آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۳۲

 • خروج از برجام در دستور کار است

  دنیای اقتصاد: عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران، بعد از دیدار با هلگا اشمید، دیپلمات آلمانی اتحادیه اروپا تصریح کرد، مهلت ۶۰ روزه‌ای که ایران به کشورهای باقیمانده در برجام برای عمل به تعهدات بانکی و نفتی داده تمدید نخواهد شد.
 • تغییر ریاست ۲ کمیسیون مهم مجلس

  دنیای اقتصاد: ریاست کمیسیون «اقتصادی» و «آموزش» مجلس تغییر کرد. دیروز با برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه این دو کمیسیون، محمدرضا پورابراهیمی پس از ۳ سال، ریاست بر کمیسیون اقتصادی را به الیاس حضرتی واگذار کرد و محمدمهدی زاهدی نیز توانست یک بار دیگر بر کرسی ریاست کمیسیون آموزش تکیه بزند؛ کمیسیونی که سال گذشته ریاستش را در رقابت با محمدرضا عارف از دست داده بود؛ اما این بار با انصراف عارف از نامزدی، فرصتی دوباره برای ریاست کمیسیون آموزش یافت. عارف هفته پیش در انتخابات ریاست مجلس شکست خورده بود.
 • ارزیابی لاریجانی از حمله به نفتکش‌ها

  دنیای اقتصاد: در ادامه واکنش‌ها و تحلیل‌ها درباره حمله به دو نفتکش در دریای عمان، رئیس مجلس شورای اسلامی این حمله را «مشکوک» و مکمل تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران دانست. موضوعی که قبلا هم ظریف آن را مطرح کرده بود. این درحالی است که وزیر امورخارجه انگلیس در ادامه اظهارات خصمانه مقامات این کشور، مدعی شد که تقریبا اطمینان دارد ایران پشت حادثه حمله به دو نفتکش در دریای عمان قرار دارد.
 • چرا ویدئوی ارتش آمریکا چیزی را اثبات نمی‌کند؟

  دنیای اقتصاد: روز پنج‌شنبه دو نفتکش متعلق به ژاپن و نروژ در نزدیکی دریای عمان در آب‌های خلیج‌فارس مورد هدف قرار گرفتند. دولت ترامپ بلافاصله ایران را به‌عنوان ‌مقصر اصلی معرفی کرد.
 • ترامپ و اطرافیانش چگونه خطر جنگ با ایران را افزایش داده‌اند؟

  در هفته‌های اخیر شاهد افزایش تنش‌ها در خاورمیانه بوده‌ایم. روز پنج‌شنبه دو ‌نفتکش ژاپنی و نروژی در نزدیکی دریای عمان مورد حمله قرار گرفتند. ادعا شده که تهران ‌احتمالا عامل اصلی حمله به این نفتکش‌ها بوده است. اما این موضوع باید مورد‌توجه قرار گیرد که این حملات نتیجه مستقیم کمپین فشار حداکثری واشنگتن ‌علیه تهران هستند.
 • سال ۹۷؛ پرفعالیت‌ترین سال نظارتی مجلس دهم

  دنیای اقتصاد: گزارش اقدامات نظارتی نمایندگان مجلس دهم در سومین سال فعالیت این مجلس یعنی خردادماه ۹۷ تا خردادماه ۹۸، دیروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد؛ گزارشی که نشان می‌دهد مجلس دهمی‌ها در سال سوم فعالیت نمایندگی خود، بیشترین فعالیت نظارتی را داشته‌اند و به این ترتیب، سال سوم مجلس دهم، پرفعالیت‌ترین سال از منظر اجرای وظایف نظارتی بوده است؛ گواه این مدعا افزایش ۷/ ۳ درصدی تعداد سوالاتی است که مجلسی‌ها در این بازه زمانی (خرداد ۹۷ تا خرداد ۹۸) از وزرا پرسیده‌اند.
 • هیچ تغییری در دستور کار دولت نیست

  دنیای اقتصاد: نخستین جلسه سخنگوی دولت در سال جدید عصر روز گذشته در حیاط دولت برگزار شد. علی ربیعی سخنگوی دولت درباره تعییرات احتمالی در دولت گفت: هیچ تغییری در دستور کار دولت قرار ندارد. آقای زنگنه نقش بسیار مهمی هم در تولید و فروش نفت داشته‌اند. ایشان از وزرای کلیدی ما محسوب می‌شود. همیشه اسم من و زنگنه در استیضاح‌ها مطرح بود.
 • جلسه غیرعلنی مجلس درباره بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها دیروز میزبان رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت بودند تا آشفتگی‌ها در بازار خودرو و همچنین موضوع کالاهای اساسی را مورد واکاوی و بررسی قرار دهند. به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی رئیس مجلس در ابتدای جلسه علنی در تشریح جلسه غیرعلنی دیروز گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت و همکارانش راجع به ابعاد مختلف موضوع صنایع معدنی و شرایطی که سرمایه‌گذاران بتوانند در یک وضعیت قابل پیش‌بینی کار کنند توضیحاتی دادند.
 • بررسی پالرمو و CFT در کمیسیون مشترک مجمع تشخیص

  تسنیم: دومین جلسه کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام روزگذشته به ریاست محسن رضایی، با دستور کار بررسی پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و CFT تشکیل شد.در این جلسه سوالات و ابهامات اعضای مجمع در پیوستن ایران به این دو کنوانسیون جمع‌بندی شد و ضمن دعوت از بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت خارجه، معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و وزارت اطلاعات برای طرح نظرات کارشناسی خود، مقرر شد سوالات یازده‌گانه به اطلاع ریاست‌جمهور رسانده شده و پاسخ رسمی دولت به آنها داده شود تا در کمیسیون مشترک و صحن مجلس قرائت شود. به گفته روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، کمیسیون مشترک مجمع تا رسیدن به نتیجه نهایی درباره پالرمو و CFT برای طرح در صحن مجمع، جلسات خود را ادامه خواهد داد. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، در کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر شد سوالات یازده‌گانه اعضای مجمع به اطلاع حسن روحانی برسد.
 • واکنش ذوالنور به فیلم منتشرشده از جلسه فرماندهان سپاه

  ایرنا نوشت: جانشین نماینده وقت ولی‌فقیه در سپاه پاسداران در واکنش به ویدئوی منتشرشده از سخنان فرماندهان سپاه بعد از انتخابات سال ۸۸ می‌گوید: دغدغه داشتن و رصد تحولات جامعه، دخالت سپاه در سیاست نیست. مجتبی ذوالنور در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره این جلسه می‌گوید: سپاه وظیفه‌اش حفظ انقلاب و دستاوردهای انقلاب است. در هر عرصه‌ای که انقلاب و دستاوردهای آن به خطر بیفتد سپاه ماموریت حفظ انقلاب و دستاوردهای آن را دارد. اگر منظور از دخالت سپاه در سیاست حفظ انقلاب، دغدغه داشتن و رصد تحولات جامعه و خط و خطوطی که ممکن است انقلاب را کمک کند یا به آن آسیب برساند، باشد، این دخالت سپاه در سیاست نیست. اگر منظور از دخالت سپاه در سیاست اینهاست، خوب معلوم است که همه باید این دخالت را داشته باشند. اما اگر منظور زیر پرچم این یا آن گروه رفتن و سینه زدن است، باید گفت که خیر؛ سپاه هیچ‌گاه این‌گونه وارد نشده و نخواهد شد.
 • اولین ریاست عبدالرضا مصری در مجلس

  خبرآنلاین نوشت: عبدالرضا مصری، نایب‌رئیس مجلس که در غیاب علی لاریجانی و مسعود پزشکیان برای اولین بار ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، اولین تجربه ریاست مجلس را با یک اشتباه شروع کرد. طبق روال معمول مجلس، پس از قرائت نطق‌های میان دستور نوبت به بیان تذکرهای شفاهی نمایندگان مجلس می‌رسد؛ نکته‌ای که گویا عبدالرضا مصری عضو فراکسیون ولایی و نایب رئیس جدید مجلس از آن اطلاع نداشت.
 • تجمع مقابل سفارت ایران در لندن

  ایسنا نوشت: سفیر ایران در لندن از حضور گروهی معترض در مقابل بنای سفارت ایران در لندن خبر داد. حمید بعیدی‌نژاد، در پیامی توییتری نوشت: تعدادی از معترضان به مسدود کردن تنها ورودی سفارت ایران در لندن ادامه داده و از ورود دیپلمات‌ها به داخل بنا جلوگیری کردند. شنبه‌ها و یکشنبه‌ها در ایران روزهای کاری هستند و کارکنان دیپلماتیک برخی کارهایشان را در این دو روز با پایتخت هماهنگ می‌کنند.
 • واکنش به تعطیلی کلیسای انجیلی آشوری تبریز

  ایرنا نوشت: معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی، تعطیلی و پایین کشیدن صلیب کلیسای انجیلی آشوری تبریز را مغایر با اصول قانون اساسی دانست.به گزارش معاونت حقوقی ریاست جمهوری، علی‌اکبر گرجی ازندریانی با اشاره به خبر دریافتی از هموطنان مسیحی مقیم تبریز، گفت: در روز پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه امسال، کلیسای انجیلی آشوری این شهر تعطیل و صلیب برافراشته بر آن نیز که در زمره مقدسات باورمندان این دین است، به دستور و امر یک مقام حکومتی پایین کشیده شده است.وی ادامه داد: بر اساس خبر دریافتی، مشروعیت این اقدام با توجه به اصول قانون اساسی به‌ویژه اصول ۹، ۱۳، ۱۹، ۲۰، ۲۶، ۳۶ موردتردید جدی است؛ به‌ویژه با عنایت به اصل ۱۳ قانون اساسی، اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در این اصل در انجام مراسم دینی خود آزاد هستند و از این حق بنیادین بهره‌مندند که بر اساس تعلیمات دینی منطبق با آیین خویش عمل کنند. بنابراین چنین دستوری نقض صریح قانون اساسی و حق به رسمیت شناخته‌شده اقلیت‌ها است. او همچنین از استاندار آذربایجان شرقی خواست تا تعطیلی کلیسای انجیلی آشوری تبریز را بررسی کند.
 • فراخوان انتخاباتی قالیباف

  ایسنا نوشت: محمد باقر قالیباف در پیامی خطاب به جوانان تاکید کرد: کشور در شرایط سختی به سر می‌برد، وارد میدان انتخابات شوید. در بخشی از پیام قالیباف آمده است: کشور در وضعیت سختی به‌سر می‌برد و راه برون رفت از این وضعیت اعتماد به جوانان است.
 • نظر باهنر در مورد لاریجانی

  خبرآنلاین نوشت: محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی گفت: اگر شورای نگهبان کمی کوتاه بیاید، یک «شومن» قوی می‏تواند رئیس‏‌جمهور شود. یعنی هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب و پشت پا بزند و متلک درشتی بیندازد، با یک خنده و اخم سه میلیون رای در کشور جابه‌جا می‏شود و این اصلا منطقی نیست. او همچنین دراین گفت‌وگو گفت: به نظر من شخص آقای لاریجانی به درد ریاست جمهوری می‌خورد. اگر قرار باشد سه یا چهار نفر در کشور پیدا کنیم که در حد ریاست جمهوری باشند قطعا یکی از آنها آقای لاریجانی است، اما اینکه آیا حواشی می‌گذارد ایشان رئیس‌جمهور شود یا خیر را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

بیشتر