آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار خبر - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • فرجام CFT در مجلس به روایت تصویر

  مجلس دیروز آخرین و جنجالی‌ترین لایحه از لوایح دولت برای عمل به شروط چهارگانه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را تصویب کرد؛ لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) که در صورت تایید نهایی، می‌تواند زمینه را برای قرار گرفتن نام ایران در میان کشورهای همکار گروه ویژه اقدام مالی FATF و نیز خروج ایران از فهرست سیاه این گروه تسهیل کند.
 • عبور لایحه جنجالی از پیچ بهارستان

  دنیای اقتصاد: جنجالی‌ترین لایحه از لوایح چهارگانه دولت برای عمل به توصیه‌های FATF، سرانجام دیروز در صحن علنی مجلس به تصویب رسید؛ لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) که حدود ۴ ماه پیش در یک جلسه جنجالی در پارلمان، به جبر هیاهوی مخالفان و با رای مثبت نمایندگان برای بررسی‌های بیشتر از دستور کار صحن خارج شد.
 • اثر شوک ارزی بر نظام بانکی

  دنیای اقتصاد: یافته‌های پژوهش‌ها در تجارب قبلی شوک ارزی نشان می‌دهد که این شوک می‌تواند موجب کاهش وام‌دهی بانک‌ها، رشد مطالبات غیرجاری و افت رشد سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت شود. از سوی دیگر در صورت فعال شدن استانداردهای حسابداری شوک ارز بر کاهش سود بانک‌ها نیز اثرگذار خواهد بود. بر این اساس، لازم است که سیاست‌گذار اقتصادی با بهره‌گیری از تجارب قبلی، سیاست هدفمند و کنترلی را برای کنترل نوسانات ارزی، به کار گیرد و بانک‌ها نیز دیده‌بانی از وضعیت ثبات اقتصاد کلان داشته باشند.
 • زمان معرفی وزرای پیشنهادی دولت به مجلس

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری روز سه‌شنبه ظاهرا قرار است وزرای پیشنهادی اقتصاد و کار را به مجلس معرفی کند. قاسم میرزایی نیکو، عضو فراکسیون امید با اعلام این خبر در گفت‌وگو با «ایلنا» درخصوص تعلل رئیس‌جمهور برای معرفی وزرای اقتصاد و تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای رئیس‌جمهور به‌دنبال تفکیک وزارتخانه‌ها هستند.
 • وام شغل ایجاد نمی‌کند

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در شرایط کنونی پرداخت تسهیلات و وام اشتغال ایجاد نمی‌کند، بنابر این باید برای سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی دنبال راهکارهایی دیگر بود. عیسی منصوری روز یکشنبه در کارگروه تخصصی اشتغال خراسان رضوی در مشهد افزود: هم اکنون روند تشکیل سرمایه در ایران مطلوب نیست به‌طوری که تسهیلات با هدف اشتغال‌زایی پرداخت اما در جای دیگر تبدیل به سرمایه می‌شود.
 • تحلیل محمد مهاجری از تصویب لایحه سی‌اف‌تی

  خبرآنلاین نوشت‌: محمد مهاجری درخصوص تصویب تامین مالی تروریسم (CFT) در مجلس نوشت: در جلسه علنی دیروز مخالفان اصرار داشتند این نکته را اثبات کنند که پذیرش کنوانسیون‌های خارجی به معنای بستن دست کشورمان در مسائل مالی است. آنها با اظهاراتی که می‌توان آنها را کذب خواند، مدعی شدند طبق این کنوانسیون اطلاعات مالی ایران در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد و آنها می‌توانند فشارهای بیشتری بر ایران وارد کنند.
 • دلیل عدم‌برخورد با احمدی‌نژاد

  انتخاب نوشت: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضائیه روز گذشته در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس‌کل دادگستری کردستان در پاسخ به سوالی درخصوص چرایی عدم برخورد با افرادی مانند احمدی‌نژاد، اظهار کرد: قبول دارم دستگاه قضا با برخی افراد به یک جهاتی الان مدارا می‌کند، ولی مطمئن باشید با هر کسی که مرتکب جرمی شود برخورد قاطع می‌شود شاید دیر و زود داشته باشد، ولی سوخت و سوز ندارد! محسنی‌اژه‌ای‌ در رابطه با پرونده‌ مربوط به سکه ثامن اظهار کرد: همیشه توصیه کرده‌ایم که اگر افراد به هر دلیلی مرتکب جرمی می‌شوند از کشور خارج نشوند این به نفع آنها است که در کشور بمانند و از خودشان دفاع کنند. وی درادامه گفت: در تعیین مجازات برای مجرمی که فرار کرده و از طریق اینترپل به کشور برگردانده می‌شود، متفاوت خواهد بود.
 • شرایط دریافت امریه سربازی

  ایسنا نوشت: سردار موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه متقاضیان امریه سربازی باید یکسری شرایط و پیش شرط‌هایی را که ازسوی سازمان متقاضی و با تایید ستاد کل نیروهای مسلح هست، داشته باشند ،گفت: متقاضیان دریافت امریه ابتدا باید برگه اعزام به خدمت خود را دریافت کرده و سپس برای امریه شدن سازمان مربوطه اقدام کنند. این افراد حداقل باید سه ماه قبل از اعزام به سربازی برای امریه اقدام کرده و وضعیت خود را مشخص کنند. در غیر این صورت استفاده از امریه برایشان ممکن نخواهد بود. وی درباره اینکه آیا امکان تغییر یگان خدمت یا محل خدمت به منظور دریافت امریه وجود دارد یا خیر، نیز گفت: با توجه به اینکه برای دریافت امریه حداقل باید سه ماه قبل از اعزام به سربازی اقدام شود؛ بنابراین این افراد نیز امکان دریافت امریه را نخواهند داشت.
 • بسیج امکانات برای کمک به سیل‌زدگان شمال کشور

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال بارش شدید باران و جاری شدن سیل در استان‌های شمالی کشور، حسن روحانی رئیس‌جمهوری، به وزیر کشور دستور داد تمام امکانات لازم در سطح استان‌های سیل‌زده و نیز استان‌های همجوار برای کمک فوری به سیل‌زدگان شمال کشور بسیج شود.
 • حال ناخوش جهان در سال ۲۰۱۷

  دنیای اقتصاد: طبق آخرین نتایج مربوط به شاخص تجربه منفی گالوپ، جهان در سال ۲۰۱۷ بیشتر از دهه گذشته منفی بوده است. این شاخص، که سالانه تجارب افراد از استرس، خشم، غم و اندوه، درد فیزیکی و نگرانی را ردیابی می‌کند، به بالاترین سطح از ۳۰ رسید.
 • بررسی شکایت۲میلیاردی ایران از آمریکا در لاهه

  ایرنا: دیوان لاهه از امروز دوشنبه بار دیگر و در پرونده‌ای جدید به بررسی شکایت ایران از آمریکا در زمینه نقض پیمان مودت از طریق مصادره غیرقانونی اموال بانک مرکزی می‌پردازد. پس از بررسی و صدور رای در مورد پرونده درخواست قرار موقت ایران در ارتباط با از سرگیری تحریم‌های آمریکا و نقض پیمان مودت سال ۱۹۵۵، دیوان بین‌المللی دادگستری (دیوان لاهه) از روز دوشنبه به مدت چهار روز جلسات استماع علنی در پرونده تصرف ۲ میلیارد دلار اموال ایران در آمریکا و نقض متعاقب پیمان مودت را در کاخ صلح لاهه هلند برگزار خواهد کرد.
 • کشور باید از محل مالیات اداره شود

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: بر اساس سیاست‌‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، باید کشور از محل درآمدهای مالیاتی اداره شود.
 • درس‌هایی از شکست پاکستان

  دکتر مهرداد سپه وند
  در زمانی که تصویب لوایح لازم برای جرم‌انگاری پولشویی و تامین مالی تروریسم در حال تبدیل شدن به قانون است برخی مخالفان پیوستن ایران به FATF با یک استدلال غلط، مسوولان را به انفعال در این زمینه دعوت می‌کنند. استدلال مخالفان این است که حتی بدون تصویب این لوایح و پیروی از اکشن پلن، وضعیت ایران در همین وضعیت موجود که تعلیق از اقدام متقابل است، باقی خواهد ماند.
 • ثروت صندوق ملی عربستان تا سال ۲۰۲۰

  شاهزاده عربستان گفت: تا سال ۲۰۲۰ میلادی، میزان ثروت صندوق ملی این کشور به ۶۰۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
 • بازداشت همسر مدیر عامل ثامن

  فارس: فرماندار تبریز گفت: همسر مدیرعامل سکه ثامن در فرودگاه تبریز بازداشت شد. علیار راستگو درخصوص موضوع بازداشت همسر ف-ز مدیرعامل سکه ثامن در تبریز اظهار کرد: این موضوع صحت داشته و این فرد توسط نیروی انتظامی در فرودگاه تبریز بازداشت و تحویل مقامات قضایی شده است. در روزهای اخیر با تلاش گسترده پلیس و همکاری دستگاه قضا، متهم متواری شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به سکه ثامن که حدود ۲۰ روز پیش از کشور متواری شده بود با کمک پلیس بین‌الملل، شناسایی، دستگیر و به کشور بازگردانده شد. متهم با بیش از هزار نفر معامله، مبادله و خرید و فروش طلا و سکه داشت و با توجه به نوساناتی که در موضوع ارزش سکه صورت گرفت، از کشور متواری شده بود.
 • کشف یک تن هروئین

  ایلنا: سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره اطلاعات استان آذربایجان غربی موفق به کشف یک محموله هروئین به وزن بیش از یک تن و ارزش تقریبی حدود ۴۰۰ میلیارد تومانی شدند. به گزارش «ایلنا» وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان آذربایجان غربی با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی تخصصی موفق شدند یک باند بین‌المللی قاچاق موادمخدر به وزن ۱۰۷۵ کیلوگرم هروئین را که قصد داشتند به اروپا ترانزیت کنند، شناسایی و در حین خروج از کشور در منطقه مرزی بازرگان متلاشی کنند. تعدادی از قاچاقچیان این باند بین‌المللی که موادمخدر مذکور را به‌صورت ماهرانه‌ای در کالای صادراتی جاسازی کرده بودند دستگیر شدند. این محموله بزرگ‌ترین محموله هروئین کشف شده در سال‌های اخیر است که ارزش تقریبی آن حدود ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
 • بی‌نام بودن نیمی از اماکن کشور

  ایرنا: مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: فاقد پلاک و بدون نام بودن نیمی از اماکن و معابر کشور سبب شده تا طرح ملی نشانی یکسان و استاندارد ایرانیان (جی.نف) با کندی اجرا شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر