آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۷۵

 • تشکیل کارگروه برای بررسی CFT

  دنیای اقتصاد: کارگروهی برای بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تشکیل می‌شود.
 • تحلیل‌های آبکی برای دلار

  کانال‌اقتصاد: شنبه که خبر پذیرش استعفای مسعود نیلی توسط رئیس‌جمهور منتشر شد «اهالی ضدرسانه» نوشتند کاهش نرخ دلار با این استعفا بی‌ارتباط نیست! چون نیلی مخالف سیاست‌گذاری برای کاهش نرخ ارز بود ولی پس از رفتنش، بانک مرکزی سیاست‌گذاری کرد و نتیجه گرفت چون نرخ دلار پایین آمد!
 • جدول رده‌بندی لیگ پولی

  دنیای اقتصاد: نتایج عملکرد بانک‌ها در حوزه‌های درآمدی مشخص شد. بررسی صورت‌های مالی ۱۹ بانک بورسی در ۶ شاخص درآمدی، وضعیت بانک‌ها را در این جدول مشخص کرده است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که بانک‌ها را می‌توان از لحاظ شاخص‌های درآمدی به سه گروه تقسیم‌بندی کرد. بانک‌های نخست که برای صدرنشینی رقابت می‌کنند، بانک‌هایی بودند که توانسته‌اند نسبت به دارایی خود درآمد بالاتری کسب کنند که در این خصوص رتبه‌های نخست مربوط به برخی از بانک‌های خصوصی بوده است. از نگاه دیگر، برخی از بانک‌ها نیز توانسته‌اند کیفیت درآمد خود را تغییر دهند؛ به نوعی که به جای تمرکز بر درآمدهای حاصل از سپرده‌گیری و تسهیلات دهی، به درآمدهای کارمزدی روی آورند. در این گروه بانک‌های خصوصی‌شده، توانسته‌اند عملکرد بهتری را ثبت کنند. همچنین برخی از بانک‌ها، در این رتبه‌بندی در وضعیت قرمز قرار دارند و میزان درآمد کسب‌شده آنها طی یک سال مالی، منفی بوده است. در این قسمت جدول نیز برخی از بانک‌های خصوصی قرار دارند که نیاز به تغییر روند در رویه‌های درآمدی خود دارند. این رتبه‌بندی جایگاه بانک‌ها را براساس شاخص‌های درآمدی مشخص کرده است و برای ارزیابی کلی وضعیت بانک‌ها، باید سایر شاخص‌ها را نیز مورد ارزیابی قرار داد.
 • ناکارآمدی «کمپین فشار» ترامپ علیه ایران

  پوریا فیروزنژاد
  دنیای اقتصاد: آمارهای فروش نفت ایران ثابت کرده کمپین فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران کارآمدی کافی را نداشته است. ایران توانسته تا با فروش نفت خود در بازار سهام انرژی بخشی از اثر تحریم‌ها را خنثی کند. همچنین معافیت هشت کشور حاکی از آن است که فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید. یکی از فاکتورهای اصلی برای این ناکارآمدی عدم همراهی جامعه بین‌الملل با تحریم‌های ضدایرانی آمریکاست.
 • طرح بزرگ وزارت نفت برای حل آلودگی هوای اهواز

  دنیای اقتصاد: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت روز گذشته برای پاسخگویی به سوالات علی ساری، نماینده مردم اهواز در مجلس حضور یافت. سوال علی ساری از زنگنه، درباره علت عدم‌پاسخگویی مدیران نفت، عدم‌توزیع مناسب خدمات اجتماعی و عدم‌اعطای مالیات شهرداری‌ها بود که در نهایت ساری پس از استماع اظهارات زنگنه، اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شده و آن را به رای مجلس نگذاشت.
 • انتخابات نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات به دور دوم رفت

  دنیای‌اقتصاد: انتخابات نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات به دور دوم کشیده شد. بر این اساس، مهدی رحمانیان و حسین انتظامی در دور دوم انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند. انتخابات دیروز نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات قرار بود تا ساعت ۱۸ پایان یابد؛ اما به دلیل نرسیدن تعداد رای‌دهندگان به حد نصاب، تا ساعت ۱۹:۳۰ تمدید شد. این موضوع با انتقاد محمدعلی وکیلی یکی از اعضای هیات نظارت بر انتخاب نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات روبه‌رو شد. وکیلی در گفت‌وگو با «ایلنا» تاکید کرد: این انتخابات تا ساعت ۱۸ عصر بوده است. برای تمدید زمان رای‌گیری، هیات اجرایی باید موافقت هیات سه نفره نظارت بر انتخابات را اخذ می‌کرد تا زمان رای‌گیری انتخابات تمدید شود. به همین خاطر، تمدید زمان رای‌گیری بعد از ساعت ۱۹ جای سوال دارد مگر آنکه دو عضو دیگر هیات نظارت موافقت خود را اعلام کرده باشند. وکیلی با اشاره به انتخاب نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات گفت: جمع زیادی از مدیران مسوول رسانه‌ها با تمدید زمان رای‌گیری مخالف بودند.
 • لاریجانی: تشکیل کمیته مشترک دولت و مجلس برای رفع نیازهای مردم

  دنیای اقتصاد: رئیس مجلس از تشکیل کمیته مشترک بین دولت و مجلس برای رفع مشکلات مردم خبر داد. علی لاریجانی رئیس مجلس درباره جلسه غیرعلنی دو ونیم ساعته روزگذشته پارلمان با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره وضعیت تحریم‌ها و نحوه مقابله با تحریم‌ها گفت: در این جلسه مسوولان سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی حضور داشتند و توضیحاتی را ارائه کردند. به گفته لاریجانی، قرار شد در کمیسیون‌های مربوطه این موضوعات با حضور بخش‌های مختلف مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و در کمیته مشترک با دولت عملیاتی شود. همچنین قرار شد در این کمیته درباره موارد مورد نیاز بخش‌های صنعت، انرژی، کشاورزی و نیازهای مردم به خصوص قشرهای مستضعف بحث‌های مربوطه انجام شود و بسته‌هایی برای ‌حمایت از آنها در نظر گرفته شود.
 • بررسی مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه در دولت

  دنیای اقتصاد: استاندار خوزستان از بررسی مشکلات کارگران نیشکر هفت‌تپه در دولت خبر داد. غلامرضا شریعتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: جلسه ویژه‌ای برای حل مشکل کارگران نیشکر هفت تپه با دکتر دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد و با پیگیری‌های انجام‌شده مقرر شد موضوع حقوق کارگران نیشکر هفت‌تپه و مسائل آن در دولت مطرح شود و معاون اول رئیس‌جمهور هم صحبت‌هایی کرده‌اند تا موضوع به نحو احسن حل شود. همچنین به گزارش «ایرنا» استاندار خوزستان اعلام کرد روز گذشته در جریان اعتراضات کارگری هفت‌تپه، چهار نفر بازداشت شدند. کارگران نیشکر هفت تپه مدت‌هاست به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و همچنین عدم‌پرداخت حقوق‌های ماهانه خود معترض هستند. در همین حال غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه روز گذشته در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه مدیرعامل کشت و صنعت هفت‌تپه فراری است، گفت: او اصلا زندان نیست که فرصتی به او داده شود تا مشکلات را حل کند.
 • ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

  ایسنا: روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات از ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی خبر داد. در اطلاعیه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات آمده است: سربازان گمنام امام زمان(عج)، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های دلالی و اخلالگر محصولات پتروشیمی را متلاشی کردند. این شبکه غیرقانونی به‌صورت سراسری به‌ویژه در استان‌های تهران، خراسان رضوی، گیلان، قم، مازندران، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و قزوین فعالیت داشتند و درصدد ایجاد تقاضای کاذب در بازار بودند. حجم تخلفات مالی این شبکه حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است و با تلاش بی‌وقفه سربازان گمنام امام زمان (عج) علاوه‌بر کشف ۱۰ هزار تن محصولات پتروشیمی، ۱۴ نفر از عوامل اصلی این شبکه دستگیر و به دستگاه قضایی معرفی شده‌اند.
 • دلیل انتخاب روحانی به روایت حجاریان

  ایسنا نوشت: سعید حجاریان، تئوریسین اصلاح‌طلب گفت: زمانی که عرصه بر اصلاحات تنگ شود، مردم به گزینه‌های دیگر فکر می‌کنند. اما من معتقدم، ریزش جدی از سمت اصولگرایان به سمت جریان اصلاحات صورت خواهد گرفت؛‌ کما اینکه تاکنون این‌گونه شده است؛ پس از ظرف اصلاحات چیزی کم نمی‌شود.
 • پاسخ مسعود نیلی به پنج ادعا

  در ابتدای هفته جاری گزارشی در دو رسانه منتشر شد با عنوان «فرار لیبرال‌ها». در این گزارش در حوزه‌های عملکردی، پیشینه اقتصادی و رفتاری، ادعاهایی متوجه دکتر مسعود نیلی شده بود. رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی با دسته‌بندی این ادعاها در پنج محور به تمامی آنها پاسخ داده است. نیلی در این مطلب تاریخ دقیق استعفای خود از دولت را اعلام کرده است. او همچنین درباره نقش خود در سیاست‌های تعدیل و افزایش نرخ ارز روشنگری کرده است.
 • تحویل شکر به جای پول چغندر به کشاورزان سمنان!

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: در برخی مواقع کارخانه‌داران به علت نداشتن نقدینگی پرداخت مبلغ چغندرقند به کشاورزان را به تاخیر می‌اندازد یا به بهره‌بردار پیشنهاد تحویل شکر به جای پول را می‌دهد.
 • برجام هنوز کار می‌کند

  دیپلماسی ایرانی: طبق اسناد محرمانه ایران که اوایل سال‌جاری میلادی به‌دست ماموران اسرائیلی افتاد، برنامه هسته‌ای ایران از آنچه آژانس‌های اطلاعاتی غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصور می‌کردند، پیشرفته‌تر بوده است. این را یک کارشناس هسته‌ای که اسناد را بررسی کرده می‌گوید. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش‌تر این کشور را از توافق هسته‌ای چندجانبه سال ۲۰۱۵ ایران خارج کرده و دیوید آلبرایت، فیزیکدانی که موسسه غیرانتفاعی علوم و امنیت بین‌المللی را در واشنگتن اداره می‌کند، معتقد است که اگر ایران همین الان تصمیم بگیرد از توافق خارج شود، دانش فنی مورد نیاز برای ساخت بمب در فاصله زمانی کوتاه (احتمالا چند ماهه) را دارد.
 • نظر «اژه‌ای» درباره اظهارات «ظریف»

  دنیای اقتصاد: سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در توضیح جلسه صبح دیروز فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: این جلسه با حضور حجت‌الاسلام اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه برگزار شد که در ابتدای جلسه نمایندگان دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. به گزارش «ایسنا» سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی با اشاره به حضور غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در جلسه این فراکسیون گفت: آقای اژه‌ای در مورد اظهارات وزیرخارجه درباره پولشویی گفت که اظهارات ظریف از نظر شخصی بنده غلط بوده ولی چون از طرف یک مقام رسمی مطرح می‌شود باید توضیح دهد و اسناد خود را ارائه کند. اینجانب نامه نوشتم و گفتم که اگر این جملات از سوی ایشان است، توضیحات و اسناد وی اخذ شود. از سوی دیگر دیروز نمایندگان مجلس در نطق‌های خود نیز به موضوع اظهارات محمدجواد ظریف درباره وجود پولشویی در ایران اشاره کردند.
 • ویزای عراق برای تجار ایرانی لغو می‌شود

  دنیای اقتصاد: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شنبه با برهم صالح رئیس‌جمهور عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیوند ناگسستنی ایران و عراق گفت: «برخی‌ها برای جدا کردن پیوندهای دو کشور زحمت بی‌جا می‌کشند.»
 • وزیرخارجه بریتانیا امروز به ایران می‌آید

  ایسنا: وزیر امورخارجه بریتانیا در راس یک هیات سیاسی به تهران سفر می‌کند.
 • عراقچی: آمریکا از لحاظ سیاسی منزوی شده است

  پرشیا دایجست: سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران که به منظور دومین دور گفت‌وگوهای سیاسی مشورتی معاونان وزرای‌خارجه ایران و اسپانیا، وارد مادرید شده است در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی «آ.ب.ث» گفت: «آمریکا همانند یک قلدر سایر کشورها را تحت فشار قرار می‌دهد، اما از لحاظ سیاسی منزوی شده است.» عراقچی‌ در پاسخ به این پرسش که خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها چگونه بر ایران تاثیر گذاشته‌ا‌ند، افزود: «قبل از اجرای تحریم‌ها و از زمان انتخاب ترامپ، یک تاثیر روانی‌ به‌خاطر سردرگمی وجود داشت و برخی شرکت‌ها شروع به متوقف کردن فعالیت‌های خود در ایران کردند.»
 • فیتز پاتریک: باید قدردان پایبندی ایران به برجام باشیم

  ایسنا: مدیر موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی با تاکید بر اینکه ایران از مزایای برجام برخوردار نمی‌شود، گفت: «بنابراین، باید قدردان باشیم که ایران هنوز به توافق پایبند است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر