آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۲۹

 • استقبال سرد بروکسل از نشست ورشو

  دنیای اقتصاد: همزمان با سفر معاون وزیرخارجه لهستان به تهران و دیدار با سیدعباس عراقچی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تایید کرد که به‌دلیل حضور در نشست اتحادیه آفریقا، در کنفرانس ضدایرانی ورشو شرکت نمی‌کند. هرچند آمریکا اعلام کرده وزرای خارجه ده‌ها کشور در این نشست حضور پیدا می‌کنند، اما در روزهای گذشته گزارش‌هایی از انصراف کشورها از حضور در این نشست یا حضور آنها در سطح پایین‌تر از وزیرخارجه منتشر شده است.
 • بازگشت ارز یا پرداخت مالیات

  دنیای اقتصاد: «مشروط شدن مشوق‌های صادراتی» و «کسب درآمد دولت از هزینه‌های شرکت‌های دولتی سودده و بانک‌ها» دو بند از ماده واحده‌های لایحه بودجه ۹۸ است که با ابهاماتی روبه‌رو است. دولت در بودجه سال آینده معافیت مالیاتی شرکت‌های صادراتی را به بازگرداندن ارز آنها به چرخه اقتصادی مشروط کرده است.
 • شکست سیاست فیلترینگ

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور: «باید قبول کنیم که اشتباه کردیم. فکر کردیم اگر امکانی فیلتر شد، همه به آن گوش می‌کنند. اما پس از فیلتر هر امکانی، فیلترشکن آن ایجاد شد و هرچه تلاش کردیم به‌طور روزانه فیلترشکن‌های جدید ارائه شد و در نتیجه، زیان و آسیبی که به‌ویژه به جوانان و فرزندان ما از ناحیه استفاده از فیلترشکن‌ها وارد شد، بیشتر از قبل بود.»
 • ایران بازیگر اصلی ثبات‌ساز در خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: روزنامه نیویورک‌تایمز در مطلبی با تاکید بر اینکه هیچ کشور اسلامی دارای جایگاه بهتری نسبت به ایران به‌دلیل موقعیت جغرافیایی، ثروت و خرد مردم آن برای ایفای نقش اساسی در خاورمیانه نیست می‌نویسد: اگر ترامپ به موضوع ایجاد ثبات در خاورمیانه اهمیت می‌دهد همان‌طور که در تابستان گذشته پیشنهاد کرد، او باید ایران را نیز در این مسیر شرکت دهد.
 • حرکت اندونزی به سوی آینده‌ای پیشرفته‌تر

  دکتر محمود سریع‌القلم استاد دانشگاه شهید بهشتی
  مطالعه وضعیت تعدادی از کشورهای در حال توسعه نشان می‌دهد کشورهایی پیشرفت خواهند کرد که مدیران آنها، به حداقل ۳۰ سال آینده فکر کرده و فعالیت‌های فعلی آنان برای دهه‌های بعدی باشد. اندونزی از جمله این کشور‌هاست.
 • ایران و الجزایر روابط سازنده‌ای در تمام سطوح دارند

  ایرنا: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت که جمهوری اسلامی ایران و الجزایر روابط مثبت و سازنده‌ای در تمام سطوح و زمینه‌های ممکن دارند و تاکنون نزدیک به ۷۰ سند همکاری امضا کرده‌اند.
 • لغو اجازه پرواز ماهان ایر در آلمان

  ایسنا: خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد که دولت آلمان اجازه پرواز هواپیماهای ماهان ایر را لغو کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد در دولت آلمان گفت که حق فعالیت خطوط هوایی ماهان ایر ایران را به بهانه موضوعات ایمنی و ظن به‌کارگیری آنها در مقاصد نظامی لغو کرده است.
 • اتهامات تکراری پمپئو علیه ایران

  ایسنا: در ادامه گزافه‌گویی‌های مقامات آمریکایی علیه کشورمان، وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار ادعاهای واهی خود از ایران خواست همچون «یک کشور نرمال» رفتار کند. مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا در گفت‌وگو با گروه رسانه‌ای سینکلیر در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیرش که گفته بود «به مردم ایران کمک می‌کنیم کنترل پایتخت را به‌دست بگیرند» به تکرار ادعاهای خصمانه خود و نفرت‌پراکنی علیه کشورمان پرداخت.
 • قاسمی خبر احضار کاردار ایران در آلمان را تایید نکرد

  ایرنا: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه درخصوص اخبار منتشر شده مبنی بر احضار کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان گفت: «من این خبر را تایید نمی‌کنم.» قاسمی بامداد دوشنبه در این باره افزود: «کاردار موقت جمهوری اسلامی ایران به منظور دیگری و با درخواست سفارت ایران به وزارت امورخارجه آلمان رفته و اساسا بحث احضار از بنیان نادرست است.» براساس این گزارش، سخنگوی وزارت امورخارجه پیش‌تر به اتهام‌زنی‌های امنیتی برای تخریب روابط دیرینه ایران و اروپا اشاره کرد و گفت که این اقدام‌های دشمنان و معاندان، تعجب‌برانگیز نیست. وی اظهار کرد: «از شنیدن این خبر در بحبوحه اتهام‌زنی‌های امنیتی ناروا و طراحی شده توسط آنانی که به‌دنبال تخریب روابط ایران و اروپا در این مقطع مهم و حساس هستند، تعجب نمی‌کنیم.» قاسمی تصریح کرد: «بارها گفته‌ایم روابط کهن و دیرینه ایران و بسیاری از کشورهای اروپایی به‌ویژه اعضای اروپایی برجام، دشمنان و معاندانی دارد که از هیچ کوشش، اتهام و ادعایی برای تیره کردن این روابط فروگذار نمی‌کنند.» یک نشریه آلمانی به‌تازگی مدعی شده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) جاسوس ایران در ارتش آلمان را لو داده است.
 • ۵/ ۳ میلیارد دلار منبع ارزی ناپدید شد

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برای واردات کالاهای اساسی حدود ۵/ ۳میلیارد دلار منابع ارزی تخصیص یافته اما تا الان کالاها تحویل نشده است به همین دلیل برای ۴۲۰۰ نفر پرونده قضایی تشکیل شده است. محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با انتقاد از عدم اجرای ماده‌ای از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: دولت مکلف بود به استناد بند «ت» ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سامانه یکپارچه‌ای را برای اعتبارسنجی و رتبه‌بندی فعالان اقتصادی ایجاد کند اما این قانون طی سال‌های گذشته اجرایی نشد و در نتیجه کارت‌های بازرگانی‌ای صادر شد که اعتبار دارندگان کارت، مورد تایید نبود.
 • مطالبات معوق حساب ذخیره ارزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: از حدود ۲۰ میلیارد دلار وامی که از حساب ذخیره ارزی به تسهیلات‌گیرندگان اعطا شده، بالغ بر ۵/ ۱۰ میلیارد دلار همچنان باقی‌مانده که سهم بخش خصوصی ۴ میلیارد دلار است.
 • مجازات برای عدم برگشت ارز صادراتی

  سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
  کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸، دیروز بررسی بخش‌های هزینه‌ای این لایحه را آغاز کرد؛ اما پیش از ورود به این بخش، به بررسی دو بند درآمدی پرداخت که با پیشنهاد نمایندگان و رای موافق اعضای کمیسیون تلفیق به لایحه بودجه ملحق شد. «تعیین مجازات برای بازنگرداندن ارز صادراتی» و «مکلف کردن دولت به ساماندهی حقوق مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های دولتی» موضوع این دو بند الحاقی است. البته یادآوری این نکته ضروری است که همه مصوبات کمیسیون تلفیق پیش از تصویب در صحن علنی قطعی نیست و امکان اصلاح، حذف یا تصویب آنها در صحن علنی وجود دارد.
 • نظام بانکی باید ۱۲ هزار شعبه داشته باشد

  معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تعداد شعب نظام بانکی کشور باید در مجموع ۱۲ هزار شعبه باشد که در این راستا بانک‌ها باید بهینه‌سازی شعب خود را در دستور کار قرار دهند.
 • ۲۶ نفر در برابر نصف دنیا

  فارس: موسسه آکسفام در آخرین گزارش خود پیش از برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس اعلام کرد: درحال‌حاضر مجموع ثروت ۲۶ نفر از ثروتمندترین افراد جهان معادل کل دارایی ۵۰ درصد از جمیعت جهان است. این موسسه در گزارش خود از دولت‌های جهان خواست تا مالیات بیشتری از ثروتمندان دریافت کنند تا بتوانند با گسترش نابرابری در جهان مقابله کنند.
 • تولید ۲۰۰ هزار تن کاتد برای نخستین بار طی ۱۰ماه

  مدیرعامل شرکت مس گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت مس برای نخستین‌بار موفق به تولید ۲۰۰ هزار تن کاتد طی ۱۰ ماه شد.
 • ضرورت تایید نهایی پالرمو برای مقابله با تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: هیات دولت، شامگاه یکشنبه در جلسه‌ای که به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد، گزارشی از لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فرا ملی (پالرمو) و روند مراحل مختلف تصویب آن را مورد بررسی قرار داد.
 • کشورهای متعددی علاقه‌مند به خرید نفت ایران هستند

  ایسنا: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در آیین افتتاح گازرسانی به شهرهای جیرفت، نرماشیر، فهرج و ۷۸ روستا و شهرک صنعتی جنوب استان کرمان با بیان اینکه در حوزه نفتی می‌توانیم به میزان نیاز نفت خود را به فروش برسانیم، اعلام کرد: کشورهای متعددی علاقه‌مند به خرید نفت ایران هستند.
 • دستور رئیس قوه‌قضائیه به دادستان کل کشور در زمینه آزادی خبرنگار Press TV

  خبرگزاری میزان: رئیس قوه‌قضائیه به دادستان کل کشور دستور داد که در چارچوب ظرفیت‌های قانون آیین دادرسی کیفری، تمام اقدامات لازم را برای آزادی مرضیه‌هاشمی خبرنگار آمریکایی شبکه Press TV انجام دهد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی قوه‌قضائیه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسوولان عالی قضایی با انتقاد شدید از بازداشت غیرقانونی مرضیه هاشمی، خبرنگار آمریکایی شبکه خبری Press TV از سوی آمریکا، نسبت به ترویج عادت تجاوز به حقوق انسان‌ها توسط آمریکا و غرب ابراز تاسف کرد و گفت: امروز استفاده ابزاری آمریکا و غرب از مقوله «حقوق بشر» به‌خوبی آشکار است. در حادثه اخیر، مدعی هستند که این خبرنگار به‌عنوان «شاهد» بازداشت شده است! اولین بار است که می‌شنویم یک کشوری تبعه خود را که بیم فرار او هم نمی‌رود، در وطن خودش به‌عنوان شاهد بازداشت کند. رئیس قوه‌قضائیه مسوولیت هرگونه آسیب احتمالی به خبرنگار Press TV را متوجه دستگاه قضایی ایالات‌متحده آمریکا دانست و گفت: شواهد نشان می‌دهد مشکل آمریکا با این خبرنگار به سبب دفاع او از انقلاب اسلامی ایران و انتقاد از جنایات آمریکا در نقاط مختلف جهان است،
 • اعلام وصول طرح تشکیل سازمان ملی جوانان

  دنیای اقتصاد: هیات‌رئیسه مجلس در جلسه علنی روز گذشته پارلمان، طرح تشکیل سازمان ملی جوانان را اعلام وصول کرد.خبر دیگر از جلسه علنی مجلس آن است که ۱۷۰ نماینده در بیانیه‌ای خواستار امهال وام‌های کشاورزی و بخشودگی سود بانکی شدند.
 • گروه‌های معاند به‌دنبال برهم زدن اتحاد ملت هستند

  ایرنا: فرمانده نیروی انتظامی گفت: گروه‌های معاند به‌دنبال بر هم زدن وحدت مردم ایران اسلامی هستند. سردار سرتیپ حسین اشتری روز دوشنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت سردار احمد فضائلی افزود: این گروه‌های معاند از ابتدای سال طرح بر هم زدن وحدت مردم را دنبال می‌کردند که با هوشیاری مردم، نیروی انتظامی و دستگاه‌های مسوول به هدف خود نرسیدند.
 • تکذیب بازداشت کرباسچی

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال انتشار اخباری مبنی‌بر بازداشت غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی برای اجرای محکومیت یک‌ساله‌اش، سید‌محمود علیزاده طباطبایی، وکیل‌مدافع او در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: موکلم پس از ارائه یکسری توضیحات در دادسرا به منزل برگشته است.علیزاده طباطبایی همچنین گفت: موکلم اصلا بازداشت نشده بود. روز گذشته اخباری مبنی‌بر اجرای حکم یک سال زندان غلامحسین کرباسچی به اتهام تبلیغ علیه نظام و انتقال او به زندان اوین منتشر شده بود.
 • بازداشت مجدد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان

  دنیای اقتصاد: اسماعیل بخشی که در جریان اعتراضات کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه دستگیر و سپس آزاد شده بود، بار دیگر بازداشت شد. او پس از آزادی از زندان مدعی شکنجه طی دوران بازداشتش شده بود که این ادعا از سوی وزارت اطلاعات رد شد.
 • توقیف ۲ ماهه خودروی رانندگان مست

  ایسنا نوشت: حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از تشدید برخورد با رانندگان مرتکب شرب خمر و استفاده‌کنندگان از مواد روانگردان خبر داد و گفت: خودروی مرتکبین به مدت دو ماه توقیف خواهد شد.
 • محسنی‌اژه‌ای: مرتضوی در زندان است

  دنیای‌اقتصاد: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضائیه دیروز در حاشیه جلسه مسوولان عالی قضایی در پاسخ به سوالی در رابطه با ادعای زندانی نبودن سعید مرتضوی گفت: اینکه این فرد به خارج از کشور رفته است و در زندان نیست و در نجف به سر می‌برد و با عتبات عالیات همکاری می‌کند، قطعا تکذیب می‌شود. این فرد در زندان است و ممکن است مثل بقیه افراد به مناسبت‌هایی مانند سایر زندانیان به مرخصی‌های محدودی برود؛ بنابراین وی در زندان است و نه در ایران و نه در غیر ایران به کاری مشغول نشده است.

بیشتر