شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۵۱۹

 • رسیدگی به مشکلات معیشتی فقط با پول پخش کردن حاصل نمی‌شود

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در سالروز قیام تاریخ‌ساز مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ در دیدار هزاران نفر از مردم قم، با اشاره به ضرورت پرهیز از سهل‌انگاری و سهل‌اندیشی درباره ریشه دشمنی آمریکا و استکبار با ایران اسلامی، «ماهیت و حقیقت انقلاب و شجاعت و وفاداری ملت و نظام به اهداف و مبانی انقلاب» را علت اصلی این خصومت عمیق و مستمر خواندند و با بیان وظایف مهم «مسوولان و مردم» در این مقطع تاکید کردند: رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم به‌ویژه قشرهای ضعیف مهم‌ترین وظیفه امروز دولتمردان است و ملت و مسوولان باید با هوشیاری، تحریم‌های آمریکا را همانند دوران دفاع مقدس به شکستی بی‌سابقه برای شیطان بزرگ تبدیل کنند.
 • پناهگاه ارزی پس‌انداز ریالی

  دنیای‌اقتصاد: آخرین جلسه شورای پول و اعتبار دو مصوبه مهم در رابطه با بازار ارز به‌دنبال داشت؛ ایجاد بازار متشکل معاملات ارزی و تصویب دستورالعمل سپرده‌های ریالی مبتنی‌بر ارز. اگر‌چه جزئیات اجرایی این دو مصوبه تاکنون تشریح نشده است، اما به‌نظر می‌رسد سیاست‌گذار در پی پیرایش بازار ارز برای افزایش شفافیت و کارآیی است. همچنین با اجرایی شدن این مصوبات، امکان ایجاد سپرده بر پایه ارز برای متقاضیان فراهم خواهد شد. سپرده‌ای که احتمالا علاوه‌بر پوشش ریسک نوسان ارز، امکان کسب سود ثابت برای سپرده‌گذاران را نیز فراهم خواهد کرد.
 • از کارآمدی اتحادیه اروپا تاحدود زیادی ناامید شده‌ایم

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با یورونیوز با اشاره به خروج آمریکا ازبرجام گفت: ما چه در طول مذاکرات و چه درحال‌حاضر سعی کرده‌ایم همه مسائل را صادقانه با مردم در میان بگذاریم. متاسفانه با تصمیم یک‌جانبه واشنگتن، تحریم‌های آمریکا به‌صورت جدی‌تر برگشت. آمریکایی‌ها در این دور از تحریم‌ها با روش‌های مختلف اعم از تهدید و تطمیع کشورها و شرکت‌های دیگر دنبال این هستند که مانع روابط کشورها و شرکت‌های خارجی با جمهوری اسلامی ایران شوند.
 • سه محور دیدار ظریف با همتای هندی

  کامران کرمی
  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف صبح روز چهارشنبه و در سومین روز سفر به دهلی نو با سوشما سواراج، همتای هندی خود دیدار کرد. بررسی ابعاد مختلف روابط دوجانبه از جمله در حوزه‌های اقتصادی و بانکی، پتروشیمی، نفت و انرژی و حمل‌ونقل از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو بود.‌ مسائل منطقه‌ای از جمله شرایط افغانستان و مذاکرات اخیر ایران با طالبان و مسائل بین‌المللی از جمله برجام دو محور دیگر دیدار وزرای خارجه ایران و هند در کاخ «تاچ پالاس» بود.
 • مردم ایران به کجا شکایت برند؟

  سميه چيتي دانشجوي ارشد روابط بين‌الملل
  آمریکا روز دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ رسما دور جدید تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد؛ تحریم‌ها در زمینه انرژی، بانکی، حمل‌ونقل و صنایع کشتی‌سازی است. تحریم‌هایی که به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا همراه با حداکثر فشار اقتصادی بی‌سابقه‌ است.
 • گام اول استانی شدن انتخابات مجلس

  دنیای اقتصاد: سرانجام نمایندگان مجلس دهم، کلیات طرحی که به‌دنبال اصلاح قانون انتخابات مجلس برای استانی شدن این انتخابات است را به تصویب رساند؛ طرحی که حتی در اواسط فعالیت مجلس نهم نیز از سوی نمایندگان مطرح شده بود اما به‌دلیل آنچه ابهامات طرح و نواقص آن خوانده می‌شد، به صحن علنی نرسید. با این حال مجلس دهمی‌ها موضوع اصلاح انتخابات مجلس برای استانی کردن انتخابات را پیگیری کردند و با رفع برخی ابهامات پیشین، دیروز کلیات آن را به تصویب رساندند.
 • نباید مردم در زندگی روزمره دچار مشکل شوند

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه هیات دولت در سخنانی تاکید کرد: یکی از وظایف سازمان برنامه و بودجه اشتغال است؛ یعنی سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه‌ها باید بدانند که وظیفه بزرگ همه ما مساله اشتغال جوانان است.
 • عذرخواهی اروپایی‌ها به‌دلیل اجرایی نشدن SPV

  فارس: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور در مورد اجرایی شدن SPV گفت: من هیچ گاه نگفتم تا دو هفته دیگر اجرایی می‌شو‌د، بلکه گفتم‌‌‌‌‌‌‌ تا آ‌خر سال میلادی. همان حرفی ر‌ا که خانم موگرینی زده بو‌د، گفتم. وی‌ ادامه داد: اروپایی‌ها نیز از ما عذرخواهی کردند و گفتند که ما همه بر‌نامه‌هایمان ر‌ا تقسیم کردیم، ا‌ما فشارهای آمریکا کار ما ر‌ا به تاخیر انداخته ا‌ما از هدف‌مان دست برنداشته‌ایم، یعنی آنها دارند پیش می‌روند.
 • تاکید آیت‌الله جنتی بر جلوگیری از اسراف در بودجه

  ایسنا: آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان با توجه به شرایط اقتصادی کشور می‌تواند و باید در بررسی بودجه دقت بیشتری کند تا از اسراف و تبذیرهای احتمالی جلوگیری کند.
 • واکنش ایران به تحریم های جدید اروپا

  فارس: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکومیت تحریم چند تبعه ایرانی از سوی اتحادیه اروپا اعلام کرد: جمهوری اسلامی در پاسخ به این اقدام و در چارچوب عمل متقابل، اقدامات مقتضی را اتخاذ می‌کند. در همین حال شش دیپلمات اروپایی روز سه‌شنبه با حضور در وزارت خارجه ایران در تلاش بودند که مواضع این اتحادیه را در پی اعمال تحریم‌های جدید توجیه کنند که با واکنش تند مقام مسوول در وزارت خارجه مواجه شدند. اتحادیه اروپا روز دوشنبه بر مبنای ادعای بی‌اساس دانمارک و در اولین دور تحریم‌ها علیه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، اقدام به تحریم یک نهاد و دو فرد ایرانی کرد.
 • تکلیف مجلس به بنیاد شهید برای تامین هزینه‌های درمانی

  ایسنا: نمایندگان در جلسه علنی دیروز به بررسی جزئیات طرح قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران پرداختند که براساس ماده ۱۳ آن که دیروز مصوب شد، تامین ۱۰۰ درصدی هزینه‌های درمانی جانبازان و ایثارگران برعهده بنیاد شهید خواهد بود. این ماده می‌افزاید: با اجرای حکم این ماده خدمات بهداشتی و بیمه درمانی مکمل آزادگان، جانبازان، ایثارگران شاغل و غیرشاغل، بازنشسته و والدین، همسران و فرزندان شهدا و افراد تحت تکفل آنها برعهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
 • اعلام مقصران حادثه دانشگاه آزاد

  ایسنا: محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور با اشاره به پرونده حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران گفت: بخش‌هایی از این پرونده که کارهای حقوقی و قضایی‌شان تکمیل شده بود، آماده ارسال به دادگاه است. وی افزود: در این زمینه عده‌ای قصور و تقصیر داشتند که در این زمینه پرونده در دادگاه است و به میزان قصور و تقصیر برخورد قضایی صورت خواهد گرفت. بخشی از وظایف نیز بر عهده دانشگاه آزاد بوده است که باید به آن عمل شود. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، از اعلام نظر کارشناسی هیات هفت نفره در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات خبر داد و گفت: این هیات سه عامل اساسی را مقصر اعلام کرده است. دادستان تهران ادامه داد: راننده، دانشگاه و پیمانکار که مسوول خدمات رسانی در آنجا بوده است مقصر اعلام شدند، راننده فوت کرده است و از طریق بیمه، مبلغ دیه‌ها وصول می‌شود.
 • تکذیب درخواست آمریکا برای مذاکره با ایران

  فرارو: یک وب‌گاه آمریکایی مدعی شد که دولت دونالد ترامپ اظهارات یک مقام بلندپایه ایرانی مبنی بر تلاش آمریکا برای ایجاد کانال ارتباطی سری با ایران را تکذیب کرد. مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با وب‌گاه آمریکایی واشنگتن‌فری‌بیکن، در عین حال، مدعی شدند که دولت دونالد ترامپ، از مذاکرات جدید با ایران استقبال می‌کند. این مقام افزود: همان‌طور که ترامپ گفت، او برای گفت‌وگو با ایران برای پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای مسائل فوری امنیت ملی آماده است. این مقام ادامه داد: هدف نهایی ما این است که بر سر یک توافق خوب مذاکره کنیم.
 • روایت جهانگیری از تعامل با رئیس‌جمهور

  دنیای اقتصاد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با یورونیوز، در پاسخ به سوالی در مورد تعامل او با رئیس‌جمهور آن را خیلی خوب توصیف کرد و گفت: من فکر می‌کنم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز رابطه بین معاون اول و رئیس‌جمهور در هیچ دوره‌ای به این خوبی نبوده باشد. به گزارش «ایسنا» وی افزود: من و آقای روحانی از مجلس شورای اسلامی با هم همکاری داشتیم و آشنا بودیم و اخلاق و روحیات همدیگر را می‌دانستیم. آقای رئیس‌جمهور تصمیم‌گیر اصلی و مسوول دولت هستند و مردم به ایشان رای دادند. من شخصا هیچ مشکلی در ارتباط با کار با آقای دکتر روحانی ندارم.
 • تکذیب درخواست مجلس برای ممنوع‌التصویری زائری

  دنیای اقتصاد: بهروز نعمتی، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «احضار یکی از مجریان صداوسیما یا درخواست برای ممنوع‌التصویر شدن کارشناسان تلویزیون صحت ندارد.» او همچنین مسوول دیوارکشی اطراف ساختمان بهارستان را نهادهای امنیتی اعلام کرد و گفت: مجلس در این موضوع نقش و مسوولیتی ندارد و نهادهای امنیتی پیگیر موضوع هستند.ازسوی دیگر علی مطهری، نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر عبدالحمید خدری یکی از نمایندگان درخصوص وهن مجلس ازسوی محمدرضا زائری گفت: هیات‌رئیسه مجلس درخواستی برای ممنوع‌التصویری این فرد نداشته است. به گزارش خبرآنلاین، وی همچنین گفت: امیدواریم ایشان این رویه را تغییر ‌دهند.همچنین در پی انتشار مطالبی درباره ممنوع‌التصویری زائری، پرویز اسماعیلی معاون دفتر رئیس‌جمهوری به نقل از رئیس صدا و سیما اعلام کرد که این موضوع صحت ندارد.
 • ماجرای شکایت از رئیس یک کمیسیون

  در خبری دیگر به گزارش «ایرنا» علیرضا سلیمی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس درباره ماجرای شکایت زن جوانی که گفته می‌شود پیش‌تر به اتهام تجاوز، از رئیس یک کمیسیون مجلس شکایت کرده بود، گفت: تاکنون این موضوع در هیات نظارت مطرح نشده، چراکه شکایتی به آنها ارجاع نشده است.
 • تایید مرگ عامل بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی

  ایرنا نوشت: تارنمای روزنامه گاردین نوشت: استف بلاک، وزیر امور خارجه هلند مرگ محمدرضا کلاهی صمدی، عامل بمب‌گذاری ساختمان حزب جمهوری اسلامی را تایید کرد. وی در نامه‌ای به پارلمان هلند اعلام کرده است که کلاهی در سال ۲۰۱۵ در منطقه المیره هلند کشته شده است.
 • گزارش وزیر اطلاعات به هیات دولت در مورد ادعای اسماعیل بخشی

  دنیای اقتصاد: در پی دستور رئیس‌جمهوری برای بررسی ادعای اسماعیل بخشی مبنی‌بر شکنجه طی دوران بازداشت، روز گذشته وزیر اطلاعات گزارشی از بررسی‌های خود را در مورد ادعاهای این کارگر بازداشتی نیشکر هفت تپه در جلسه هیات دولت ارائه کرد.

بیشتر