آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۶۰

 • فاکتور موثر در فرجام پالرمو

  دنیای اقتصاد: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز تاکید کرد که رفتار اتحادیه اروپا می‌تواند روی تصمیم مجمع تشخیص برای تصویب لوایح مرتبط با FATF موثر باشد. اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز تصمیم گرفتند که بررسی لایحه پالرمو، یکی از لوایح مرتبط با FATF را به سال آینده موکول کنند. آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، عضو دیگر مجمع تشخیص نیز گفت: «باید مقداری صبر کنیم تا اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند؛ اگر عمل نکردند، آن وقت مجمع تشخیص تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.»
 • کشمکش برای حقوق و دلار

  دنیای اقتصاد: دیروز ۲ مورد از جزئیات مهم بودجه ۹۸، به محل کشمکش در مجلس تبدیل شدند. موضوع اول، افزایش سطح دستمزدها بود که تصمیم مجلس درمورد نحوه و میزان افزایش حقوق با مخالفت دولت همراه شد. موضوع دوم در مورد تخصیص ارز با نرخ ترجیحی بود که به نوعی، تصمیم نهایی در این باره به دولت واگذار شد. البته مجلس تصمیم دولت در مورد تخصیص دلار ۴۲۰۰ را محدود به این دو مسیر کرد: تداوم وضع موجود با توزیع کوپن الکترونیکی یا حذف ارز با نرخ ترجیحی و پرداخت یارانه نقدی.
 • استقبال از میانجیگری ایران در بحران کشمیر

  دنیای اقتصاد: وزیر امورخارجه پاکستان ضمن استقبال از میانجیگری ایران درباره بحران کشمیر تاکید کرد که ایران به‌دلیل روابط خوب با هر دو کشور هند و پاکستان می‌تواند نقش مهمی در کاهش تنش‌ها ایفا کند. هفته گذشته هم محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگویی تلفنی با همتای پاکستانی خود از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات هند و پاکستان خبر داد. موضوعی که با استقبال آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان مواجه شد.
 • تغییر نحوه افزایش حقوق کارکنان دولت

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها تصمیم خود برای میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۹۷ را تغییر دادند. نمایندگان که در جلسه علنی شامگاه چهارشنبه تبصره ۱۲ لایحه بودجه درباره میزان افزایش حقوق کارمندان دولت را همانند آنچه دولت در لایحه پیشنهاد داده بود تصویب کرده بودند، دیروز با رای موافق به یک پیشنهاد، ساز و کار افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۸ را تغییر دادند. براساس تصمیم جدید نمایندگان، حقوق همه کارکنان دولت و بازنشستگان در سال آینده، ۴۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد.
 • انتقاد رئیس مجمع تشخیص از رئیس‌جمهور

  ایسنا: آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای جلسه روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام، شبهه‌افکنی در مورد تصمیمات نهادهای برآمده از قانون اساسی را نادرست خواند و اظهار کرد: قانون اساسی میثاق ملی همه کشورها است و در جمهوری اسلامی، تبلور انقلاب اسلامی است و بنابراین نهادهای برآمده از قانون اساسی همه باید محترم باشند.
 • لایحه نهاد ملی حقوق بشر به صحن دولت می‌آید

  دنیای اقتصاد: لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با «ایرنا» درباره لوایح حقوقی که در دستور کار دولت دوازدهم قرار دارد، اظهار کرد: علاوه‌بر «لایحه شفافیت» که مراحل پایانی تدوین و تصویب در هیات وزیران را طی می‌کند و به زودی هم به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود، «لایحه نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» هم در دستور کار دولت قرار دارد.
 • اقدامات شورای نگهبان اقناع‌پذیر است

  دنیای اقتصاد: سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس و دولت، شرایط حداقلی را برای بررسی کاندیداها دارد و براساس حداقل‌ها کاندیداها را بررسی می‌کند. ما ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم و این کار بستگی به انتخاب مردم و معرفی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی دارد. اگر گروه‌های سیاسی در این جهت گام بردارند، این مشکل هم رفع می‌شود.
 • روایت لاریجانی از تماس با ظریف

  ایسنا نوشت: روزنامه اعتماد با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی درباره استعفای محمدجواد ظریف گفت‌وگویی انجام داده است. در بخشی از این گفت‌وگو آمده است: البته من شب متوجه ماجرا نشدم. صبح فردا بود که به بنده اطلاع دادند. یعنی وقتی می‌خواستم به مجلس بیایم، اطلاع دادند که چنین اتفاقی افتاده که من هم چندان از کیفیت ماجرا خبر نداشتم که چرا ایشان استعفا کرده است.
 • پروین فرشچی برکنار شد

  مهرنوشت: پروین فرشچی، معاون دریایی سازمان محیط زیست توسط عیسی کلانتری برکنار شد. پروین فرشچی ضمن اعلام برکناری‌اش از این معاونت گفت: از امروز دیگر معاون دریایی سازمان محیط‌زیست نیستم و رئیس سازمان محیط‌زیست در حکمی این موضوع را ابلاغ کرده‌اند.معاون پیشین محیط‌زیست ضمن تایید مخالفتش با طرح انتقال آب خزر به سمنان درخصوص دلیل این برکناری گفت: رئیس هر سازمانی اختیار دارد که در مورد معاونانش تصمیم بگیرد؛ اما دلیل خاصی به‌عنوان دلیل اصلی برکناری من عنوان نشده است.
 • تجمع شاکیان «کرمان‌خودرو» مقابل مجلس

  ایسنا نوشت: جمعی از شاکیان شرکت «کرمان‌خودرو» روز گذشته مقابل مجلس تجمع کردند. تجمع‌کنندگان مقابل مجلس عنوان می‌کردند که از خردادماه برای خودرو ثبت‌نام کرده‌اند؛ اما «کرمان‌خودرو» اعلام کرده برای تحویل خودرو باید پول بیشتری بپردازند.
 • هشدار پلیس به رانندگان پرخطر

  ایسنا نوشت: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تاکید کرد که رانندگان مرتکب تخلفات پرخطر در نوروز امسال از سفر باز خواهند ماند. سردار تقی مهری اظهار کرد: آمارهای ما نشان‌دهنده این است که در نوروز سال گذشته ۸۵ درصد از تصادفات فوتی و جرحی رخ داده ناشی از سرعت غیر‌مجاز، سبقت غیر‌مجاز، بی‌توجهی به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان بوده است و این نشان می‌دهد که کاملا می‌توان از وقوع بسیاری از تصادفات رانندگی پرهیز کرد. وی با تاکید بر اینکه لازم است مسافران از رانندگی در شرایط خستگی و خواب‌آلودگی پرهیز کنند، تاکید کرد: آمارها نشان‌دهنده این است که ۳۸ درصد از تصادفات فوتی در سال گذشته ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی بوده است. مهری درباره برخورد پلیس با ماموری که بازیکن فوتبال را جریمه کرده بود، گفت: در این مورد از مامور راهور به‌دلیل اینکه وظیفه‌اش را به درستی انجام داده است، قدردانی خواهیم کرد.
 • غلامعلی حدادعادل رئیس شورای وحدت شد

  خبرآنلاین نوشت: محمدرضا میرتاج‌الدینی از ریاست حداد عادل بر شورای وحدت خبر داد. سید‌محمدرضا میرتاج‌الدینی کلیت این خبر را تایید کرد و گفت: «کلیت قضیه را تایید می‌کنم. جلسات شورای راهبردی وحدت نیروهای انقلاب به روال همیشگی تشکیل می‌شود و بناست که در آینده‌ای نزدیک این جلسات با جامعیت بیشتری برگزار شود تا وحدت و همگرایی بسیار بالایی میان تمام جریان‌های اصولگرایی ایجاد شود. ما دو انتخابات مهم مجلس و ریاست‌جمهوری را در پیش داریم و این نوید را می‌دهم که جمنا می‌خواهد یک وحدت سراسری میان تمام اصولگرایان ایجاد کند تا مشکلات انتخابات‌های پیشین پیش نیاید.»
 • کردستان در قله تورم

  گزارش تورم مرکز آمار به تفکیک استان‌های مختلف برای بهمن‌ماه سال‌جاری به‌روز شد. بر مبنای این گزارش در مقیاس نقطه‌به‌نقطه، استان قم کمترین تورم و استان کردستان بیشترین تورم را تجربه کرده است؛ رشد شاخص قیمت در ۱۲ ماه منتهی به بهمن‌ماه سال‌جاری در قم حدود ۳/ ۳۵ درصد اما در کردستان حدود ۵/ ۵۲ درصد بوده است.
 • ورود تعاونی‌ها برای تنظیم بازار

  معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ورود تعاونی‌ها برای کمک به توزیع بهتر کالاهای اساسی و تنظیم بازار خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد کبیری با اشاره به ورود تعاونی‌ها برای کمک به توزیع بهتر کالاهای اساسی و تنظیم بازار گفت: ۲۷‌بهمن ماه سال جاری تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ایران و شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران به امضا رسید که بر اساس آن مقرر شد توزیع اقلام اساسی در شبکه‌های تعاونی کشور هرچه سریع‌تر آغاز شود. وی درباره این تفاهم‌نامه گفت: با توجه به شرایط ویژه اقتصادی حاکم بر کشور، در راستای تنظیم بازار شب عید و کنترل قیمت‌ها، با امضای این تفاهم‌نامه مقرر شد تعاونی‌ها برای کمک به توزیع بهتر کالاهای اساسی ورود کنند.
 • «نه» یک نظرسنجی به دلار ۴۲۰۰

  تداوم تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی در یک نظرسنجی عمومی رای نیاورد. این نظرسنجی در برنامه تلویزیونی «مناظره» اجرا شد و در آن حدود ۳۱ هزار نفر شرکت کردند. شرکت‌کنندگان در پاسخ به این سوال که «به نظر شما کدام تصمیم برای تنظیم بازار گوشت بهتر است؟» باید بین دو گزینه «واردات گوشت با ارز دولتی» و «پرداخت یارانه نقدی به مصرف‌کنندگان»، یک مورد را انتخاب می‌کردند. نتایج اعلامی در پایان برنامه نشان داد که تقریبا ۸۰‌درصد شرکت‌کنندگان، گزینه دوم، یعنی پرداخت یارانه نقدی به مصرف‌کنندگان را انتخاب کردند تا نشان داده شود، یک جامعه آماری از مردم، چندان موافق با تداوم تخصیص ارز دولتی (با نرخ ۴۲۰۰ تومان) نیست. نظری که منطبق بر نظرات کارشناسی و صاحب‌نظران اقتصادی نیز است.
 • آرایش لب‌ ۳ میلیون دلار آب خورد!

  ایسنا: بر اساس آمارهای گمرک در ۱۰ ماهه نخست امسال میزان واردات فرآورده‌ها برای آرایش لب حدود ۷۵ تن معادل سه میلیون و ۱۰۸ هزار دلار بوده است. «فرآورده‌ها برای آرایش لب» نیز که عمدتا از سه کشور آلمان، فرانسه و ترکیه وارد می‌شوند، در ۱۰ ماهه امسال حدود ۷۵ تن معادل سه میلیون و ۱۰۸ هزار دلار بوده است. ارزش ریالی این نوع محصولات که عمدتا از آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی وارد می‌شوند، حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. در این مدت همچنین فرآورده‌های قبل و بعد از اصلاح به میزان ۷۰ تن معادل ۷۰۱‌هزار دلار و به ارزش ریالی دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان وارد شده است.
 • کشف ۱۲ تن کود شیمیایی قاچاق در نهاوند

  مهر: فرمانده انتظامی شهرستان نهاوند از کشف ۱۲ هزار و ۵۰‌کیلوگرم کود شیمیایی قاچاق توسط ماموران پلیس آگاهی این شهرستان خبر داد. سرهنگ شا احمد ساکی بیان کرد: ماموران پلیس آگاهی شهرستان نهاوند در بازرسی از ۲ انبار در شهرستان نهاوند ۲۴۱ کیسه کود شیمیایی قاچاق شامل ۱۲‌هزار و ۵۰ کیلوگرم را کشف کردند. وی با اشاره به اینکه قیمت کالای کشف شده توسط کارشناسان ۲۴۰ میلیون ریال برآورد شده است، افزود: یک متهم در این خصوص به مرجع قضایی معرفی شد. فرمانده انتظامی شهرستان نهاوند گفت: از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده هر گونه موارد مشکوک با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرند و هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به عملکرد پلیس را به سامانه ۱۹۷ اطلاع دهند.
 • فریب چوپانان عتیقه‌فروش را نخورید

  ایلنا: مصطفی ده‌پهلوان (مدیر موسسه باستان‌شناسی و عضو هیات علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران) می‌گوید: بسیاری از مردم محلی فکر می‌کنند باستان‌شناسان به دنبال گنج هستند.
 • اعلام موعد سفر روحانی به بغداد از زبان وزیرخارجه عراق

  دنیای اقتصاد: محمدعلی حکیم، وزیرخارجه عراق زمان دقیق سفر رئیس‌جمهور و وزیرخارجه کشورمان به بغداد را که ماه جاری میلادی انجام خواهد شد، اعلام کرد. به گزارش «ایسنا» وزیرخارجه عراق روز شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «بغداد به در آغوش گرفتن برادران و دوستان خود و مشورت با آنها در چارچوب مسائل سیاسی و دیپلماتیک ادامه خواهد داد.»
 • ادعای جدید پنس علیه ایران

  ایسنا: مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر ادعای بی‌اساس خود علیه ایران مبنی بر یهودی‌ستیزی و «برپا کردن هولوکاستی دیگر» را با تاکید بر مقابله آمریکا با ایران مطرح کرد. به گزارش سایت خبری اکسپرس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس سیاسی سالانه در ایالت مریلند به نام اقدام سیاسی محافظه‌کارانه با بیان اینکه یهودی ستیزی باید در سطح جهانی محکوم شود، مدعی شد که ایران به‌دنبال همان «اهداف نسل کشی» است که نازی‌های آلمان بودند.
 • پاسخ قاسمی به اظهارات وزیرخارجه امارات

  دنیای اقتصاد: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران در واکنش به اظهارات عبدالله بن زاید، وزیرخارجه امارات در افتتاحیه نشست شورای وزرای‌خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که مدعی دخالت ایران در امور کشورها و گسترش هرج‌ومرج و فرقه‌گرایی توسط ایران شده بود، گفت: «برخی کشورها برای سرپوش گذاشتن بر سیاست‌های خسارت‌بار خود، به طرح ادعاهای واهی عادت کرده‌اند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر