آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۶۸

 • پیام تهران از بغداد به واشنگتن

  دنیای اقتصاد: دومین سفر یک مقام عالی‌رتبه ایرانی به عراق پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳، دیروز توسط حسن روحانی و در صدر یک هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی انجام شد، پیش‌تر محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۶ به بغداد سفر کرده بود. رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق، به این کشور سفر کرده و روز دوشنبه در کاخ قصر السلام بغداد مورد استقبال قرار گرفت، در سفر سه روزه مذاکرات دوجانبه‌ای را با مقامات عالی‌رتبه بغداد درخصوص روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای صورت خواهد داد.
 • قاضی‌القضات جدید معارفه شد

  دنیای اقتصاد: مراسم تکریم و معارفه آیت‌الله آملی لاریجانی به‌عنوان رئیس پیشین قوه‌قضائیه و سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس جدید این قوه، روز گذشته برگزار شد. در این مراسم محمد محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حکم انتصاب آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی را به‌عنوان رئیس جدید قوه‌قضائیه از سوی حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی اهدا و پیام انتصاب رهبر معظم انقلاب را قرائت کرد.
 • رمزگشایی از واکنش‌ عراق به سفر ضدتحریمی روحانی

  آرمان سلیمی پژوهشگر ارشد مسائل عراق
  اولین سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران به عراق، در ششمین سال ریاست او بر پاستور را نمی‌توان تنها در قالب یک سفر عادی دیپلماتیک مورد ارزیابی قرار داد. این سفر ویژه است، از این لحاظ که در آینده نزدیک یعنی پس از پایان دوران معافیت‌های آمریکا از تحریم‌های جدید، مناسبات دو کشور در وضعیت فوق‌العاده قرار می‌گیرد. هر چند روحانی در شرف پرواز به سمت بغداد هدف سفر را افزایش سطح مناسبات و همکاری‌های دو کشور بیان می‌کند اما واقعیات میدانی نشان‌گر این است که موضوع تحریم‌ها و ایجاد بسترهای لازم برای تداوم همکاری‌ها در چند ماه آینده، مهم‌ترین ماموریت رئیس قوه مجریه ایران خواهد بود.
 • نیویورک‌تایمز : عراق، فرصتی برای دور زدن تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: نقش و حضور ایران در عراق به‌طور فزاینده‌ای درحال گسترش است به‌نحوی که تهران اکنون درنظر دارد برای کاهش آثار تحریم‌های آمریکا ضمن تثبیت و توسعه روبط تجاری خود با بغداد، به رقیبی برای بزرگ‌ترین شرکای تجاری عراق (چین و ترکیه) بدل شود.
 • تنش در صحن علنی درباره یک دیدار

  دنیای اقتصاد: جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی برای دقایقی پرتنش شد؛ تنشی که با نطق میان‌دستور یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس درباره یک دیدار، میان نمایندگان اصلاح‌طلب و اصولگرای مجلس در گرفت و البته پس از دقایقی آرام شد. ماجرا به نطق محمدمهدی زاهدی، نماینده کرمان بازمی‌گردد که در نطق میان دستور دیروز خود، دیدار جمعی از نمایندگان عضو فراکسیون امید با رئیس دولت اصلاحات را حمایت از طغیان خواند؛ او گفت دیدار جمعی از نمایندگان مجلس با فردی که به تعبیری در فتنه ۸۸ بوده و باغی بر انقلاب بوده، حمایت از طغیان است و انتظار می‌رود نمایندگان منافع ملی را بر منافع گروهی و جناحی ارجح دانسته و همراهی لازم و کافی با آرمان‌های امام عزیز و رهبری گرانقدر انقلاب داشته باشند.
 • تعیین مجازات برای خرید و فروش رأی

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز در ادامه بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس، در مصوبه‌ای مجازات خریدوفروش رای در انتخابات مجلس را تعیین کردند.
 • اهدای نشان ذوالفقار به فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران

  ایرنا: سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به دریافت نشان ذوالفقار مفتخر شد.نشان ذوالفقار پر‌افتخار‌ترین نشان نظامی ایران است که پس از انقلاب برای نخستین بار ازسوی رهبری به سرلشکر سلیمانی اعطا می‌شود.
 • واکنش دفتر نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای به حکم یک دادگاه

  فارس: عضو دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبر انقلاب واکنش نشان داد.علی عسگری در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبر انقلاب گفت: انتشار آثار مرتبط با رهبر معظم انقلاب برای آشنایی با رای و اندیشه و نیز زندگی و سیره اخلاقی و اجتماعی معظم‌له است و به‌کارگیری آن به‌عنوان مجازات یک مجرم، بدسلیقگی است.وی افزود: دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب هیچ توصیه‌ای به دادگاه‌ها جهت مطالعه اجباری آثار رهبر انقلاب توسط محکومان ندارد و این کار را مغایر با اثربخشی‌‌‌‌‌‌‌ و ‌‌‌‌روح‌ کار‌‌‌ فرهنگی ‌می‌داند.
 • نظر محسنی‌اژه‌ای در مورد ادامه کار در قوه‌قضائیه

  ایسنا: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه در مراسم تودیع و معارفه رئیس قوه‌قضائیه خطاب به رئیس جدید قوه‌قضائیه گفت: آنچه در توان دارم به‌کار می‌برم و اعلام می‌کنم که حتما بهتر است افراد جوان و تازه‌کار جایگزین بنده شوند و من حتما در کنار آنها و شما خواهم بود.
 • اعلام وصول طرح تشکیل استان اصفهان شمالی

  دنیای اقتصاد: هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز پارلمان چند طرح را اعلام وصول کرد که طرح تشکیل استان اصفهان شمالی یکی از این طرح‌ها است. هیات‌رئیسه مجلس همچنین طرح «اصلاح قانون تقسیمات کشوری، وظایف فرمانداران و بخشداران»، طرح «مشارکت مستقیم شهروندان در امور مقننه» و طرح «مدیریت تعارض منافع» را نیز اعلام وصول کرد.سوال ملی نصرالله پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد از وزیر ارتباطات در مورد عدم‌نظارت بر سامانه‌های ویدئوی درخواستی (VOD)نیز یکی دیگر از مواردی است که در جلسه علنی دیروز مجلس اعلام وصول شد.
 • توکلی: تحریم علت مخالفت با FATF است

  ایسنا: احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار توییتی به یکی از دلایل خود برای مخالفت با پیوستن به لوایح چهارگانه پرداخت. در این توییت آمده است: تا وقتی تحریم برقرار است، پذیرش FATF شرایط اقتصادی کشور را بدتر می‌کند؛ چراکه براساس پالرمو باید همه مجاری دور زدن تحریم را برای تحریم‌کنندگان افشا کنیم و آنها با اطلاعاتی که به دست می‌آورند، فشار را بر ما بیشتر خواهند کرد.
 • واکنش نخست‌وزیر اسبق سوئد به سفر روحانی به عراق

  ایسنا: کارل بیلت نخست وزیر اسبق سوئد و رئیس شورای روابط خارجی اروپا با اشاره با سفر غیررسمی و مخفیانه ترامپ به عراق، به سفر سه روزه رئیس‌جمهور کشورمان به عراق واکنش نشان داد.رئیس شورای روابط خارجی اروپا در توییتی نوشت: درحالی‌که ترامپ تنها با نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی دورافتاده‌ای دیدار کرد و با مقامات عراقی دیداری نداشت، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران سه روز را صرف بازدید از این کشور (عراق) می‌کند.
 • گزارشی از جزئیات سفر بشار اسد به ایران

  دنیای اقتصاد: صبح نو در گزارشی با اشاره به سفر اخیر بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه به ایران جزئیاتی از این سفر را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری فارس در بخشی از این گزارش آمده است: آقای اسد با یک هواپیمای ایرانی، دمشق را به شکلی کاملا محرمانه، به مقصد تهران ترک کرده بود.
 • انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از محاکمه نشدن ۸ مدیر دولت دهم

  خبرآنلاین نوشت: روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به دادگاه پرونده پتروشیمی نوشت: تصاویری که از جلسه دادگاه متهمان فساد پتروشیمی منتشر شد، نشان می‌دهد در چهره‌های آنها ذره‌ای ترس و پشیمانی وجود ندارد. این افراد با اینکه بیش از هفت میلیارد یورو فساد مالی دارند، ترسی ندارند.با اینکه در جلسات رسیدگی به پرونده فساد هفت میلیارد یورویی پتروشیمی، مطالب تکان‌دهنده‌ای توسط نماینده دادستان مطرح می‌شود و دیروز بخشی از آن در روزنامه جمهوری اسلامی چاپ شده، اما جزئیات این پرونده بسیار حیرت‌انگیز است. یکی از نکات این است که سردمداران فساد پتروشیمی پشت دو نفر که فراری هستند و در خارج مشغول خوشگذرانی می‌باشند (خانم شیخ‌الاسلامی و آقای علمی) پنهان شده‌اند، درحالی‌که در این پرونده، ۸ مدیر دولت دهم و فرزندانشان دخالت مستقیم داشتند و آنها نیز باید محاکمه شوند.
 • درخواست سپنتا نیکنام از رئیس‌جمهور

  انتخاب نوشت: سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد از حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان خواست در سفر به عراق به وضعیت طاق کسری رسیدگی شود.وی در حساب شخصی توییتر خود نوشت: آقای روحانی برای اولین بار در دوران ریاست‌جمهوری‌اش عازم عراق است. همزمان خبر رسیده که ایوان مدائن (طاق کسری) یادگار سرزمین پارس در عراق، در حال فروریختن است. کاش ایشان از همتایان عراقی خود روند بازسازی آن را پیگیر شوند تا بدانند ایوان مدائن برای ما هویتی عبرت‌آموز و مهم است.
 • واکنش جلالی به خبر ائتلاف انتخاباتی لاریجانی

  ایسنا نوشت: کاظم جلالی، رئیس فراکسیون مستقلین ولایی در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «در پاسخ به برخی از گمانه‌زنی‌های انتخاباتی رسانه‌ها باید عرض کنم به‌عنوان شخصی که به جناب آقای دکتر لاریجانی نزدیک هستم، مطمئنم صحبتی مبنی بر ائتلاف انتخاباتی او با فردی در میان نیست و ایشان تاکنون حتی یک جلسه با نزدیکان برگزار نکرده که در آن گفت و گوی انتخاباتی داشته باشد. البته که به نظرم در شرایط فعلی کشور که در وضعیت جنگ اقتصادی قرار دارد فضای رسانه‌ای ما بیش از پیش‌کشیدن گمانه‌زنی‌های انتخاباتی، به همیاری با مسوولان کشور در حل مشکلات مردم نیاز دارد.» اخیرا محمد علی وکیلی، عضو فراکسیون امید در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها از احتمال کاندیداتوری لاریجانی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ سخن گفته بود و حمایت اصلاح‌طلبان از او را هم منتفی ندانست.
 • محکومیت نسرین ستوده به ۷ سال حبس

  ایسنا نوشت: قاضی مقیسه از محکومیت نسرین ستوده به ۷سال حبس و ارسال پرونده او به دادگاه تجدیدنظر خبر داد.قاضی مقیسه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس قوه‌قضائیه در جمع خبرنگاران گفت: نسرین ستوده از باب اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال و از باب اتهام توهین به رهبری به ۲ سال حبس محکوم شد. مقیسه افزود: وی برخلاف داشتن وکیل حاضر به تسلیم به رای صادره نشده و پرونده به دادگاه تجدیدنظر رفته است.
 • طومار ایرانیان کانادا علیه خاوری و آل‌آقا

  ایرنا نوشت: اعضای کنگره ایرانیان کانادا با امضای طوماری خواستار آن شدند تا اوتاوا فورا تحقیقاتی را در مورد پرونده «محمودرضا خاوری» و «مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا» آغاز کند. به گزارش وب‌سایت کنگره ایرانیان کانادا، در این طومار که خطاب به «دیوید لامتی» وزیر دادگستری، «رالف گودیل» وزیر امنیت عمومی و «دانیه لبوتیلیه» وزیر عواید ملی کانادا نوشته شده، آمده است: ما اعضای جامعه ایرانیان کانادا نگرانی عمیق خود را در مورد پرونده افرادی که در ایران به فساد متهم شده و به کانادا فرار کرده‌اند، ابراز می‌کنیم.

بیشتر