در سفری یک روزه به افغانستان، با محمد اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی، محمدهمایون قیومی وزیر دارایی و رئیس افغانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و افغانستان و همچنین مهندس محمد گل‌خلمی پیرامون آخرین وضعیت همکاری‌های اقتصادی، تجاری، صنعتی، آب و انرژی دو کشور دیدار کرد.
 • تشکیل جلسه هیات عالی حل اختلاف قوا درباره اختلاف دولت و مجلس

  دنیای اقتصاد: علی ربیعی، سخنگوی دولت دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران از تشکیل جلسه هیات عالی حل اختلاف قوا درباره موضوع گزارش عملکرد سالانه دولت به مجلس براساس آیین‌نامه داخلی پارلمان خبر داد. ماجرای اختلاف دولت و مجلس بر سر یک ماده از آیین‌نامه داخلی پارلمان که رئیس‌جمهور را ملزم به ارائه گزارش عملکرد سالانه به مجلس می‌کند، از اواخر خردادماه امسال آغاز شد و پس از نامه حسن روحانی به مقام معظم رهبری، به دستور ایشان به هیات عالی حل اختلاف قوا ارجاع شد. مجلسی‌ها که خواهان فعال شدن اجرای این ماده از آیین‌نامه داخلی مجلس یعنی ماده ۲۳۵ هستند، دولت را ملزم به ارائه این گزارش در مردادماه هر سال می‌دانند و این در حالی است که دولتی‌ها تاکید دارند که اقدامات نظارتی مجلس در قانون اساسی صراحت دارد و نمی‌توان براساس آیین‌نامه داخلی یک قوه، دولت را ملزم کرد.
 • واکنش وزیر دفاع به خبر آزمایش موشکی اخیر

  تسنیم: امیر حاتمی، وزیر دفاع در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران درباره آزمایش موشکی اخیر گفت: برنامه‌های تحقیقاتی نیروهای مسلح هر سال تدوین و اجرا و به موقع انجام می‌شود. او افزود: در کل دنیا این کارها طبیعی است اگر روی بعضی از موضوعات کار رسانه‌ای خاص می‌کنند دنبال اهداف خاص خودشان هستند، اما نیروهای مسلح برنامه‌هایشان از جمله تست موشک مرتب اجرا می‌شود.
 • شناسایی و ضربه به یک شبکه تخلفات ارزی

  ایسنا: وزیر اطلاعات از شناسایی و ضربه به یک شبکه تخلفات ارزی خبر داد. سید محمود علوی اعلام کرد: سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره‌کل اطلاعات استان هرمزگان یک شبکه تخلفات ارزی را شناسایی کردند و به دام انداختند. او گفت: متخلفان طی سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ اقدام به ثبت یا اجاره تعدادی شرکت تجاری صوری کرده و پس از پرداخت میلیون‌ها تومان رشوه توانسته‌اند اقدام به ثبت سفارش واردات کالاهای اساسی و دریافت بیش از ۲۵۰ میلیون دلار ارز دولتی از بانک‌های مختلف کنند. این شبکه بخش ناچیزی از ارز دریافتی را به واردات اختصاص داده و با مصرف مابقی آن در مجاری غیر‌قانونی، چند صد میلیارد تومان مال نامشروع به دست آورده‌اند.
 • موافقت ترامپ با تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران

  تسنیم: رئیس‌جمهور آمریکا با استدلال وزیر خزانه‌داری خود برای تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران موافقت کرده است. روزنامه آمریکایی واشنگتن پست بامداد چهارشنبه به نقل از ۶ مقام آمریکایی نوشت که اوایل این هفته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در نشستی که در اتاق بیضی کاخ سفید با مشاوران خود برگزار کرد، با استدلال استیون منوچین وزیر دارایی خود برای تمدید معافیت‌های باقی‌مانده هسته‌ای ایران موافقت کرد.به گفته این ۶ مقام آمریکایی، در‌حالی‌که مایک پمپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ به شدت مخالف تمدید این معافیت‌ها بودند، منوچین استدلال کرد که در صورت لغو این معافیت‌ها واشنگتن مجبور است روسیه، چین و شرکت‌های اروپایی را که در پروژه‌های هسته‌ای ایران در حال فعالیت هستند، تحریم کند.
 • انتخاب اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس

  تسنیم: سخنگوی شورای نگهبان از انتخاب اعضای هیات مرکزی نظارت بر یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خبر داد. عباسعلی کدخدایی درباره جلسه دیروز شورای نگهبان گفت: در این جلسه، آیت‌الله احمد‌جنتی، صادقی‌مقدم، سیامک ره‌پیک و بنده از شورای نگهبان و آقای محسنی‌اژه‌‌ای معاون اول قوه‌قضائیه از خارج از شورای نگهبان به‌عنوان اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.
 • آخرین وضعیت لوایح مرتبط با FATF

  باشگاه خبرنگاران جوان: محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آخرین وضعیت لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما کمیسیون مشترکی را تشکیل دادیم و در حال بررسی آن هستیم، مجمع ۱۱ سوال از دولت داشت که خوشبختانه آقای روحانی این سوالات یازده‌گانه را در یک‌ماه اخیر به بانک مرکزی، وزرای خارجه، اقتصاد و چند وزارتخانه دیگر ابلاغ کرده‌اند و ما منتظر پاسخ‌های دولت هستیم.وی تصریح کرد: ما بدون اینکه دولت به سوالات مجمع پاسخ دهد، در حال کار روی این مساله هستیم و پژوهشگرانی را برای بررسی این موضوع انتخاب کرده‌ایم.در همین حال لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره آخرین وضعیت ۹ سوال ارجاع شده از‌سوی مجمع تشخیص به دولت به خبرآنلاین گفت: این سوالات به بخش‌های اقتصادی و حقوقی دولت به‌ویژه حوزه بانکی ارجاع شده است که منتظر پاسخ آنها هستیم.معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به تمدید مهلت دوباره به ایران از‌سوی FATF و اعمال دو اقدام مقابله‌ای دیگر علیه ایران گفت: مبانی پاسخ به سوالات آماده شده است و دولت حتما قبل از پایان مهلت تعیین شده پاسخ‌ها را به مجمع ارسال خواهد کرد. او همچنین گفت: به طور قطع مجمع نیز تا زمان تعیین شده درباره لوایح پالرمو و CFT اظهارنظر خواهد کرد.
 • نظر ظریف درباره توهین‌ها به او

  ایلنا نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت درباره نامه خود به رهبری گفت: نعمتی در کشور پس از انقلاب وجود دارد و آن، نعمت، چندصدایی و داشتن دیدگاه‌های مختلف توسط گروه‌های مختلف و مردم است.
 • ابلاغ حکم قصاص نجفی به وکلای اولیای دم

  فارس نوشت: وکیل اولیای دم میترا استاد گفت: حکم قصاص نجفی روز گذشته به صورت رسمی به ما ابلاغ شد. محمود حاج‌لوئی گفت: در مورد موضوع رضایت و بخشش هنوز تصمیم جدیدی گرفته نشده است. در خبری دیگر مسعود استاد در گفت‌وگو با روزنامه ایران درباره ابلاغ حکم گفت: حکم صبح سه‌شنبه به‌صورت پیامکی برایم فرستاده شد. از حدود سه روز قبل هیچ تماسی از سوی خانواده آقای نجفی یا وکلایشان با من گرفته نشده است. او همچنین تاکید کرد: تا به حال هیچ مذاکره‌ای در رابطه با پول صورت نگرفته است. اصلا در این رابطه هیچ حرفی زده نشده است. من این موضوع را تکذیب می‌کنم. او در ادامه گفت: اگر رضایت دهیم یک عده شیطنت می‌کنند و می‌گویند که برای پول این کار را کرده است. اگر حکم قصاص بخواهیم می‌گویند که ماجرا امنیتی بوده و به هدف خود رسیده‌اند، اما برای من این حرف‌ها مهم نیست. مهم نظر خداست. من بدون توجه به این مسائل، در این پرونده فقط خدا را در نظر می‌گیرم.
 • تکذیب مرگ مسعود رجوی

  مهر نوشت: ناصر رضوی، مامور سابق وزارت اطلاعات که در دوران خدمتش، در بخش رصد سازمان مجاهدین خلق (منافقین) فعال بوده، مرگ مسعود رجوی را تکذیب کرد. وی گفت: شاید یک سال قبل از حمله آمریکا به عراق رجوی حدود یک سال در مرز اردن ماند و پس از آن به اروپا رفت و الان هم در اروپاست. وی افزود: در یک کشور به‌خصوص نیست؛ کلا در اروپا می‌چرخد، اما بیشتر مواقع، در فرانسه است. وی درباره سخنان ترکی‌الفیصل رئیس سابق استخبارات حکومت عربستان که در تیرماه سال ۱۳۹۵ در همایش سالانه سازمان از عبارت «مرحوم رجوی» استفاده کرد نیز گفت: ترکی‌الفیصل که چیزی نگفت. ما می‌توانیم صحبت‌های او را این‌طور تفسیر کنیم که گفته، این رجوی که شما (سازمان) ساخته‌اید، شبیه یک مُرده است؛ راست هم می‌گوید.
 • آغاز برخورد با بدحجابی در مترو

  الف نوشت: مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه از آغاز ارشاد بدحجابان در مترو خبر داد و گفت: با این طرح وضعیت حجاب در مترو بهبود می‌یابد. فرنوش نوبخت اظهار کرد: همکاران ما در این زمینه برنامه‌‌ریزی‌های لازم را انجام دادند و ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان در مترو انجام می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه رعایت حجاب اسلامی در مترو الزامی است و ارتباطی به واگن یا ایستگاه ندارد، گفت: اطلاعیه‌ای در این زمینه تهیه کرده و رهنمودهای لازم درمورد حجاب اسلامی را در همه خطوط و واگن‌های مترو انجام می‌دهیم؛ بنابراین برنامه‌ها در این زمینه آغاز شده است. وی تصریح کرد: تا قبل از ماه محرم تغییراتی را از لحاظ بهبود وضعیت حجاب در مترو شاهد خواهیم بود و ماموران پلیس زن مترو همچون سطح جامعه اقدامات لازم را برای ارشاد بدحجابان و بی‌حجابان انجام می‌دهند، ولی باید توجه داشت که شرایط در زیر زمین با روی زمین کمی متفاوت است و ما آهسته و پیوسته در این زمینه گام‌های لازم را برداشته‌ایم.
 • ۱۰۰ دقیقه مکالمه مکرون با روحانی

  دنیای اقتصاد: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دیروز در جلسه هیات دولت از گفت‌و‌گوی تلفنی ۱۰۰ دقیقه‌ای میان حسن روحانی و امانوئل مکرون، روسای‌جمهور ایران و فرانسه خبر داد. پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهور، سه‌شنبه شب از انجام این گفت‌و‌گوی تلفنی خبر داد. به گزارش این پایگاه، روحانی در این گفت‌و‌گوی تلفنی، «عادی‌سازی روابط نفتی و بانکی» را گام اول تعهدات مورد انتظار ایران از اروپا توصیف کرده است. روحانی در این گفت‌وگو تاکید کرده که اروپا فرصت‌های زیادی را از دست داده است. او احیای تعهدات برجامی را به کاهش‌های تحریم‌های نفتی و بانکی مشروط کرده است.
 • پرسش‌نامه شورای روابط خارجی درباره رویکرد کاندیدا‌های دموکرات به برجام

  دنیای اقتصاد: اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا طی یک پرسش‌نامه، دیدگاه‌های کاندیدا‌های دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ را درمورد ایران و توافق هسته‌ای پرسیده بود. سوال این بود: آیا مجددا به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سال ۲۰۱۵ ملحق خواهید شد؟ برای الحاق مجدد به آن آیا تغییری در توافق لازم است و اگر هست چه تغییری؟ و پاسخ کاندیداها به این شرح بوده است:
 • موازنه میان قدرت و محدودیت

  دکتر عبدالرسول دیوسالار
  برخلاف تصور اولیه تیم ترامپ و دولت‌های منطقه‌ای، سیاست فشار حداکثری علیه ایران نه تنها نتایج مورد انتظار را در پی نداشت، بلکه ایران را به سوی بهره‌برداری حداکثری از منابع قدرت منطقه‌ای خود از جمله در تنگه هرمز واداشت. تاکنون تنگه هرمز همچون سلاحی جغرافیایی سیاستمداران ایران را قادر ساخته تا تلاطم اقتصادی در ایران را به یک تلاطم امنیتی در منطقه مبدل کنند و از این طریق روندهای امنیتی در سطح منطقه را از سیاست داخلی در ایران متاثر سازند.

بیشتر