آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۵۵

 • نگرانی از اقدامات فراقانونی

  عباس آخوندی که این هفته با استعفا از تصدی وزارت راه و شهرسازی، دیگر عهده‌دار مسوولیت این وزارتخانه نیست، روز گذشته یک بار دیگر اقدام هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت در نهایی شدن لوایح موسوم به FATF را اقدامی فراقانونی خواند. او این بار در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس نوشت که اقدام فراقانون اساسی هیات نظارت مجمع جای نگرانی جدی دارد.
 • آمریکا ۱۳ آبان تحریم جدیدی ندارد

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت در موضوع تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها از ۱۳ آبان می‌خواهند علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند، باید گفت مساله تازه‌ای باقی‌نمانده که آمریکایی‌ها بخواهند در قالب سیاست‌های تحریمی بیاورند.
 • بدل ایران به تحریم سوئیفت

  دنیای اقتصاد: ایران به تلاش وزیر خزانه‌داری آمریکا برای تحریم سوئیفت بدل زد. مطابق خبرها، استیون منوچین در حال رایزنی است تا دسترسی ایران به پیام‌رسان مالی جهانی سوئیفت قطع شود؛ اما ایران ورق‌های خود را برای مقابله با این اقدام آماده کرد. استفاده از پیام‌رسان مالی روسیه که به‌تازگی این کشور برای رهایی از سوئیفت تدارک دیده است، اولین ورق برنده ایران در برابر تحریم سوئیفت است. دومین ورق نیز فراملی کردن پیام‌رسان مالی «سپام» است که می‌تواند بدون به‌کارگیری امکانات موسسه سوئیفت، تعاملات مالی را با بانک‌های دیگر روان سازد.
 • راه سخت دو وزیر پیشنهادی

  ۴ وزیر پیشنهادی روحانی رایزنی‌های خود را برای جلب‌نظر نمایندگان مجلس، ساعاتی پس از قرائت نامه دولت در صحن علنی مجلس، یعنی از عصر روز یکشنبه آغاز کردند. «فرهاد دژپسند» وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، محمد اسلامی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و رضا رحمانی وزیر پیشنهادی «وزارت صنعت، معدن و تجارت» در جلسات کمیسیون‌های اقتصاد، صنایع، فرهنگی و عمران حضور یافتند تا برنامه‌های خود را برای اعضای این کمیسیون‌های تخصصی تشریح کنند.
 • رئیس‌جمهوری: دولت به‌دنبال حراست از چرخه صادرات کشور است

  پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: حسن روحانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی و تهدید به تحریم، هدف اصلی بدخواهان ایران جلوگیری از صادرات و حضور کشورمان در اقتصاد جهانی است، خاطرنشان کرد: در این میدان، صادرکنندگان امین، سرداران عرصه مقابله با تحریم هستند که با حفظ بازار کالا‌های ایرانی، هم از اشتغال و تولید داخلی حراست کرده و هم پیروزی ایران و ایرانی را در رقابت در بازار‌های جهانی ثبت می‌کنند.
 • توضیحات رئیس قوه‌قضائیه در مورد حکم پرونده مفاسد اقتصادی

  دنیای اقتصاد: آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه‌قضائیه در جلسه مسوولان عالی قضایی به برخورد‌های اخیر دستگاه قضایی با مفاسد اقتصادی اشاره و اظهار کرد: مردم شاهد برخورد قاطع قوه‌قضائیه با مفاسد اقتصادی هستند که البته این وظیفه دستگاه قضایی است، اما از جهتی نیز پاسخی است به کسانی که مدعی بودند دستگاه قضایی در برخورد با فساد اقتصادی ناتوان است.
 • مخالفت هیات‌عالی نظارت مجمع با CFT

  دنیای اقتصاد: جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در ۲ صفحه مخالفت خود را با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT ) بیان کرد.
 • آخرین وضعیت لایحه جامع انتخابات

  میزان: حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به «لایحه جامع انتخابات» گفت: کار کارشناسی مفصلی روی این لایحه صورت گرفته است. وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری درباره انتخابات تصریح کرد: ارائه این سیاست‌ها با اتمام تدوین لایحه جامع انتخابات مصادف شد؛ بنابراین مجددا این لایحه به یکی از کمیسیون‌های دولت بازگشت تا سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در این لایحه لحاظ شود. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تصریح کرد: این لایحه در حال حاضر در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت به اتمام رسیده و در نوبت طرح در جلسه هیات دولت است.
 • واکنش وزارت خارجه به ادعای استعفای ظریف

  ایسنا نوشت: روابط عمومی وزارت امور خارجه به ادعاهای منتشر شده در مورد استعفای ظریف واکنش نشان داد. در متن منتشر شده در این زمینه آمده است: روابط عمومی وزارت امور خارجه در واکنش به خبرسازی و شایعه‌پراکنی سخیف برخی بیماران متوهم که آرزوهای خام و سبکسرانه خود را برای کناره‌گیری وزیر امور خارجه به نام خبر منتشر می‌کنند، اعلام می‌کند این خبرسازی‌های سراسر دروغ حتی ارزش پاسخگویی یا تکذیب ندارد.
 • نظر کرباسچی در مورد جهانگیری

  ایلنا نوشت: دبیرکل حزب کارگزاران با عدم تایید استعفای اسحاق جهانگیری از معاونت اول ریاست‌جمهوری تاکید کرد: قطعا نبود آقای جهانگیری ضربه‌ای به نیروهای حامی دولت به‌ویژه جریان اصلاحات خواهد بود، ولی ضربه بدتر آن است که آقای جهانگیری نتواند به وظایف خود عمل کند و نتواند حتی یک منشی را عوض کند.
 • آخرین وضعیت پرونده متهمان محیط‌زیست

  ایسنا نوشت: به‌دنبال انتشار خبری مبنی‌بر اتهام «مفسد فی‌الارض» برای تعدادی از فعالان محیط‌زیستی که سال گذشته به اتهام جاسوسی بازداشت‌ شدند، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: اتهام جدید فعالان محیط‌زیست بازداشت‌شده، هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده است.
 • تکذیب بازداشت فعالان مدنی خوزستانی

  ایرنا نوشت: استاندار خوزستان با اعلام خبر دستگیری یک زن مرتبط با حادثه تروریستی اهواز می‌گوید در این رابطه تا به حال هیچ فعال مدنی بازداشت نشده است. غلامرضا شریعتی گفت: در بین بازداشت‌شدگان، فعال مدنی و کودک نیست. تلاش بر این است که برای فعالان مدنی و سیاسی مشکلی پیش نیاید و ما بحثی روی فعالان سیاسی و مدنی نداشتیم. طی روزهای گذشته اطلاعیه‌هایی صادر شده بود که در آنها ادعای بازداشت‌ گسترده فعالان مدنی و سیاسی در استان خوزستان پس از حمله اهواز مطرح و از وضعیت آنها ابراز نگرانی شده بود. در این اطلاعیه‌ها ادعا شده بود که در مواردی کودکان و زنان نیز بازداشت شده‌اند.
 • منبع جدید ارسال پیامک به نمایندگان

  ایرنا نوشت: سید‌احمد میرحسینی، مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی خراسان رضوی گفت: دانشجویان بسیجی و حتی برخی دیگر از دانشجویانی که عضو بسیج نیستند در همراهی با این تشکل به‌صورت خودجوش درخصوص سی. اف. تی (CFT) برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیامک ارسال کرده‌اند. وی ادامه داد: پیامک‌های ارسالی تهدیدآمیز نبوده و فقط به این منظور ارسال شد تا نمایندگان بدانند دانشجویان بیدارند و حواس آنها به رفتار نمایندگان است؛ ارسال پیامک‌های ما هیچ ارتباطی با دیگر گروه‌هایی که در این مورد اقدام کرده‌اند، ندارد.
 • تایید بازداشت ۷ عضو شوراهای استان تهران

  ایرنا نوشت: رئیس شورای اسلامی استان تهران گفت: هفت نفر از اعضای شوراهای اسلامی شهر یا روستا در این استان در بازداشت هستند که تخلفات مالی در مورد آنان مطرح است. همچنین به گزارش «ایسنا» الهام فخاری با بیان اینکه درباره این افراد بازداشت شده هنوز سلب عضویت دائم صادر نشده است، گفت: دو نفر عضویتشان در شورای حل اختلاف سلب شده که پرونده آنها در مرحله اعتراض به رای است و چهار نفر نیز موجب حکم قوه‌قضائیه تعلیق عضویت شدند؛ اما هنوز سلب عضویت دائم در مورد آنها اتفاق نیفتاده و تعدادی هم با قید وثیقه آزاد شدند.
 • افزایش ۷۰ هزار نفری دانش‌آموزان تهران

  انتخاب نوشت: عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با اشاره به افزایش ۷۰ هزار نفری دانش‌آموزان در این شهرستان‌ها گفت: سعی کردیم با دو شیفته‌کردن مدارس مشکل کمبود فضا را حل کنیم. فولادوند گفت: امسال حدود ۷۰ هزار نفر به دانش‌آموزان ما اضافه شده‌اند و از همین رو به لحاظ فضا دچار مشکل هستیم؛ زیرا سرعت افزایش جمعیت دانش‌آموزی با سرعت ساخت‌وسازهایمان همخوانی ندارد.
 • سقف فشار واشنگتن به ریاض

  دنیای اقتصاد: حسین موسویان، دیپلمات سابق ایرانی در گفت‌و‌گویی به تحلیل پیامد‌های قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی پرداخت. او با اشاره به سه دلیل عمده پذیرش قتل خاشقجی ازسوی عربستان تاکید کرد که این سه دلیل آن چنان فشاری به کاخ سفید وارد کرد که ترامپ مجبور شد پمپئو را عازم ریاض کند تا به عربستان سعودی بگوید باید مرگ خاشقجی را تایید و عده‌ای را مجازات کند. موسویان ضمن تحلیل نقش اردوغان در این پرونده تاکید کرد که تغییر بن سلمان حداکثر فشار واشنگتن به ریاض است.
 • سخنان رهبر انقلاب درباره شفافیت مسوولان با مردم و عدم پنهان‌کاری

  دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دوشنبه گذشته (۹۷/ ۰۷/ ۲۳) در ابتدای جلسه درس خارج فقه خود، در توضیح «نامه حضرت امیرالمومنین (علیه‌السلام) خطاب به مسوولان و فرماندهان نظامی» برخی وظایف آنان را برشمردند و این نامه را به مثابه دستورالعملی برای همه مدیران نظام اسلامی دانستند و با اشاره به فرازهایی از این نامه گفتند: در منطق حکومت علوی اگر کسی به‌خاطر مسوولیتش دارای امتیاز و احترامی شد، این موضوع نباید اخلاق و رفتار او را با مردم تغییر بدهد و او را از مردم دور کند.
 • پیگیری آزادی مرزبانان ربوده شده

  دنیای اقتصاد: گروهک تروریستی جیش‌العدل روز گذشته با انتشار دو عکس مدعی شد که افراد حاضر در این تصاویر نیروهای ربوده شده در مرز میرجاوه به همراه تسلیحاتی هستند که از آن منطقه غارت کرده‌اند. به گزارش «ایرنا» جیش‌العدل همچنین اسامی ۱۲مرزبان ربوده شده را منتشر کرده است. به دنبال آن سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران اسامی و تعداد مرزبانان ربوده شده را که گروهک تروریستی جیش العدل منتشر کرده است، تاییدکرد‎.
 • دولت کانادا آمادگی لازم را برای پیشبرد روابط با ایران ندارد

  دنیای اقتصاد: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه رابطه میان کشورها یک مساله دو طرفه است، تاکید کرد: «تهران برای هرنوع گفت‌وگویی که بتواند منجر به خدمت‌رسانی و مساعدت‌های کنسولی به جامعه ایرانیان مقیم کانادا شود، آمادگی دارد اما ظاهرا دولت کانادا آمادگی لازم را برای پیشبرد جدی روابط ندارد».
 • جابری‌انصاری امروز به مسکو می‌رود

  فارس: میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که حسین جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران قرار است روز سه‌شنبه ۲۳ اکتبر (اول آبان ماه) به مسکو سفر کند.
 • نگرانی بعیدی‌نژاد از تصمیم جدید موشکی آمریکا

  ایسنا: حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن درباره خروج احتمالی آمریکا از معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد ابراز نگرانی کرد. بعیدی‌نژاد در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) بین آمریکا و روسیه با انهدام موشک‌های هسته‌ای میان برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر نقش مهمی در جلوگیری از مسابقه تسلیحات هسته‌ای و تعادل امنیت جهانی ایفا کرده است. خروج آمریکا از این معاهده و به‌کارگیری مجدد موشک‌های هسته‌ای به تشدید جنگ سرد و بی‌ثباتی راهبردی جهانی می‌انجامد. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد بین میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیرشوروی و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۸۷ به امضا رسید. براساس این پیمان توسعه و کاربرد تمام موشک‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای کوتاه و میان برد به استثنای موشک‌های دریایی منع می‌شود.»
 • مطلوبیت مذاکره با آمریکا زیر سوال رفته‌است

  فارس: وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران در شرایط فعلی هم قادر به فروش نفت خود است و هم می‌تواند اقتصاد خود را حفظ کند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودوی ژاپن تاکید کرد که در شرایط فعلی، ایران هم نفت خود را می‌فروشد و هم قادر است اقتصاد خود را حفظ کند.
 • موتور محرک آینده اقتصاد ایران

  معاون اول رئیس‌جمهوری بخش IT و ICT را از بخش‌های پیشران و موتور محرک اقتصاد ایران در آینده معرفی کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، شصتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی روز گذشته به ریاست «اسحاق جهانگیری» برگزار شد.
 • تکذیب توزیع بسته حمایتی دولت

  مدیرکل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: خبر توزیع بسته حمایتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، صحت ندارد و هنوز این طرح اجرایی نشده است.
 • پشت پرده انصراف از وزارت

  هدایت‌اله آقایی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، در صفحه اینستاگرام خود مدعی شد که در موضوع انصراف نامزدی رضا ویسه از پست وزارت صنایع، معادن و بازرگانی برخی عوامل موثر بوده است. به گفته او، حسب شنیده‌ها از طرف رئیس‌جمهوری از ایشان خواسته‌اند تا از فردی به نام هاشم انصاری در حوزه بازرگانی استفاده کند. همچنین نزدیکان رئیس‌جمهوری از آقای ویسه خواسته‌اند تا مدیر عامل ایران خودرو را تغییر ندهد و او را مکلف کردند تا کلیه معاونان را با نظر رئیس‌جمهوری مستقر کند. آقایی ابراز امیدواری کرد که دکتر رحمانی که قرار است سکان وزارت را در دست گیرد، چنین شروطی را نپذیرد.
 • محدودیت آزادی دلالان ارزی!

  مهر: کانون صرافان ایران با صدور اطلاعیه‌ای به اعضای خود هشدار داد هیچ‌گونه اقدامی برای وثیقه‌سپاری برای آزادکردن دلالان ارزی انجام ندهند؛ در غیر این‌صورت مجوزشان توسط بانک مرکزی ابطال خواهد شد.در این اطلاعیه آمده است: « با توجه به اینکه حضور دلالان ارز باعث به‌هم ریختن نظام ارزی و اقتصادی کشور شده است، از صرافان محترم تقاضامندیم در صورت دستگیری این عناصر از آزادکردن آنها به قید وثیقه جدا خودداری کنند. بنابراین از ۳۰/ ۰۷/ ۱۳۹۷ هر کدام از صرافان که مبادرت به انجام این امر کنند، مجوز فعالیت آنها توسط بانک مرکزی ابطال خواهد شد.»
 • شیوه جدید کلاهبرداری تلفنی

  پس از هشدار وزیر ارتباطات درباره شیوه جدید کلاهبرداری‌ها از طریق تماس‌های بین‌المللی به تمام مشترکان تلفن همراه توصیه شده که پس از برقراری هر تماس ناآشنا و بین‌المللی و قطع آن، از پاسخگویی مجدد خودداری کنند تا متحمل هزینه‌های سنگین‌نشوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر