آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۲۸

 • مخاطرات میزبانی نشست ضد‌ایرانی برای لهستان

  دنیای اقتصاد: شورای آتلانتیک در گزارشی از نشست ضدایرانی که قرار است در لهستان برگزار شود، نوشت: «بی‌تردید برنامه‌های لهستان هیچ ارتباطی با ایران ندارد. آنها از ایران متنفر نیستند و به‌دنبال ایران‌هراسی هم نیستند. برعکس آنها علاقه دارند به منظور کاهش وابستگی به روسیه، واردات نفت و گاز از خاورمیانه به‌خصوص ایران و عراق را افزایش دهند. اما در جهان سیاست نمی‌توان به همه چیز دست یافت.»
 • آزادی از سرمایه‌داری دولتی

  دنیای اقتصاد: ابتدای دهه ۹۰ برای اقتصاد آلمان یک نقطه عطف محسوب می‌شود. نقطه‌ زمانی که در آن با تغییر ریل حرکت قطار اقتصاد آلمان وضعیت معیشتی مردم به شکل قابل توجهی بهبود یافت و اقتصاد آلمان متحد در یک بازه کوتاه به قدرتمندترین اقتصاد اروپا تبدیل شد. قبل از این دوره، اقتصاد سمت شرقی دیوار برلین به حدی بی‌روح و مات بود که کمتر کسی فرجام آن را غیر از فروپاشی پیش‌بینی می‌کرد. دولت بر تمام صنایع سایه افکنده بود و مجال شکوفایی درون‌زا به اقتصاد نمی‌داد. خانواده‌های نقره‌ای و اشرافیان موروثی در دل این نظام سرمایه‌داری دولتی، دهه‌ها ریشه دوانده و اقتصاد را به لبه پرتگاه نزدیک کرده بودند؛ به‌طوری‌که رفاه عموم جامعه زیر پای نظام سرمایه‌داری دولتی و گروه اقلیت له می‌شد. اما این داستان تلخ با تغییر نظام متمرکز دولتی به نظام مبتنی بر رقابت در ابتدای دهه ۱۹۹۰ تمام شد. با تاسیس هلدینگ دولتی «تروی‌هند» و انتقال مالکیت تمام شرکت‌های دولتی در یک دوره گذار، اقتصاد از بند سرمایه‌داری دولتی آزاد شد. «دنیای اقتصاد» با بررسی تجربه آلمان شرقی نشان داده اقتصاد این کشور در جریان خصوصی‌سازی چگونه توانست از یک‌سو بر سیطره خانواده‌های نقره‌ای بر صنایع آلمان پایان دهد و از سوی دیگر با مصون‌سازی صنایع واگذارشده در برابر اعمال نفوذ خانواده‌های نقره‌ای کار را به کاردان بسپارد.
 • CFT هم به مجمع رفت

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته در جریان بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)، بر مصوبه قبلی خود اصرار کرده و لایحه CFT جهت حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.
 • کاخ‌سفید به‌دنبال تحریک ایران برای خروج از برجام

  دنیای اقتصاد: براساس برخی گزارش‌ها اعضای دولت ترامپ در یک ارزیابی مقدماتی از کمپین فشار حداکثری خود علیه ایران به این نتیجه رسیده‌اند که این رویکرد کارآمدی لازم برای تحقق اهداف آنها را ندارد. به این ترتیب گزینه اصلی پیش‌روی کاخ‌سفید، تحریک ایران برای خروج از برجام از طریق ایجاد یک بحران میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران است. در این میان جان بولتون فردی است که به‌شدت تلاش می‌کند تا با ایجاد چنین بحرانی ایران از برجام خارج شود. چرا که در صورت تداوم برجام براساس قطعنامه شورای امنیت سازمان‌ملل تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در سال ۲۰۲۰ لغو خواهند شد و در آن زمان ایران قادر است با خرید تسلیحات نظامی از روسیه و چین توانایی دفاعی خود را ارتقا دهد. از این رو زمان به ضرر کاخ‌سفید می‌گذرد.
 • درخواست برای تحریم نشست ورشو

  دنیای اقتصاد: شماری از فعالان سیاسی و اجتماعی در آمریکا و کشورهای مختلف طوماری را امضا کردند که در آن از اروپایی‌ها خواسته شده در نشست ورشو شرکت نکنند و به جای آن میزبان اجلاسی با حضور ایران برای ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه باشند.
 • صالحی: هیات نظارت بر برجام درخصوص ماندن یا خروج از آن تصمیم می‌گیرد

  فارس: علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران تصریح کرد که تصمیم‌گیرنده درباره خروج ایران از برجام یا باقی ماندن در آن، هیات نظارت بر برجام است. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه نهمین همایش «غزه نماد مقاومت» در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در جمع خبرنگاران درباره اظهارات جان بولتون مبنی بر اینکه ایران اطلاعات غلط به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌دهد، گفت: «مگر آقای بولتون حرف راست هم می‌زند؟»
 • ادعای نتانیاهو درباره تلاش ایران برای ممانعت از سفر او به چاد

  ایسنا: در ادامه دروغ‌پردازی‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره کشورمان، بنیامین نتانیاهو مدعی شد که ایران تلاش کرده است مانع از سفر او به چاد شود. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی صبح روز یکشنبه پیش از فرود آمدن در چاد مدعی شد که ایران و تشکیلات خودگردان فلسطین تلاش کرده‌اند مانع از سفر او به این کشور آفریقایی شوند؛ اما موفق نشده‌اند. این اولین باری است که یک نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به چاد سفر می‌کند. این سفر پس از آن انجام می‌شود که رئیس‌جمهور چاد دو ماه پیش به‌طور غیرمنتظره به قدس اشغالی سفر کرد. به نوشته روزنامه جروزالم پست، نتانیاهو در این باره گفت: «ایرانی‌ها و فلسطینی‌ها از این سفر ناراضی بودند و تلاش کردند آن را متوقف کنند؛ اما شکست خوردند. در آینده نیز سفرهای بیشتری به کشورهای مسلمان خواهم داشت.» این سفر نتانیاهو با هدف تجدید روابط دیپلماتیک میان چاد و رژیم صهیونیستی انجام شده و انتظار می‌رود دو طرف به زودی برقراری مجدد روابطشان را اعلام کنند.
 • چرا ایران با طالبان مذاکره می‌کند؟

  دنیای اقتصاد: ماه گذشته دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران طی دیداری از افغانستان تایید کرد که ایران درحال مذاکره با طالبان است. مدت کوتاهی پس از این دیدار، نماینده طالبان با هدف مذاکره درباره روند صلح در افغانستان راهی تهران شد. به گزارش «انتخاب»، «المانیتور» در تحلیلی این موضوع را بررسی کرده است. در این تحلیل آمده است: بازتعریف طالبان، بخشی از راهبرد دفاعی ایران در پاسخ به تحولات ژئوپلیتیک در افغانستان است.
 • سفر برهم صالح به واشنگتن برای معافیت از تحریم‌های ایران

  ایسنا: یکی از اعضای کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق با اشاره به اینکه این کشور می‌خواهد هم‌زمان با تهران و واشنگتن رابطه داشته باشد، گفت: دولت عراق قصد دارد یک هیات بلندپایه را به ریاست برهم صالح، رئیس‌جمهور این کشور به واشنگتن بفرستد تا در رابطه با معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا گفت‌وگو کنند.
 • نوسازی مدارس با مالیات‌ستانی از «نهادها»

  سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
  کمیسیون تلفیق در جلسه روز گذشته بررسی لایحه بودجه ۹۸، مصوبه‌ای مهم داشت؛ مصوبه‌ای که دولت را به دریافت مالیات از آستان قدس رضوی و موسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام مکلف می‌کند. البته در این میان استثنایی هم وجود دارد. در جزئیات این بند مصوب که به تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۹۸ الحاق شد، آمده است که آستان قدس رضوی و آن دسته از موسسات و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام «به استثنای مواردی که اذن ولی‌فقیه دارند»، موظف هستند نسبت به واریز مالیات خود به خزانه اقدام کنند.
 • ۱۴ میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون ۱۴ میلیون خانوار سبد حمایتی را دریافت کردند و اگر کسانی باشند که خود را مشمول قانون دریافت بسته حمایتی می‌دانند باید تقاضای خود را به مراجع حمایتی اعلام کنند.
 • شناسایی ۲۷۰ همسان پلاسکو در تهران

  معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: ۲۷۰ ساختمان مشابه پلاسکو شناسایی و دستورالعمل ایمنی آنها نوشته شده تا در چند عملیات، ارتقای ایمنی آنها انجام شود.
 • تاکید بر تداوم توزیع بسته‌های معیشتی

  دیروز در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی بر تداوم توزیع بسته‌های معیشتی برای قشرهای کم‌درآمد جامعه تاکید شد. شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی روز یکشنبه به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه و دیگر اعضا تشکیل جلسه داد.
 • تصویر آشکار از یارانه پنهان

  ایسنا: سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه یارانه پنهان بودجه ۹۸ را ۹۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد. مژگان خانلو در مورد جزئیات یارانه‌های پنهان تشریح کرد: بررسی‌های سازمان برنامه و بودجه نشان داد که در سال، حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان از این یارانه به حوزه انرژی و نفت و مشتقات آن اختصاص دارد که ۲۱۵‌هزارمیلیارد تومان آن متعلق به بنزین است.
 • توقف قطعی طرح جریمه‌ریالی مشمولان غایب در سال۹۸

  دنیای اقتصاد: در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور خبری از تبصره‌ای مبنی‌بر جریمه غیبت سربازی نیست. علاوه‌بر آنکه تورقی کوتاه به لایحه ارسالی دولت به مجلس، این موضوع را نشان می‌دهد، اما در این‌باره می‌توان به اظهارات روز گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ نیز اشاره کرد که موید همین موضوع است. محمد مهدی مفتح در جمع خبرنگاران اعلام کرد که «خرید خدمت سربازی در بودجه ۹۸ پیش‌بینی نشده است».
 • آمریکا «حقوق بشر» را برای دیگران می‌سراید

  دنیای اقتصاد: رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور جلسه علنی دیروز پارلمان گفت: آمریکا «حقوق بشر» را برای دیگران می‌سراید و خود به سبک دولت‌های پیرو خود در برخورد با خاشقجی ملتزم است.
 • از رایزنی برای تغییر بودجه اجتناب کنید

  دنیای اقتصاد: معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری روز گذشته در یک نشست، از سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و به‌طور کلی دستگاه‌های اجرایی خواست که از رایزنی با مجلس برای تغییر بودجه اجتناب کنند.
 • ضربه وزارت اطلاعات به باند قاچاق نقره از چین

  ایلنا: سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان آذربایجان شرقی باند قاچاق سازمان یافته زیورآلات نقره چینی به داخل کشور را کشف و ۹ نفر از قاچاقچیان را دستگیر کردند. در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است: سربازان گمنام امام زمان‌(عج) در اداره کل اطلاعات استان آذربایجان شرقی باند قاچاق سازمان یافته زیورآلات نقره چینی به داخل کشور را کشف و ۹ نفر از قاچاقچیان را دستگیر کردند. قاچاقچیان محموله‌های نقره را از چین به مقصد عراق و سپس با جاسازی در اتوبوس به تهران منتقل می‌کردند تا به صورت شبکه سراسری در سطح کشور توزیع شود که نتیجه این اقدامات به تعطیلی کشیده شدن واحدهای نقره سازی و بیکاری فعالان این بخش بود. بر اساس اعترافات به‌دست آمده از متهمان، این باند از سال ۹۲ تاکنون حدود ۲۳ تن زیورآلات نقره به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان (قیمت کارخانه ای) قاچاق کرده‌اند.
 • واردات ۱۰۳ هزار تن گوشت گاوی به کشور

  ایسنا: حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس روز گذشته با اشاره به جلسه فراکسیون متبوعش با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، به نقل از وزیر، از واردات ۱۰۳ هزار تن گوشت گاوی به کشور خبر داد. حاجی بابایی همچنین گفت: آقای حجتی با بیان اینکه معیشت مردم دغدغه اصلی وی و همکارانش در وزارتخانه جهادکشاورزی است از انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک با برخی از کشورها در حوزه واردات گوشت، سویا، ذرت و... خبر داد. به گفته وزیر کشاورزی گوشت از آسیای میانه و قفقاز وارد کشور می‌شود، همچنین به تازگی میزان ۱۰۳ هزار تن گوشت گاوی وارد کشور شده و هیچ محدودیت و کمبودی در این زمینه وجود ندارد. این در حالی است که سال ۹۷ چندین برابر سال قبل از کشورهای همسایه گوشت وارد کشور شده است.
 • نظر آیت‌الله جعفر سبحانی در مورد گزینش دانشجو

  ایسنا نوشت: آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعه گفت: خانواده‌ها دوست دارند فرزندان آنها در محیط دانشگاه متدین بار بیایند. از این رو به دغدغه‌های جامعه در مورد تدین و پایبندی به مفاهیم اسلامی در دانشگاه توجه ویژه‌ای شود.وی تاکید کرد: تربیت دانشجو نیز اهمیت زیادی دارد و باید در گزینش دانشجو بهترین‌ها و عصاره را انتخاب کرد. از طرفی شورای‌عالی انقلاب روی کتاب‌های دانشگاهی نظارت داشته باشد تا مخالف دین نباشد و در آن مبانی اسلامی مورد تشکیک واقع نشود. این مرجع تقلید یادآور شد: سعودی‌ها اخیرا یک شبکه فارسی زبان در لندن تاسیس کرده‌اند که به مفهوم ولایت حمله کند؛ باید در مقابل این هجمه‌ها هوشیار بود.همچنین به گزارش انتخاب، آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نقش مهمی در افزایش پایبندی جامعه به دین و ترویج ارزش‌ها دارد، اظهار کرد: با توجه به نقش سازنده‌ای که دانشگاه‌ها در جامعه دارند، نباید اجازه داد اساتیدی که ضد اسلام و تدین هستند به تدریس در دانشگاه‌ها بپردازند.
 • تکذیب دستگیری سیف

  باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران، درخصوص آخرین وضعیت پرونده ‌ولی‌الله‌سیف رئیس سابق بانک مرکزی اظهار کرد: طبق آخرین اخبار پرونده ‌ولی‌الله‌سیف به دادگاه نرفته و هنوز برای آن کیفرخواست صادر نشده است.
 • واکنش به ادعای زاکانی در مورد لاریجانی

  ایرنا نوشت: یک منبع آگاه اعلام کرد: اظهارات علیرضا زاکانی فعال سیاسی اصولگرا مبنی‌بر اینکه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۷۶، علی لاریجانی درخواست ابطال انتخابات را کرد، تهمت و دروغ است.علیرضا زاکانی هفته گذشته در مناظره با تاجزاده اظهار کرد: آقایان ناطق نوری و علی لاریجانی کسانی بودند که سال ۷۶ می‌خواستند انتخاب آقای خاتمی باطل شود.
 • ماجرای انتشار فیلم هاله نور احمدی‌‌نژاد

  ایرنا نوشت: فواد صادقی، سردبیر سایت بازتاب متعلق به محسن رضایی گفت که سایت بازتاب برای اولین بار فیلم هاله نور احمدی‌‌نژاد را منتشر کرد؛ اما در پی انتقاد سخنگوی دولت وقت، محسن رضایی خواستار پایان دادن به ماجرا شد.او در گفت‌وگو با تاریخ شفاهی «ایرنا» در مورد این ماجرا گفت: موضوع سفر احمدی‌نژاد به سازمان ملل بود. تازه ایشان یک ماه از رئیس‌جمهور شدنش گذشته بود.
 • اخبار ضدو نقیض از ممنوع‌الخروجی رئیس سازمان خصوصی‌سازی

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که روز گذشته احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، از ممنوع‌الخروجی میرعلی اشرف پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با دستور بازپرس از کشور خبر داده بود، وزیر اقتصاد این خبر را تکذیب کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد دژپسند در حاشیه مراسم تجلیل از وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه رئیس سازمان خصوصی‌سازی ممنوع‌الخروج نیست، گفت: امروز جلسه هیات واگذاری تشکیل می‌شود و در آن، استراتژی‌های جدید واگذاری را تعیین می‌کنیم.
 • احضار کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان

  ایسنا نوشت: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعاهای برخی از رسانه‌های آلمانی مبنی‌بر دستگیری یک تبعه آلمانی - افغان به اتهام جاسوسی برای ایران، ارتباط ادعایی این فرد با ایران را رد کرد. در همین حال کاردار ایران در آلمان در ارتباط با ادعاها درباره جاسوسی ایران از این کشور احضار شد. ایران در حال حاضر در آلمان سفیر ندارد و از حدود یک ماه پیش ماجدی سفیر ایران در این کشور در پی اجرای قانون بازنشستگی به تهران بازگشته است.
 • تکذیب صدور حکم اعدام شهردار کرج

  میزان نوشت: حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز صدور حکم اعدام برای شهردار اسبق کرج را که در فضای مجازی مطرح شده بود، تکذیب کرد و گفت: وکیل متهم نیز از سایتی که این خبر را منتشر کرده بود، اعلام شکایت کرده و این موضوع در حال رسیدگی قرار دارد. ۱۶ دی ماه سخنگوی دستگاه قضا از بازداشت شهردار اسبق کرج خبر داده بود.
 • تجمع ثبت‌نام‌کنندگان خودرو مقابل مجلس

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته «ایسنا» در خبری اعلام کرد که جمعی از متقاضیان خودرو در اعتراض به عدم‌تحویل به موقع خودروهای ثبت‌نامی خود ازسوی شرکت‌های خودروسازی داخلی مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. همچنین به گزارش «ایرنا» جمعی از سهامداران پدیده شاندیز در اعتراض به بلاتکلیفی سرمایه‌گذاری آنها در پروژه پدیده شاندیز مقابل وزارت کشور تجمع کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر