آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۱۵

 • راز رفت‌وآمد دیپلمات‌ها

  دنیای اقتصاد: کمرنگ شدن سایه درگیری نظامی بین ایران و آمریکا از یکسو و ابراز تمایل چندباره دونالد ترامپ برای مذاکره با ایران، دیپلمات‌های کشورهای منطقه را به جنب‌وجوش برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن واداشته است. پس از اخبار تاییدنشده از سفر وزیر خارجه قطر به ایران، وزیرخارجه عمان، در سفری غیرمنتظره به تهران آمد و برخی منابع خارجی ادعا کردند پیامی از جانب آمریکا به همتای ایرانی خود تحویل داده است. پس از آن نیز نخست‌وزیر عراق گفت که نمایندگانی را برای مذاکره با هدف «توقف تنش‌ها» میان ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن می‌فرستد.
 • حمایت قاضی‌القضات جدید از آزادی مطبوعات

  دنیای اقتصاد‌: نشست هم‌اندیشی رئیس قوه‌قضائیه با تعدادی از مدیران رسانه و خبرگزاری‌ها شامگاه سه‌شنبه در ساختمان حوزه ریاست قوه‌قضائیه برگزار شد. در این نشست ابراهیم رئیسی بر آزادی مطبوعات تاکید و اعلام کرد اگر رسانه‌ای صرفا به دلیل انتقاد از دستگاه قضایی تحت پیگرد قرار گرفته باشد، ما گذشت می‌کنیم. در مواردی هم که شاکی خصوصی وجود دارد، همانند سایر پرونده‌ها تلاش خود را برای اخذ رضایت به‌کار می‌گیریم؛ اما به هیچ‌وجه در مواردی که بحث نظام مطرح است نمی‌توانیم از حق نظام عبور کنیم.
 • تردید کنگره نسبت به اطلاعات تیم ترامپ درباره ایران

  دنیای اقتصاد: برخی اعضای کنگره پس از نشست خود با مقامات دولتی آمریکا درباره ایران با ابراز تردید نسبت به اطلاعات ارائه شده، گفتند که با این حال مقامات دولت ترامپ لحن خود را نرم‌تر کرده‌اند. همزمان منابع مطلع آمریکایی گفتند که در یک جلسه توجیهی غیرعلنی با اعضای کنگره آمریکا، مقامات رسمی توجیه شده‌اند که آمریکا مدرکی که نشان‌دهنده همکاری ایران با القاعده باشد، ندارد.
 • فشار آمریکا و شکل‌گیری اتحاد استراتژیک ایران و روسیه

  رابرت جی رابیل استاد علوم سیاسی دانشگاه فلوریدا مترجم: علیرضا علیپور
  وقوع قیام عربی و مداخله در اوکراین و انضمام کریمه، به امیدواری روسیه در مورد اینکه آمریکا نگرانی‌های امنیت ملی مسکو را در نظر می‌گیرد، پایان داد. بی‌توجهی به ملاحظات روسیه در قیام عربی به‌طور خاص در لیبی را نوعی خیانت از سوی غرب در نظر گرفتند. استانوسکی تحلیلگر بانفوذ و رئیس موسسه خاورمیانه در مسکو گفت: «ما همانند چینی‌ها ساده‌لوح و احمق بودیم. اعتماد ما به آنها آخرین اشتباه از این نوع است.»
 • جنگ آمریکا با ۸۲ میلیون ایرانی است

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور جنگ آمریکا را نه با دولت، بلکه با ۸۲ میلیون ایرانی خواند و با بیان اینکه آمریکایی‌ها بارها راهی رفتند و سرشان به سنگ خورد؛ اما باز به همان اقدامات روی آورده‌اند، تصریح کرد: اقدامات امروز آمریکا علیه ملت ایران جنگ و تحریم نیست، جنایت علیه بشریت است. حسن روحانی عصر سه‌شنبه در جلسه شورای اداری استان آذربایجان‌غربی، با بیان اینکه آمریکایی‌ها چند بار یک مسیر را طی کردند، سرشان به سنگ خورد و برگشتند، تاکید کرد: متاسفانه همان کار را دو مرتبه تکرار می‌کنند و بار دیگر در برابر این اقدام نابخردانه‌ای که در برابر یک ملت بزرگ و آزاد انجام می‌دهند، پشیمان خواهند شد.
 • سناریوهای احتمالی انتخابات هیات‌رئیسه مجلس

  دنیای اقتصاد: تا امروز که تنها ۳ روز به برگزاری انتخابات ارکان هیات‌رئیسه آخرین سال مجلس دهم باقی مانده، تنها یک فراکسیون نامزد نهایی خود برای ریاست آخرین سال فعالیت مجلس دهم را معرفی کرده است. فراکسیون مستقلین ولایی (اصولگرایان اعتدال‌گرا) که به حامیان علی لاریجانی در مجلس مشهورند و بی‌شک گزینه اول و آخر آنان برای ریاست مجلس علی لاریجانی است.
 • کاهش ساعت کاری ادارات دولتی در روزهای پس از شب‌های قدر

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: براساس مصوبه هیات وزیران و مطابق روال همه ساله، زمان شروع کار کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات دولتی در روز‌های شنبه و چهارشنبه مورخ ۴ و ۸ خرداد ماه برابر با نوزدهم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان با دو ساعت تاخیر تعیین می‌شود.
 • جلسه سخنگوی منتخب دولت با رئیس‌جمهور

  فارس: رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره وضعیت انتخاب سخنگوی دولت تصریح کرد: آخر هفته سخنگوی منتخب دولت با رئیس‌جمهور جلسه دارد و احتمالا مورد نظر ریاست‌جمهور قرار می‌گیرد، ایشان فعلا در حال ارائه برنامه هستند. محمود واعظی در حاشیه جلسه علنی دیروز دولت، در مورد عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و همچنین اظهارات دو تن از اعضا مبنی‌بر اینکه آقای روحانی قصد دارند ما را بیرون بیندازند، بیان کرد: نه؛ بحث این نیست. هر جلسه‌ای براساس چارچوبش یک آیین‌نامه‌ای دارد.
 • CFT و پالرمو در دستور کار مجمع قرار دارد

  دنیای اقتصاد: دو روز پس از اخبار ضد و نقیض اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره خروج دو لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو)» و «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)» از دستور کار مجمع، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت که این دو لایحه از لوایح چهارگانه همچنان در دستور کار مجمع قرار دارد.
 • دو حکم انتصاب از سوی رئیس قوه‌قضائیه

  دنیای اقتصاد: آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه طی حکمی محمدرضا حبیبی، رئیس‌کل سابق دادگستری استان یزد را به سمت رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر و رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان منصوب کرد. همچنین رئیس قوه‌قضائیه طی حکم دیگری علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب سابق شیراز را به سمت رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر و رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان منصوب کرد.
 • تشکیل «بازار متشکل ارزی» تا پایان خرداد

  فارس: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: این بازار موجب می‌شود که نرخ‌هایی مانند بازار سنا و امثال آن به تدریج کنار گذاشته شود.
 • توضیح اسماعیلی در مورد مکان اجرای حکم هدایتی

  انتخاب نوشت: سخنگوی قوه‌قضائیه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص مکان اجرای حکم شلاق حسین هدایتی و مدیران عامل بانک سرمایه اظهار کرد: دادسرا در مرحله اجرای حکم تدبیر لازم را در نظر می‌گیرد.غلامحسین اسماعیلی افزود: صدور حکم شلاق در انظار عمومی به این معنا نیست که محکومان را در خیابان‌های شهر شلاق بزنند؛ بلکه در زمان اجرای حکم تعدادی از مرتبطان با پرونده دعوت می‌شوند تا حکم در حضور یک جمع اجرا شود که تصمیم‌گیری نهایی با اجرای احکام است. وی ادامه داد: ممکن است در زمان اجرای حکم تعدادی از افراد داخل محوطه زندان جمع شوند یا حکم در دادسرا با حضور چند نفر اجرا شود. در رابطه با اجرای حکم در انظار عمومی، قصد اجرای حکم در حضور چند نفر است و مقصد اجرای حکم در خیابان و سر چهارراه نیست.حسین هدایتی (متهم پرونده بانک سرمایه)، پرویز کاظمی، علی بخشایش و محمدرضا توسلی مدیران عامل بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس، محرومیت دائم از مشاغل دولتی و ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شدند.
 • دلیل حضور برخی با کت و شلوار در دادگاه

  میزان نوشت: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه روز گذشته در آیین تکریم و معارفه روسای سابق و جدید دادگستری کل استان هرمزگان با اشاره به اینکه می‌گویند چرا یک فرد با کت‌وشلوار به دادگاه آمده است، گفت: کسی که با وثیقه آزاد است و از خانه به دادگاه می‌آید، با لباس خودش به دادگاه می‌آید و کسی که در زندان است با لباس زندان.
 • زمان آغاز به کار مجتمع حل اختلاف هنر و رسانه

  ایسنا نوشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به آغاز به کار مجتمع حل اختلاف هنر و رسانه حداکثر تا دو ماه آینده اظهار امیدواری کرد.سید عباس صالحی، در حاشیه جلسه هیات دولت درباره تشکیل شورای حل اختلاف فرهنگ و هنر گفت: مشکلاتی را اهالی فرهنگ و هنر و رسانه داشتند و برخی دعاوی علیه آنها از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مطرح می‌شد و در محاکم عادی که این موضوعات مطرح می‌شد رویه‌ها برای محاکم یا رسانه‌ها به شکل روشنی مشخص نبود.
 • تکذیب ارتباط آیت‌الله مکارم شیرازی با تجارت شکر

  عصر ایران نوشت: دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی شایعات مطرح‌ شده پیرامون تجارت شکر و سهام شرکت قند دزفول را رد کرد. در این توضیح آمده است: این سخنان کذب محض است و بارها این مسائل را تکذیب کرده‌ایم. نه یک سهم از کارخانه‌اى در اختیار آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی است و نه یک گرم شکر.
 • ورود دادستانی به موضوع کلیپ روستای ابیانه

  ایسنا نوشت: دادستان شهرستان نطنز درخصوص کلیپ منتشر شده از روستای ابیانه گفت: هنوز مشخص نیست که این افراد در چه قالبی به ابیانه سفر کرده بودند و منتظر تکمیل شدن گزارش در این زمینه هستیم.مرتضی باصریان اظهار کرد: این گروه با دو اتوبوس به ابیانه سفر کرده‌اند و دستور احضار صادر شده است.دادستان شهرستان نطنز ادامه داد: حساسیت این موضوع به این دلیل است که ظاهرا تصاویری از مکان‌های دیگر از این گروه وجود دارد و بررسی‌ها به این لحاظ در حال انجام است.
 • قرارداد «ویلموتس» امضا شد

  ایسنا: سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیک از امضای قرارداد همکاری میان مارک ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران خبر داد.به گزارش وب‌سایت نود، مارک ویلموتس پس از دیدار با مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در بروکسل، قراردادی سه ساله را برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران رسما امضا کرد. ویلموتس که پیش از این برای بازدید از امکانات فدراسیون فوتبال به تهران سفر کرده بود، طی روزهای آینده وارد تهران خواهد شد تا تیم ملی را در دو دیدار دوستانه برابر سوریه و کره‌جنوبی همراهی کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر