آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۳۴

 • جنب‌و‌جوش دیپلماتیک برای حفظ برجام

  دنیای اقتصاد: «اتهام‌‌زنی‌های واشنگتن علیه تهران درباره حمله به دو نفتکش در دریای عمان» و «تاکید سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران بر عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۶۷/ ۳ درصد ایران از سقف ۳۰۰ کیلو تا ششم تیر ماه» بار دیگر تنش‌ها بین ایران و آمریکا را افزایش داده و کشورهای عضو برجام را نیز نسبت به عواقب هرگونه اقدامی از سوی تهران و واشنگتن بسیار نگران کرده است.
 • ما با هیچ ملتی نمی‌جنگیم

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهورتاکید کرد: اینکه ایران بتواند مقصد نهایی یا ترانزیت برای هواپیماهای باری یا مسافری باشد، جزو حقوق مردم کشور است و اینکه صدها و هزاران شغل در کنار صنعت هوایی و گردشگری به‌وجود بیاید و روند مسافرت مردم تسهیل شود، از جمله حقوق مردم کشورمان محسوب می‌شود و دولت در این راستا گام‌های خوبی طی سال‌های اخیر برداشته است.
 • فروپاشی دیپلماسی ترامپ علیه ایران

  دنیای اقتصاد: پس از یک سال انجام تعهدات هسته‌ای از سوی ایران پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای، این احساس بیش از هر زمان دیگری در گذشته قوت گرفته است که تلاش‌ها برای وادار کردن ایران به حضور در پای میز مذاکره می‌تواند در جهت عکس، پای دو کشور را به جنگی باز کند که رهبران دو طرف نیز تاکید می‌کنند مایل به آن نیستند. این فرض که ایران وادار به مذاکره می‌شود در بهترین حالت تردید‌آمیز است که این مساله به منزله فروریختن بنیان‌های سیاستی است که ترامپ در برابر ایران دنبال می‌کند.
 • تحلیل موسسه «رند» از هزینه‌های بالای تقابل با ایران

  تلاش‌های دیپلماتیک اخیر برای نجات توافق هسته‌ای ایران و تنش‌زدایی میان ایالات‌متحده و ایران ـ از جمله نخستین دیدار نخست‌وزیر ژاپن از ایران از زمان انقلاب ـ تنها یک مرخصی کوتاه برای صحبت از جنگ بود. هفته گذشته، با حملات جدید به تانکرهای نفتی در دریای عمان، که مقامات آمریکایی به ایران نسبت داده‌اند، تنش‌ها دوباره شعله می‌کشد. حتی اگر ایالات‌متحده و ایران از یک درگیری نظامی مستقیم جلوگیری کنند، تشدید تنش و کمپین فشار حداکثری ایالات‌متحده هزینه‌های بلندمدتی برای منافع ایالات‌متحده و ثبات منطقه به همراه دارد؛ آن‌هم به شکلی که اگر معکوس کردن جریان آن غیرممکن نباشد، دشوار خواهد بود.
 • تحلیل المانیتور از پیشنهاد مصر به اعراب برای جلوگیری از جنگ با ایران

  المانیتور نوشت: همزمان با افزایش تنش‌ها بین ایران و برخی کشورهای عربی در خاورمیانه، رئیس‌جمهور مصر یک طرح امنیتی به کشورهای عربی پیشنهاد کرده است. او اخیرا در کنفرانس مکه به میزبانی عربستان در مورد این موضوع صحبت کرد. این کنفرانس در واکنش به نقش ادعایی ایران در حملات اخیر در منطقه برگزار شده بود. به گزارش «انتخاب»؛‌ هاگار حُسنی در ادامه این مطلب آورده است: السیسی در سخنرانی خود به چهار شرط ضروری برای مقابله با تهدیدات پیش‌رو اشاره کرده بود:
 • صدور حکم قطعی برای ۲۴۱ اخلالگر اقتصادی

  دنیای اقتصاد: معاون اول قوه‌قضائیه دیروز در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد که تا آخر اردیبهشت ۸۲۵ پرونده به دادگاه رفت که تعدادی دلال ارزی بودند که در زمان خودش بسیار موثر بود. یک تعداد هم از افراد دارای موقعیت‌های بالای اجتماعی و اقتصادی بودند. از مجموع ۸۲۵ نفر برای ۲۴۱ نفر حکم قطعی صادر شد.
 • دانشگاه آزاد؛ مقصر حادثه واژگونی اتوبوس

  دنیای اقتصاد: سرانجام پس از گذشت ۵ ماه از حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات تهران که ۱۰ کشته و ۲۸ مصدوم برجا گذاشته بود، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته پارلمان، گزارش خود از این حادثه را قرائت کرد؛ گزارشی که دانشگاه آزاد را مقصر این حادثه تلخ دانسته است.
 • جهانگیری: شرایط کشور خاص است

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری روزگذشته به منظور افتتاح چند طرح عمرانی و کشاورزی و نیز گفت‌وگو با مسوولان و نخبگان وارد استان زنجان شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول ریاست جمهوری، معاون اول رئیس‌جمهور در بدو ورود با اشاره به اینکه شرایط کشور به خاطر فشارهای بین‌المللی آمریکا و برخی کشورهای منطقه شرایطی خاص است، گفت: باید سیاست‌های دولت برای عبور از این مقطع و مقاومت در برابر فشارها برای مردم و مسوولان استان در حوزه‌های اقتصادی و بودجه تشریح شود.
 • نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا

  ایسنا: مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات از وارد کردن نخستین ضربه جهانی به شبکه جاسوسی آمریکا در بستر سایبری با محوریت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی خبر داد و گفت: اطلاعات و جزئیات تکمیلی جدیدترین ضربه وارد شده به این شبکه جاسوسی در آینده‌ای نزدیک ارائه می‌شود.
 • استعفای ۵۰ مدیر وزارت کشور

  تسنیم: رئیس ستاد انتخابات کشور روز گذشته اعلام کرد: یک نفر از استانداران و تعدادی از فرمانداران و رده‌های مختلف و ۵۰ نفر از مدیران در وزارت کشور استعفای خود را برای شرکت در انتخابات مجلس‌شورای اسلامی اعلام کردند. جمال عرف تصریح کرد: در سایر دستگاه‌ها هم استعفاها اعلام شده و از ۱۶ خرداد به بعد تا حدودی کشور وارد فضای انتخابات شده است.
 • نشست ویژه روسای کمیسیون‌های مجلس با رئیس قوه‌قضائیه

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون عمران مجلس از دیدار روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی با رئیس قوه‌قضائیه خبر داد. محمدرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس افزود: این دیدار با هدف تعامل بیشتر مجلس با قوه‌قضائیه صورت خواهد گرفت. به گفته رضایی، کارهای اولیه و هماهنگی برای این دیدار صورت گرفته و به زودی این دیدار انجام خواهد شد.
 • نظر آیت‌الله سبحانی درباره تدریس نظریه داروین

  عصر ایران نوشت: آیت‌الله جعفر سبحانی با تأکید بر جدی‌تر گرفته شدن مساله حجاب در دانشگاه‌ها گفت: حجاب در کشور رو به افول است. همچنین باید آیین‌نامه حجاب و موازین شرعی در دانشگاه‌ها جدی‌تر گرفته شود. آیت‌الله سبحانی ادامه داد: باید مسائل متناقض را ملاحظه و آنچه را که با موازین اسلامی در تناقض است شناسایی کنیم و با آنها مقابله شود؛ برای نمونه خواندن نظریه داروین در ایران زیبنده کشور اسلامی نبوده و باید یا حذف شود یا فکری برای آن شود.
 • آغاز رایزنی‌ اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان

  ایلنا نوشت: محسن رهامی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه در دور جدید رایزنی‌ها با شورای نگهبان پیش از انتخابات مجلس یازدهم، تاکنون یک جلسه با سخنگوی شورا داشته است، گفت: اگر افراطیون دو طرف بگذارند تلاش داریم فضای تعاملی و تفاهم ملی ایجاد کنیم. نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه بسیاری از دوستان اصلاح‌طلب به دلیل همین برخورد‌های شورای نگهبان دیگر حاضر نیستند که حتی برای مجلس ثبت نام کنند، گفت: یعنی فضا به گونه‌ای است که دوستان می‌گویند ما حاضر نیستیم آبروی خودمان را خرج و ثبت نام کنیم و بعد هم ردصلاحیت شویم.
 • طرح سوال از وزیردادگستری درباره قتل یک زندانی

  دنیای اقتصاد: دو نماینده تهران از وزیر دادگستری درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه سوال کردند. به گزارش «ایسنا» الیاس حضرتی با اعلام این خبر گفت: آقای مطهری و بنده سوالی را از وزیر دادگستری درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه مطرح کردیم. به گفته وی، این سوال تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است و بر اساس آیین‌نامه به کمیسیون مربوطه ارجاع خواهد شد.
 • تکذیب تعیین زمان دادگاه نجفی

  ایرنا نوشت: سیدمحمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران گفت: تاکنون هیچ زمانی برای برگزاری دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم نجفی تعیین نشده است و اخبار برخی رسانه‌ها درباره تعیین زمان دادگاه نجفی نادرست است. هفتم خرداد امسال محمد علی نجفی با اعتراف به قتل همسر دوم خود بازداشت شد.
 • آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی

  ایلنا نوشت: آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی در شعبه ۱۵۷ کارکنان دولت برگزار شد. نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در تشریح دادگاه خود گفت: بحث‌های زیادی در دادگاه صورت گرفت؛ اما اگر خلاصه بخواهم بیان کنم، موارد متعددی از آشفتگی انتخابات را نشان دادم.

بیشتر