آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۵۵

 • پیگیری منـافع ملی با چندجانبـه‌گرایی

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سخنانی با تاکید بر اهمیت چندجانبه‌گرایی گفت: «چندجانبه‌گرایی مهم است اما جایگزین قدرت نیست.» ظریف در همایش «چندجانبه‌گرایی در سیاست خارجی ایران، ظرفیت‌ها و راهبردها» با اشاره به اینکه ما به افراط و تفریط عادت کرده‌ایم، گفت: «ما در کتاب دیپلماسی - آن وقت که بیکار بودیم و مسوولیتی نداشتیم و در دنیای عزلت بودیم البته چقدر هم دنیای خوبی است که در دانشگاه باشید - گفتیم که دیپلماسی چندجانبه قدرت را جایگزین نمی‌کند؛ بلکه تعدیل می‌کند و از این روست که آمریکا مجبور است به کنفرانس ورشو برود اما عنوان کنفرانس را عوض کند. چرا این کار را می‌کند؟ به‌خاطر اینکه می‌خواهد بگوید فقط آمریکا نیست که ضدایران است بلکه ۳۰ کشور دیگر هم ضدایران هستند.
 • مغلطه گرانی و تورم

  دنیای اقتصاد: چرا دولت اصرار دارد که به جنگ گرانی می‌رود؟ مسعود نیلی معتقد است که سیاستمداران تمایلی ندارند تا نوسان قیمت‌ها را نتیجه عملکرد خودشان بدانند و نام آن را تورم گذارند؛ چراکه تورم یک اصطلاح علمی است که راه‌حل‌های اثبات شده‌ای در تمام دنیا داشته و دارد.
 • ۵/ ۱ میلیارد یورو برای تقویت بنیه دفاعی

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها دیروز با پایان یافتن بررسی و تصویب بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، بخش‌های هزینه‌ای این لایحه را آغاز کردند. روز گذشته نمایندگان، در مهم‌ترین مصوبات بودجه‌ای، سقف درآمدی دولت در سال آینده را تعیین کردند و در مصوبه‌ای دیگر نیز موارد برداشت از منابع ورودی صندوق توسعه ملی را که از اذن مقام معظم رهبری برخوردار بود تعیین کردند.
 • تحلیل سفیر سابق از روابط ایران و عربستان

  دنیای اقتصاد: آخرین سفیر ایران در ریاض درباره علت و تبعات اختلاف ایران و عربستان و همچنین چشم‌انداز عربستانی که تصمیم گیرش محمد بن‌سلمان ‌است، نظراتش را بیان کرده است.‌ حسین صادقی در گفت‌وگو با «انتخاب» درباره روابط ایران و عربستان می‌گوید: «دولت‌هایی مثل اسرائیل و آمریکا که با جمهوری اسلامی عناد دارند، تلاش می‌کنند، با ارائه اطلاعات غلط و تحریک سعودی‌ها شکاف را عمیق و عمیق‌تر کنند. به‌گونه‌ای‌که همکاری با ایران را فرض محال عنوان کنند که متاسفانه درون دولت سعودی یک طیفی این ‌تحلیل غلط را باور کرده است و همین موجب شده تا اختلاف پررنگ‌تر شود.»
 • مجمع بانک مرکزی فردا برگزار می‌شود

  دنیای اقتصاد: پنجاه و هشتمین مجمع بانک مرکزی سه‌شنبه ۷ اسفندماه برگزار می‌شود. برگزاری این مجمع در حالی صورت می‌گیرد که بیش از ۷ ماه از آخرین مهلت قانونی آن گذشته است. بانک مرکزی به‌عنوان نهاد مرجع نظارتی باید الگوی مناسبی در بازار پول باشد، اما تاخیرهای مداوم برای برگزاری مجمع سالانه این نهاد، این پیام را به سایر نهادهای مالی و بازیگران بازار پول القا می‌کند که نیازی به سخت‌گیری در برگزاری به موقع این مجامع وجود ندارد و بی‌نظمی به کل مجموعه منتقل می‌شود.
 • شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ بررسی شد

  دیروز در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، بهبود شیوه تخصیص ارز و تامین کالاهای اساسی مورد بررسی قرار گرفت. شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه روز یکشنبه به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه و دیگر اعضای این شورا تشکیل جلسه داد.
 • سرانه تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان

  شبکه بانکی کشور در ۹ ماه منتهی به آذرماه سال ۱۳۹۷، به ۶۲۶ شرکت دانش‌بنیان معادل ۲/ ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات (به‌طور متوسط به هر شرکت ۳/ ۸ میلیارد تومان) پرداخت کرده است.
 • فاز دوم گلخانه هیدروپونیک ساوه بهره‌برداری شد

  رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در مراسم بهره‌برداری از فاز دوم بزرگ‌ترین گلخانه هیدروپونیک کشور در زرندیه ساوه با بیان اینکه فعالیت‌ها در ستاد با هدف اشتغال‌زایی، محرومیت‌زدایی و توانمندسازی مردم محروم انجام می‌شود، گفت: ما می‌خواهیم مردم را ثروتمند کنیم و قرار نیست ستاد ثروتمند شود. محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در ادامه اظهار کرد: راهبرد بهینه توسعه پایدار در کشورمان بسیار مهم است و این مساله زمانی پر اهمیت‌تر می‌شود که در وضعیتی عادی نباشیم.
 • تکذیب فروش گوشت الاغ

  ایسنا: مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: در بازرسی‌هایی که امسال از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی داشته‌ایم تاکنون هیچ موردی از عرضه و فروش گوشت الاغ در استان نداشته‌ایم.
 • بازار لنت ترمز تقلبی داغ شد

  ایسنا: رئیس اتحادیه مکانیست‌های تهران گفت: با توجه به افزایش تقاضا در بازار لوازم یدکی با کمبود قطعه مواجه هستیم که این موضوع عاملی شده تا بازار قطعات تقلبی رونق بگیرد.
 • وجود یک میلیارد دلار کالای تقلبی بهداشتی

  ایرنا: مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو با اشاره به گردش مالی ۶۵ هزار میلیارد تومانی فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در کشور گفت: سهم کالاهای قاچاق و تقلبی در حوزه آرایشی و بهداشتی نیز یک میلیارد و ۷۰۰ هزار دلار است.
 • موضع دیپلمات‌های ارشد در مورد FATF

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین جلسه خود (۲۷ بهمن‌ماه) در مورد تصویب پالرمو یک بار دیگر به نتیجه نرسیدند، روز گذشته محمد جوادظریف وزیر امور خارجه از آنها خواست تا براساس واقعیات تصمیم بگیرند و بدانند که تصمیم آنها چه آثاری دارد. وزیر امورخارجه در حاشیه همایش چندجانبه‌گرایی در سیاست خارجی ایران ظرفیت‌ها و راهبردها در جمع خبرنگاران درباره تمدید مهلت ایران از سوی گروه ویژه اقدام مالی (FATA) با بیان اینکه دوستان هر تصمیمی هم بگیرند ما تبعیت می‌کنیم، اما خوب بدانند که تصمیم آنها چه آثاری دارد، گفت: تا حالا می‌گفتند که «اتفاقی نمی‌افتد، اتفاقی نمی‌افتد» حالا دارند می‌بینند.
 • لایحه «جامع انتخابات» به مجلس رفت

  ایرنا: لایحه جامع انتخابات که به پیشنهاد وزارت کشور در جلسه ۳ بهمن ۱۳۹۷ هیات‌وزیران با قید یک فوریت به تصویب رسید، برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.لایحه جامع انتخابات در ۱۵۶ ماده در هیات‌وزیران به تصویب رسیده و اکنون در انتظار بررسی و تصویب در مجلس شورای اسلامی است.
 • انتقاد دادستان کل کشور از وزیر ارتباطات

  فارس: محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور گفت: نمی‌خواهم عرض کنم فساد در جامعه ما همه‌گیر و سیستمی است، اما در نظام اسلامی این مقدار فساد بسیار زیاد است. مسوولان ما زمینه از بین رفتن فساد را باید فراهم کنند.
 • روایت سردار حاجی‌زاده از خرابکاری در صنعت موشکی ایران

  دنیای اقتصاد: فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز گذشته دریک مراسم برتلاش دشمنان برای خرابکاری در صنعت موشکی ایران صحه گذاشت. سردار حاجی‌زاده در چهارمین جشنواره علمی سلمان فارسی گفت: ما چند سال است که این موضوع را فهمیده‌ایم؛ ولی صدایش را در نیاورده‌ایم. دشمنان کار خودشان را می‌کنند و ما هم کار خودمان را می‌کنیم و آن مقدار که در توانشان بوده تلاش کرده‌اند که مثلا بیایند روی یک قطعه کوچکی که ما از خارج می‌خریم خرابکاری کنند تا مثلا موشک ما به هدف و نقطه نرسد و روی هوا منفجر شود. انصافا هم قشنگ و خوب کار کردند؛ ولی ما دشمنی دشمنان را از قبل جدی گرفتیم و یکی از فرضیاتی که برای خودمان قائل بودیم، خرابکاری دشمنان بود.
 • نامه اعتراضی پروانه مافی به رئیس صدا و سیما

  ایسنا نوشت: پروانه مافی، رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای اعتراضی خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما نسبت به پخش برنامه‌ای با موضوع خشونت علیه زنان، این اقدام رسانه ملی را تاسف‌آور خواند.
 • تجمع جمعی از بازنشستگان وزارت بهداشت

  ایرنا نوشت: جمعی از بازنشستگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی روزگذشته در اعتراض به وضعیت بیمه تکمیلی و همترازی حقوق خود مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.
 • قاتل سلاله اعدام شد

  فرارو نوشت: صبح روز گذشته قاتل سلاله، دختر ۵ ساله آق قلایی در ملأ عام به دار مجازات آویخته شد. ششم اردیبهشت امسال بود که خانواده سلاله، مفقودی او را به پلیس گزارش دادند و پس از شناسایی و بازجویی از یک مظنون، جنازه کودک پیدا شد. مظنون سابقه‌دار به قتل این کودک اعتراف کرد که بلافاصله بعد از آن کیفرخواست صادر و بعد از تحقیقات و رسیدگی‌ها حکم قصاص صادر شد.

بیشتر