آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۶۹

 • توافق برای ویزای رایگان میان ایران و عراق

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران که در نخستین سفر خود به عراق پیش از ظهر روز دوشنبه وارد بغداد شد، در اولین ساعات ورود به این کشور با برهم صالح، رئیس‌جمهوری و همچنین عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. روحانی که به دعوت رسمی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق به این کشور سفر کرده است، پس از نشست مشترک با نخست‌وزیر عراق از «رایگان شدن ویزا» بین دو کشور خبر داد.
 • رایزنی برای همزاد ایرانی اینس‌تکس

  دنیای اقتصاد: حدودا ۴۰ روز پس از راه‌اندازی رسمی «اینس‌تکس» مدیر اجرایی کانال مالی اروپا به تهران آمد. این خبر را اولین‌بار، سفارت فرانسه در تهران در صفحه توییتر به اشتراک گذاشت. سفارت فرانسه این سفر و اقدام را گامی مهم درخصوص نحوه اجرای سازوکار تجاری ایران و اتحادیه اروپا توصیف کرد. اطلاعات به‌دست آمده نشان می‌دهد که مذاکرات بین طرف ایرانی و اروپایی در تهران آغاز شده است. پاسخ اروپا در مقابل مطالبات طرف ایرانی این است: «اینس‌تکس نوزادی است که تازه متولد شده است و تا بزرگ شدن، زمان طولانی سپری خواهد کرد.»
 • رئیسی، نایب رئیس خبرگان شد

  دنیای اقتصاد: در ششمین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری که روز گذشته برگزار شد، سید‌ابراهیم رئیسی با ۴۳ رای به‌عنوان نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری جانشین مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی شد. با توجه به درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی و خالی ماندن صندلی او یکی از دستور جلسات این اجلاسیه برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری، برای انتخاب نایب رئیس اول بود.
 • ده‌ها دیپلمات و ژنرال خواستار بازگشت آمریکا به برجام شدند

  دنیای اقتصاد: بیش از ۵۰ ژنرال و دیپلمات بازنشسته آمریکایی از دولت این کشور خواسته‌اند بار دیگر به توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (برجام) بپیوندد چون این توافق «منافع ملی آمریکا» را تامین می‌کند. آنها نوشته‌اند که توافق سال ۲۰۱۵ آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین با ایران که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، بهار گذشته از آن خارج شد برنامه هسته‌ای ایران را مهار می‌کند و اطمینان می‌دهد که این کشور قادر به توسعه سلاح‌های هسته‌ای نخواهد بود.
 • نامه انتقادی سه مدیر‌مسوول به رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: سه مدیرمسوول و نماینده مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهور نسبت به وضعیت آشفته مدیریت مطبوعات و نشریات مکتوب هشدار دادند. این سه مدیر‌مسوول همچنین از وضعیت غیر‌شفاف و غیر‌مشخص تخصیص ارز ۴۲۰۰ نیز انتقاد کردند.
 • دلا‌ر ۴۲۰۰ در ایستگاه آخر؟

  دنیای اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر موثر نبودن سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌منظور کنترل قیمت کالاهای اساسی، از تغییر روش دولت در آینده خبر داد. به گفته فرهاد دژپسند، دولت روی طرح‌های مختلفی مطالعه خواهد کرد و به‌دنبال این موضوع است که مانع فشار آمدن به اقشار ضعیف شود. این دومین اظهارنظر رسمی مبنی‌بر ناکارآمد بودن سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی مسوولان اقتصادی است. پیش‌تر رئیس‌کل بانک مرکزی نیز تاکید کرده بود که عرضه ارز ترجیحی، نتوانست در حصول اهداف تعیین‌شده موفق عمل کند.
 • اختلاسی در کار نیست

  دنیای اقتصاد: عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران با تاکید بر اینکه در پرونده بازرگانی پتروشیمی اختلاسی در کار نیست، گفت: اتفاقی که جرم شده این است که متهمان استفاده‌های شخصی کرده‌اند و مجموع پول‌هایی که برداشته‌اند ۲۲ میلیون یورو و ۱۵ میلیون دلار و مبلغ ریالی آن حدود ۶۵ میلیارد تومان است که سوء‌استفاده کرده‌اند. وی درباره رقم واقعی پرونده پتروشیمی گفت: این پرونده از مهم‌ترین پرونده‌هایی بوده که در سال ۹۱ در دادسرای تهران تشکیل شده و تحریم‌های آمریکا در آن دوره آغاز شد. سال ۸۸ که شرکت پتروشیمی بازرگانی ایران واگذار می‌شود و کسانی که این شرکت را خریداری می‌کنند به لحاظ اقداماتی که انجام دادند، این پرونده تشکیل می‌شود.
 • پرداخت اولین بخش مطالبات ایران از سوی عراق

  در جریان دیدار رئیس‌جمهور کشورمان و هیات همراه با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق، عبدالناصرهمتی رئیس کل بانک مرکزی در مذاکرات مفصل با همتای عراقی خود نحوه پیگیری و اجرای توافق ماه گذشته بانک‌های مرکزی دو کشور را مورد بحث و توافق قرار داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، روز گذشته اولین بخش از مطالبات دولت ایران به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شد. از ۱۲ میلیارد دلار صادرات ایران به عراق ۴میلیارد آن صادرات برق وگاز است.در این جلسه در مورد تسهیل امور بانکی صادرکنندگان کالاوخدمت ایرانی ونیز فعالیت شعب بانک‌های ایرانی درعراق و ایجاد روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های عراقی و ضرورت قبول ضمانت نامه‌های دیناری به جای ضمانت نامه دلاری برای فعالیت ‌پیمانکاران ایرانی به‌طور مفصل گفت‌وگو شد.
 • مشکل نقدینگی برای خرید دارو

  رئیس انجمن داروسازان ایران، از پرداخت دو ماه از مطالبات داروخانه‌ها توسط سازمان تامین اجتماعی خبر داد. محمدباقر ضیا، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: با توجه به مشکلات داروخانه‌ها در تامین نقدینگی و رایزنی‌هایی که با سازمان تامین اجتماعی داشتیم، به تازگی دو ماه از مطالبات داروخانه‌های بخش خصوصی پرداخت شده و مدیران تامین اجتماعی قول داده‌اند قبل از پایان سال نیز بخشی از مطالبات معوق داروخانه‌ها را پرداخت کنند.
 • حدود دو سوم مهندسان بیکار هستند یا در رشته خود کار نمی‌کنند

  عضو کابینه دولت اصلاحات با بیان اینکه در بین جامعه تحصیل کرده کشور، بی‌بهره‌ترین قشر، قشر مهندسی در هفت رشته ساختمان است، ‌گفت: از بین ۶۰۰ هزار نفر مهندس در هفت رشته مهندسی، بیش از ۴۵۰ هزار نفر از مهندسان در رشته خود کار نمی‌کنند یا بیکار هستند.
 • تکذیب صادرات دام‌های وارداتی

  رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام گفت:‌ امکان صادرات دام‌های وارداتی وجود ندارد و به محض وارد شدن، به کشتارگاه‌ها برای ذبح منتقل می‌شود. در ضمن برای کشورهای دیگر هم صرفه و توجیه اقتصادی ندارد و اگر بخواهند دام وارد کنند از کشور مبدا وارد می‌کنند.
 • دستور مقام معظم رهبری برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه

  ایسنا: عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری به‌شدت از بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام (ره) گله‌مند هستند و رهبر انقلاب نیز دستور داده‌اند تا پایان دولت دوازدهم این مساله رفع شود. کلانتری در حاشیه مراسم افتتاح تصفیه‌‌خانه فاضلاب کارخانه پاندا میهن افزود: حتی رئیس‌جمهوری اظهار کرده است هنگامی که در مسیر فرودگاه هستم بوی منطقه سبب می‌شود از خواب بیدار شوم. مقام معظم رهبری دستور داده‌اند که تا پایان دولت دوازدهم بوی نامطبوع مسیر این فرودگاه باید رفع شود.
 • حذف تکلیف به صادر‌کنندگان برای بازگرداندن ارز

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس با اعمال اصلاحاتی در مصوبات بودجه ۹۸ ایرادات شورای نگهبان را برای بار دوم رفع کردند.یکی از موارد اصلاحی مربوط به دو ایراد شورای نگهبان به برداشت از صندوق توسعه ملی بود که برای رفع این ایرادات، مجوز مقام معظم رهبری در این زمینه، برای شورای نگهبان ارسال شد.
 • توییت رئیس قوه‌قضائیه در مورد تحول

  ایسنا نوشت: ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه در توییتر نوشت: «تحول مطلقا به معنای اقدامات زودگذر، دل خوش‌کُنَک و اکتفا به آمار و ارقام نیست. همچنین تحول به این معنا نیست که متنی ابلاغ و بخشنامه شود و آقایان هم بنویسند: «بسمه تعالی- ملاحظه گردید؛ به‌نظر همکاران برسد.» بلکه همه به‌ویژه مدیران باید با تمام وجود به میدان بیایند.»
 • زمان اعلام گزینه تولیت آستان قدس

  تسنیم نوشت: سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: گزینه‌هایی برای تولیت آستان قدس رضوی مطرح هستند که رهبری فرمودند در سفر نوروزی به مشهد مشخص خواهند کرد.
 • انتقاد سپاه از کاشت درخت کاج در کشور

  ایسنا نوشت: سردار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به وجود اختلاف دمای هوا در نقاط مختلف کشور، گفت: وقتی ۴۹ درجه اختلاف دما در این کشور وجود دارد، نباید فقط یک‌ نوع درخت آن‌ هم کاج کاشته شود؛ کاشت این درخت با سوءنیت صورت گرفته است چون این درخت برای جغرافیای کشورمان نیست. معاون هماهنگ‌کننده فرمانده کل سپاه تصریح کرد: در حوزه آب و خاک مدت‌هاست که سپاه فعالیت‌های ویژه‌ای را آغاز کرده است که هر وقت نتایج لازم به‌دست آید، اعلام می‌شود.
 • دلایل استعفای سرافراز از صداو سیما

  انتخاب نوشت: محمد سرافراز، رئیس سابق صداوسیما مدعی شد مدیران منصوب عزت‌الله ضرغامی علیه او گزارش تهیه می‌کردند. وی همچنین در ادعایی دیگر از استفاده مفصل ضرغامی از بودجه سازمان صداوسیما خبر داد.
 • ایجاد ایست و بازرسی در چهارشنبه‌سوری

  ایرنا نوشت: سردار محمد شرفی، رئیس پلیس پیشگیری کشور از راه‌اندازی ایستگاه‌های ایست و بازرسی موقت برای کنترل هرچه بیشتر نظم و امنیت در چهارشنبه آخر سال خبر داد.

بیشتر