آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۰۹

 • سه بیماری مزمن اقتصاد ایران

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز سه‌شنبه در دیدار مسوولان و کارگزاران نظام با تاکید بر ضرورت تقوای مسوولان به‌ویژه در «رسیدگی به امور مردم، رعایت بیت‌المال و اجتناب از اشرافیت» به بیان وظایف اساسی مسوولان سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید پرداختند و با اشاره به اقدامات خبیثانه آمریکا برای «تغییر محاسبات و تسلیم شدن مسوولان» و نیز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزینه قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمینه‌هاست، چراکه مذاکره با دولت کنونی آمریکا سم مضاعف است، البته جنگی نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده‌هاست و در این زمینه، اراده ملت ایران و نظام اسلامی قوی‌تر از دشمن است و به فضل الهی این بار هم پیروز خواهیم شد.
 • شکاف کنگره و کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: تنش‌ها بین ایران و آمریکا منجر به بروز اختلافاتی بین کنگره و کاخ سفید شده است. اعضای کنگره آمریکا روز سه‌شنبه گفتند که دولت ترامپ آنها را به اندازه کافی در مورد تنش‌های فزاینده با ایران در جریان نمی‌گذارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، در میان این اعضا حتی هم‌حزبی‌های دونالد ترامپ از حزب جمهوری‌خواه نیز هستند.
 • تحلیل نیویورک‌تایمز از بی‌اعتمادی اروپا به جنگ‌طلبان ضدایرانی واشنگتن

  دنیای اقتصاد: گزارش‌های منتشرشده پس از مذاکرات میان مایک پمپئو و مقامات اروپایی در رابطه با ایران نشان می‌دهند که واشنگتن در متقاعد ساختن اروپا به اینکه تهدید ایران جدی است ناکام مانده است. این شکاف حتی از دید رسانه‌ها نیز ‌دور نماند به‌نحوی که یک ژنرال بلندپایه انگلیسی با رد گزارش واشنگتن مبنی بر وجود تهدیدات جدی از جانب ایران تاکید کرده که هیچ افزایش تهدیدی را ازسوی گروه‌های وابسته به ایران در عراق یا سوریه شاهد نبوده است. نیویورک‌تایمز می‌نویسد که متحدان واشنگتن تلاش‌هایی مشابه با کمپین بولتون علیه عراق در دولت بوش را به‌خاطر می‌آورند که موجب ایجاد یک جنگ فاجعه‌بار در منطقه شد؛ از این‌رو نمی‌توانند به گزارش‌های اینچنینی کاخ‌سفید اعتماد کنند.
 • آغاز تکاپوها برای انتخابات هیات‌رئیسه مجلس

  دنیای اقتصاد: آخرین انتخابات هیات‌رئیسه مجلس دهم، پنجم خردادماه امسال برگزار می‌شود و ۲۰ روز مانده به برگزاری این انتخابات، تکاپوهای فراکسیون‌های سیاسی، برای کسب بیشترین کرسی‌های هیات‌رئیسه پارلمان جدیت یافته است. دیروز خبرگزاری تسنیم از نامزدی حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس برای جایگاه ریاست مجلس خبر داد و نوشت: نمایندگان ولایی مجلس نیز با تشکیل کارگروهی در حال بررسی گزینه‌های مختلف برای پست‌های هیات‌رئیسه مجلس هستند؛ اما حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس این فراکسیون نیز تصمیم گرفته است تا کاندیدای ریاست مجلس شود.
 • آغاز توقف برخی تعهدات برجامی

  فارس: یک مقام آگاه در سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام که در بیانیه اخیر شورای‌عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز شده است. این مقام افزود: توقف برنامه‌های مربوط به رعایت سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تاسیسات اراک که در دوره ۶۰ روزه مربوط به گام اول بر انجام آن تاکید شده، برنامه‌هایی است که با جدیت دنبال می‌شود.
 • ظریف از دهلی ‌نو به توکیو رفت

  دنیای اقتصاد: وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران به دعوت همتای ژاپنی خود از دهلی‌نو عازم توکیو شد و قرار است امروز پنج‌شنبه با نخست‌وزیر ژاپن دیدار کند.
 • دو دلیل تعویق رمز دوم پویا

  اجرای طرح رمز دوم پویا (یک بار مصرف) که قرار بود در خرداد ماه اجرایی شود، به تعویق افتاده است. پیش‌تر براساس یک بخشنامه به بانک‌ها، قرار بود که اجرای طرح رمز دوم پویا یا یک بار مصرف در سومین ماه از سال جاری در تمام بانک‌ها عملیاتی شود. بررسی‌ها حاکی از آن است که دلیل تعویق این سیاست، فراهم نشدن برخی از زیرساخت‌های بانکی‌ها و اختلال‌های به‌وجود آمده در اپلکیشن‌های موبایلی بوده است. این سیاست در راستای افزایش امنیت پرداخت‌های الکترونیکی است و قرار است در فاز نخست برای تراکنش‌های بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان اجرایی شود.
 • مصوبات هیات‌وزیران

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری: هیات‌وزیران در جلسه روز گذشته که به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد، با بررسی مواد لایحه شفافیت، کار بررسی و تصویب این لایحه را به پایان رساند. لایحه شفافیت در دو سطح تکالیف عام و اختصاصی، مهم‌ترین حوزه‌‌های شفافیت را مورد توجه قرار داده که در سه دسته «شفافیت وظایف، اختیارات، ماموریت‌ها و صلاحیت‌ها»، «شفافیت فرآیندهای سازمانی» شامل آیین اقدامات و تصمیمات و «شفافیت اطلاعات سازمانی» تقسیم‌بندی شده است.
 • عرضه حدود ۶ تا ۱۰ هزار تن کاغذ به بازار

  تسنیم: سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد که طی یکی، دو هفته آینده حدود ۶ تا ۱۰ هزار تن کاغذ ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. وی درباره موضوع کمبود کاغذ در ماه‌های اخیر در بازار، گفت: مساله کاغذ که در چند ماه اخیر مطرح شده است مساله مهم همه کسانی است که هم در حوزه فرهنگی و هم در حوزه مطبوعات در حال فعالیت هستند. او افزود: همچنین حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن کاغذ هم در مسیر است که به کشور برسد و با این واردات مشکل برطرف خواهد شد.
 • وجود انحرافاتی در نحوه افزایش حقوق‌ها

  دنیای اقتصاد: رئیس دیوان محاسبات از برگزاری نشستی برای حل و فصل افزایش حقوق‌ها خبر داد و گفت: تفاوت و انحرافاتی در زمینه افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان برای همسان‌سازی و اعمال افزایش ۴۰۰ هزار تومانی و ضریب ۱۰ درصدی به حقوق کارکنان وجود دارد.
 • واکنش رئیس دانشگاه تهران به تجمع اخیر

  دنیای اقتصاد: محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران درباره تجمع اخیر دانشجویان در اعتراض به موضوع حجاب گفت: اینکه تصور کنیم که ایستادن خانمی در ورودی دانشگاه علت اتفاقات روز دوشنبه است، مخالف هستم و دانشگاه نیز برای رد ادعای گشت دانشگاه نیازی به بیانیه ندارد؛ زیرا اجرای قانون‌های مربوط به حجاب جزو وظایف دانشگاه است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنانش در نشستی با دانشجویان این دانشگاه درباره حوادث اخیردانشگاه تهران گفت: ما با هم توافق داریم که شرایط پوشش و هنجاری در دانشگاه باید بهبود پیدا کند. ما معتقدیم که شرایط پوشش دانشجو در دانشگاه و خارج آن متفاوت است. همچنین به گزارش «ایرنا» رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این مساله که مدیریت دانشگاه سعی کرد با کمترین هزینه تجمع اخیر را خاتمه بدهد، اظهار کرد: با اقدامات ضربتی نمی‌توان مسائل را حل کرد، بررسی اتفاقات روز دوشنبه بدون بررسی جوانب دیگر امر بررسی ناقصی است. نیلی با بیان اینکه تا سه ماه آینده با افراد خاطی در تجمع روز دوشنبه برخورد می‌شود، گفت: تنها وجود قوانین کافی نیستند باید برای پذیرش قوانین توسط افراد هم اقدام کنیم.
 • تاکید ترقی بر گفت‌وگوی جریان‌های درون نظام

  خبرآنلاین نوشت: حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه اسلامی در واکنش به خبر شکل‌گیری نشست‌های موسوم به «گفت‌وگوی ملی» و در پاسخ به این سوال که آیا از اعضای حزب موتلفه اسلامی شخصی در این گفت‌وگوها شرکت می‌کند یا خیر،‌ گفت: بنده اطلاعی از شکل‌گیری این گفت‌وگوها ندارم، اما طبیعتا گفت‌وگو بین کسانی که به اصول انقلاب اسلامی مومن و معتقد هستند، فصل‌الخطاب بودن ولایت فقیه را قبول دارند و قواره سیاسی نظام را پذیرفته‌اند، یک امر مناسب و مفید مخصوصا در شرایط کنونی کشور است.این عضو حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه مفید است که یک نوع گفت‌وگو در رابطه با پایبندی همه جناح‌های سیاسی به منشور رقابت سالم سیاسی میان تمامی نیروها مورد بحث قرار بگیرد، افزود: تاکید این است که جریان‌های درون نظام با هم به تعامل و گفت‌وگو بپردازند.
 • آخرین وضعیت پرونده مدارس متخلف در رابطه با موسیقی جنجالی

  فارس نوشت: سخنگوی اداره‌کل آموزش‌وپرورش تهران از ارسال پرونده یک مدرسه پایتخت به قوه‌ قضائیه در رابطه با کلیپ‌های جنجالی اخیر و شناسایی و بررسی دبستان دیگری در منطقه یک خبر داد.مسعود ثقفی گفت: بعد از پخش‌ کلیپ‌های جنجالی، حراست اداره‌کل آموزش و پرورش تهران به بررسی و شناسایی مدارس هنجارشکن پرداخت که در نتیجه یکی از مدارس با تکمیل پرونده حراست به قوه‌قضائیه معرفی شد.سخنگوی آموزش‌وپرورش تهران از ادامه روند بررسی دبستان دیگری در منطقه یک خبر داد و افزود: به محض اینکه مستندات تکمیل شود، پرونده این مدرسه نیز به مراجع ذی‌صلاح ارجاع می‌شود. هفته گذشته کلیپ‌های جنجالی با محتوای پخش آهنگ یک خواننده زیرزمینی در فضای مجازی خبرساز شده بود.
 • توقیف دوکشتی صید ترال درکنارک

  میزان نوشت: فرماندار کنارک گفت: دو شب قبل، صیادان محلی کنارک که برای صید شبانه به دریا رفته بودند، خبر دادند دو کشتی در حال انجام صید ترال هستند که این موضوع از طریق دریابانی پیگیری شد و ۲ کشتی که هر کدام ۱۰ تن صید کرده بودند، توقیف شدند. ابابکر بلوچ، با اشاره به توقیف دو کشتی صیادی که قصد ماهیگیری ترال داشتند، گفت: با توجه به اینکه صید ترال، نحوه صید مخربی است؛ در چند سال اخیر ناراحتی شدیدی را در بین اهالی چابهار و کنارک ایجاد کرده است.
 • آخرین وضعیت ۲مرزبان ربوده شده

  تسنیم نوشت: فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: براساس آخرین اطلاعات از مرزبانان ربوده شده در مرز میرجاوه، این مرزبانان سالم هستند.سردار محمد قنبری در ارتباط با مرزبانان ربوده شده در مرز میرجاوه اظهار کرد: در حال حاضر ۲ نفر از این مرزبانان همچنان در بند اسارت مانده‌اند و بقیه آنها آزاد شده‌اند.فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: مسوولان امنیتی کشور، قرارگاه قدس سپاه و نیروی انتظامی از طریق دیپلماتیک تلاش‌های قابل توجهی در رابطه با آزادی دو مرزبان باقیمانده انجام داده‌اند و براساس آخرین اطلاعات این مرزبانان سالم هستند و از نظر جسمی مشکلی ندارند.وی با بیان اینکه تمام تلاش‌های لازم از هر حیث در رابطه با آزادی این عزیزان انجام می‌گیرد، تصریح کرد: نیروهای امنیتی و دستگاه‌های مسوول لحظه‌ای برای آزادی مرزبانان ربوده شده دریغ نمی‌کنند که ان‌شاءالله تلاش‌های آنها منتج به نتیجه شود و ما نتیجه مثبتی در مورد این موضوع بگیریم.
 • حکم پرونده یاسین رامین صادر شد

  ایرنا نوشت: رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از صدور حکم بدوی دادگاه کارکنان دولت در پرونده یاسین رامین خبر داد.علی فرجی با اعلام این خبر اظهار کرد: پس از اعلام شکایت سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از یاسین رامین در سال ۱۳۹۳ به‌دلیل تصاحب اموال جمعیت هلال احمر و متعاقب صدور کیفرخواست و جلسات متعدد دادگاه، روز گذشته رای بدوی توسط شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری دو مجتمع رسیدگی به جرایم کارکنان دولت تهران صادر شد. این مقام مسوول در جمعیت هلال احمر، ضمن ابراز خرسندی از فحوای رای صادره، از رسیدگی دقیق و قاطعانه دستگاه قضایی تقدیر و تشکر کرد و افزود: با توجه به اینکه رای صادره بدوی است، طبق قانون از بیان جزئیات معذور هستم.
 • حمله ملخ‌ها به سه مدرسه در فردیس

  ایرنا نوشت: رئیس ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری فردیس استان البرز از هجوم صدها ملخ به سه مدرسه در شهر فردیس خبر داد و گفت: تیم‌های آتش‌نشانی برای مهار ملخ‌ها به این مدارس اعزام شدند. حسین عاشوری افزود: علت هجوم ملخ‌ها به این سه مدرسه در شهر فردیس در دست بررسی است. او افزود: آتش‌نشانی فردیس اقدامات کنترلی را برای مهار ملخ‌ها در سطح منطقه آغاز کرده است.رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان فردیس نیز گفت: این ملخ‌ها موسوم به ملخ شاخک کوتاه مراکشی است که بومی ایران بوده و از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر مهاجرت می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر