آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۴۴

 • پاسخ فرماندهان نظامی به لفاظی‌های ترامپ

  دنیای اقتصاد: همزمان با افزایش تنش لفظی میان ایران و آمریکا، روز گذشته دو تن از فرماندهان سپاه پاسداران درسخنانی نسبت به هرگونه حمله آمریکا به ایران هشدار داده و اعلام کردند در صورت وقوع جنگ زمان و دامنه آن در کنترل هیچ‌کس نخواهد بود و پاسخ ایران به هر گونه تعدی و ماجراجویی آمریکایی‌ها پشیمان‌کننده خواهد بود.
 • ایران در مواضع رقبای ترامپ

  پوریا فیروزنژاد
  دنیای اقتصاد: کارزار انتخاباتی آمریکا برای ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ هفته گذشته با برگزاری دو مناظره تلویزیونی میان ۲۰ نامزد حزب دموکرات به‌طور رسمی کلید خورد. طی این دو مناظره مشخص شد که در درون حزب دموکرات نیز اختلافات جدی در رابطه با مسائل اقتصادی، سیاست خارجی و اجتماعی وجود دارد. اما انتقاد از سیاست‌های ترامپ طی بیش از دو سال و نیم گذشته بیشترین زمان را از نامزد‌ها گرفت. در زمینه سیاست‌خارجی نیز، ایران و توافق هسته‌ای موضوعی بود که نامزدها بیشترین توجه را به آن نشان دادند.
 • زندانی سیاسی نداریم

  دنیای اقتصاد: سخنگوی قوه‌قضائیه با بیان اینکه اهتمام قوه‌قضائیه جداسازی زندانیان براساس نوع جرم است و درصد قابل قبولی محقق شده و رخ داده و در زندان‌ها به‌ویژه در تهران در بخش‌های مختلف افراد با جرم‌های مختلف جداسازی شده‌اند، تاکید کرد که ما زندانی سیاسی نداریم و اینها کسانی‌اند که جرم علیه امنیت انجام داده‌اند.
 • امکان تصویب پالرمو و CFT وجود ندارد

  دنیای اقتصاد: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه دیروز در اظهارنظری درباره وضعیت بررسی دو لایحه از لوایح ۴گانه مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت که امکان رای‌آوری دو لایحه پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود ندارد.
 • مجوز اقامت ۵ ساله به سرمایه‌گذاران خارجی در ایران

  خبرگزاری صدا و سیما: سخنگوی دولت گفت: هیات وزیران موافقت کرد برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی به سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در کشور معادل ۲۵۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری کنند اجازه اقامت در ایران را بدهد. علی ربیعی دیروز پس از پایان جلسه هیات وزیران افزود: این سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند در قالب سپرده‌گذاری در بانک، اوراق مشارکت در بخش تولید و مسکن و این چارچوب‌ها صورت بگیرد. سخنگوی دولت ادامه داد: در شرایط فعلی بر سهولت جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز در این جلسه تاکید شد که مجوزهای لازم به سرمایه‌گذاران در چند روز داده شود.
 • تشکیل کمیته ضدفساد در قوه‌قضائیه

  تسنیم: رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به اینکه قاضی، وکیل، کارشناس، ضابط و همه افراد درگیر در پرونده‌های قضایی مشمول امر خطیر مبارزه با فساد هستند، گفت: با همکاری همه بخش‌های نظارتی داخل قوه‌قضائیه و بخش‌های بیرونی کمیته‌ای فعال خواهد شد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی قوه‌قضائیه، سیدابراهیم رئیسی دیروز در جلسه مسوولان عالی قضایی به مساله فساد در قوه‌قضائیه اشاره کرد و گفت: فساد درون قوه‌قضائیه به هیچ وجه قابل‌تحمل نیست و اولین مدعی فساد نیز خود قضات شریف و مسوولان قضایی هستند. قاضی، وکیل، کارشناس، ضابط و همه افراد درگیر در پرونده‌های قضایی مشمول امر خطیر مبارزه با فساد هستند، در این راستا با همکاری همه بخش‌های نظارتی داخل قوه‌قضائیه نظیر مرکز حفاظت اطلاعات و دادسرای انتظامی قضات و همچنین بخش‌های بیرونی از جمله نیروی انتظامی، دستگاه‌های امنیتی و... کمیته‌ای فعال خواهد شد که البته جلسات ابتدایی آن برگزار شده است. او تاکید کرد: می‌خواهیم واقعا همه حس مبارزه با فساد را داشته باشند و هیچ‌کس در این میدان، غایب نباشد. کمیته مذکور با حضور همه بخش‌ها تشکیل خواهد شد تا موضوع فساد را مجدانه دنبال کنند و مردم هم مطمئن باشند که در برخورد با فساد داخل قوه‌قضائیه هیچ رحمی نخواهیم داشت.
 • توصیه جنیدی درباره نحوه اصلاح قانون مهریه

  خانه ملت: معاون حقوقی رئیس‌جمهور تاکید کرد: ضمانت اجرایی پرداخت مهریه نباید بدون ارائه راهکار جایگزین از بین برود. لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مورد تصمیم جدید قوه‌قضائیه برای آزادسازی زندانیان مهریه گفت: به‌طور کل به‌عنوان یک قاعده حقوقی کسی که مدیون به دیگری است باید به‌عنوان یک امر حقوقی و نه کیفری تلقی شود و بالطبع الزام به انجام تعهد مالی شود، پس اینکه نباید به دین، جنبه کیفری داده شود به‌عنوان یک سیاست کلی حقوقی در تمامی دنیا درست است، به این معنا که مدیون بودن جرم نیست. معاون حقوقی رئیس‌جمهور تاکید کرد: این امر مطلوبی است که برای پرداخت مهریه تا جایی که امکان دارد از راهکار کیفری استفاده نکنیم، اما مشروط بر اینکه ضمانت‌های اجرایی موثر جایگزین داشته باشیم و تا زمانی که این امر محقق نشود، حذف ضمانت‌های اجرایی گذشته به توانمندی مالی و تکیه‌گاهی که بخش قابل‌توجهی از بانوان دارند، صدمه وارد می‌کند؛ بنابراین نباید در این حوزه به‌طور یک‌بعدی تصمیم‌گیری شود.
 • تشدید برخورد با غایبان سربازی

  ایسنا: به‌دنبال انتشار برخی شایعات در مورد احتمال از سرگیری طرح فروش سربازی، بخشش اضافه‌خدمت غایبان و معافیت‌های جدید سنی، سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که نه‌تنها هیچ تصمیمی در مورد ارائه تسهیلات به سربازان غایب اتخاذ نشده، بلکه به‌زودی برخورد با این افراد تشدید نیز خواهد شد. کمالی، درباره بخشش اضافه خدمت سربازان غایب اظهار کرد: برابر قانون، سربازانی که تا سه ماه غیبت از سربازی داشته باشند، سه ماه اضافه خدمت، سربازانی که از سه ماه تا یک سال غیبت داشته باشند شش ماه اضافه خدمت و سربازانی که بیش از یک‌سال غیبت داشته باشند علاوه‌بر شش ماه اضافه خدمت، مشمول مجازات‌های مربوط به سربازان فراری نیز می‌شوند. وی با بیان اینکه در گذشته طی چند مرحله اضافه خدمت‌های ناشی از غیبت سربازان بخشیده شده بود، اظهار کرد: اما دیگر خبری از چنین بخشودگی‌ها و تسهیلاتی نخواهد بود و بخشودگی اضافه خدمت‌های ناشی از غیبت، دیگر تکرار نخواهد شد و تنها آن دسته از سربازانی که به سربازی اعزام شده و دارای حسن انجام وظیفه و اخلاق باشند با تشخیص فرمانده معادل دو سوم از اضافه خدمت ناشی از غیبتشان بخشیده خواهد شد و به‌جز آن هیچ بخشش دیگری وجود ندارد.
 • کالدرون رسما سرمربی پرسپولیس شد

  اقتصادنیوز: مذاکرات بین گابریل کالدرون و باشگاه پرسپولیس به سرانجام رسید و آنها به توافقات نهایی دست یافتند.به گزارش اقتصادنیوز، گابریل کالدرون یکشنبه شب به تهران رسید و پس از استقبال مسوولان پرسپولیس و انجام گفت‌وگوی کوتاه، به هتل محل اقامت خود رفت‌.
 • واکنش سردار کوثری به پخش قسمت جدید سریال گاندو

  دنیای اقتصاد: پخش قسمت تازه‌ای از سریال تلویزیونی گاندو که به‌تازگی هر شب از شبکه سوم صدا و سیما پخش می‌شود با واکنش سردار محمد اسماعیل کوثری، جانشین فرماندهی قرارگاه ثارالله تهران مواجه شده است. در قسمت گذشته این سریال ادعا شده که انفجار بیدگنه که در آن سردار حسن تهرانی مقدم و چند تن از نیروهای سپاه پاسداران به شهادت رسیده‌اند به دستور آمریکا و موساد و همکاری منافقین انجام شده و یک اتفاق نبوده است.
 • «ریخته‌گران» جلب می‌شود

  دنیای اقتصاد: رسول قهرمانی، نماینده دادستان از احضار ریخته‌گران و انقضای مهلت احضار او در دادسرا خبر داد و گفت: حکم جلب او صادر خواهد شد. به گزارش «ایرنا» نماینده دادستان روز گذشته در دادگاه مدیران بانک سرمایه گفت: ریخته‌گران از سهامداران بانک سرمایه، مدام بیانیه و نامه ارسال می‌کند که املاک بانک به ارزش ٢۶٠ میلیارد تومان که بابت دیون او پرداخت شده، با وکالت بلاعزل از ملکیت بانک خارج شده است؛ ریخته‌گران به دادگاه احضار شده اما در مهلت قانونی مراجعه نکرده است و برای وی حکم جلب صادر می‌شود. به گزارش «ایسنا» قهرمانی با بیان اینکه اصل بدهی ریخته‌گران ۱۶۰۰ میلیارد است و ۱۷۰ میلیارد بدهی مشکوک‌الوصول در بانک سرمایه داشته است، گفت: آقای ریخته‌گران احضار شدند و نیامدند. مدت احضار منقضی شده و حکم جلب ایشان صادر خواهد شد.
 • برخورد با کشف حجاب در فرودگاه

  ایسنا نوشت: فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از برخورد با کشف حجاب در محیط فرودگاه‌ها خبر داد. سردار حسن مهری با بیان اینکه با کشف حجاب در فرودگاه‌ها برخورد می‌کنیم، گفت: ماموران پلیس اگر مواردی را مشاهده کنند که پوشش افراد مروج مدل‌های غربی است، حتما با آن برخورد خواهیم کرد.
 • آخرین وضعیت پرونده لیدا کاوه

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال پیدا شدن لیدا کاوه دختری که ۳۱ خرداد ماه پس از خروج ازخانه در محدوده شهرک غرب گم شده بود یک منبع آگاه در پلیس جنایی تهران در گفت‌وگو با «برنا» درخصوص نحوه ربوده شدن و ابعاد این پرونده گفت: ماجرای ناپدید شدن لیدا کاوه به هیچ عنوان آدم‌ربایی نیست.
 • «محسن افشانی» به فشافویه منتقل شد

  ایسنا نوشت: محسن افشانی، بازیگر سینما که هفته گذشته دستگیر شده بود، به ندامتگاه تهران بزرگ (فشافویه) منتقل شده است. افشانی به‌دلیل رفتارهای خارج از عرف و انتشار تصاویر حاوی مطالب ترویج‌کننده خشونت در فضای مجازی به دستور مقام قضایی در روز پنج‌شنبه ششم تیر دستگیر شده بود. او در ابتدا به زندان اوین و سپس به ندامتگاه بزرگ منتقل شده است. همچنین خبر آزادی افشانی با تامین قرار وثیقه از زندان صحت ندارد. از سوی دیگر به گزارش تابناک، براساس اعلام دادستانی، محسن افشانی در دادسرا دو پرونده دارد؛ یکی از پرونده‌های وی در دادسرای فرهنگ و رسانه و دیگری در دادسرای امنیت مفتوح است.
 • قهرمان‌پور: اجرایی شدن اینستکس نتیجه سرنگونی پهپاد آمریکایی بود

  دنیای اقتصاد: رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگویی تاکید کرد که اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی پیامی در راستای نشان دادن توان و اراده ایران بود و باعث شد اروپایی‌ها با تایید آمریکا،‌ اینستکس را هر چه سریع‌تر اجرایی کنند از این رو ایران برای برداشتن گام بعدی در کاهش تعهدات عجله‌ای نباید داشته باشد.
 • دیدار سران ایران، روسیه و ترکیه

  ایسنا: نشست روسای‌جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه در ماه جولای برگزار خواهد شد. به گزارش یورونیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از نشست جی ۲۰ در ژاپن در جمع خبرنگاران گفت که روسای‌جمهور سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در ماه جولای، نشستی برای رایزنی درباره رویدادهای سوریه خواهند داشت.
 • سفر صالحی به مسکو

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان انرژی اتمی در راس هیاتی برای دیدار با مقامات این کشور به مسکو سفر کرده است. به گزارش «ایسنا»، علی‌اکبر صالحی قرار است در این سفر با مقامات هسته‌ای و سیاسی روسیه دیدار کند. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز صالحی را در این سفر همراهی می‌کند.
 • محکومیت انفجار تروریستی فیلیپین

  ایرنا: سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران انفجار انتحاری تروریستی روز جمعه در جنوب فیلیپین توسط گروه تروریستی داعش را که منجر به کشته و زخمی شدن چند نفر شد، محکوم کرد. انفجار تروریستی ظهر جمعه (هشتم تیر) در پایگاهی در جزیره جولو فیلیپین به وقوع پیوست که در اثر آن پنج نفر جان باختند و تعدادی هم مجروح شدند. گروه تروریستی داعش مسوولیت این انفجار را بر عهده گرفته است.
 • دیدار وابسته نظامی ایران با وزیر دفاع عراق

  ایسنا: وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در عراق با وزیر دفاع این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش الغدپرس، سردار مصطفی مرادیان، وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در عراق روز یکشنبه با نجاح الشمری دیدار و انتصاب وی به‌عنوان وزیر دفاع را تبریک گفت. وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نجاح الشمری در این دیدار بر تداوم همکاری مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و ایجاد روابط خوب میان دو کشور تاکید کرد.
 • ظریف: ایران از مرز ذخایر ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرد

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه یک منبع آگاه به خبرگزاری فارس گفت که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۶۷/ ۳ درصد ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز این خبر را تایید کرد و گفت که این موضوع را قبلا اعلام کرده بودیم و شفاف گفته‌ایم که چه اقداماتی را انجام خواهیم داد. به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در مراسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران مرز ذخایر ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده را رد کرده یا خیر، گفت: «تا جایی که من اطلاع دارم ایران طبق برنامه از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده است.»

بیشتر