آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۴۹

 • تشریح سیاست امنیتی ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ

  دنیای اقتصاد: وزیر امورخارجه ایران به ابهام‌زدایی از برنامه موشکی ایران پرداخت و گفت: «اگر مورد حمله قرار بگیریم، قرار است با شمشیر از خود دفاع کنیم؟» محمدجواد ظریف همچنین گفت که آمریکا به طرز بیمارگونه‌ای که ناشی از یک اشتغال ذهنی وسواس‌گونه است روی ایران متمرکز شده است. او افزود: قطعا کسانی به‌دنبال جنگ در منطقه هستند.
 • پیامد حبس آمار بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: مسوولان سازمان ملی بهره‌وری کشور در یک نشست خبری عدم محاسبه بهره‌وری را به حبس آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نسبت دادند. بانک مرکزی کشور در ماه‌های اخیر آمار‌های رشد اقتصادی و تورم را منتشر نکرده است. به گفته مسوولان سازمان بهره‌وری، مبنای محاسبات شاخص‌های بهره‌وری آمار بانک مرکزی بوده و در نتیجه منتشر نشدن این آمارها، اندازه‌گیری میزان بهره‌وری را با مشکل روبه‌رو کرده است.
 • ایران تهدیدی برای جهان نیست

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری بر روابط برادرانه و صمیمانه با همه کشورهای منطقه تاکید کرد وگفت: همه ملت‌های منطقه را به برادری و حسن همجواری دعوت می‌کنیم و تاکید می‌کنم که ما نیاز به حضور آمریکا در منطقه نداریم، آنها هرچه زودتر منطقه را ترک کنند، ثبات و امنیت در منطقه بیشتر می‌شود و مردم خوشحال‌تر خواهند بود. او همچنین گفت: بیشتر کشورهای منطقه و همسایگان روابط خوب و صمیمی با ما دارند به جز یکی دو کشور که به‌دنبال دشمنی هستند که البته این دشمنی به ضرر خود آنها و کل منطقه است. روحانی همچنین تاکید کرد که ایران تهدیدی برای جهان نیست.
 • هشدارجدی مقامات ایران به پاکستان

  دنیای اقتصاد: حمله تروریستی عصر چهارشنبه در سیستان و بلوچستان واکنش شدید مقامات ایران را نسبت به آنچه بی‌توجهی پاکستان به امنیت مرزها توصیف می‌کنند در پی داشته است. از یکسو حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته در جریان سفرش به استان هرمزگان با اشاره به شهادت شماری از مرزداران کشور به دست تروریست‌ها تاکید کرد: بی تردید ملت بزرگ ایران انتقام خون شهدای مرزبان ما در سیستان‌و‌بلوچستان را خواهد گرفت.
 • فارن‌پالیسی تحلیل کرد: ناتوانی تحریم‌ها در نابودی اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که کمپین فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران درحال اجراست، هیچ‌یک از نتایجی که دولت ترامپ بدان امید بسته بود مشاهده نمی‌شود. چین و هند، بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران به درخواست‌های واشنگتن برای کاهش واردات نفت از ایران بی‌اعتنا بوده‌اند. همچنین تاریخ نشان می‌دهد که ایران طی ۴۰ سال گذشته همواره تحت فشارهای اقتصادی آمریکا قرار داشته است اما در واکنش به آن تغییری در اصول سیاست خارجی خود اعمال نکرده و به برنامه موشکی، حمایت از گروه‌های منطقه‌ای و پرتاب ماهواره ادامه داده است.
 • تکذیب ملاقات مخفیانه «برایان هوک» با «جان کری» پیرامون موضوع ایران

  فارس: مقام ارشد دولت آمریکا انجام هرگونه دیدار در زمینه موضوع ایران با «جان کری» وزیر خارجه دولت سابق این کشور را تکذیب کرد. برایان هوک، مقام ارشد دولت آمریکا و مسوول کارگروه ایران در وزارت خارجه این کشور دیدار مخفیانه با «جان کری» وزیر خارجه دولت سابق آمریکا پیرامون «ایران» در حاشیه برگزاری «اجلاس امنیتی در مونیخ » را تکذیب کرد. به‌نوشته وبگاه «واشنگتن فری بیکن»، اواخر روز جمعه اخباری در فضای مجازی از دیدار مخفیانه بین برایان هوک با جان کری منتشر شد.
 • وزیر خارجه قطر: امیدواریم که مسائل میان تهران - ریاض هرچه زودتر حل‌وفصل شود

  دنیای اقتصاد: محمد بن‌عبدالرحمان آل‌ثانی، وزیر امورخارجه قطر در کنفرانس امنیتی مونیخ با تاکید بر اینکه ایران و قطر مرز مشترک دارند، درباره روابط با ایران و ترکیه گفت: «ما براساس نیازهای مردم خود تصمیم می‌گیریم با چه کشوری ارتباط داشته باشیم.» به گزارش ایسنا آل‌ثانی درباره روابط کشورش با ایران و ترکیه پس از آنکه کشورهای عربی قطر را تحریم کردند، گفت: «ایران همسایه ماست. ما با ایران مرز مشترک داریم.
 • صدراعظم اتریش: وین و واشنگتن در مساله برجام نظرات متفاوتی دارند

  دنیای اقتصاد: صدراعظم اتریش در آستانه سفر به آمریکا و دیدار با رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد که وین و واشنگتن در مساله برجام نظرات متفاوتی دارند. سباستین کورتس در مصاحبه با روزنامه «دی پرسه» اظهار کرد که اتریش و آمریکا در مساله برجام نظرات مختلف و متفاوتی دارند، حتی اگر برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران را دوست نداشته باشند.
 • توضیح نوبخت درخصوص یارانه ۴۲۰۰ میلیارد تومانی

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: هر ماه ۴۲۰۰‌میلیارد تومان به‌عنوان یارانه نقدی پرداخت می‌شود؛ اما این رقم فقط مربوط به یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی واریزی به ازای هر فرد نیست. محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در واکنش توییتری به شبهاتی که در مورد رقم ۴۲۰۰ میلیارد تومانی یارانه‌ها پاسخ داد. وی تصریح کرد: این یارانه فقط مربوط به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نیست که به ۷۸ میلیون نفر پرداخت می‌شود. حدود ۷۰۰ میلیارد تومان نیز برای افزایش یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی براساس جدول مصارف تبصره ۱۴ بودجه ۹۷ پرداخت می‌شود. دولت هر ماه به ۷۸ میلیون نفر رقمی معادل با ۳۵۴۹‌میلیارد تومان به حساب سرپرستان خانوارها واریز می‌کند. با احتساب رقم ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، مجموع این رقم به ۴۲۰۰‌میلیارد تومان می‌رسد.
 • پرداخت هزار میلیارد تومان برای «پدیده» از جیب خزانه

  ایسنا: نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: رئیس‌جمهور دستوری به معاونت اقتصادی خود دادند، در ارتباط با اینکه یک هزار میلیارد تومان بابت حل مشکلات معسرین سهامداران پدیده پیش‌بینی شود. نصرالله پژمانفر بیان کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه پدیده و سرمایه‌گذاران آن وجود داشت، مکاتبه‌ای با سران سه قوه انجام دادم. وی افزود: بر اساس مکاتبه‌ای که انجام دادیم، رئیس‌جمهور دستوری به معاونت اقتصادی خود دادند، در ارتباط با اینکه یک هزار میلیارد تومان بابت حل مشکلات معسرین سهامداران پدیده پیش‌بینی شود. این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نحوه و شکل کار بر اساس برنامه و طرحی است که معاونت اقتصادی باید انجام دهد. من بیش از این اطلاعی ندارم، تنها من را در جریان قرار دادند که رئیس‌جمهور روی نامه من دستور دادند.
 • قیمت جعبه شیرینی ۴ برابر شد

  ایسنا: رئیس اتحادیه شیرینی‌پزان و شیرینی‌فروشان مشهد از ۴ برابر شدن قیمت جعبه شیرینی خبر داد. محمد فرزانی درباره وضعیت بازار شیرینی در آستانه روز مادر و روزهای پایان سال اظهار کرد: علت گران‌فروشی، قیمت بالای مواد اولیه است، ضمن اینکه قیمت‌های مصوب ما مربوط به سال ۹۵ است و هنوز موفق به دریافت قیمت‌های جدید نشده‌ایم، علت آن نیز مراحل سخت اداری است و تاکنون به درخواست ما مبنی بر تشکیل جلسه جوابی نداده‌اند. وی اضافه کرد: امیدواریم مشکلات مربوط به مواد اولیه حل شود، زیرا ما با گران‌فروشی مخالف هستیم و نتیجه گران‌‎فروشی ریزش مشتریان است. فرزانی درباره وضعیت کارتن و جعبه‌های شیرینی گفت: بعد از مشکلات مربوط به کاغذ، کارتن نیز با کمبوداتی مواجه شد اما این کمبود به اندازه‌ای نیست که مشکلی در کار ایجاد کند، اما به‌طور کلی کارتن ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. وی ادامه داد: در حال حاضر جعبه مقوایی از کیلویی ۱۸ هزار تا ۲۲ هزار تومان به فروش می‌رسد.
 • کشف ۷۴ کیلو تریاک در جاده قم‌-تهران

  مهر: رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت از کشف ۷۴ کیلوگرم تریاک از داخل یک دستگاه تریلر در جاده قم - تهران خبر داد. سرهنگ محمد بخشنده در توضیح این خبر گفت: با دریافت خبری مبنی بر اینکه یکی از قاچاقچیان مواد مخدر قصد دارد مقداری مواد مخدر از استان‌های جنوبی کشور خریداری و با یک دستگاه تریلر به تهران منتقل کند، ماموران پایگاه چهارم پلیس مبارزه با مواد مخدر تحقیق در این خصوص را آغاز کردند. رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت توضیح داد: ماموران موفق شدند در تعقیب و گریز کوتاهی، خودروی موصوف را متوقف و در بازرسی صورت گرفته از آن، مقدار ۷۴ کیلوگرم تریاک را که در کارتن‌های روغن نباتی به‌صورت ماهرانه جاساز شده بود، کشف کنند.
 • دو مجوز برای برداشت از پس‌انداز نفتی

  دنیای اقتصاد: بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده کل کشور، دیروز با تصویب تبصره مربوط به درآمدهای نفتی کشور در سال ۹۸ آغاز شد. نمایندگان در دو نوبت کاری صبح و عصر بررسی بخش‌های درآمدی لایحه را آغاز کردند و تبصره یک را نیز به تصویب رساندند؛ تبصره‌ای که وضعیت و میزان درآمدهای نفتی کشور در سال ۹۸ را مشخص می‌کند.
 • ورود دادستانی به موضوع اتهامات به روحانی و لاریجانی

  دنیای اقتصاد: سخنگوی قوه‌قضائیه از ورود دادستانی به موضوع اتهامات حسن عباسی علیه روسای قوای مجریه و مقننه خبر داد.غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روز گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که حسن عباسی اتهاماتی را به رئیس‌جمهور و رئیس مجلس وارد کرده است، آیا قوه‌قضائیه ورود خواهد کرد؟ گفت: دادستان کل کشور و وزارت اطلاعات مطلبی را در این‌خصوص به دادستان تهران فرستاده‌اند که پیگیری خواهد شد.
 • وضعیت پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام

  خانه ملت: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درخصوص نشست روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، اظهار کرد: اوضاع پالرمو در مجمع خوب نیست و در شرایط کنونی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته رای ندارد.فلاحت‌پیشه ادامه داد: فضای مخالفت با پالرمو به نوعی مخالفت با سیاست‌های کلی غرب در قبال جمهوری اسلامی ایران است.وی افزود: مباحث مرتبط با CFT جدی‌تر از پالرمو است. وقتی وضعیت پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام اینگونه است، CFT اوضاع بدتری خواهد داشت اما در کل این روند بستگی به چند موضوع دارد که یکی از آنها مناسبات خارجی است.رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: از صبح فضا علیه پالرمو منفی بود، به‌خصوص اینکه طرح اتحادیه اروپا فضا را منفی‌تر از گذشته کرد.
 • طرح استیضاح رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: مجتبی ذوالنور، نماینده قم روز گذشته از طرح استیضاح رئیس‌جمهوری خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، وی درباره جمع‌آوری امضا برای استیضاح رئیس‌جمهور گفت: طرح استیضاح رئیس‌جمهور در ۱۴ بند آماده شده است.
 • توقیف کشتی‌های صنعتی متخلف صیادی

  خبرآنلاین: سردار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در مراسم اکران مستند «دریا بست» در بندرعباس اظهار کرد: بخشی از صید سه فروند از کشتی‌های چینی در بندر شهید باهنر تخلیه می‌شود، کانتینرها را می‌بندند و به خارج از کشور می‌فرستند. وی با بیان اینکه با هر کشتی که نان ساحل‌نشینان و صیادان را بگیرد چه چینی، چه ایرانی برخورد می‌کنیم، گفت: مافیایی پشت این صیدها وجود دارد.
 • توضیح بعیدی‌نژاد در مورد سفر آیت‌الله جزایری به لندن

  ایسنا نوشت: حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس در صفحه توییترش نوشت: «آیت‌الله جزایری (امام جمعه اهواز) مصادف با ایام فاطمیه و سالگرد انقلاب در سفر به انگلیس با علما و مردم در لندن، منچستر و بیرمنگام ملاقات داشتند. هماهنگی سفر از مرحله درخواست ویزا تا اقامت توسط مؤسسات فرهنگی غیردولتی انجام گرفت. به دلیل درد پا، در سفر توسط پزشک معاینه شدند، اما بستری یا درمانی صورت نگرفت.»
 • حواشی تشییع پیکر همسر دکتر شریعتی

  دنیای اقتصاد: پیکر مرحوم پوران شریعت رضوی همسر دکتر علی شریعتی روز گذشته با حضور برخی از شخصیت‌های فرهنگی سیاسی و اجتماعی کشور از مقابل حسینیه ارشاد تشییع شد. همچنین احمد منتظری بر پیکر مرحوم پوران شریعت رضوی نماز اقامه کرد. به گزارش «ایسنا» پیکر مرحوم «پوران شریعت رضوی» در محوطه امامزاده عبدالله شهرری در کنار برادر شهیدش خاکسپاری شد. درهمین حال به گزارش «ایرنا» در پی جلوگیری از برگزاری آیین تشییع پیکر پوران شریعت‌رضوی، همسر دکتر علی شریعتی در محوطه حسینیه ارشاد، نماز میت بر پیکر وی در خیابان شریعتی تهران اقامه شد.به‌دنبال این ماجرا، فرماندار تهران اعلام کرد: مجوز تشییع پیکر پوران شریعت رضوی همسر دکتر شریعتی از حسینیه ارشاد صادر شده بود و نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته است.عیسی فرهادی در گفت‌و‌گو با «ایرنا» افزود: متولیان و خانواده مرحوم باید به‌منظور انجام مراسم هماهنگی‌های لازم را با هیات امنای حسینیه انجام می‌دادند که این کار صورت نگرفته بود. فرماندار تهران ادامه داد: برگزاری مراسم در حسینیه، بازشدن درها و سایر امور نیازمند هماهنگی با هیات امنای آن بود که باید از طرف متولیان مراسم یا خانواده متوفی انجام می‌شد اما ظاهرا این اقدامات انجام نشده است.
 • وزیر ارشاد استعفایش را تکذیب کرد

  انتخاب نوشت: سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هر گونه استعفا نامه‌ای را از ناحیه خودم تکذیب می‌کنم.وی گفت: در این رابطه آقای واعظی چهارشنبه صحبت کرده بودند، اما من هم می‌گویم که استعفا نامه‌ای که بخواهد به بالاتر منتقل شود داده نشده است.
 • آخرین وضعیت محصوران

  جماران نوشت: نرگس موسوی، دختر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در پاسخ به این سوال که «آیا با گذشت هشت سال از حصر در وضعیت حصر موسوی و رهنورد تغییری ایجاد شده است؟» گفت: تغییراتی ایجاد شده است. این تغییرات جزئی هستند. اما در شکل و مفهوم حصر تغییر اساسی رخ نداده است.وی در توضیح این تغییرات گفت: کمی بیش از یک سال است که ملاقات‌های ما در خانه و بدون حضور فیزیکی ماموران اتفاق می‌افتد. تا پیش از این به جز حضور فیزیکی ماموران مرد در ملاقات‌ها و سرتیم ماموران، مامور زن نیز حضور داشت که در ابتدای حصر حتی از نزدیک شدن ما به مادرمان ممانعت می‌کرد، اما مدتی است مامور زن در مجموعه حضور ندارد. به جز این، جوش خوردگی چند پنجره مشرف به کوچه اختر و حیاط خانه برداشته شده است. تا چندماه قبل لبه‌های پنجره‌ها را جوش داده بودند و امکان باز شدن آنها وجود نداشت. این تغییر هم به چند ماه قبل برمی‌گردد. اما بخش‌هایی از خانه مثلا موتورخانه، پشت بام و بخش بزرگی از راه پله‌ها در اختیار مطلق مامورین است و کلید درهای خانه و این بخش از خانه هم تنها در دست آنهاست.نرگس موسوی در پاسخ به این سوال که آیا پدر و مادرش با چهره‌های سیاسی یا افرادی غیر ‌از خانواده دیدار داشته‌اند، پاسخ داد: خیر. به جز ملاقات با فرزندان و اعضای خانواده (خواهر‌ها، برادرها، برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌ها) و گاهی تیم مسوول حصر و تیم پزشکی با شخص دیگری ملاقات نداشته‌اند.
 • تعیین جانشین رئیسی در تولیت آستان قدس

  فرارو نوشت: خبر‌ها از قطعی شدن ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه‌قضائیه حکایت دارد و گفته می‌شود حکم او به‌زودی صادر می‌شود و رئیسی بر مسند ریاست این دستگاه حساس و مهم می‌نشیند. در این بین برخی اخبار غیر‌رسمی از تعیین جانشین رئیسی در تولیت آستان قدس رضوی حکایت دارد. گفته می‌شود حجت‌الاسلام احمد مروی به مشهد می‌رود. احمد مروی، معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری است.
 • توضیح قالیباف در مورد عروسی دخترش

  ایسنا نوشت: محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران در برنامه «بدون توقف» با تکذیب بدهی ۵۴ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران در زمان مسوولیت وی در منصب شهردار تهران، با اشاره به انعکاس مراسم عروسی فرزندش در رسانه‌ها گفت: من در مورد خودم می‌توانم بگویم، دختر من ازدواج کرد من آنجا مراسم گرفتم که همه کارمندهای شهرداری مراسم می‌گیرند تعداد مهمان‌ها هم کمتر از ۴۰۰ نفر بود، دو نوع غذا هم بیشتر ندادیم.
 • انتقاد محسن‌هاشمی از صدور حکم برای دو عضو شورا

  انتخاب نوشت: رئیس شورای شهر تهران نسبت به احضار ناهید خداکرمی و محمود میرلوحی و صدور حکم برای این دو عضو شورای شهر تهران واکنش نشان داد. محسن هاشمی با اشاره به اینکه متاسفانه در روزهای اخیر برای شورا اتفاقات غیرمنصفانه رخ داد، تصریح کرد: دو عضو محترم شورا میرلوحی و خانم خداکرمی نتوانستند از خود دفاع کنند و حکم اشد مجازات برای میرلوحی صادر شد که امیدواریم در واخواهی و تجدیدنظر این مشکل حل شود. همچنین اظهارات اخیر قالیباف شهردار اسبق تهران در صداوسیما، غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورای شهر بود که انتظار داریم ایشان اظهارات خود را اصلاح و صداوسیما فرصت پاسخگویی را فراهم کند.
 • بازداشت سگ‌آزار پارس‌آباد

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: امین رنجبر، دادستان شهرستان پارس‌آباد گفت: روز پنج‌شنبه پس از انتشار فیلمی در فضای مجازی مبنی‌بر اذیت و آزار شخصی نسبت به یک سگ، دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم به این موضوع ورود کرد.دادستان شهرستان پارس‌آباد با اشاره به احساس مسوولیت همگانی در قبال حیوانات تصریح کرد: این فرد به اتهام جریحه‎دار کردن احساسات جامعه از طریق حیوان آزاری با قرار قانونی روانه بازداشتگاه شد.

بیشتر