آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۴۸

 • الگوی پیشرفت ۵۰ سال آینده

  دنیای اقتصاد: در پی تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت که در آن اهمّ مبانی و آرمان‌های پیشرفت و افق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر موثر برای دستیابی به آن طراحی شده است، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دستگاه‌ها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌شده و ارائه نظرات مشورتی برای تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند. ایشان همچنین برای دستگاه‌های حاکمیتی از جمله مجمع تشخیص مصلحت، مجلس، دولت، شورای‌عالی امنیت ملی، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی وظایف و ماموریت‌هایی تعیین کردند. متن ابلاغ مقام معظم رهبری مشتمل بر پنج بخش «مبانی»، «آرمان‌ها»، «رسالت»، «افق» و «تدابیر» است. در بخش افق این متن، تاکید شده است که تا سال ۱۴۴۴ ایران در تولید علوم انسانی اسلامی و فرهنگ متعالی در سطح بین‌المللی پیشتاز و در میان پنج کشور پیشرفته جهان در تولید اندیشه، علم و فناوری جای گرفته و از اقتصادی دانش‌بنیان، خوداتکا و مبتنی‌بر عقلانیت و معنویت اسلامی برخوردار و دارای یکی از ده اقتصاد بزرگ دنیا است. ریشه‌کنی «فقر، فساد و تبعیض، تکافل عمومی و تامین اجتماعی جامع و فراگیر و دسترسی آسان همگانی به نظام قضایی عادلانه» از دیگر محورهای افق ۱۴۴۴ است.
 • دفاع از دولـت توصیه به منتقـدان

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری روز گذشته در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها از عملکرد دولتش در عرصه داخلی و خارجی دفاع کردو در عین حال به منتقدان دولت توصیه کرد تا نقادی و پرسشگری را با اطلاعات کافی انجام دهند و وقتی موضوعی را نقد می‌کنند از شرایط دقیق کشور آگاه باشند.او همچنین از قرار دیدار امروزش با برخی از اساتید اقتصادی خبر داد.
 • نحوه استعلام آنی اعتبار چک

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل استعلام پیامکی چک‌های صیادی منتشر شد. براساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، مشتریان نظام بانکی از این پس می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی، از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند. بهره‌برداری از این سامانه می‌تواند ضریب اطمینان فعالان اقتصادی را ارتقا دهد و انتظار می‌رود که در ماه‌های آتی، آمار چک‌های برگشتی با تعدیل مواجه شود.
 • نقش سوئیفت در خنثی‌سازی اثر تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در یادداشتی با اشاره به عدم همراهی متحدان واشنگتن با ترامپ در تحریم‌ ایران نوشت: واقعیت آن است که اگر به ایران اجازه داده شود تا در سیستم بانکی سوئیفت باقی بماند فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران که ترامپ وعده آن را داده است تنها یک تهدید توخالی خواهد بود.
 • راه های رسیدن به «توافق جدید با ایران»

  دنیای اقتصاد: نشریه فارن‌پالیسی در مطلبی به قلم «مایکل‌سینگ» با اشاره به ادراک ایران از بازی ترامپ و دولت وی در صحنه سیاست خارجی نوشته‌است که اگر ترامپ خواهان رسیدن به یک توافق جدید با ایران بر سر مساله هسته‌ای است، باید اروپا را سوار واگن خود کرده، فراتر از تحریم‌ها اقدام کرده و از حمایت دو حزب از سیاست‌های خود در برابر ایران اطمینان حاصل کند.
 • در تصویب لوایح چهارگانه خیانتی صورت نگرفته است

  معاون‌حقوقی رئیس‌جمهوری تاکید کرد: لوایح چهارگانه مبتنی‌بر یک بانکداری صحیح‌العمل و استاندارد است که از نظر من با آنچه در نظام حقوقی و مالی مطلوب ما مدنظر است، مغایرتی ندارد تا بتوان گفت خیانتی صورت گرفته است.
 • ابتکار شرکت‌ها برای افزایش قیمت

  دنیای اقتصاد: برخی از شرکت‌ها در سایت خود از اعلام قیمت‌ها به‌صورت هفتگی خبر داده‌اند. این شرکت‌ها در اطلاعیه‌ای اعلام کرده‌اند که به‌دلیل افزایش نرخ ارز و عدم توجه مسوولان تا اطلاع ثانوی ۱۰ درصد قیمت‌ها افزایش داشته و صرفا به‌صورت نقدی معامله می‌شود. در این اطلاعیه آمده است که برخی از قیمت‌های مواد اولیه با افزایش بیش از ۵۰ درصد مواجه بوده‌اند و نوسانات قیمت‌ها به قدری بالاست که این شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند قیمت‌های خود را به‌صورت هفتگی اعلام کنند.
 • تعداد مشترکان تلفن همراه بیش از جمعیت

  مرکز آمار اعلام کرد: تعداد مشترکان تلفن همراه مشغول به کار در سال ١٣٩٦، به ٨٨ میلیون رسید. به گزارش «ایبِنا» مرکز آمار اعلام کرد: تعداد مشترکان تلفن همراه مشغول به کار در سال ١٣٩٦، به ٨٨ میلیون رسید که نسبت به سال ١٣٩٥، ٧ درصد رشد داشته است. بر این اساس تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ١٣٩٦ نسبت به سال ١٣٨٥، ٤٧٤ درصد افزایش یافته است. ۲۰ درصد تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ١٣٩٦ را تهرانی‌ها تشکیل داده‌اند.
 • علت عدم شرکت همتی در اجلاس صندوق بین‌المللی پول

  اجلاس صندوق بین‌المللی پول در حال برگزاری است و برای بسیاری عدم شرکت رئیس بانک مرکزی در این اجلاس جای سوال داشت. رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به خبرآنلاین درموردعلت عدم شرکت در اجلاس صندوق بین‌المللی پول می‌گوید: حضور در کشور و مدیریت بازار پول و ارز در اولویت است. به گزارش خبرآنلاین، رئیس کل بانک مرکزی علت عدم شرکت در اجلاس صندوق بین‌المللی پول در کشور اندونزی را پیگیری مسائل اقتصادی و بازار پول و ارز در داخل کشور به‌صورت موثر عنوان کرد. بر این اساس تصیم گرفته شد نمایندگانی از بانک مرکزی به نیابت رئیس کل در اجلاس صندوق بین‌المللی پول حضور داشته باشند.
 • وزیر اطلاعات: ۳۰۰ تیم تروریستی تاکنون کشف شده است

  ایسنا: سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات با بیان اینکه دوست داریم مردم با شنیدن نام وزارت احساس آرامش کنند، گفت: تروریست‌ها باید از وزارت اطلاعات بترسند که تاکنون ۳۰۰ تیمشان را کشف کرده و افرادشان را به هلاکت رسانده است.
 • نظر معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری در مورد بازنشستگی شهرداران

  ایرنا نوشت: معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری اعلام کرد: شهرداران و کارمندان بازخرید شده از قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی نیستند. به گزارش معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، درخصوص شمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان به شهرداران، شهرداری‌ها مشمول ممنوعیت موضوع قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان مصوب ۱۳۹۵بوده و نظر به اینکه در تبصره‌های ذیل ماده واحده قانون یادشده و نیز اصلاحیه اخیر آن (۱۳۹۷)، شهرداران به‌عنوان مقامات مستثنی از شمول قانون ذکر نشده‌اند؛ بنابراین شهرداران نیز مشمول قانون بوده و مستثنی از حکم ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان و بازخریدان نیستند.
 • بررسی پرونده اخیر مشروبات الکلی در شورای امنیت کشور

  ایسنا: عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور از بازنگری سند ملی کنترل و کاهش مصرف مشروبات الکی خبر داد و گفت: پرونده اخیر توزیع مشروبات الکی دست‌ساز که موجب مرگ تعدادی از مصرف‌کنندگان در برخی استان‌های کشور شده بود در جلسه آتی شورای امنیت کشور بررسی می‌شود.
 • تحقیق از ۱۱ نفر در خصوص حادثه تروریستی اهواز

  ایرنا: سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: ١٩٦ نفر در تهران طی روزهای اخیر بابت ارز و قاچاق سازمان یافته دستگیر شده‌اند. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در نشست خبری خود درخصوص آخرین وضعیت افرادی که در حادثه اهواز قصور کرده‌اند، گفت: تاکنون از ١١ نفر تحقیق شده و یک نفر در بازداشت به سر می‌برد.
 • تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران

  ایسنا نوشت: همزمان با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران تعدادی از دانشجویان این دانشگاه با حضور در محوطه اطراف تالار علامه امینی اعتراضات خود را نسبت به مسائل صنفی، آموزشی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور بیان کردند. همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، جمعی از دانشگاهیان منتقد به عملکرد دولت نیز روز گذشته همزمان با حضور و سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران، در مقابل سالن سخنرانی رئیس‌جمهور تجمع کردند.
 • تکذیب خبر بستری شدن هاشمی‌شاهرودی

  ایسنا نوشت: دفتر آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی اخبار منتشر شده مبنی‌بر بستری شدن رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیمارستان را تکذیب کرد. در این اطلاعیه آمده است که حال عمومی آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی خوب است و مراحل درمانی‌ وی در حال طی شدن است.
 • محکومیت حسن عباسی به ۷ ماه حبس

  ایسنا نوشت: معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، از صدور حکم ۷ ماه حبس برای حسن عباسی به اتهام توهین به رئیس‌جمهور و وزیر راه خبر داد و گفت: این حکم قطعی است و به‌زودی اجرا می‌شود. علیرضا آذربایجانی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه ما سعی کردیم همیشه با اغماض از کنار این مسائل بگذریم، اما بعضا مواردی پیش می‌آید که سخنرانان محترم در صحبت‌هایشان رسما نشر اکاذیب یا توهین به مقامات اصلی حکومتی می‌کنند، افزود: از جمله این افراد آقای حسن عباسی است که بسیار علاقه‌مند به صحبت و سخنرانی در مجموعه موضوعات متفرقه است که در بسیاری از ‌آنها هم هیچ تخصصی ندارد.
 • واکنش فتاح به احتمال حضورش در کابینه

  تسنیم نوشت: پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد دولت به وی برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: درباره این موضوع با بنده صحبتی نشده است.
 • نظر وزیر بهداشت در مورد حضور انقلابی‌نماها در دانشگاه‌ها

  ایسنا نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم بازگشایی دانشگاه‌ها با حضور رئیس‌جمهوری در دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاهیان هزاران سوال از مسوولان نظام و جامعه روحانیت دارند که بی‌پاسخ است، افزود: برخلاف سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی که بهشتی، مطهری، مفتح، روحانی و آیت‌الله خامنه‌ای در دانشگاه‌ها حضور می‌یافتند و به سوالات مختلف پاسخ می‌دادند امروز متقلبین و انقلابی نماها در دانشگاه‌ها حضور دارند.

بیشتر