آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۵۳

 • چین میانجی‌گر ایران و عربستان؟

  دنیای اقتصاد: همزمانی سفر مقامات ایران و عربستان سعودی به چین این گمانه را تقویت کرده است که پکن آماده میانجیگری بین تهران و ریاض است. اگرچه برخی از تحلیلگران معتقدند تور منطقه‌ای محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی که از پاکستان شروع شده و به هند و چین رسیده است در تلاش برای فشار بر ایران است. چین و هند از شرکای مهم نفتی ایران هستند.
 • تورم سال ۹۷ چقدر می‌شود؟

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود نرخ تورم بهمن‌ماه را معادل ۵/ ۲۳ درصد گزارش کرده ‌است. بر مبنای این اطلاع و با نگاهی خوش‌بینانه نرخ تورم در سال‌جاری رقمی در حدود ۵/ ۲۶ درصد خواهد بود. از زاویه دید بدبینانه نیز نرخ تورم سال‌جاری به عدد ۲۷ درصد خواهد رسید. بازوی پژوهشی وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در گزارشی که بر نرخ «تورم هسته» متمرکز شده به برآورد این متغیر در سال ۱۳۹۷ پرداخته است. برآوردی که طیف احتمالات تورم هسته سال ۱۳۹۷ را در محدوده ۲۲ تا ۲۸ درصد پیش‌بینی می‌کند.
 • آخرین مهلت FATF به ایران

  دنیای اقتصاد: FATF برای بار چهارم تعلیق ایران از وضعیت «اقدامات متقابل» را تمدید کرد. اما تمدید چهارم، با ۳ تمدید اولیه یک تفاوت اساسی دارد و اولتیماتوم پایانی گروه ویژه اقدام مالی به حساب می‌آید. اگر تصمیمات لازم در داخل کشور تا نشست بعدی (انتهای خرداد ۹۸) اتخاذ نشود، نظام بانکی و مالی ایران به‌طور خودبه‌خود با اقدامات متقابل FATF مواجه خواهند شد. اقدامات متقابل گروه FATF به معنی پایان فعالیت شعب خارجی بانک‌های ایرانی و قطع روابط کارگزاری است که در شرایط تحریمی، از ملزومات دور زدن تحریم‌ها به حساب می‌آیند.
 • انشعاب برجامی در دولت ترامپ

  دنیای اقتصاد: با گذشت ۱۰ ماه از خروج یک‌جانبه واشنگتن از برجام، اختلافات داخل کابینه ترامپ درباره توافق هسته‌ای با ایران شدت گرفته است. از یکسو افرادی چون مایک پنس، معاون ترامپ در تلاش برای قانع کردن کشورهای اروپایی در جهت خروج از برجام هستند و ازسوی دیگر یک پایگاه خبری وابسته به نومحافظه‌کاران آمریکایی گزارش داده که برخی اعضای دولت ترامپ به‌طور محرمانه وارد مذاکراتی با اروپا شده‌اند تا توافق هسته‌ای را در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ زنده نگه دارند که این مسائل بیانگر چنددستگی و انشعاب درون دولت ترامپ بر سر برجام است.
 • برتری ائتلاف ایران در خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: دلیل اصلی که ائتلاف تحت رهبری ایران در خاورمیانه توانسته است به دستاوردهای قابل‌توجهی در برابر ائتلاف آمریکا، اعراب و اسرائیل دست یابد وجود نظم و یکپارچگی در ائتلاف ایران است؛ درحالی‌که در مقابل اختلافات اساسی میان اعراب و اسرائیل، اعضای ناتو و تفرقه‌های درونی در کشورهای عربی دیده می‌شود. با این حال تهران موفق شده است تا با عواملی مانند وحدت تصمیم‌گیری و پیوندهای دینی به پیشرفت‌هایی در خاورمیانه دست یابد.
 • چرایی توجه همزمان تهران و ریاض به شرق

  دنیای اقتصاد: مقامات ایران و عربستان به‌طور همزمان به کشور‌های شرقی سفر کرده و برای گسترش روابط با شرق تلاش می‌کنند. سردی روابط این دو کشور با غرب، یکی از عوامل این رویکرد نسبتا جدید است. به گزارش فرارو، در اقدامی که نشان‌دهنده تلاش ظریف چین برای برقراری توازن در خاورمیانه است، دیپلمات ارشد این کشور چند روز قبل از سفر ولیعهد عربستان به پکن، به همتای ایرانی خود گفته است که چین می‌خواهد «اعتماد استراتژیک» با ایران را تقویت کند.
 • اشتباه ارزی دهه ۸۰ در دهه ۹۰

  دنیای اقتصاد: پژوهشکده وزارت اقتصاد در گزارشی که به بررسی هسته تورم پرداخته عامل اصلی نوسان ارزی را معرفی کرده است. نویسندگان پژوهش با استناد به آمارهای سال ۹۲ تا ۹۶ نوشته‌اند: طی این سال‌ها همواره نرخ تورم کالاهای قابل تجارت کمتر از نرخ تورم کالاهای غیرقابل تجارت بود. تفاوتی که نشانه «بیماری هلندی» و یکی از مهم‌ترین سیاست‌های تورم‌زا است. به عقیده پژوهشگران سیاست تثبیت نرخ ارز که اجرای آن در دهه ۸۰ مهم‌ترین عامل جهش قیمتی در ابتدای دهه ۹۰ بود، در دهه ۱۳۹۰ نیز تکرار شد و سرنوشتی مشابه دهه قبل داشت.
 • بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریال

  رئیس انجمن بلاک‌چین ایران گفت: بانک مرکزی در پیش نویس سند رمز ارز در حوزه تبدیل ارز رمزنگار به ریال محدودیت‌هایی دارد که این مساله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال است.
 • بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی

  آسیا با دارا بودن ۵۸ درصد جمعیت ۲۰ تا ۳۸ ساله جهان، بزرگ‌ترین خانه جوانان در جهان محسوب می‌شود. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی ان بی سی، کشورهای آسیایی به سرعت در حال حرکت به سوی جوامعی مدرن و توسعه یافته از نظر اقتصادی هستند.
 • مدیریت نوسان،راهکار تنظیم بازار

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با رویکردی که بانک مرکزی در پیش گرفت نوسان ارزی به حداقل رسید. به گزارش «ایبِنا»، محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به عدم توزیع مناسب کالاهای اساسی که ارز دولتی به آنها اختصاص یافته است، گفت: شوک ارزی مانند یک زلزله است و یکی از پیامدهای آن در ماه‌های اولیه این بوده که نظم و روش فرآیندهای تولید و واردات کالا و مواد اولیه را به هم می‌ریزد.
 • سهام نایک با پاره شدن یک کفش سقوط کرد

  پاره شدن کفش بسکتبالیست آمریکایی، باعث سقوط ارزش سهام شرکت نایک شد. به گزارش آفتاب نیوز، زیون ویلیمامسون بازیکن تیم بسکتبال داک بلو دویلز تنها ۳۰ ثانیه پس از شروع مسابقه با تیم کارولینای جنوبی دچار مصدومیت و کفش‌هایش هم پاره شد.
 • به‌جای واردات دام زنده با هواپیما به مردم کارت اعتباری بدهید

  ایسنا نوشت: یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی واردات گوشت گرم، یخ‌زده و یارانه‌ای را روشی منسوخ توصیف کرد و گفت: به جای منابع زیادی که برای واردات دام زنده با هواپیما خرج می‌شود برای خرید گوشت و اقلام به مردم کارت اعتباری بدهید.
 • طرح جدید افزایش سرمایه چینی‌ها

  بانک مرکزی چین از طرح جدید خود برای افزایش سرمایه‌‌های پولی و مالی این کشور پرده برداشت. بانک مرکزی چین اولین طرح جدید عملیات بازار را با هدف تشویق موسسات مالی برای انتشار اوراق قرضه دائمی به‌منظور افزایش سرمایه آنها اعلام کرد. بانک چین ۵/ ۱ میلیارد یوآن (۲۲۳ میلیون دلار) اوراق دائمی را با حواله بانکی یکساله که دارای سود ۴۵/ ۲ درصد است، سوآپ خواهد کرد.
 • تکلیف مجلس به صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز صادراتی به چرخه اقتصاد

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس روز پنج‌شنبه هم برای ادامه بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور جلسه داشتند؛ جلسه‌ای که در نوبت صبح برگزار شد و بخش‌های درآمدی دو تبصره ۷ و ۸ بررسی شد. در یکی از مهم‌ترین مصوبات لایحه بودجه، «تکلیفی» بر عهده صادرکنندگان قرار داده شده است که باید به آن پایبند باشند و در صورت پایبندی، ازجمله مشمولان «مشوق‌های صادراتی» و «معافیت مالیاتی» خواهند بود و از سوی دیگر، در صورت عدم پایبندی، «جرایمی» برای صادرکنندگان درنظر گرفته شده است.
 • پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله محمد مومن

  پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی رحلت فقیه پارسا و عالِم ربانی آیت‌الله حاج شیخ محمد مومن را تسلیت گفتند. متن پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
 • انتقاد ابوترابی‌فرد از بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن

  ایرنا: محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب صادر شد، گفت: این بیانیه منشوری برای مرحله دوم خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است که تبیین‌کننده فصل نوین حرکت انقلابی و عمل جهادی ملت بزرگ ایران و امت اسلام و جبهه مقاومت است.
 • اعلام وصول سوال ملی پ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژمانفر از ظریف

  دنیای اقتصاد: در جلسه علنی صبح روز پنج‌شنبه، علیرضا رحیمی سوال ملی نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس را از وزیر امور خارجه درخصوص عدم‌تحرک وزارت امورخارجه در رابطه با جنایات دولت نیجریه علیه شیعیان این کشور اعلام وصول کرد. در خبری دیگر از مجلس، سید‌محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر به وزرای اطلاعات و امور خارجه ضرورت رسیدگی به ارتباطات غیرمتعارف، غیررسمی و غیرقانونی اعضای سفارتخانه‌های خارجی و ملاقات با سمن‌های ایرانی را تذکر داد.
 • پرونده خرید جریمه مشمولان غایب بالای ۸ سال بسته می‌شود

  میزان: رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: پرونده جریمه مشمولان غایب بالای ۸ سال در سال جدید بسته می‌شود و کسر خدمت فرزندان دارای غیبت ایثارگر در همه یگان‌ها شروع شده است.موسی کمالی با بیان اینکه ثبت‌نام به هیچ وجه انجام نخواهد شد افزود: واجدین شرایط و بالای ۸ سال فقط تا انتهای سال ۹۷ فرصت دارند که از این طرح و شرایط اقساط استفاده کنند.
 • توضیحات دفتر رئیس‌جمهوری درباره ادعای نماینده مشهد

  دنیای اقتصاد: روابط عمومی دفتر رئیس‌جمهوری با صدور اطلاعیه‌ای اظهارات نصرالله پژمانفر، نماینده مردم محترم مشهد را تکذیب کرد و هر گونه دستور رئیس‌جمهوری مبنی‌بر تخصیص هزار میلیارد تومان برای پرداخت به سهامداران و مالباختگان شاندیز را تکذیب کرد.
 • خداحافظی امام جمعه زاهدان از مردم سیستان و بلوچستان

  مهر نوشت: آیت‌الله عباسعلی سلیمانی، امام جمعه زاهدان، روز گذشته در خطبه‌های نماز جمعه از مردم سیستان و بلوچستان خداحافظی کرد و علت آن را تفکر زیبای رهبر معظم انقلاب مبنی‌بر جوان‌گرایی عنوان کرد. وی افزود: البته چون بنده نماینده خبرگان رهبری هستم قطعا تا پایان دوره پیگیر مسائل استان سیستان و بلوچستان خواهم بود و بعضی از کارها را از طریق حوزه نمایندگی تعقیب خواهم کرد.
 • دستگیری ۸ نفر در ارتباط با حادثه تروریستی

  ایسنا نوشت: رئیس‌کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان از دستگیری ۸ نفر متهم در ارتباط با حادثه تروریستی محور خاش - زاهدان خبر داد و افزود: با تلاش‌های نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی و پشتیبانی دستگاه قضایی استان تا کنون ۸ نفر متهم در این خصوص دستگیر شدند که دستگیری دو نفر از آنها طی روز گذشته و امروز صورت گرفته است.
 • آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون

  مهر نوشت: غلامحسین اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، در رابطه با غیرعلنی بودن دادگاه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون گفت: نیاز به درخواست برگزاری علنی مطرح نیست، بنای اولیه دادگاه‌های ما برگزاری دادگاه به‌صورت علنی است، مگر اینکه قاضی بنا به شرایط مندرج در قانون علنی بودن را مصلحت نداند و قرار غیرعلنی بودن را صادر کند. وی افزود: در مورد پرونده ایشان قرار غیر‌علنی بودن از ناحیه دادگاه صادر نشده است و مثل بقیه دادگاه‌ها است. وی درباره آخرین وضعیت پرونده مهدی جهانگیری هم گفت: این پرونده همچنان در دادسرا مفتوح است.
 • هشدار سردار سلیمانی به پاکستان

  دنیای اقتصاد: سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس عصر پنج‌شنبه در یادواره یک‌هزار و ۷۴۷ شهید بابل با محوریت ۴۰ شهید مدافع حرم مازندران در مصلای این شهرستان با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان گفت: نگرانی ما این است که چرا دولت و مردم پاکستان اجازه می‌دهند پول‌های عربستان در اختیار این تکفیری‌ها قرار بگیرد و در حال حاضر پاکستان را در مقابل جهان قرار دهند.

بیشتر