آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۶۷

 • چراغ قرمز بغداد مقابل تحریم‌های آمریکا

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری قرار است امروز برای اولین‌بار طی ۵ سال دوران ریاست‌جمهوری‌اش در سفری سه روزه به عراق سفر کند. پیش از این برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق ۲۶ آبان‌ماه به تهران سفر کرده بود.
 • تغییر گرانیگاه اصلاحات اقتصادی

  دنیای اقتصاد: گوش سیاستمدار به اقتصاددان بدهکار نیست. سیاستمدار تقاضایی برای حل مشکلات از اقتصاددانان ندارد. در همه‌جای دنیا، تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار مشکل را مطرح می‌کنند و کارشناسان برای آن مشکل، راه‌حل ارائه می‌دهند. اما در ایران، هم مشکلات را کارشناس مطرح می‌کند و هم راه‌حل را ارائه می‌دهد. شاید در نگاه اول تداوم هشدار دادن و ارائه راه‌حل‌ها، که ادامه روند موجود است، نتیجه‌ای غیر از آنچه تاکنون در پی داشته، حاصل نکند.
 • پاسخ عربستان به درخواست مذاکره با ایران

  دنیای اقتصاد: وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با یک رسانه عراقی تاکید کرد ۵ سال قبل پیام‌های متعددی برای مسوولان سعودی فرستادم که ما آمادگی داریم با هم همکاری کنیم، اما آنها پیام دادند که «منطقه ربطی به شما ندارد.» محمدجواد ظریف همچنین گفت که دلیل استعفای او هرگز آمدن رئیس‌جمهور سوریه به ایران نبوده است.
 • اظهارنظر مسوولان درباره کاندیداها ممنوع

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز، بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را ادامه دادند و طی یکی از مصوبات، اعلام نظر مسوولان درباره کاندیداها و احزاب و گروه‌های سیاسی در انتخابات ممنوع شد.
 • صدور هشتاد هزارسند برای املاک مصادره‌ای

  خبرآنلاین: رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: اوایل پیروزی انقلاب امام(ره) فرمودند آنچه طاغوت از اموال جمع‌آوری کرده است باید به صاحبان آن برگردد و صرف مستضعفان شود که بعدا بنیاد علوی تشکیل شد. آنهایی که در این املاک مستقر بودند هیچ سندی نداشتند، چند ده مورد نامه از سوی متصرفان این املاک به دفتر رهبری آمد که رهبری فرمودند، بنیاد اسناد این املاک را تهیه کند و به همان‌هایی که در دست آنها هست بدهد.
 • پیام تبریک جهانگیری به رئیس جدید قوه‌قضائیه

  تسنیم: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، در پیامی به حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، انتصاب وی را به‌عنوان رئیس قوه‌قضائیه تبریک گفت. همچنین عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور و امیر حاتمی وزیر دفاع، در پیامی انتصاب رئیس جدید قوه‌قضائیه را تبریک گفتند.
 • توضیحات «لاریجانی» درباره‌ مصوبه افزایش حقوق کارمندان

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز توضیحاتی درباره‌ مصوبه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارمندان ارائه کرد و در واقع به ایراد دولت به این مصوبه بودجه‌ای پاسخ داد.
 • حواشی نشست خبری رئیس‌جمهوری عراق

  ایرنا نوشت: برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق روز گذشته در یک نشست خبری با خبرنگاران ایرانی خطاب به حضار به زبان فارسی گفت: من زبان فارسی را به‌طور کامل متوجه می‌شوم، اما نمی‌توانم خیلی خوب فارسی صحبت کنم. او در طول دیدار، چند بار هم از مترجمش ایراد گرفت و گفت: من عامدانه، اصطلاحات خاصی را به کار بردم که دقیق ترجمه نکردی.چند بار هم در میان پاسخ‌هایش از تکیه‌کلام‌های فارسی استفاده کرد و با آمیزه‌ای از لبخند، در انتهای جملاتش می‌گفت: «بعله آقاجان!»وقتی به نقل خاطره دیدار چندماه قبلش با رهبر انقلاب ‌رسید، گل از گلش شکفت و با اشاره به بیانات ایشان درباره حضور بیش از دو میلیون زائر ایرانی در راهپیمایی ۲۰ میلیونی اربعین امسال به فارسی گفت: «مقام معظم رهبری» فرمودند که ارتباط همراه با مهر و محبت بین دو ملت در حال تقویت است.
 • نظر رئیس مجلس در مورد اصلاح قانون اساسی

  مهر نوشت: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی درخصوص مباحثی که اخیرا بر سر ضرورت اصلاح قانون اساسی به راه افتاده است، اظهار کرد: این مساله امروز ما نیست. آیا الان از تمام ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده می‌شود؟ استفاده نمی‌شود و اگر قانون اساسی را تغییر بدهیم و باز هم از ظرفیت آن استفاده نکنید همین مشکلات وجود خواهد داشت. خیلی جاها ظرفیت‌های بسیار خوبی در قانون اساسی وجود دارد که بالفعل نشده است. قانون اساسی برای کشور شرایط بن‌بست ایجاد نکرده است و می‌توان از ظرفیت‌های آن استفاده کرد.همچنین به گزارش انتخاب، وی با اشاره به ادغام بانک‌های نیروهای مسلح گفت: رهبر معظم انقلاب گفتند من اصلا رضایتی از اینکه بخش‌های نظامی وارد حوزه‌های اقتصادی شود ندارم. این بانک‌ها اجازه‌ای هم نگرفته بودند و مشکلاتی هم داشتند. این دو مقوله با هم تصمیم‌گیری شد و البته حل آن سخت بود اما نهایتا این بخش حل شد.
 • دیدگاه احمدی‌نژاد درباره خاوری

  خبرآنلاین نوشت: محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق در گفت‌وگو با روزنامه شرق در مورد پرونده خاوری گفت: قانون اساسی ما می‌گوید جرم باید در دادگاه صالحه اثبات شود وگرنه نمی‌توانید کسی را متهم کنید. آیا دادگاه صالحی برای ایشان برگزار شده؟ ایشان چطور از کشور خارج شد؟ وی افزود: اینها که می‌گویم، مستند است و اسنادش پیش من است. ایشان پرونده‌ای در خوزستان داشت. حکم جلبش هم صادر شده بود. از تهران به خوزستان گفتند پرونده را به تهران بفرستید. پرونده را به تهران آوردند، بعد مجوز دادند و از کشور خارج شد. احمدی‌نژاد با بیان اینکه مسائل زیادی پشت این موضوع وجود دارد. گفت: برای من سوال است. خاوری چطور از کشور خارج شد؟ مقامات در این سطح برای خروج از کشور باید اجازه بگیرند، چرا ممنوع‌الخروجش نکردند؟ بیایید دادگاهش را علنی پخش کنید تا مشخص شود چه کسانی در ایران پشتیبانش بودند. فقط خاوری بوده؟ رشوه گرفته؟ چقدر گرفته، از چه کسی گرفته؟ مداوم می‌گویند خاوری خاوری خاوری. خاوری یک مدیر بود. من شخصا خاوری را آدم بدی نمی‌دانستم اما موافق مدیرعاملی او نبودم ولی در این مورد رئیس‌جمهور تصمیم‌گیر نیست.
 • خبر«فارس» در مورد پرونده حسین فریدون

  فارس نوشت: یک منبع آگاه اظهار کرد: اتهامات حسین فریدون در پرونده‌ای که در حال حاضر در دستگاه قضا در حال پیگیری است مربوط به ارتشا و پولشویی است.وی افزود: وی در قبال دریافت رشوه رایزنی‌های موثری را برای سپردن مسوولیت‌هایی در بانک‌ها و دیگر بخش‌های تاثیرگذار اقتصادی به افرادی خاص انجام می‌داده است و این افراد در مقابل مبالغ هنگفتی را به وی پرداخت می‌کرده‌اند.شنیده‌ها حاکی از آن است که رئیس‌جمهور پس از اطلاع از محتوای این پرونده با رسیدگی به آن در محاکم قضایی مخالفتی نکرده است.
 • تشریح وضعیت متهمان پرونده پتروشیمی

  خبرگزاری صدا و سیما نوشت: رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی در مورد پرونده پتروشیمی گفت: مرجان شیخ‌الاسلامی متهم پرونده پتروشیمی پیش از ارجاع این پرونده به دادگاه از کشور خارج شده است. سید اسدالله مسعودی مقام افزود: این متهم در حال حاضر مقیم کاناداست که اقدامات قانونی درخصوص پرونده وی انجام شده است.وی گفت: در غیاب متهم، نوبت دادرسی و تمامی مراحل رسیدگی به اتهامات وی انجام می‌شود.رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی افزود: برای این متهم و دو متهم دیگر این پرونده که در ایران نیستند وکیل در دادگاه حضور دارد.
 • باهنر:تصمیم در مورد پالرمو وCFT انتخاب «شر کمتر» است

  دنیای اقتصاد: دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: پالرمو و CFT تصمیمات حساسی است و مجمع بحث‌های گسترده و سنگینی کرده است؛ ولی به صرف دوسه جلسه نتوانسته‌ایم به تصمیم برسیم. باید ببینیم وعده‌های اروپایی‌ها چه میزان محقق خواهد شد و درباره جبران کار غلط آمریکا چه می‌کنند.
 • یک الحاقیه شتابزده

  حمید تهرانفر
  پیش‌تر- شاید در آبان ماه امسال بود که- تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عمدتا ازکمیسیون اقتصاد و کمیسیون برنامه و بودجه طرح اصلاح بند «و» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را برای تصویب درچارچوب بند ۷ طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور به هیات رئیسه محترم مجلس به منظور تصویب ارائه کردند که نهایتا در نشست علنی مورخ ۱۴آذر ماه سال جاری مجلس محترم به تصویب نمایندگان مردم رسید.
 • فروش ۳۰۰ کیلو مرغ در ۴۰ دقیقه

  رئیس اتحادیه قصابان و مرغ فروشان بجنورد گفت: از روز گذشته توزیع مرغ با کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در بجنورد آغاز شده است و فروش بالاتر از آن تخلف محسوب می‌شود. قاسم زاده در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به اینکه تا قبل از آن قیمت هر کیلوگرم مرغ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است، افزود: متاسفانه مردم تصور می‌کنند که این مرغ، مرغ تعاونی است و برای خرید آن دوباره صف‌های طولانی تشکیل شده بود. همین تصور اشتباه موجب شده تا برخی از مردم بیش از نیاز خود مرغ را خریداری کنند. وی با بیان اینکه نیاز مردم شهر بجنورد به گوشت مرغ ۲۰ تن در روز بوده است، اظهار کرد: قرار بود توزیع مرغ از صبح امروز، شروع و تا شب ادامه پیدا کند؛ اما هم اکنون این میزان از مرغ در فاصله زمانی بسیار کوتاهی به اتمام رسیده است. قاسم‌زاده تصریح کرد: میزان فروش مرغ در واحد تجاری من، روزانه حدود ۳۰۰ کیلو بود که فروش آن شاید تا شب هم به پایان نمی‌رسید؛ اما طی امروز ۳۰۰ کیلو مرغ در فاصله ۴۰ دقیقه به پایان رسید. به‌عنوان مثال امروز خانواده‌ای بود که سه نفر از آن در صف ایستاده و با یک کارت بانکی، هر یک دو کیلوگرم مرغ خریداری کردند.
 • یارانه نقدی یا کوپن الکترونیک؟

  معاون وزیر رفاه با اشاره به افزایش قیمت کالاهای خوراکی در سال گذشته گفت: دو سیاست یارانه نقدی یا کوپن الکترونیکی پیشنهاد شده که در حال بررسی آن هستیم. به گزارش خبرگزاری فارس، احمد میدری در جلسه شورای عالی بیمه گفت: یکی از دستور جلسات امروز مربوط به سیاست حمایتی و ارز دولتی کالاهای خوراکی است که در این زمینه ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز دولتی اختصاص داده شده است.
 • روحانی در بغداد به‌دنبال چیست؟

  دنیای اقتصاد: مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت‌خارجه درباره احتمال میانجیگری بغداد میان ایران و آمریکا در سفر آتی حسن روحانی به عراق می‌گوید: «عراقی‌ها نه در شرایطی هستند که بتوانند برای حل این مشکل بزرگ قدمی بردارند و ‌میان ایران و آمریکا میانجیگری کنند و نه فکر می‌کنند ایران تمایلی برای مداخله‌شان در ‌این موضوع دارد و کلا باید چنین موضوعی را منتفی دانست.»
 • برگزاری اولین دوره جشنواره سراسری تحلیلگر برتر حوزه سیاست خارجی

  دنیای اقتصاد: موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران در راستای شناسایی تحلیلگران حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به‌خصوص جوانان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان جدید با همکاری برخی از مراکز پژوهشی معتبر کشور اقدام به برگزاری اولین جشنواره سراسری تحلیلگر برتر در حوزه سیاست خارجی کرده است.
 • خروج از برجام اشتباهی جدی بود

  ایسنا: ویلیام برنز، سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی، خروج واشنگتن از برجام را یک اشتباه جدی می‌داند و رئیس‌جمهور کشورش را فردی خودشیفته توصیف کرد که آمریکا را در موقعیتی بحرانی با ایران قرار می‌دهد.

بیشتر