آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • وعده دوباره اروپا برای «اینس تکس»

  دنیای اقتصاد: مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه این اتحادیه درباره برجام اعلام کرد که نخستین تراکنش سازوکار مالی اروپا برای تجارت با ایران موسوم به «اینس‌تکس» ظرف چند هفته آینده انجام می‌شود. این درحالی است که رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفته است که اروپا در ۱۰ روز گذشته هیچ اقدامی درباره برجام انجام نداده است. پیش‌تر و در سالگرد خروج آمریکا از برجام شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای از توقف برخی تعهدات برجامی ایران خبر داد.
 • توطئه تیم «بی» برای منطقه

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با اشاره به نگرانی‌ها از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوکی که در منطقه در حال رخ دادن است، گفت: «ما قبلا پیش‌بینی کرده بودیم که عده‌ای تلاش خواهند کرد که با انجام این‌گونه اقدامات به تنش‌ها در منطقه دامن بزنند.» او همچنین در توییتی با انتشار اسنادی نوشت: این «حوادث» را من در چند گفت‌وگو در ماه آوریل پیش‌بینی کردم؛ نه به این دلیل که من یک نابغه هستم، بلکه به این دلیل که تیم «بی»، چنین گستاخانه از نسخه جان بولتون پیروی می‌کند.» او یادآوری کرد: «به هر حال، نیمی از تیم بی، شرکای جرم جنگ فاجعه‌بار عراق بودند. یادآوری آشکار!»
 • برجام و راه پیش رو

  مصطفی گوهری‌فر کارشناس بازرگانی خارجی و مدرس دانشگاه
  یک سال از خروج ایالات‌متحده از برجام می‌گذرد و به تعبیر رئیس‌جمهور، ایران در این مدت صبر استراتژیک پیشه کرد. گذشت یک سال کافی بود تا ایران در کنار اثبات پایبندی‌اش به تعهدات برجامی اطمینان حاصل کند که اتحادیه اروپا خارج از سایه آمریکا، کنش چندانی نخواهد داشت. اروپا نیز بیش از پیش توجیه شد که اروپای واحد همچنان درحد یک رویا و شعار مانده و آنها برای کوچک‌ترین تصمیمات نیز باید اول منافع آمریکا را مدنظر قرار دهند. در این مدت استراتژی ایالات‌متحده به‌صورت چندسطحی(Multi-level) طراحی و در سطوح مختلف اجرا شد.
 • زمان گفت‌وگوی رهبران عربستان و ایران

  سیدحسین موسویان/ دیپلمات سابق هسته‌ای عبدالعزیز صغر/ رئیس مرکز مطالعات خلیج عربستان
  ما به‌عنوان دو شهروند و کهنه سرباز سیاست خارجی دو کشور ایران و عربستان این مقاله را می‌نویسیم؛ دوکشوری که اکثرآمریکایی‌ها آنها را درگیر جنگ معنوی فرض می‌کنند. درحقیقت بعد از چند دهه تقابل نیابتی و روابط منجمد بین دوکشور، ما معتقدیم زمان استقرار یک صلح پایدار درمنطقه فرارسیده است. هیچ‌کدام از ما آرمان‌گرای ساده‌اندیش نیستیم.
 • تحلیل خرازی از خرید نفت توسط اروپا

  دنیای اقتصاد: سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه شرکت‌های اروپایی هنوز هم می‌توانند از ایران نفت بخرند، گفت: «برخی از آنها هیچ منافعی در آمریکا ندارند و به‌نظر می‌رسد که عدم خرید نفت از سوی آنها تصمیمی سیاسی است.» به گزارش خبرگزاری فارس، وزیرخارجه اسبق و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران که به پاریس سفر کرده، با «لوئی امبر» خبرنگار روزنامه لوموند گفت‌وگو کرد. وی در پاسخ به این سوال که برای چه شما تهدید می‌کنید از توافق هسته‌ای (برجام) خارج خواهید شد، عنوان کرد: «هدف، نجات توافق هسته‌ای است به این معنا که ما می‌خواهیم آن را حفظ کنیم، ولی بر این اعتقاد هستیم که کشورهای اروپایی به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند و ما به آنها دو ماه وقت می‌دهیم آن را انجام دهند. با این حال، تصمیم ما بر خلاف توافق هسته‌ای نیست که پیش‌بینی می‌کند ایران بتواند بخشی از تعهدات را در صورتی که شرکایش به تعهدات‌شان احترام نگذارند متوقف کند.» همچنین خرازی در دومین نشست سالانه مجمع رهبران برای صلح در پاریس با بیان اینکه ایران به‌دنبال رقابت با عربستان یا کشور دیگری در منطقه نیست، گفت: «مساله، حمایت عربستان از تروریسم و مقابله ایران با تروریسم است.»
 • استعفای دستیار ضدایرانی پمپئو

  فارس: مقام‌های آمریکایی خبر دادند دستیار وزیرخارجه این کشور در امور کنترل تسلیحاتی و راستی‌آزمایی با گذشت یک سال از آغاز به‌کار در این منصب، از سمت خود استعفا کرده است. مقام‌های آمریکایی و مشاوران کنگره آمریکا به «واشنگتن‌پست» خبر دادند که یلیم پوبلت دستیار وزیرخارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی، خلع‌سلاح و راستی‌آزمایی، از سمت خود استعفا داد. پوبلت که ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ ریاست بر «دفتر کنترل تسلیحات، راستی‌آزمایی و پایبندی» وزارت‌خارجه آمریکا را برعهده گرفت، به داشتن مواضع به‌شدت ضدایرانی شهرت داشت و از حامیان سرسخت خروج این کشور از برجام بود.
 • دیدار وزرای‌خارجه ایران و هند در دهلی‌نو

  ایسنا: وزیران امورخارجه ایران و هند با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. در جریان سفر محمدجواد ظریف به هند، این دیپلمات عالی‌رتبه با همتای هندی خود دیدار و رایزنی کرد. محمدجواد ظریف گفت با همتای هندی خود درباره اقدامات اخیر ایران در رابطه با برجام، مباحث مربوط به انرژی، بندر چابهار و اوضاع منطقه از جمله افغانستان گفت‌وگو کرده است.
 • انقلاب اسلامی ایران مربوط به مذهب خاصی نیست

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری شامگاه دوشنبه در دیدار صمیمی با علما و فرهیختگان اهل سنت سراسر کشور تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران مربوط به مذهب خاصی نیست و همه مردم ایران و همه مذاهب در صحنه انقلاب حضور و مشارکت فعال و گسترده داشتند و همه اینها صاحب کشور و انقلاب هستند.حسن روحانی در این دیدار با اشاره به حضور و مشارکت فعال اهل سنت در همه صحنه‌های انقلاب گفت: اهل سنت در همه صحنه‌ها به‌ویژه در عرصه انتخابات پای صندوق آرا حضور یافته و نمایندگان خود را برمی‌گزینند.
 • انحراف وزارت آموزش و پرورش از مسیر خود

  دنیای اقتصاد: وزیر آموزش و پرورش دیروز برای پاسخ به سوال نمایندگان به بهارستان رفت و در جلسه علنی بعدازظهر مجلس حضور یافت. سید محمد بطحایی درپاسخ به سوال سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران درباره رشد بی‌رویه آموزشگاه‌های علمی آزاد و کتب کمک آموزشی که حداقل استانداردهای لازم را ندارند، با اشاره به سیطره آموزشگاه‌های علمی آزاد و کتب کمک درسی بر اهداف آموزشی گفت: وزارت آموزش و پرورش به‌دلیل سیطره آزمون از مسیر خود منحرف شده است.
 • ارسال لایحه موافقت‌نامه برای انتقال محکومان بین ایران و روسیه به مجلس

  ایسنا: لایحه موافقت‌نامه انتقال محکومان بین ایران و روسیه که پیش از این به امضای وزارت دادگستری روسیه و جمهوری اسلامی ایران رسیده بود با امضای حسن روحانی رئیس‌جمهوری، به مجلس ارسال شد.
 • وابستگی ۳۰ درصدی بودجه به درآمد‌های نفتی

  ایرنا: معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: با تلاش‌های انجام شده در سال‌های اخیر میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی تا حد زیادی کاهش یافته و اگر زمانی بودجه دولت ۸۰ تا ۹۰ درصد به نفت وابسته بود، این وابستگی امروز به ۳۰ درصد رسیده و این یعنی اگر در بخش هزینه‌ها در دستگاه‌های اجرایی صرفه‌جویی شود، منابع بیشتری می‌تواند در قالب بودجه در مسیر توسعه کشور مورد استفاده قرار گیرد. اسحاق جهانگیری دیروز در جلسه شورای‌عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) که به ریاست او برگزار شد، به تحریم‌ها و آثار آن بر بودجه کشور اشاره کرد و افزود: با تلاش‌هایی که طی سال‌های اخیر صورت گرفته میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی تا حد زیادی کاهش یافته است. او در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت نظام یکپارچه و هماهنگ در حوزه پژوهش و فناوری کشور تاکید کرد.
 • ترخیص کاغذهای موجود در گمرکات تا ۲ هفته دیگر

  خانه ملت: وزیر ارشاد گفت: بخشی از محموله کاغذ در گمرکات به‌دلیل تعلیق موجود میان ارز نیمایی و ارز ۴۲۰۰ تومانی در یک ماه اخیر، ترخیص نشد که در جلسات برگزار شده، این موضوع نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد حداکثر تا ۲ هفته آینده تمام کاغذهای موجود در گمرکات ترخیص شود. سید‌عباس صالحی، وزیر ارشاد با بیان اینکه در سال‌جاری باید مبلغ ۸۰ میلیون دلار برای تهیه ۸۰ هزار تُن کاغذ تخصیص پیدا کند، گفت: کمیته‌ای مرکب از مجموعه نهادهای ذی‌ربط، سازمان تعزیرات و قوه‌قضائیه به‌طور جدی‌تری به افرادی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند اما کاغذ وارد نکرده‌اند یا ارز دریافت کردند؛ اما کاغذ وارداتی را با قیمت مناسب توزیع نکرده‌اند، برخورد کنند.
 • زمان جدید برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه مجلس

  دنیای اقتصاد: عضو هیات‌رئیسه پارلمان زمان جدید برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه مجلس را اعلام کرد. علی‌اصغر یوسف‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، گفت: طبق تصمیم هیات‌رئیسه مجلس انتخابات هیات‌رئیسه، روز یکشنبه (۵ خرداد) برگزار می‌شود. او افزود: در حال‌حاضر با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات هیات‌رئیسه، فراکسیون‌های سیاسی مجلس در حال برگزاری جلسات درون فراکسیونی و انجام رایزنی بین فراکسیون‌ها برای انتخابات هستند.
 • اولین جلسه دادگاه تهیه‌کننده ‌«شهرزاد»

  دنیای اقتصاد: اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه روز گذشته در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام به پایان رسید.
 • واکنش‌ها به تجمع دانشگاه تهران

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال تجمع دوشنبه عصر در دانشگاه تهران در اعتراض به ضوابط جدید پوششی که مسوولان این دانشگاه طی دستورالعملی رعایت آن را الزامی اعلام کرده بودند، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در یادداشت توییتری نوشت: دو هفته پیش با حضور وزرای محترم علوم و بهداشت باجمعی از دانشجویان عزیز دومین نشست صمیمانه را داشتم، سخنان صریح و انتقادی شان را شنیدیم.
 • دستور دادستانی اصفهان برای توقف دوچرخه‌سواری زنان

  فرارو نوشت: با ابلاغ دستور دادستانی اصفهان، از این پس نیروی انتظامی موظف است جلوی زنان دوچرخه سوار را بگیرد و دوچرخه آنها را به پارکینگ انتقال دهد.به گزارش رویداد ۲۴، با آغاز سال جدید رسانه‌های اصولگرا به شدت به شهردار اصلاح‌طلب اصفهان حمله کردند و معتقد بودند عملکرد او بر خلاف میل قشر مذهبی اصفهان است. این تلاش‌ها تا جایی ادامه یافت که مهدوی امام جمعه اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه، نقد تندی را متوجه مسوولان شهری اصفهان کرد وضمن انتقاداز ترویج دوچرخه‌سواری بانوان در چهارباغ خواستاربرخورد مسوولان بااین موضوع شد.
 • «تمساح خلیج فارس» به اعدام محکوم شد

  ایسنا نوشت: رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان از صدور حکم اعدام برای سرکرده باند بین‌المللی مواد مخدر معروف به تمساح خلیج فارس خبر داد. محمدصادق اکبری در این باره اظهار کرد: حکم محکومیت سرباند بین‌المللی مواد مخدر با نام اختصاری (ع – ز) معروف به تمساح خلیج فارس به همراه ۱۷ تن از اعضای شبکه سازمان یافته او صادر شد.وی با بیان اینکه دامنه فعالیت این باند سازمان یافته مواد مخدر فراتر از ایران بوده است گفت: این باند در عرض دو سال فعالیت خود موفق شده بود، بیش از ۴۰۰ تن مواد مخدر به کشور وارد کند.
 • ابتلای ۱۵ میلیون ایرانی به فشار خون بالا

  ایسنا نوشت: سعید نمکی وزیر بهداشت با اعلام ابتلای حدود ۱۵ میلیون ایرانی به بیماری فشار خون بالا، گفت: حداقل ۴۰ درصد این افراد، از بیماری خود خبر ندارند و این موضوع بسیار خطرناک است.
 • نامه استادان علوم تربیتی به روحانی

  اقتصادنیوز: جمعی از استادان علوم تربیتی دانشگاه‌های کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهوری خواستار بازنگری در سیاست‌های مدیریتی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور شدند. این استادان دانشگاه در بخشی از این نامه با اشاره به خطر آنچه انتصاب‌های غیرتخصصی عنوان شده است، تاکید کردند: از سال ۱۳۹۰ تاکنون که قرار است دانش‌آموزان پایه دوازدهم، اولین خروجی‌های نظام آموزشی باشند، هر سال کلیه کتاب‌های درسی هر پایه به ترتیب و برای همه دوره‌های تحصیلی، یکی پس از دیگری تغییر کرده است؛ تغییراتی که فرصت و مجال هرگونه کار بنیادی و اثربخش را از نظام آموزشی کشور سلب کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر