آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۵۹

 • درخواست حذف یارانه پنهان

  گروهی از فارغ‌التحصیلان اقتصادی کشور با انتشار بیانیه‌ای، درخواست «حذف یارانه پنهان» برای تحقق عدالت اقتصادی، افزایش کارآیی و بهبود فضای رقابت اقتصادی را تکرار کردند. این بیانیه با اشاره به توزیع ناعادلانه بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در قالب سوبسید قیمتی حامل‌های انرژی، این شیوه حمایتی را مخالف آرمان عدالت‌خواهی عنوان کرده و خواستار دگردیسی نظام حمایتی دولت شده‌است. در این بیانیه پیشنهاد شده‌است که نظام حمایتی از شکل فعلی که مبتنی‌بر «قیمت‌های یارانه‌ای» است، به نظام «درآمد پایه همگانی» تغییر کند. به نوشته این بیانیه حذف تدریجی یارانه‌ انرژی و توزیع نقدی عواید آن به شکل یکسان، بهترین راهکار ممکن برای تحقق عدالت اقتصادی و کارآتر کردن نظام حمایتی کشور در شرایط فعلی است. توصیه‌ای که تکرار دوباره دیدگاه بسیاری از خبرگان اقتصادی کشور در رابطه با ساز و کار حمایتی دولت در ایران است.
 • نقشه ایران برای عبور از نظم جهانی غربی

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که قدرت‌های منطقه‌ای به‌دنبال آن هستند تا چتر «ژئواقتصادی» خود را در اوراسیا توسعه دهند، حمایت حاکمیت عملگرای ایران از روابط شبکه‌ای را می‌توان تعریفی از نظم نوین مستثنا از غرب دانست که درحال ظهور است. به‌جای پویایی‌های بی‌حاصل ناشی از رقابت، ایران تلاش می‌‌کند تا بذر «روابط شبکه‌ای» را بر پایه منافع‌مشترک بکارد. عبور از نظم جهانی غربی که ایران به‌دنبال آن است براساس منافع مشترک با بازیگران متعدد منطقه‌ای نظیر روسیه، هند و پاکستان بنا شده است که نه‌تنها امکان دور زدن تحریم‌های آمریکا را برای ایران فراهم می‌آورد بلکه به رویای دیرینه ایران برای بدل شدن به تامین‌کننده اصلی انرژی در منطقه جامه عمل می‌پوشاند.
 • علامت جدید از شاخص پیش‌نگر

  دنیای اقتصاد: آخرین گزارش بانک مرکزی، خبر از ثبات شاخص پیش‌نگر می‌دهد. شاخص قیمت تولیدکننده که در ۸ ماه ابتدایی سال‌جاری، رشد متوسط ماهانه ۱/ ۴ درصدی را ثبت کرده بود، در دو ماه آذر و دی، مجموعا عقبگرد ۸/ ۳ درصدی را پشت‌سر گذاشت. در بین گروه‌های مهم، شاخص تولیدکننده گروه «صنعت» با عقبگرد دو ماهه، نقش اول این سناریو را بازی کرده است. همچنین با توجه به ضریب اهمیت بالای «کالاها» در شاخص پیش‌نگر، اثر ثبات بازار ارز نیز بر کاهش تورم تولیدکننده مشهود است.
 • انتقاد شدید سردارسلیمانی از طرفداران برجام ۲و۳

  دنیای اقتصاد: فرمانده نیروی قدس سپاه از طرفداران برجام ۲و ۳ به شدت انتقاد کرد. سردار قاسم سلیمانی با بیان اینکه طرح برجام ۲ و ۳ از سوی دشمنان در منطقه برای خشکاندن جریان‌های ناب اسلامی است، گفت: شکست دشمنان در مقابل ایران حتمی است. وی روز پنج‌شنبه در اجلاسیه پایانی ۶۵۰۰ شهید استان کرمان با بیان اینکه چرا این‌قدر در برجام ۲ اصرار دارند، گفت: برای دشمن این برجام سه ضلعی است نه یک ضلعی اما اوباما فکر می‌کرد به مرور زمان به دو ضلع دیگر می‌رسد، اما آدم عجولی که آمده اصرار دارد به سرعت برسد و تصورش این بود که می‌رسد.
 • ظریف: همه در یک کشتی نشسته‌ایم

  ایسنا: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیام اینستاگرامی که روز پنج‌شنبه در حساب کاربری‌ خود منتشر کرد، نوشت: «وزارت امورخارجه همواره بر این باور بوده که دیپلماسی تنها در سایه قدرت ملی، انسجام داخلی و حمایت مردمی می‌تواند دستاوردهای میدانی را در صحنه‌های منطقه‌ای و جهانی تثبیت کند.» متن پیام اینستاگرامی ظریف که در دومین روز کاری او پس از رد استعفایش از سوی رئیس‌جمهوری منتشر شد، به شرح زیر است:
 • سفر روحانی به عراق قطعی شد

  تسنیم: برای نخستین بار حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار دوجانبه با مقام‌های عراقی به این کشور سفر می‌کند. این سفر ۲۰ اسفند ماه صورت خواهد گرفت و یک هیات بلندپایه از ایران نیز به همراه رئیس‌جمهور در این سفر حضور خواهند داشت. سفری که مقدمات آن را همتی، زنگنه، ظریف و عراقچی آماده کرده‌اند و او حالا برای تحکیم روابط در دوران تحریم به بغداد خواهد رفت.
 • به توافقی بهتر از برجام دست نخواهی یافت

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در توییتی خطاب به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که اردیبهشت ماه سال‌جاری به صورت یک جانبه از برجام خارج شد، عنوان کرد که برجام، بهترین توافقی است که آمریکا می‌تواند به آن برسد. به گزارش «ایسنا» ظریف روز جمعه در این توییت نوشت: «رئیس‌جمهور ترامپ حال باید می‌فهمید که نمایش‌های پرجلوه، فرصت‌های عکاسی و تغییر ناگهانی سیاست با دیپلماسی جدی جور در نمی‌آیند.» وزیر امورخارجه ایران تاکید کرد: «۱۰ سال تفکر به علاوه دو سال دیگر و هزاران ساعت مذاکرات برای رسیدن به تک‌تک کلمات برجام ۱۵۰ صفحه‌ای صرف شد. تو هرگز به توافقی بهتر از این دست نخواهی یافت.»
 • سررسید ۱۶۰ هزار میلیارد تومان سپرده ویژه

  دنیای اقتصاد: عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در یادداشتی اینستاگرامی به سه نکته در مورد بازار پول و ارز اشاره کرد. همتی در این یادداشت برای اولین بار میزان سپرده‌های ویژه ۲۰ درصدی را اعلام کرد. رقم اعلام شده از سوی رئیس کل ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بود. او علاوه براین، بیان کرد که نرخ ارز در سامانه نیما سقف ندارد و اطلاعات مربوط به خرید و فروش در این بازار برای اعلام عموم منتشر می‌شود.
 • گام دوم برای تعیین دستمزد ۹۸

  تسنیم: هفته‌جاری جلسه شورای‌عالی کاربه منظور بررسی دستمزد ۹۸برگزار می‌شود، اما پیش از آن نیز جلسه‌ای با حضور دولت و شرکای اجتماعی برای بررسی و جمع‌بندی عدد و رقم سبد معیشت تشکیل و جمع بندی آن به شورای‌عالی کار برده می‌شود. ۶اسفند ماه سال‌جاری اولین جلسه شورای‌عالی کار به منظور بررسی دستمزد ۹۸ کارگران تشکیل شد و در نهایت بدون هیچ برنامه‌ای از سوی شرکای اجتماعی پایان یافت.
 • دانش پیچیدگی اقتصادی

  دنیای اقتصاد: سخنرانی اسفند ماه انجمن اقتصاددانان ایران با موضوع دانش پیچیدگی اقتصادی با سخنرانی دکتر بهروز شاهمرادی، اقتصاددان و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ساعت ۱۴ روز چهارشنبه ۱۵ اسفند در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در این جلسه می‌توانند به آدرس خیابان طالقانی، نبش خیابان موسوی، ساختمان جدید اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران، طبقه اول مراجعه کنند. علاوه براین، ورود عموم به این جلسه آزاد است.
 • تغییر وزیر اقتصاد، علت توقف واگذاری‌ها

  تسنیم: عضو هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی گفت:به علت تغییرات کابینه‌ای و وزیر اقتصاد، واگذاری شرکت‌های دولتی متوقف شد. زهره عالی‌پور در گفت‌وگو با یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه پیش‌زمینه نگاه‌ها به خصوصی‌سازی این روزها کمی بدبینانه شده است، گفت: اتفاقی که در بدو موضوع اصل ۴۴ قانون اساسی افتاد و پیش‌بینی‌ها براین بود که ۸۰ درصد اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود محقق نشده است. عالی‌پور تاکید کرد: از سال ۸۰ تا به الان بیش از یک هزار شرکت تعیین تکلیف شده که در این بین ۸۰۰ شرکت کاملا واگذار و مابقی منحل یا از حیطه دولت خارج شده است. این مقام مسوول با اشاره به اینکه پرونده کوچک‌سازی دولت و واگذاری‌ها هیچ وقت بسته نمی‌شود، ادامه داد: دولت هنوز به واگذاری ورزشگاه‌ها، سینما‌ها و سالن‌های تفریحی ورود نکرده است.
 • اینترنت ارزان‌تر از ساندویچ!

  ایسنا: یک مدیر شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی اعتقاد دارد: قیمت یک ماه اینترنت، از یک ساندویچ همبرگر هم ارزان‌تر است. در حال حاضر قیمت بسته‌های یک ماهه همراه از ۸ هزار تومان شروع می‌شود و بسته‌های یک ماهه ثابت با حجم مصرف متعارف هم از ۳۰ هزار تومان شروع می‌شود. البته کف قیمتی دامنه همبرگر نیز از محدوده ۸ هزار تومان است.
 • رسوب یکساله لایحه به‌دلیل اختلاف نظر

  گفته می‌شود دولت و مجلس اختلافاتی بر سر نحوه آزادسازی سهام عدالت دارند. مجلسی‌ها معتقدند این آزادسازی نباید به تک تک مردم ربط داشته باشد بلکه باید تحت عنوان تعاونی‌ها آزاد شود، ولی دولت همچنان معتقد است سهام عدالت متعلق به تک تک مردم است. این اختلافات منجر به این شد که لایحه آزادسازی سهام عدالت یک سال در مجلس رسوب کند.
 • صف یک میلیونی برای یک وام

  خانه ملت: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس صف دریافت وام ازدواج در سال ۹۸ را بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر اعلام کرد.رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بازپرداخت وام ازدواج در سال آینده، ۶۰ ماهه بوده یعنی زوجین باید طی پنج سال اقساط این وام را پرداخت کنند، افزود: شرایط ضامن نیز در پرداخت وام ازدواج تسهیل شده به گونه‌ای که اخذ یک ضامن معتبر و سفته کفایت می‌کند که بانک مرکزی می‌تواند کارت یارانه زوجین را به‌عنوان تضمین دریافت کند.به گفته وی، وام ازدواج در سال آینده به زوجینی پرداخت می‌شود که تاریخ عقد آنها پس از ابتدای فروردین سال ۹۶ است و اولویت پرداخت با زوجینی بوده که تاریخ عقد آنها زودتر است. در جریان بررسی سال ۹۸، نمایندگان مبلغ وام ازدواج برای هر زوج را از ۱۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان افزایش دادند.
 • اشتغال‌زایی صف‌های گوشت

  انتخاب: دادستان کرج با اشاره به مشکلاتی که اخیرا در تامین گوشت و مرغ به وجود آمده است، گفت: برخی برای تامین گوشت رستوران‌داران و مراکز طبخ غذا در صف می‌ایستند. به گزارش «ایسنا» حاجی‌رضا شاکرمی اظهار کرد: با توجه به تفاوت قیمت گوشت گرم و منجمد، مردم برای خرید ارزان‌تر به میادین مراجعه می‌کنند که همین امر باعث ایجاد صفوف طولانی در برخی مناطق شده است. این مسوول خاطرنشان کرد: بدون شک اگر این تفاوت قیمت‌ها وجود نداشت شاهد ایجاد این صف‌های طولانی نبودیم. دادستان کرج توضیح داد: جالب اینجاست در چنین شرایطی برخی در صف گوشت می‌ایستند تا برای رستوران‌داران و مراکز طبخ غذا گوشت ارزان تهیه ‌کنند. این مسوول خاطرنشان کرد: باید نظارت بر روند توزیع گوشت و مرغ در استان افزایش یابد و روند توزیع این اقلام با نظم بیشتری صورت گیرد. وی گفت: البته این کار ساده نیست، چون افرادی که در صف قرار می‌گیرند اعلام می‌کنند که نیاز به گوشت دارند و ما نمی‌توانیم به آنها بگوییم که شما به گوشت نیاز ندارید.
 • ورود ۴۶ تن لوازم آرایشی ناخن با ارز دولتی

  براساس آمارهای اعلام‌شده توسط گمرک در ۱۰ ماه نخست سال‌جاری، چیزی حدود ۴۶ تن «فرآورده‌ها برای آرایش ناخن دست و پا» به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به کشور وارد شده است. به گزارش «ایسنا» در ۱۰ ماه نخست سال‌جاری واردات «فرآورده‌ها برای آرایش ناخن دست و پا» ۴۶ تن معادل ۳۲۷ هزار دلار و به ارزش ریالی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است. این فرآورده‌ها عمدتا از سه کشور آلمان، فرانسه و ترکیه وارد شده‌اند. براساس آمارهای اعلام‌شده توسط گمرک ایران، در این مدت همچنین چیزی حدود ۲۷ تن دستمال مرطوب بهداشتی و آرایشی وارد کشور شده است که ارزش دلاری آن حدود ۱۹۱ هزار دلار یعنی ۷۳۰ میلیون تومان بوده است. میزان واردات «ظروف بسته‌بندی برای محصولات آرایشی و بهداشتی» نیز هزار و ۶۰۰‌تن معادل سه میلیون و ۲۳۵ هزار دلار و به ارزش ریالی ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.
 • نیاز به دوسوم آرا برای تصویب «پالرمو»

  دنیای اقتصاد: قرار است امروز مجمع تشخیص‌مصلحت نظام به بررسی مجدد لایحه پالرمو بپردازد. اعضای مجمع آخرین بار در تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه سال‌جاری کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) را بررسی کرده و به‌دلیل سخنان موافقان و مخالفان لایحه فرصت به رای‌گیری نهایی نرسید و تصمیم‌گیری درباره پالرمو به نشست امروز موکول شد. با این حال به گفته برخی از اعضا امروز نیز اعضای مجمع در مورد این لایحه بحث‌برانگیز به جمع‌بندی نخواهند رسید.
 • پیام جاودانه شهیدان برحذر داشتن جامعه از ترس و اندوه است

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت ۶۵۰۰ شهید استان کرمان که در ۶ اسفند ۹۷ برگزار شده بود، روز پنج‌شنبه در مصلای امام علی (ع) در کرمان منتشر شد.
 • لزوم تصویب قانون برخورد با استفاده‌کنندگان از فیلترشکن

  ایسنا: امام جمعه تهران گفت: اصلاح وضع معیشتی مردم و عزم جهادی مبارزه با گرانی لجام گسیخته سرسام‌آور یکی از ضروریات امروز ما است. خیال کرده‌اند این انقلاب است که سرنوشت گوشت را چنین کرده است.
 • افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان

  دنیای اقتصاد: میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۹۸ مشخص شد. نمایندگان مجلس پس از بحث‌های فراوان و بررسی پیشنهادهای متعدد، سرانجام همان پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۸ را برای افزایش حقوق کارمندان تصویب کردند که بر افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت در سال آینده تاکید دارد.
 • احضار ظریف به مجلس به‌دلیل استعفا

  مهر نوشت: ۱۵ نماینده مجلس درخواست سوالی را از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در مورد استعفای جنجالی‌اش و به حاشیه بردن دستاورد سفر بشار اسد به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم کردند. در نامه این نمایندگان خطاب به محمدجواد ظریف آمده است: حداقل تدبیر و توجه به منافع ملی اقتضا می‌کرد این گونه دستاورد مربوط به دیدار بشار اسد با رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور را تحت‌الشعاع حاشیه‌سازی مربوط به استعفا قرار نمی‌دادید. در ادامه این نامه آمده است: متاسفانه جنابعالی با بی‌تدبیری و رفتاری عجیب اختلافات خود را با رئیس‌جمهور، در بدترین زمان ممکن برملا کردید و این دستاورد بزرگ را به حاشیه راندید.
 • ادامه تلاش‌ها برای مقابله با کودک‌همسری

  جماران نوشت: معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، در حساب توییتری خود نوشت: لایحه حذف تبصره مربوط به ازدواج دختران زیر ۱۳ سال را برای دولت ارسال کردیم. با تمام توان تلاش کنیم تا ‎کودک‌همسری دیگر اتفاق نیفتد.
 • تمدید مرخصی مشایی

  ایسنا نوشت: اسفندیار رحیم‌مشایی که از روز یکشنبه پنجم اسفندماه از زندان اوین به مرخصی آمده بود برای چند روز دیگر مرخصی‌اش تمدید شد. رحیم‌مشایی، معاون وقت احمدی‌نژاد در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۹۶ در حال خروج از منزل بقایی بازداشت شد.
 • ۸ کشته در واژگونی اتوبوس

  فارس نوشت: شاهین فتحی، معاون سازمان عملیات امداد و نجات گفت: واژگونی اتوبوس در کیلومتر ۴۸ اتوبان قم-تهران روز گذشته ۸ کشته و ۳۶ مصدوم بر جای گذاشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر