آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • کمیسیون امنیت ملی در تصاحب «ولایی‌»‌ها

  زینب موسوی
  دنیای اقتصاد: سرانجام انتخابات هیات‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برگزار شد و این بار مجتبی ذوالنوری نماینده اصولگرای قم به جای حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، بر کرسی ریاست این کمیسیون تکیه زد. این نتیجه انتخاباتی است که دو بار به تعویق افتاد و با همه رایزنی‌های صورت گرفته، در نهایت نتیجه به نفع فراکسیون نمایندگان ولایی یعنی اصولگرایان مجلس دهم رقم خورد. گرفتن کرسی ریاست این کمیسیون مهم پارلمان را می‌توان دومین پیروزی برای اصولگرایان در فراکسیون ولایی تلقی کرد؛ نمایندگانی که در آخرین سال فعالیت مجلس دهم، هم یک کرسی نایب رئیسی پارلمان را به دست آوردند و هم ریاست کمیسیون امنیت ملی را به دست گرفتند.
 • ادامه واکنش‌ها به «شکار» پهپاد

  دنیای اقتصاد: طی هفته‌های اخیر تنش میان ایران و آمریکا به‌شدت بالا گرفته است. دونالد ترامپ شنبه اول تیر در کاخ سفید به خبرنگاران اعلام کرد، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد و در عین حال هنوز هم گزینه نظامی علیه این کشور را مد نظر دارد. از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه «ما هر وقت که زمانش برسد آماده تعامل هستیم»، تاکید کرد تا آن زمان، کارزار فشار اقتصادی علیه این حکومت شدت خواهد یافت. وی همچنین گفت که حکومت ایران دیپلماسی تاریخی اخیر آبه، نخست‌وزیر ژاپن را رد کرد.
 • لایحه تامین امنیت زنان باید کامل شود

  دنیای اقتصاد: رئیس قوه‌قضائیه روز گذشته در نشست هم‌اندیشی صاحب‌نظران و نخبگان حوزه حقوق زنان، در رابطه با اقدامات قوه‌قضائیه در مورد لایحه تامین امنیت زنان در مقابل خشونت گفت: معاون حقوقی قوه‌قضائیه در این زمینه کار کرده و کار در بعد حقوقی آماده شده است. آیت‌الله ابراهیم رئیسی با اشاره به تلاش دستگاه قضایی برای تبدیل لایحه تامین امنیت زنان به لایحه‌ای کامل گفت: این کار بدون وقفه استمرار داشته و بدون وقفه هم کار پایان خواهد پذیرفت.
 • اخبار متناقض از قهر جهانگیری

  انتخاب نوشت: براساس گزارش «انتخاب»، در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ روز شنبه‌، روحانی خطاب به جهانگیری می‌گوید که شما و اصلاح‌طلبان به‌دنبال سرنگونی دولت هستید. جهانگیری، اما در واکنش به این سخنان روحانی، اظهارات تندی بر زبان نمی‌آورد؛ اما تصمیم به ترک جلسه می‌گیرد، اما لاریجانی از او می‌خواهد جلسه را ترک نکند.براساس این گزارش، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور پس از این اظهارات از دولت قهر کرده و در محل کار خود حاضر نشده است. طبق اطلاعات رسیده به «انتخاب»، چندین تن از وزرا، طی دوروز گذشته با جهانگیری در منزلش دیدار کرده‌اند و خواستار بازگشت او به سرکارش شده‌اند؛ امری که هنوز محقق نشده است. محمدجواد ظریف از جمله وزرایی است که برای وساطت، به منزل جهانگیری رفته است.
 • حذف مهر ورود و خروج از گذرنامه خارجی‌ها

  باشگاه خبرنگاران جوان: در پی دستور حسن روحانی، مهر ورود و خروج از گذرنامه گردشگران خارجی حذف می‌شود. رئیس‌جمهور به وزیر کشور دستور داد تا این وزارت از طریق نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ترتیباتی اتخاذ کند که از درج مهر ورود و خروج به ایران در گذرنامه اتباع خارجی خودداری شود.
 • رویکرد ایران، کاهش تنش است

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته در دیدار گابریلا کوئواس بارون، رئیس اتحادیه بین‌المجالس جهانی(IPU)، رویکرد ثابت ایران را کاهش تنش، عدم هرگونه درگیری بین نیروی نظامی کشور‌ها و توسعه صلح در سراسر جهان دانست و گفت: اتحادیه بین‌المجالس جهانی همواره در هدایت و نزدیکی پارلمان‌ها و افکار عمومی برای هماهنگی در مسائل مهم سیاسی و اجتماعی نقش‌آفرینی مثبتی داشته است.
 • تاکید وزیر کشور بر بی‌طرفی استانداران و فرمانداران در انتخابات

  دنیای اقتصاد: عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دیروز در فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: مدیران، استانداران، فرمانداران و بخشداران وزارت کشور باید در انتخابات بی‌طرف باشند و حق ندارند جناحی و سیاسی ورود پیدا کنند. به گزارش «ایسنا» سیدحسین نقوی‌حسینی، سخنگوی این فراکسیون در توضیح این جلسه گفت: رحمانی فضلی به مشکلات صدور کارت ملی هم اشاره کرد، ولی تاکید داشت که در حال حاضر این مشکلات حل شده است. البته تاکنون برای حدود ۱۰ میلیون نفر کارت ملی صادر نشده و مدیریت و ساماندهی افغان‌‌ها نیز نیازمند حساسیت و دقت ویژه‌ای است.
 • نظر مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران

  ایسنا نوشت: علی مطهری در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد با اشاره به انتشار فیلمی از یک بازیگر ایرانی در خارج از کشور نوشت: «درباره قضیه خانم ستاره اسکندری و بازیگرانی مانند ایشان که به خارج از کشور سفر می‌کنند باید یک اصل را ملاک قضاوت قرار داد و آن این است: اگر یک بازیگر زن در یک برنامه رسمی بین‌المللی در خارج از کشور به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران شرکت می‌کند باید پوشش اسلامی را به نحو درست رعایت کند؛ اما اگر برای یک سفر شخصی یا خانوادگی به خارج از کشور رفته است مامور نیستیم تجسس کنیم که آیا پوشش اسلامی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند و اگر رعایت نکرد او را به ریاکاری و نفاق متهم کنیم؛ زیرا منطق او این است که در داخل ایران قانون را رعایت می‌کنم و در خارج به هر دلیلی از جمله سهل‌انگاری یا همرنگ جماعت شدن رعایت نمی‌کنم، گرچه می‌دانم که درست و صلاح و حکم عقل و شرع آن است که در همه جا رعایت کنم و رفتار یگانه داشته باشم. اگر بازیگر زن یا مرد در یک سفر شخصی خارجی شعائر اسلامی را رعایت نکرد نباید به اشاعه آن بپردازیم هرچند تذکر لازم است، اما اگر به‌عنوان نماینده ایران در یک برنامه رسمی بین‌المللی این شعائر را زیر پا گذاشت باید مورد مواخذه قرار گیرد.»
 • کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی

  تسنیم نوشت: کامبیز مهدی‌زاده، داماد حسن روحانی، در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: امروز زمان همدلی و همبستگی است، نه زمان بازی‌های سیاسی و جناحی. برخی افراد در دولت به‌جای کاهش تنش و فشار، برای رئیس‌جمهور هزینه ایجاد می‌کنند. تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد؛ چرا باید حرفی بزنیم که بعد از چند ساعت، یا آن را حذف کنیم یا انکار! اینکه کسانی القا می‌کنند که حزب خاصی باعث پیروزی اندیشه اعتدال شد، در توهم سیاسی به سر می‌برد.در ادامه این مطلب آمده است: دولت، واعظی توانمند ندارد و برخی افراد ناآشنا به سیاست، حرف‌های ناپخته می‌زنند. اگر مردم نبودند و به صحنه نمی‌آمدند، برخی امروز به‌جای مسوولیت در دولت باید شغل پدری خود را در بازار ادامه می‌دادند؛ گذشته خود را فراموش نکنیم.
 • سلطان هروئین به اعدام محکوم شد

  ایسنا نوشت: رئیس‌کل دادگستری استان فارس اعلام کرد که حکم متهم پرونده فرد موسوم به سلطان هروئین صادر و این فرد به اعدام محکوم شده است. سید کاظم موسوی، گفت: حکم پرونده سلطان هروئین به جرم خرید و فروش ۱۷۰۰ کیلوگرم هروئین صادر شده است.وی با بیان اینکه اتهام این فرد، افساد فی الارض و حکم صادره برای او اعدام در ملأ عام بوده است، گفت: این حکم در مرحله فرجام خواهی قرار دارد و در زمان مقرر پیرامون آن از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 • سگ‌گردانی با قلاده جرم نیست

  انتخاب نوشت: حاجی رضا شاکرمی، دادستان کرج در نشست مطبوعاتی روز گذشته خود اظهار کرد: هر چند سگ‌گردانی در مکان‌های عمومی ممنوع اعلام شده، ولی قانونی درخصوص اینکه سگ‌گردانی در فضاهای عمومی جرم باشد، وجود ندارد.وی ادامه داد: واقعیت این است حضور سگ‌ها در مکان‌های عمومی باعث سلب آسایش و ایجاد مزاحمت برای مردم می‌شود و همین باعث ممنوعیت سگ‌گردانی شده است.وی افزود: با این اوصاف سگ‌گردانی تنها در مواردی که سگ‌ها در مکان‌های عمومی موجب مزاحمت شوند، جرم است و در سایر موارد حضور سگ‌های با قلاده در کنار صاحبان در مکان‌های عمومی و ماشین جرم نیست.
 • پلمب یک هتل به‌خاطر سرو مشروب

  انتخاب نوشت: دادستان مرکز استان گلستان در جمع روحانیون شیعه و سنی از تشدید برخورد با تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مشروبات الکلی در استان خبر داد.سیدرضا سیدحسینی گفت: تعداد زیادی از کارگاه‌های تولید و توزیع مشروبات الکلی در استان شناسایی و با آنها برخورد شد. همچنین یک هتل معروف در استان نیز که مشروب سرو می‌کرد به مدت ۴۰ روز پلمب شد.
 • کاهش سن اعتیاد به ۱۶ سال

  عصر ایران نوشت: ایوب سلیمانی، جانشین ناجا روز گذشته در حاشیه معارفه فرمانده جدید انتظامی گلستان گفت: متاسفانه سن اعتیاد در کشور به ۱۶ سال کاهش یافته است.
 • ضرورت تسریع بررسی CFT و پالرمو

  دنیای اقتصاد: معاون حقوقی رئیس‌جمهوری روز گذشته در گفت‌و‌گو با «ایرنا» درباره تمدید تعلیق مجدد اقدامات تقابلی گروه مالی اقدام مشترک (FATF) گفت: اعلام اعمال اقدامات تقابلی بیشتر در آینده در ذیل تصمیم به تمدید تعلیق توسط FATF نگران‌کننده است و متاسفانه به صورت قدم به قدم در حال بازگشت به نقطه ابتدایی هستیم یعنی بازگشت اقدامات تقابلی و بی‌اثر شدن تعلیق که نباید اجازه بدهیم این‌طور شود.
 • عاقبت خروج از توافق هسته‌ای برای دونالد ترامپ

  پیتر بیکر ستون‌نویس نیویورک‌تایمز
  روز پنج‌شنبه نیروهای مسلح آمریکا در واکنش به سرنگونی یک پهپاد جاسوسی بی‌سرنشین آماده حمله محدود به چند مورد از مواضع ایران بودند. اما ترامپ در آخرین لحظات منصرف شد و ترجیح داد فعلا دست به اقدام تلافی‌جویانه علیه تهران نزند. البته هنوز بحث در مورد این موضوع پایان نیافته است. مقامات کاخ سفید حاضر نیستند اطلاعات زیادی در اختیار رسانه‌ها قرار دهند. اما هیچ کس تردیدی نداشت که این تصمیم می‌توانست لحظه‌ای سرنوشت‌ساز در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ باشد.
 • واکنش روسای قوا به تجاوز پهپادآمریکایی به حریم ایران

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته در واکنش به ماجرای سرنگونی یک پهپاد آمریکایی از سوی ایران تاکید کرد که تجاوز آمریکا آغاز تنشی جدید از سوی آنها در منطقه است. وی با بیان اینکه این منطقه بسیار حساس و امنیت آبراه خلیج‌فارس و دریای عمان برای بسیاری از کشورها حائز اهمیت است، از همه نهادهای بین‌المللی خواست تا عکس‌العمل مناسبی به این اقدام تجاوزکارانه آمریکا نشان دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر