• سه اصل کلیدی ایران در مذاکرات وین

  دنیای‌اقتصاد: معاون سیاسی وزیر امورخارجه با بیان اینکه مذاکرات وین براساس مواضع قطعی نظام است، تاکید کرد، فهرست تحریم‌های ضدایرانی که آمریکا برای بازگشت به برجام باید یکباره لغو کند بیش از ۱۵۰۰ تحریم، شامل تحریم‌های موضوعی، افراد و موسسات است.به گزارش «ایسنا» سیدعباس عراقچی روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما درباره جزئیات مذاکرات وین گفت: خطی که در مذاکرات وین پیگیری کردیم و این هفته هم ادامه آن را پی خواهیم گرفت براساس مواضع قطعی نظام بوده و خواهد بود که اعلام شده است. او ادامه داد: ما خواهان رفع کامل تحریم‌ها هستیم؛ این شامل تحریم‌هایی می‌شود که در دوران ترامپ وضع شده است و همه تحریم‌های برجام را نیز شامل می‌شود. عراقچی با تاکید بر لغو کامل تحریم‌ها در «یک مرحله» افزود: به «گام به گام» و «مرحله به مرحله» بودن لغو تحریم‌ها اعتقادی نداریم و حتما باید رفع تحریم‌ها را راستی‌آزمایی کنیم و بعد اقداماتمان را انجام دهیم؛ این سه اصل کلیدی است که راهنمای ما در مذاکرات وین هم بوده است.
 • سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی پس از ۴۴ سال به ایران

  دنیای‌اقتصاد: نخست‌وزیر کره جنوبی در ادامه سفر منطقه‌ای خود روز گذشته وارد تهران شد و در مجموعه سعد‌آباد مورد استقبال معاون اول رئیس جمهور قرار گرفت. اسحاق جهانگیری پس از استقبال از کیون مذاکرات خصوصی خود را با وی آغاز کرد.
 • واعظی:‌ به‌دنبال آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا هستیم

  دنیای‌اقتصاد: محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت:‌ «راه مذاکره برای آزادی اتباع زندانی در خارج را نبستیم و به‌دنبال این هستیم که همه زندانیان‌مان را در آمریکا یا سایر کشورها آزاد کنیم.»رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سوالی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و اینکه آیا مذاکره‌ای در این زمینه صورت گرفته است یا خیر، گفت:‌ «این موضوع همیشه مطرح بوده است و ما هیچ‌گاه مخالفت نکرده‌ایم و همیشه بین ما و دیگران مطرح است.» وی افزود: «سرنوشت اتباع ما در آمریکا یا سایر کشورها که زندانی هستند مهم است و به‌دنبال آزادی آنها هستیم و اگر ببینیم گشایشی در این زمینه وجود داشته باشد حتما در این جهت تلاش خواهیم کرد، چراکه در دنیا این مساله به‌عنوان یک اقدام بشردوستانه مطرح است.» واعظی تصریح کرد:‌ «برای این موضوع از طریق واسطه‌ها گفت‌و‌گوهایی صورت می‌گیرد تا بتوانیم همه زندانیانمان را در آمریکا یا سایر کشورها آزاد کنیم.»
 • نخست‌وزیر کره‌جنوبی وارد تهران شد

  ایرنا: چانگ سای کیون نخست‌وزیر کره‌جنوبی روز گذشته با استقبال محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی وارد تهران شد. چانگ سای کیون برای دیداری سه روزه از ایران وارد تهران شده است. بر اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ انتظار می‌رود که چانگ در جریان سفر سه روزه خود به ایران که سه‌شنبه به پایان می‌رسد، در مورد راه‌های بهبود روابط سئول و تهران و سایر موارد گفت‌وگو کند. این دیدار اولین سفر یک نخست‌وزیر کره‌جنوبی در ۴۴ سال گذشته است. نخست‌وزیر کره‌جنوبی در تهران با حسن روحانی رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و علی لاریجانی مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار می‌کند. علاوه بر این، قرار است نخست‌وزیر کره‌جنوبی با مقامات شرکت‌های این کشور که در ایران فعالیت می‌کنند از جمله سامسونگ الکترونیک، ال‌جی الکترونیکس و شرکت اسکای نتورک نیز دیدار کند.
 • مشاور امنیت ملی عراق به تهران می‌آید

  فارس: قاسم محمد جلال الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق امروز دوشنبه در سفر به تهران با علی شمخانی همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو می‌کند. مشاور امنیت ملی عراق به دعوت رسمی علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه در رأس هیاتی به تهران سفر می‌کند. وی قرار است در این سفر با همتای ایرانی خود درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کند. الاعرجی از تیرماه ۱۳۹۹ به جای فالح الفیاض (مشاور سابق امنیت ملی) عهده‌دار این سمت شد. فالح الفیاض که تا پیش از این حکم سرپرستی سرویس امنیت ملی را نیز بر عهده داشت، عهده‌دار ریاست سازمان الحشد الشعبی شد. الاعرجی بعد از این سمت، تقویت روابط بغداد با همسایگان مطابق با منافع ملت و کشور عراق را از جمله برنامه‌های اصلی خود در این مسوولیت خواند. قاسم الاعرجی، وزیر کشور در دولت «حیدر العبادی» و از فرماندهان سازمان بدر بوده است. شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی اسفند ۱۳۹۸ سفری ۲۴ ساعته به بغداد داشت و ضمن گفت‌وگو با مقامات عراقی، با فالح الفیاض مشاور سابق امنیت ملی عراق دیدار و گفت‌وگو کرده بود. سفر شمخانی به بغداد پس از گذشت بیش از ۲ ماه از ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی در بامداد ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ صورت گرفت.
 • فضای بررسی لوایح FATF کارشناسانه‌تر شده است

  ایرنا: معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: «هرچند درباره تایید یا عدم تایید لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی‌توان نظر قاطعانه داد، اما با توجه به کارشناسانه‌تر شدن فضای بررسی FATF، این امیدواری برای تایید این لوایح، وجود دارد.»لعیا جنیدی در گفت‌وگو با «ایرنا» ادامه داد: «تایید یا عدم تایید این لوایح واقعا قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توان قاطعانه نظر داد اما فضا در مقایسه با فضای تند اولیه تعدیل شده و بیشتر به فضای بحث کارشناسی تبدیل شده است.
 • حادثه در تاسیسات نطنز

  دنیای‌اقتصاد: یک روز پس از اعلام راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته» نطنز، ایران از وقوع حادثه‌ای در بخشی از شبکه توزیع برق تا‌سیسات غنی‌سازی نطنز خبر داد. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن اعلام این خبر تا‌کید کرد این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به‌دنبال نداشته و علل حادثه در دست بررسی است. کمالوندی البته اطلاعاتی از آسیب به تجهیزات یا احتمال خرابکاری ارائه نکرد و گفت: اطلاعات کافی در این زمینه وجود ندارد و باید بررسی‌های بیشتری صورت گیرد.
 • نقشه کرونا سیاه می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: با جهش معنادار مرگ کرونایی در روز یکشنبه، پیش‌بینی‌ها درباره وخیم شدن وضعیت شیوع کرونا در ایران به واقعیت پیوست. ۲۵۸ قربانی در روز گذشته و افزایش شهرستان‌های قرمز به ۲۵۷ شهر، وزیر بهداشت را بر آن داشت تا در ادامه انتقادات خود به سیاست‌های نوروزی دولت، از سیاه شدن نقشه کرونایی ایران خبر دهد. وضعیت کرونایی ایران به تاکید سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، از آبان گذشته هم بدتر است.
 • روحانی: حمایت از بازار سرمایه به معنی هدایت دستوری نیست

  ایرنا: رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه حمایت از بازار سرمایه به معنی هدایت دستوری نیست، گفت: در شرایط جنگ اقتصادی باید همه با حساسیت و مراقبت در زمینه مسائل اقتصادی اظهارنظر کنند و فعالان سیاسی نباید اظهارنظر اقتصادی را با اظهارنظر سیاسی یکسان بپندارند.
 • ارسال شکایت نمایندگان از روحانی به قوه‌قضائیه

  ایسنا: نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز پارلمان، گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ برخی قوانین را با ۱۹۰ رای موافق، برای رسیدگی به قوه‌قضائیه ارجاع دادند. طبق ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هریک از کمیسیون‌ها می‌توانند گزارشی درباره تخلفات دستگاه‌های اجرایی و دولت را به هیات رئیسه ارائه کرده که در صورت تصویب مجلس فورا از طریق هیات رئیسه موارد به قوه‌قضائیه ارسال می‌شود و باید گزارش‌های ارسالی به قوه‌قضائیه به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد.
 • پرواز به انگلیس همچنان ممنوع است

  دنیای اقتصاد: وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای سفر و تردد به ۳۹ کشور ممنوعیت وجود دارد، گفت: با توجه به شرایط کرونایی، پرواز به انگلیس همچنان ممنوع است. محمد اسلامی در گفت‌و‌گو با «ایرنا» درباره محدودیت و ممنوعیت فعالیت تورهای مسافرتی به ترکیه، اظهار کرد: همه تورها موظف به عمل به مصوبات ستاد ملی کرونا هستند و این اقدام باید متوقف شود. او درعین حال گفت: پروازها به ترکیه به دلیل تبادلات تجاری برقرار است،‌ چون ترکیه نقطه اتصال به سایر کشورهای جهان است.
 • اعلام جدول زمان‌بندی انتخابات ۱۴۰۰

  انتخاب: براساس جدول زمان‌بندی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، اسامی نهایی داوطلبان انتخابات در روزهای ۵ و ۶ خرداد اعلام و تبلیغات هم از روز ۷ خرداد آغاز می‌شود. براساس این جدول زمانی، ثبت‌نام داوطلبان از ۲۱ اردیبهشت تا ۲۵ اردیبهشت ماه صورت می‌گیرد. رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان نیز از ۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت ماه انجام می‌شود.
 • جنیدی: قصدی برای کاندیداتوری ندارم

  ایسنا: لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری با رد برخی گمانه‌زنی‌ها درباره قصد خود برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: من اصلا چنین قصدی ندارم و بعد از اتمام دولت دوازدهم برنامه‌های شخصی خودم از جمله تدریس و کارهای حرفه‌ای دیگری را انجام خواهم داد. جنیدی همچنین درمورد طرح مجدد موضوع کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما که معتقدیم نامزدی زنان منعی ندارد، دلیل نمی‌خواهیم، بلکه آن کسی که چنین اعتقادی دارد، باید مستند بدهد؛ حالا اینکه در عمل این اتفاق نیفتاده یا تاکنون یک چنین کاندیدایی نداشته‌ایم، باید دلیلش را از مراجع مربوط پرسید. البته شنیدم که پاسخ داده شده از میان بانوان کسی را که حائز همه آن شرایط ذکر شده در اصل قانون اساسی باشد، پیدا نکرده‌ایم. به هرحال، آنها که معتقدند نامزدی زنان ممنوع است، باید دلیل بیاورند و اثبات کنند.
 • احمدی‌نژاد: از هیچ‌کس نمی‌ترسم

  خبرآنلاین: محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم در دیدار با جمعی از مردم استان کرمان گفت: به وقت انتخابات مطالبی دارم که درباره وضعیت موجود کشور عرض خواهم کرد و به فضل الهی از کسی هم نمی‌ترسم. وی افزود: این اشتباه بزرگی است که فکر کرده‌اید که می‌توانید ملت ایران را در این سطح نگه دارید. این فنر به‌زودی درخواهد رفت.
 • آخرین خبر درباره کاندیداتوری چهره‌های اصلاح‌طلب

  خبر آنلاین: علی محمد نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره حضور اسحاق جهانگیری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ گفت: هنوز خبر نداریم جهانگیری در انتخابات این دوره شرکت می‌کند یا خیر. چند ماه گذشته به صورت جدی وارد میدان و بعد از آن شنیده شد که در حال ارزیابی فضای انتخابات است تا حضور پیدا کند یا خیر و هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست حضور پیدا می‌کند یا نه.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر