آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۹۸

 • تاثیر مهم تقویت ریال در مقابله با تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: با خروج آمریکا از برجام و بازگشتن تحریم‌های ضدایرانی، طی ماه‌های اخیر ارزش ریال نیز در واکنش به ملتهب شدن بازار به‌طور چشمگیری کاهش یافت که البته این روند از حدود دو هفته پیش تغییر کرد به‌طوری‌که طی روزهای اخیر ارزش ریال تا ۹ هزار تومان افزایش را نیز ثبت کرد. رویترز با مد‌نظر قرار دادن این تحول در بازار ارز پیش‌بینی کرده است درصورتی که دولت بتواند نرخ ارز را از نوسان دور نگه دارد ممکن است قادر باشد ضمن کاهش پیامد‌های تحریم، تورم و خروج سرمایه‌ از ایران را نیز محدود کند.
 • دخل و خرج ۹۶ خانوارها

  دنیای اقتصاد: گزارش منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران درخصوص «دخل و خرج خانوار در سال ۱۳۹۶» راوی ۲ نکته مهم است: نکته اول اینکه «میل نهایی به پس‌انداز» در سال ۱۳۹۶ تقریبا چسبنده بوده است. به ‌طور متوسط هر خانوار شهری ایرانی در سال گذشته حدود ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از محل‌های مختلف درآمد کسب کرده است. حدود ۹۰ درصد از آن؛ یعنی معادل ۳۳ میلیون تومان را صرف «مخارج خوراکی و غیرخوراکی» و ۱۰ درصد باقیمانده را نیز «پس‌انداز» کرده است. این ترکیب دخل‌وخرج نشان می‌دهد درآمد خانوار نمونه در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن حدود ۷/ ۱۵ درصد افزایش یافته است. اما این افزایش باعث افزایش میل نهایی به پس‌انداز نشده، بلکه عمدتا صرف مخارج غیرخوراکی شده است. نکته دوم اینکه سهم «مخارج خوراکی» از کل مخارج بین دو گروه خانوار کم‌درآمد و پر‌درآمد تفاوت چشمگیری دارد؛ درحالی‌که سهم مخارج خوراکی از کل مخارج خانوار در دهک اول ۵۰ درصد بوده و این نسبت برای دهک دهم تنها ۱۶ درصد بوده است. نکته سوم تفاوت قابل توجه «وزن خانوارهای دهک‌ها» بین استان‌های مختلف است؛ به‌طوری‌که در استان کرمان حدود ۶۰ درصد خانوارها در دهک‌های اول تا چهام قرار گرفته‌اند؛ اما در دو استان مازندران و تهران کمتر از ۱۲ درصد از خانوارها در این دهک‌ها قرار دارند.
 • بودجه ۹۸ دو سقفی می‌شود؟

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان می‌گویند بودجه ۹۸ در ۴ محور اصلاحی به مجلس تقدیم می‌شود؛ اصلاحاتی که مهم‌ترین آنها یعنی «بازنگری در سهم صندوق توسعه ملی» و «افزایش بودجه دفاعی»، از یکسو سقف درآمدهای دولت را کاهش داده و از سوی دیگر بر هزینه‌های پیش‌بینی‌شده افزوده است. در این شرایط دولت یا باید به سمت صرفه‌جویی برود یا آنکه منابع جدید درآمدی ایجاد کند. همچنین احتمال دارد دولت به تدوین بودجه در دو سقف اقدام کند؛ سقف اول حدود ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و سقف دوم حدود ۴۴۰ هزار میلیارد تومان.
 • فشار تحریم‌های ایران بر بخش انرژی عراق

  دنیای اقتصاد: تحریم‌های آمریکا علیه بخش انرژی ایران، مشکلاتی را برای دیگر کشورها به‌وجود آورده است که از جمله این کشورها عراق کشور همسایه ایران است. درواقع از اوایل ماه نوامبر که ایالات‌متحده تحریم‌ها علیه بخش انرژی ایران را به اجرا درآورده، اثرات آن در سراسر جهان قابل مشاهده بوده است. این تحریم‌ها جدای از ایران، برای دیگر کشورها هم مشکلاتی ایجاد کرده‌اند.
 • همسویی نتایج مذاکرات سوئد با سیاست‌های جمهوری اسلامی

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه ایران نتایج مذاکرات سوئد را همسو با سیاست‌های ایران در برابر متجاوزان دانست. به گزارش «ایسنا» بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت: ایران از ابتدا جهت زمینه‌سازی برای مذاکرات یمن خواهان پایان حملات، ارسال کمک‌ها و برقراری آتش‌بس بود. او در گفت‌وگو با شبکه العالم همچنین از سازمان ملل خواست در اقدامی درجهت مخالفت با سیاست‌های آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، به این توافق پایبند باشد. قاسمی افزود: مبادله مالی با کشورهای اروپایی، جایگزین خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای است.
 • تجمع نمایندگان مستعفی در دفتر امام جمعه اصفهان

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال استعفای ۱۹ تن از نمایندگان استان اصفهان دراعتراض به نحوه‌ تدوین بودجه و عدم توجه به موضوع آب اصفهان، این نمایندگان روز گذشته در جلسه علنی مجلس حضور نیافتند و ۱۶ تن از نمایندگان مستعفی در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان حضور پیدا کردند. به گزارش «ایرنا» ازبین نمایندگان امضاکننده این نامه، ناهید تاج‌الدین و حمیدرضا فولادگر نمایندگان شهرستان اصفهان و مرتضی صفایی نطنزی نماینده نطنز و قمصر در دفتر امام جمعه اصفهان حاضر نشدند. درهمین حال به گزارش برخی از مردم اصفهان و کشاورزان نیز پشت در دفتر امام جمعه در حمایت از نمایندگان تجمع کردند.
 • برگزاری نشست چهارجانبه میان ایران، روسیه، عراق و سوریه در بغداد

  ایسنا: چهارمین نشست سالانه تبادل اطلاعاتی میان ایران، روسیه، عراق و سوریه در بغداد برگزار شد. به گزارش خبرگزاری الاخباریه، چهارمین نشست سالانه ایران، روسیه، عراق و سوریه دیروز همزمان با سالگرد پیروزی عراق بر داعش در بغداد به ریاست سرلشکر سعد مزهرالعلاق، رئیس اطلاعات نظامی عراق برگزار شد. مزهرالعلاق در این نشست چهارجانبه دستاوردهای مهم تبادل اطلاعات نظامی میان این چهار کشور در جنگ با داعش که یکی از عوامل شکست داعش و پیروزی عراق بود را ارائه داد. او در ادامه با اشاره به همکاری‌های مستمر و نتیجه بخش میان این چهار کشور گفت که این کشورها در گام‌های جدیدی نیز در آینده مشارکت خواهند کرد.
 • رایزنی‌های روسیه و ایران درباره سوریه

  تسنیم: وزارت‌خارجه روسیه اعلام کرد، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و «سرگئی ورشینین» معاون وزیرخارجه این کشور در دیدار با «جابری‌انصاری» مشاور وزیر امورخارجه ایران در تهران، روند تشکیل کمیته قانون‌اساسی سوریه را بررسی کردند.
 • تقدیر رئیس‌جمهور عراق از مواضع تهران

  تسنیم: رئیس‌جمهور عراق از مواضع جمهوری اسلامی ایران در جنگ عراق علیه گروه تروریستی داعش تقدیر کرد. به گزارش سایت الدیار، برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در مراسمی به‌مناسبت اولین سالگرد پیروزی عراق بر گروه تروریستی و تکفیری داعش از مواضع ایران در کمک به کشورش در دوره سه‌ساله این جنگ (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی) ستایش کرد. این مراسم به‌همت فراکسیون الاعمار در پارلمان عراق به‌عنوان بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی این کشور برگزار شد. برهم صالح از نقش مرجعیت دینی عالی عراق در حمایت از نیروهای مسلح و الحشد الشعبی تقدیر کرد و افزود: ما مواضع جمهوری اسلامی را به‌عنوان کشور برادر و دوست و هم‌پیمان عراق در این جنگ ارج می‌نهیم.
 • رئیس سازمان حج به عربستان رفت

  دنیای اقتصاد: رئیس جدید سازمان حج و زیارت برای انجام مذاکرات حج تمتع ۹۸ به عربستان رفت. علیرضا رشیدیان که حدود یک هفته از آغاز فعالیتش در سازمان حج و زیارت می‌گذرد، صبح دیروز برای انجام مذاکره حج تمتع ۹۸ به دعوت وزیر حج عربستان سعودی و در راس هیاتی، عازم عربستان شد. پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت اعلام کرده قرار است در این مذاکره‌ها طرفین درباره نحوه حضور زائران ایران در موسم حج تمتع ۹۸ گفت‌وگو و تبادل نظر کنند. رشیدیان پیش‌تر گفته بود: برقراری دوباره عمره و افزایش سهمیه ایران در حج از دیگر محورهای این مذاکره‌ها خواهد بود. سال گذشته حدود ٨۵ هزار زائر ایرانی برای به‌جا آوردن مناسک حج به عربستان عازم شدند. قرار است هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران مانند سال‌های گذشته بر حفظ عزت، کرامت و امنیت حجاج ایرانی در موسم حج تاکید کند. ایران دو پرونده باز در ارتباط با حج دارد که هنوز به سرانجام نرسیده است؛ پرداخت غرامت شهیدان مسجدالحرام و منا. مذاکره‌های حج هر سال پیش از شروع حج تمتع میان وزارت حج عربستان سعودی و کشورهای حاضر در موسم حج تمتع انجام می‌شود.
 • حضور سفیر ایران در وزارت‌خارجه پاکستان

  ایسنا: وزارت امورخارجه پاکستان روز شنبه برای اعلام اعتراض در مورد وقوع یک حمله تروریستی در مرز ایران و پاکستان که شهادت ۶ سرباز پاکستانی را به‌دنبال داشته است، سفیر ایران در پاکستان را احضار کرد.به گزارش پاکستان‌تودی، براساس بیانیه وزارت‌خارجه پاکستان، مهدی هنردوست، سفیر ایران به وزارت امورخارجه پاکستان احضار شد تا اعتراض به این حادثه مخوف را به تهران منتقل کند. همچنین هنردوست باید از تهران بخواهد تا عملیاتی موثر علیه آن گروه تروریستی که مسوول این حمله است در سمت مرزهای خود انجام بدهد. در این حمله که ۳۰نفر از افراد تروریست در کمین سپاهیان مرزی در حال گشت‌زنی بوده‌اند، ۶ سرباز به شهادت رسیده و ۱۴ تن دیگر دچار جراحاتی وخیم شده‌اند. چهار تروریست در شلیک متقابل کشته شده‌اند.
 • اهدای ۳هزار ویلچر به معلولان

  رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) روز گذشته در مراسم ارسال ۳ هزار ویلچر با هدف هدیه به معلولان مناطق کم‌برخوردار که در نمایشگاه برکت برگزار شد با بیان اینکه ۳ هزار ویلچر به‌عنوان هدیه مقام معظم رهبری تقدیم معلولان مناطق محروم می‌شود، گفت: نباید کودکی به‌دلیل نداشتن تمکن مالی دچار مشکلات معلولیت شود.
 • پاسخ سازمان برنامه و بودجه به مرکز پژوهش‌های مجلس

  سازمان برنامه و بودجه کشور درباره گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد پنج ماهه هدفمندی یارانه‌ها و آسیب شناسی آیین نامه اجرایی آن، توضیحاتی ارائه کرد.
 • دوره جامع کاربردی تحلیل بازار ارز

  گروه بنگاه‌ها: دوره آموزشی و کاربردی «دوره جامع کاربردی تحلیل بازار ارز» درروزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۷ و ۲۸ آذرماه به مدت زمان ۸ ساعت توسط «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • عرضه ۹۰ هزار تن هندوانه برای شب یلدا

  ایرنا: مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: ۹۰ هزار و ۷۲۳ تن هندوانه که در سطح ۲ هزار و ۹۵۰ هکتار تولید شده، برای شب یلدای امسال در حال عرضه به بازار است. حسین اصغری افزود: مجموع میزان تولید هندوانه در سال زراعی گذشته سه میلیون و ۳۰۶ هزار و ۹۶ تن در سطح ۹۹ هزار و ۳۳۲ هکتار بود.
 • هزینه یک سوخته: ۲۸ هزار دلار

  مهر: رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته با عنوان این مطلب که آمار سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهانی است، گفت: هزینه یک سوخته بالغ بر ۲۸ هزار دلار است.محمدجواد فاطمی، در نشست خبری روز ملی پیشگیری از سوختگی (اول دی) که در سالن آمفی تئاتر بیمارستان حضرت فاطمه (س) برگزار شد، اظهار کرد: ایران جزو کشورهایی است که سوختگی در آن بسیار شایع است؛ به‌طوری که در میان کشورهای همسطح خودمان شیوع سوختگی بالاتر است.
 • تاکید جهانگیری بر ضرورت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به هدف‌گذاری‌های صورت‌گرفته برای تاب‌آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی گفت: شاه‌بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، اقتصاد دانش‌بنیان است. اسحاق جهانگیری روز گذشته در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور با بیان اینکه وضع فعلی دانشگاه‌ها نماد وزارت غلامی است، اظهار کرد: هیچ‌وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه‌ها نداشته‌ایم و امروز مشاهده می‌کنیم که دانشگاه‌ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می‌شود.
 • سوال از رئیس‌جمهور مطرح نیست

  ایلنا: حسینعلی امیری، معاون پارلمانی ریاست‌جمهوری درباره سوال از رئیس‌جمهوری گفت: نماینده محترمی که این موضوع را مطرح کردند با من صحبت کردند و مشخص شد ایشان هم پیگیر همان موضوعی است که خود دولت هم به‌دنبال آن است. وی گفت: مبحثی که قرار بود از رئیس‌جمهور مورد سوال قرار گیرد افزایش قیمت تضمینی خرید گندم ازسوی دولت بود که باید گفت وزارت جهاد کشاورزی هم دنبال این موضوع است. امیری تاکید کرد: با نماینده‌ای که این موضوع را بیان کرده صحبت کردم و به ایشان قول دادم که حتما این مهم را پیگیری خواهم کرد.
 • هشدار «مطهری» درباره بدعت مجمع

  دنیای اقتصاد: علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در «ایسنا» نوشت: «مجمع تشخیص مصلحت نظام لایحه مبارزه با پولشویی را که برای داوری میان نظر مجلس و نظر شورای نگهبان به این مجمع ارسال شده بود به جای آنکه داوری کند و به نفع یکی از دو طرف رای بدهد، برای اصلاح به مجلس فرستاد. این اقدام فراتر از اختیارات مجمع در اصل ۱۱۲ قانون اساسی و تاسیس یک اختیار جدید برای این مجمع و به رسمیت شناختن آن به‌عنوان شورای نگهبان دوم است.
 • دعوت از سه وزیر برای توضیح در مورد انتصابات

  دنیای اقتصاد: محمدرضا تابش، عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت‌ که این فراکسیون از سه وزیر راه، رفاه و صنعت برای ارائه توضیح درباره انتصابات در این سه وزارتخانه دعوت کرده است. به گزارش «ایسنا» وی گفت: از آقایان شریعتمداری، رحمانی و اسلامی دعوت کردیم با حضور در جلسه فراکسیون امید درباره انتصابات اخیر این سه وزارتخانه که منجر به بروز برخی حواشی شده است، توضیحاتی دهند.
 • جزئیاتی از حمله تروریستی چابهار

  ایسنا‌ نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که به احتمال زیاد مواد منفجره حادثه تروریستی چابهار از راه دریا وارد کشور شده است. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در توضیح جزئیاتی از حادثه تروریستی چابهار با توجه به سفرش به این شهرستان اظهار کرد: هنوز اطلاعات دقیقی حاصل نشده است؛ اما با توجه به بازدید از مرز دریایی چابهار این احتمال وجود دارد که مواد منفجره به‌گونه‌ای در لوای یک سری قاچاق‌ها وارد چابهار شده است. فلاحت‌پیشه همچنین در مورد دستگیری عوامل حادثه تروریستی چابهار گفت که عوامل اصلی هم دستگیر شده‌اند.
 • تغییر نام جامعه روحانیت مبارز

  ایرنا نوشت: عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت از تغییر نام این تشکل به جامعه روحانیت مبارز کشور خبر داد. «سید رضا اکرمی» با تایید خبر تغییرنام این تشکل از جامعه روحانیت مبارز تهران به «جامعه روحانیت مبارز کشور» افزود: با تغییراتی که در اساسنامه به‌وجود آمد، این تشکل حیطه فعالیت خودش را کشوری کرد. جامعه روحانیت مبارز کشور چون جایی ثبت نشده است در این باره نیازی به مجوز وزارت کشور ندارد. وی افزود: در اساسنامه جدید علاوه‌بر تغییر نام، سمت‌هایی چون رئیس جامعه روحانیت، معاون رئیس و دبیر جامعه روحانیت، به این تشکل سیاسی افزوده شده است.
 • توضیح وزیر در مورد حذف مشق شب

  ایسنا نوشت: وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برای تکالیف مهارت محور دستورالعملی تهیه شده است، گفت: چیزی به نام حذف تکالیف در منزل موضوعیت نداشته و بحث ما تغییر ماهیت تکالیف بوده است. سید محمد بطحایی، با بیان اینکه درباره تکلیف منزل و مشق شب، یک تغییر رویکرد مشخص داریم، گفت: برنامه‌ تکالیف مهارت محور تاکید دارد که آن بخش از تکالیف که در مدرسه امکان انجام دارد، تحت نظارت معلم انجام شود؛ به این معنا که تکالیفی مانند رونویسی‌ و دیکته‌ و تمرین خوشنویسی در مدرسه انجام شود و تکالیف مهارت محور در منزل دنبال شود.
 • جزئیات ارسال پیامک برای نمایندگان

  انتخاب نوشت: طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با انتخاب درباره منشا پیامک‌های ارسالی مبنی‌بر فیلتر اینستاگرام گفت: از جاهای مختلف ارسال می‌شود، شماره هایشان ‏مشخص است؛ ۰۹۱۵ دارد و ۰۹۱۲، ۰۹۳۷، ۰۹۰۱، ۰۹۳۹، ۰۹۱۳ هم دارد. مثل قضیه ‏CFT‏ است. قضیه را مرگ و زندگی ‏یا به‌طور مثال بنده را خائن و دشمن جلوه می‌دهند. وی درباره بحث‌هایی که پیرامون الگو قرار دادن کره شمالی در فیلترینگ پیام رسان‌ها مطرح می‌شود، گفت: برخی ‏نمایندگان بحث ساماندهی پیام رسان‌های داخلی را با طرحی آورده‌اند و تعدادی نیز آن را امضا کرده‌اند؛ اما متاسفانه به برخی موارد ‏حائز اهمیت آن توجه نکرده‌اند. او افزود: کسانی که این طرح را تهیه و امضا کرده‌اند هم گویا فکر می‌کردند الگو و طرحی مانند چین را در نظر گرفته‌اند.
 • شهادت فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع)

  ایسنا نوشت: روابط عمومی نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای با اعلام خبر عروج شهادت گونه فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نزسا (نیروی زمینی سپاه)، آن را تسلیت گفت. روابط عمومی نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: صبح روزگذشته سردار سرتیپ پاسدار قدرت الله منصوری فرمانده مخلص قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه، حین بررسی و تنظیف سلاح انفرادی خود از ناحیه سر دچار سانحه شد و به لقاءالله پیوست.
 • همسر «مهدی بازرگان» درگذشت

  ایسنا نوشت: همسر رئیس دولت موقت ایران روز گذشته درگذشت. ملک طباطبایی همسر مهدی بازرگان اولین نخست‌وزیر ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و رئیس دولت موقت صبح دیروز درگذشت.
 • نگاه حضرتی به انتخابات

  فرارو نوشت: الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با برنا گفت: ما برای حزب اعتماد ملی که یکی از تاثیرگذارترین احزاب کشور است، برای انتخابات سال ۹۸ و ۱۴۰۰ برنامه مفصلی داریم. او در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: فحش‌های رکیک، تهمت‌های ناروا و بی‌انضباطی در سطح وسیعی علیه آقای لایجانی انجام شد. در حدی که نگران بودیم او را ترور کنند. وی افزود: من فکر می‌کنم ایشان ظرفیت‌های بزرگی دارد؛ اما اگر قرار باشد با طناب صرفا اصولگرایان به میدان بیاید، موفق نخواهد شد.
 • تعریف فرمانده مرزبانی از کولبر

  ایرنا نوشت: سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با انتقاد از برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه درخصوص ترددهای غیرمجاز در مناطق مرزی گفت: کولبر فردی است که در زمان و مکان و روز مشخص به جابه‌جایی کالایی مشخص مبادرت می‌ورزد و عملکردش با نظارت مرزبانی است؛ اما وقتی فردی در نیمه شب در دره‌ها و ارتفاعات تردد غیرمجاز دارد و گاه با مرزبانی درگیر شده و اقدام به تیراندازی می‌کند، مسلم است که کولبر نیست و با کوله خود اجناس غیرمجاز، ضد فرهنگی، مشروب، اسلحه و مهمات را حمل می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر